Zerdeçal Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Zerdeçal çayı, antioksidan, antibakteriyel özelliğe sahiptir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Antienflamatuar özelliği ile iltihaplanmayı, ağrıyı ve şişkinliği azaltır. Fena kolesterol seviyesini minimuma indirir ve kalp sağlığını korumaya destek sağlar. Alzheimer ve kanser hastalığını önlemeye destek sağlar

Zerdeçal Çayının Yararları Nelerdir ?

Antioksidan bakımından varlıklıdır

Vücudumuzun en fazlaca gereksinim duyduğu şeylerden biri antioksidandır. Antioksidan, daha dirençli ve enerjik olmamızı sağlar ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Meydana gelen araştırmalar ve testle neticesinde da zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin bitkisi yardımıyla antioksidan bakımından son derece varlıklı olduğu tespit edilmiştir.

Vücudun dış etkenlerle ve zararı olan maddelerle savaşmasında en büyük rol oynayan maddelerden biri antioksidanlardır ve zerdeçal bitkisindeki zenginliği yardımıyla bedende gezen zararı olan özgür radikallere, hastalıklara davetiye çıkaran mikrop ve bakterilere karşı koruma sağlar. Hatta İrlanda’da meydana gelen araştırmalar neticesinde  kuvvetli tesiri ile 24 saat içinde özofagus kanser hücrelerini yok etmeyi başardığı tespit edilmiştir. Mühim olan tertipli kullanımdır. Tertipli olarak zerdeçay çayı tüketildiği süre içerisinde antioksidanlar tesir gösterir ve bağışıklık sistemi güçlenir, serbest radikaller önlenir ve hastalıklara harp kazanılabilir.

Anti-inflamatuar özelliğine sahiptir

İçeriğinde bulunan kurkumin bitkisi yardımıyla anti inflamatuar özelliğine sahiptir. Bu özellik, zerdeçal çayının ağrı ve iltihapları gidermesinde oldukça etkilidir. Bilhassa eklem ağrılarına oldukca iyi gelir. Japonya’da meydana gelen araştırmalar da sitokin tesirini azalttığını ve eklem ağrılarına oldukca iyi geldiği tespit edilmiştir. Bir tek eklem ağrılarında değil ek olarak diz, omuz, kas ve baş ağrılarında da son derece etkilidir. Bir bardak çay dahi bilhassa baş ağrısında süratli bir halde ekili olacaktır.

Hafızayı kuvvetlendirir

Bilhassa hafıza güçlendirme konsuunda ki  özelliği ile bilinmektedir. Tertipli kullanıldığı süre ve bu kullanıma erken yaşta başlanıldığı vakit alzheimer benzeri hafızayla ilgili hastalıkların da önüne geçilmiş olur. Araştırmalar neticesinde içerisinde bulunan aromatik turmeron bileşiğinin beyindeki kök hücrelerine oldukca iyi geldiği saptanmıştır. Kök hücreleri onarması da zihinsel problemlerin ve hafıza kayıplarının önlenmesinde büyük rol oynar. İlerleyen zamanlarda da oluşmasını da engellemiş olur. Beyine gelen tahribatlar sonucunda oluşan küçük hastalıkların da denetim altına alınabileceği testler ve araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Gribi engeller

Bilhassa soğuk havalarda vücudun korunması ve direnç sağlanması için birebirdir. Grip, soğuk algınlık ve nezle benzeri hastalıkların hızlıca geçmesini sağlamaktadır. Antioksidan bakımından varlıklı olduğu için gribe karşı korumada harika bir bitki çayıdır. Bir bardak sıcak zerdeçal çayı, boğazdaki ağrıyı alır, halsizlik ve bitkinliği azaltır ve daha dinç olmayı sağlar. Bilhassa kış aylarında, salgın hastalıklar vaktinde birkaç günde bir içilmesi gerekmektedir. Öksürüğü de azalttığı için rahatlama sağlar. Gribin bir öteki kötü tesiri olan burun tıkanıklığını da içerken gelen buharı yardımıyla engeller.

Kolesterolü engeller

Kolesterol, bilhassa yaşlı insanlarda çoğunlukla görülen bir hastalıktır ve erken teşhis konulup iyileştirme yoluna gidilmesi gerekmektedir. Zerdeçal çayı da bu iyileştirme aşamasında mühim bir rol oynar. Doğal olarak bu fena kolesterol için lüzumlu bir şeydir. Bir tek çay da değil sarı baharat olarak yemeklerde de tüketilebilir. Yapılan araştırmalar kurkumin bitkisinin bu yönden de son derece tesirinin olduğu tespit edilmiştir.

Sinirleri yatıştırır

Bir öteki mühim özelliği de sinirleri yatıştırdığıdır. Bilhassa mevsim geçişlerinde sıkılıkla görülen sinirsel değişimlere, depresif havalara oldukca iyi gelir. Kendinizi fena hissettiğiniz süre bir bardak zerdeçal çayı daha yumuşak ve rahat hissetmenizi elde edecektir. Ek olarak menopoz, ruh hastalıkları ve endişe problemlerinin yok edilmesinde de büyük rol oynar. Günlük yaşamın koşuşturmasından bıkan ve fazla stres içerisinde olan her insanın ne olursa olsun beslenme programına eklemesi gerekmektedir.

Cilt problemlerine çözümdür

Vücuda yararlarının haricinde cilde de son derece yarar sağlar. Tertipli kullanımı neticesinde ciltteki sivilce, siyah nokta, leke benzeri problemlerin de önüne geçmektedir. İçeriğinde bulunan kurkumin bitkisi ve antioksidan özelliği yardımıyla ciltteki iltihaplanmaları engeller, ağrıları azaltır. Ek olarak cildin gereksinim duyan nem miktarını da karşılar. Bilhassa kuru cilde sahip olan insanlar için tüketilmesi çok doğru bir karar olacaktır. Yumuşak ve elastik bir netice elde edilir. Biraz daha farklı özelliği de ciltte yaşlanmayla birlikte gelen ince çizgileri, kırışıklıkları yok etmesidir. Tertipli olarak her insanın rejim programlarına eklemesi önerilir.

Sindirime destek sağlar

Biraz daha farklı faydası da sindirime destek olma özelliğidir. En fazlaca kullanım alanı, tercih edilen ve malum özelliği de sindirimi kolaylaştırıcı olmasıdır. Bilhassa bebeklerde rahat tuvalet yapabilmeleri için zerdeçal kullanılmaktadır. Alman bilim adamları tarafınca da sindirimi kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Bağırsaklar için de son derece ehemmiyet arz eder. İltihap kapmalarını engeller ve daha rahat çalışmalarına destek sağlar. İçinde bulunan ginger bileşeni, mideyi kapatmaya, mide bulantısını azaltmaya ve sıhhatli sindirime yardımcıdır, kabızlığı engeller ve şişkinliği yok eder. Ek olarak mide hastalıklarından olan ülser, 12 parmak bağırsağı yaraları ve reflüyü önlemede yardımcıdır.

Kalbe iyi gelir

En mühim özelliklerinden birisi de kalbe iyi gelmesidir. Kan pıhtılaşmasını engeller ve daha doğru bir halde çalışmasını sağlar. Kalbin sıvılaşmasında da etkilidir. İçinde bulunan bileşimler yardımıyla iltihaplanmalar engellenir ve kalp hastalıklarına yol açan NF-KB’nin oluşmasını engeller. Tertipli kullanımı neticesinde kalbin iç zarına destek sağlar ve becerilerinin daha iyi bir halde  çalışmasına destek sağlar. Ek olarak molekül birikiminin de azalmasını sağlar, kalp krizi riskini azaltır. Damar tıkanıklığı oluşumunu da engeller. Bilhassa kalbiyle ilgili tekleme ve ritim problemi olan insanların kesinlikle tertipli olarak tüketmesi önerilir.

Detoksifikasyon özelliği vardır

Vücut için zararı olan olan toksinlerin atılmasını sağlamaktır. Bedende biriken fazladan toksinler, hastalıklara davetiye çıkarır. Bu toksinlerin atılması vücudun temizlenmesini ve canlanmasını sağlar. Bir çok hastalık toksin fazlalığından ötürü ortaya çıkmış olduğu için zerdeçal çayı bu özelliği yardımıyla son derece {önemlidir}. Tertipli kullanımı neticesinde bedeni temizler ve cildin daha sıhhatli görünmesini sağlar.

Kas ağrılarını hafifletir

İçeriğinde bulunan anti inflamatuar yardımıyla iltihaplanmaları ve ağrıları minimuma indirir. Ek olarak pek fazlaca yararlı özelliği olan kurkumin bileşeni de ağrıların azalmasında büyük rol oynar. Ağrıları azaltmak ve sonunda tamamen yok etmek için kullanırken günde 2 defa zerdeçal çayı içebilirsiniz. Ağrıların yanında yaralanma ve şişkinlikler için de son derece etkilidir.

Astımda faydalıdır

Astım bilhassa çocukluktan gelen ve kişinin hayatına negatif yönde tesir eden ciddi bir hastalıktır ve iyileştirme sürecinde naturel ürünlerin, bitkilerin kullanılması oldukça {önemlidir}. Doğru olmayan ürün tercihleri alerjik reaksiyonlara ve ciddi solunum problemlerine sebep olabilir. Zerdeçal çayı astıma oldukca iyi gelir, her gün kullanılabilir. Sıcak sıcak içimi ile nefesi ve boğazları rahatlatır, daha rahat bir solunum sağlar. Bu da yavaş yavaş astımdan kurtulmayı sağlar. Tertipli kullanım bu aşamada oldukca {önemlidir}.

Gelişim sürecinde yardımcıdır

İçeriğindeki antioksidan miktarının fazla olması yardımıyla vücudun daha sıhhatli gelişmesinde yardımcıdır. Vücudun müdafa mekanizmasını ve bağışıklık sistemini arttırır, daha dirençli olmayı sağlar. Bilhassa evlatların gelişim sürecinde büyük bir destek sağlar. Boy uzaması ve kilo almada evlatların gelişimine katkı sağlar. Daha dinç ve enerjik olmalarını sağlar ve hastalıklara karşı antibakteriyel özellikleri yardımıyla korur. Araştırmalar neticesinde tertipli olarak kullananların daha parlak zeka, zihinsel yönden ve fizyolojik yönden gelişmiş bulunduğunu göstermektedir.

Felçli hastalara iyi gelir

Her derde ilaç olduğu gibi felçli hastalara da oldukca iyi gelmektedir. Direk bu rahatsızlıktan kurtulmalarını sağladığını söylemek doğru olmayan bir söylem olacaktır. Fakat hareket becerilerinin gelişmesinde, hızlanmasında destek bir etkendir. Daha süratli bir iyileşme süreci için felçli hastaların kullanmaları önerilir. Ek olarak yalnızca çay olarak değil yiyeceklere baharat olarak konularak da iyileştirme süreci desteklenebilir.

Yağlanmayı engeller

Bir öteki mühim faydası da yağlanmayı önlemesidir. Kendi baharat hali ile de vücuda bu mevzuda oldukca katkı sağlar. Rejim programlarında da sürekli olarak karşılaşılan zerdeçal çayı, vücudun yağlanmasını ve fazla kilo alımını engeller. Bir tek vücut için değil karaciğer ve böbrek yağlanmalarını da engeller. Bu şekilde bu organlarda ortaya çıkacak hastalıkların da oluşumunu önlemiş olur. Pek oldukca araştırma sonucunda tertipli kullananların bu şekilde sıkıntılara karşı karşıya kalmadığı tespit edilmiştir.

E ve C vitamini bakımından varlıklıdır

Vücudumuz lüzumlu vitaminleri ve mineralleri devamlı içerisinde barındıramaz. Ek olarak gıdalardan de vitamin alınması gerekmektedir. Zerdeçal çayının bütün bu yararlarının olmasının nedeni içeriğindeki yararlı bileşenlerden dolayıdır. Antioksidan miktarının fazla olmasının, antibakteriyel hususi durumunun olmasının ve anti inflamatuar olmasının dışında vitamin bakımından da varlıklıdır. E ve C vitamini son derece mühim vitaminlerdir ve bolca oranda bulunur. Amerikan Sıhhat Dairesinin yapmış olduğu araştırmalar da bu miktarları kanıtlar niteliktedir.

Diyabet önleyicidir

Diyabet, fazla şeker tüketimi neticesinde oluşan bir hastalıktır ve iyileştirme süreci son derece sıkıntılı geçebilir. Fazla ilerlemeden iyileştirme sürecine geçilmesi gerekmektedir. Diyabete engellemek adına hususi bileşenler olan anti diyabet ve diyabet antioksidan içerisinde bulundurur. Kan şekerinin düzene girmesini sağlar, insülin seviyelerinin dengeler.

Artrit belirtilerinin azaltır

Kuvvetli bir anti enflamatuar özelliğine sahiptir. Artrit hastaları için kuvvetli bir çözüm deposudur, enflamasyonu ve şişmeyi kolay hale getirir. Bu acı da semptonların azalmasına niçin olur. Araştırmalar neticesinde da kurkumin içermesi sebebiyle osteoartritli hastalarda ağrıların dinmesine destek sağlar. Tertipli kullanıldığı süre ağrıların ne kadar azaltığı ve hastalıkların ilerlemeden çözüleceği tespit edilmiştir.

Kanseri engeller

İçeriğinde bulunan antibakteriyel, antioksidan ve anti inflamatuar miktarlarının fazla olması neticesinde gerçek bir kanser savar niteliği görmektedir. Belli bir kanser çeşidi için hususi olarak tesir etmiş olduğu söylenemez. Pek oldukca kanser türünde tıbbi anlamda iyi tesir etmektedir.

Ulusal Kanser Enstitüsü zerdeçalda bulunan kurkumin besininin tesirli bir antikarsinojen bulunduğunu tespit etmiştir ve kanseri önlemede son derece tesirli bir madde olduğu belirlenmiştir. Kanserin iyileştirme aşaması son derece sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreç sırasında kullanılıp kullanılmayacağı hekim kontrolünde belirlenmelidir fakat kansere yakalanmadan öncesinde vücudumuzu koruma altına almak amacı ile tertipli kullanılan zerdeçal çayı tesirini gösterecektir.

Ülseratif kolit remisyonunu korur

Bu hastalık gastrointestinal sistemin alt ucunda bulunur ve ülseri tetikleyen kronik bir rahatsızlıktır. Meydana gelen pek oldukca araştırma neticesinde bu rahatsızlığının emarelerini hafiflettiğini ve başlamadan önleyeceğini tespit etmiştir.

Üveit tedavisinde etkilidir

Üveit, irisin iltihaplanmış haline denir. Kurkumin besini bu rahatsızlıkta da tesirini göstermektedir. Meydana gelen pek oldukca araştırma neticesinde kurkuminin minimum kortikosteroidler kadar tesirli olduğu tespit etmiştir. Kortikosteroidler kullanıldığı süre yan etkilere niçin olurken zerdeçal çayında bu şekilde yan etkisinde bırakır olmadan da iyileştirme süreci devam ettirilebilir.

Zerdeçal Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir
Zerdeçal Çayı Yararları ve Zararları Nedir

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Zerdeçal çayı hazırlamak için 2 su bardağı kaynar suya 2 kaşık toz zerdeçal ilave edin ve 10 dakika kaynatın. Demlendikten sonrasında süzgeçten geçirin ve ılıyınca içime hazır hale gelir. Tatlandırmak için bal yada limon ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 bardak, sabah ve akşam olmak suretiyle çayı tüketebilirsiniz.


Zerdeçal Çayının Zararları

 • Nefes almada zorluklar
 • Vücudun belli bölgelerinde oluşan şişme ve morarmalar
 • Olağan dışı kanamalar
 • Yüksek kan şekeri
 • İdrara çıkamama
 • Ağız kuruluğu
 • Meyveli nefes kokusu
 • Baş ağrısı ve bulantı
 • Baş dönmesi

Her bakımdan yararlı olsa bile fazla kullanım neticesinde zararı olan etkilere niçin olabilir. Alerjik etkenler her ürünü fazla kullandığımız süre meydana gelebilir. Bu Tamamıyla tertipli kullanımla alakalıdır.  Zerdeçal çayını da tertipli kullanmak oldukca {önemlidir}. Her gün kullanılabilir fakat gün içinde 2’den fazla tüketmek midede rahatsızlıklara, ciltte oluşacak alerjik reaksiyonlara, kızarıklıklara niçin olabilir.

Bu yalnızca zerdeçal için değil bütün naturel çaylarda da geçerlidir. Günde bir bardak kafi olacaktır ve bilhassa sabah saatlerinde içmek tesirini daha çok göstermesini elde edecektir. Besinlere karşı alerjik etkenler görülmesi son derece sık olarak rastlanan bir şeydir. O yüzden kullanmadan öncesinde vücudun buna hazır olup olmadığı testler sonucunda incelenmelidir ki daha sonrasında alerjik etkenler meydana gelmesin.

Dikkatli olunması gerekenler

Fazla tüketildiği süre ciddi problemlere niçin olabilir. Her şeyin fazlası zarar olduğu benzeri bunda da fazla tüketildiği süre sıhhat maksadı dışarısına çıkılır ve zarar vermeye adım atar. Bilhassa safra kesesinde ve mide de sorun yaşayan kişilerin fazla tüketmesi önerilmez. Haddinden fazla uzun süre ve fazla tüketilmesi mide de tahrişe niçin olabilir. Bilhassa safra taşı olanların kullanımı önerilmez. Kan sulandırmaya ve pıhtılaşmasına destek sağlar fakat kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte kullanılmaması gerekmektedir.

Erkeklerde ağızdan alındığı zamanlarda testosteron düzeyini ve sperm hareketliliğini düşürebilir. Bu da doğurganlığı etkileyebilir. Bir öteki mühim nokta da ameliyata girecek olan kişiler içindir. Ameliyata girecek olanların minimum 2 hafta öncesinden bu biçim naturel bitki çaylarını tüketmeyi bırakmaları gerekmektedir.  Bilhassa dikkatli olunması gerekmekte olan şey ise iyileştirme amaçlı Tamamıyla ilaç yerine geçirecek biçimde kullanmaktır. İlaç yerine geçmez, yalnızca iyileştirme süreçlerini hızlandırır ve daha çok tesirli olmalarını sağlar. Bu sebepten doktorların ilaç için verdiği reçetelerle kıyaslanmamalıdır.

Alım aşamasında dikkatli olunması gerekenler

Aktarlarda ve süpermarketlerle kolaylıkla bulunabilir ve fazla bir fiyata da sahip değildir. Fakat bu aşamada en önemlisi güvenilir yerlerden almaktır. Satın alınan yer iyice araştırılıp öyleki alınmalıdır. Bilhassa güvenilir olmayan web sitelerinden almamak gerekmektedir. Hem dolandırılma riski olabilir hem de sıhhatli olacağım derken sağlığınızdan olabilirsiniz. Ürün etiketine, ambalajına iyice bakılmalıdır. Orjinal olup olmadığı tespit edilmelidir ve sizin için kullanılabilir olup olmadığı eczacı yada hekime sorulmalıdır.

Almadan öncesinde hekime danışılması gerekmekte olan durumlar

Zerdeçal Çayı Nelere iyi gelir
Zerdeçal Çayı Nelere iyi gelir
 • Şeker hastalığınız var ise
 • Safra kesenizde sorun var ise
 • Demir eksikliğiniz var ise(vücudun demir emilmesini zorlaştırır)
 • Kanama sorunları ve kan pıhtılaşma sorunlarınız var ise
 • Reflü benzeri mide hastalıklarınız var ise
 • Yüksek gerilim var ise
 • Herhangi bir enfeksiyon var ise
 • Sedef hastalığı var ise
 • Meme kanseri ve yumurtalıklarla ilgili problemleriniz var ise,kullanmadan öncesinde katiyen hekiminize danışmanız önerilir.

Hamileler için kullanım

Gebelik en duyarlı dönemlerden birisidir. Bu sebepten kullanılacak olan her şey iyice araştırılmalı ve hekime danışılmalıdır. Katiyen hekime danışmadan ürün kullanılmamalıdır. Bu doğru olmayan etkilere niçin olabilir. Zerdeçal çayı da hamilelikte fazla güvenilir sayılmaz. Alındığı taktirde kanamalara ve kasılmalara niçin olabilir. Çay yerine yemeklerde küçük oranda baharat olarak kullanılabilir. Emzirme döneminde ise kullanmadan öncesinde ne olursa olsun sorulması gerekmektedir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...