Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? (Diyet Listesi)

Tarih:

Yumurta Rejimi Nedir?

Yumurta, sıhhatli her kişinin tüketmesi gerekmekte olan eğer olmazsa olmaz gıdalardan birisidir. Tam bir protein deposudur. Gıda kıymeti yüksek olduğu benzeri kas ve kemik gelişiminde tesirli bir gıdadır.

Yumurta Diyeti, yüksek protein ve düşük karbonhidrat, düşük kalorili prensibi ile meydana gelen bir rejimdir. Kas yaratmak için gerekmekte olan protein feda edilerek kilo verdirmeye destek olmak için düzenlenmiştir. Rejim adından da anlaşıldığı benzeri yumurta ağırlıklı beslenerek meydana gelen bir tür protein rejimidir. Diyetin bir oldukça versiyonu olup, hepsinin ortak noktası su yada sıfır kaloriye sahip içecekler içebilirsiniz.

Rejim, 14 gün süre ile uygulanır ve meyve, makarna, pirinç, ekmek benzeri karbonhidratlar ve naturel şekerli yiyecekler bu rejimde Tamamıyla çıkartılır. 3 öğünden oluşur ve ara öğün, atıştırmalıklara bu rejimde yer verilmez.


Yumurta Rejimi Yararları

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır
Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır
 • Yumurtanın rejimlerde kullanılmasının en büyük sebebi tok tutma hususi durumunun olmasıdır.
 • Yumurtanın sarısı ve beyazı ayrı ayrı protein ve vitamin deposudur. Vücudun protein ihtiyacını karşılayan yapı taşlarından kıymetli bir gıda maddesidir. Genetiği değiştirilemeyen ve naturel olan tek besin denebilir.
 • Rejim, değişik listeler hazırlanarak yapılabilir. Şok rejim önerilmemekle beraber süratli zayıflamak isteyenler için uygulanan bir rejim listesidir. Kısa süreli ve günlü olduğundan sonrasında tolere edilebilir. Orta düzeyde ve sıhhatli kilo verdiren “Yumurta Diyeti” listeleri ise insan sağlığı bakımından risk taşımaz.
 • Bu rejim, öteki makro besinlerle desteklenir ve rejim yapılırsa dengeli beslenme adına doğru bir uygulama olur.
 • Kısa süreli yapıldığından ötürü protein kaynaklı zayıflama olduğundan yağ yakımını sağlayarak süratle kilo verdirmeyi hedefler.
 • Yararları içerisinde en önemlisi kilo kaybı ile ideal kilonuzu yakalamak olacaktır. Bu sebeple kilo bir oldukça hastalığında nedenleri içerisinde.
 • Tok meblağ ve doyurucudur.
 • Demir, fosfat ve potasyum magnezyum bakımından zengindir
 • Az oranda doymuş yağ vardır.
 • 2015 senesinde meydana gelen bir çalışmada adam ve hanımlarda haftada altı yada daha oldukça yumurta tüketmenin inme, miyokart enfaktüsü, hemorajik inme, kalp yetmezliği, üstüne negatif tesiri olmadığı ifade edilmiştir.
 • Yumurta, kas ve kemik gelişimi bakımından besleyici bir kaynaktır.
 • Besleyici olduğu kadarda kemikleri güçlendirmesi, beyin gelişimine katkısı, meme kanserine etkin faydası, göz sağlığı üstündeki tesirleri malum mühim yararları içindedir.

İştahı Azaltır

 • Yumurtaya karşı alerji riski olmayan her insanın ne olursa olsun yemesi gerekmekte olan yumurta, zayıflamak isteyenlerin ise olmazsa olmaz bir besinidir.
 • Bilhassa oruç tutan kişilerde tok tutucu özelliği için öneri de edilir.
 • Yararları üzerine oldukça sayıda emek harcama yapılmış ve haddinden fazla uzun süre tok tuttuğu için kişinin kendini iyi hissetmesine de katkı sağlamış olduğu belirtilmiştir.
 • Yumurta ile daha az kalori ve daha oldukça kilo kaybı söz mevzusudur. Araştırmalar yüksek protein alımı ile ghrelinin (açlık hormonu) seviyesini düşürürken, peptit  YY (PYY), GLP-1 ve CCK  hormonlarının da seviyelerini yükselmesine destek bulunduğunu göstermiştir.

Kilo Vermenize Destek Olur

Meydana gelen araştırmalar, onaylanmış gıdaların sayısının ve çeşitliliğinin sınırlandırılarak uygulanan diyetin, günlük kalori alımını azalttığını gösteriyor. Rejim planı ek olarak vücut glukoz yerine yağ yakmaya başladığında oluşmuş bulunan ketozu destekleyerek ketojenik prensibine dayanmaktadır. Ketojenik rejim ise aç kalmış olarak zayıflamak yerine, minimum karbonhidrat tüketerek karaciğerin vücut yağını parçalaması ve yağ asidi üretmesini hedefleyen bir rejim çeşididir.

Ketojenik rejim üzerine meydana gelen araştırmalar yağ yakarak kas kütlesini koruyup, iştah azaltmanıza ve hastalık yapan, yüksek kan şekeri seviyesini, trigliserit ve kolesterol düzeylerinin iyileştirmede destek bulunduğunu göstermektedir.

Yumurta Diyeti ile 3 ila 5 gün için uygulanması durumunda, yağ yakmaya başlandığında oluşmuş bulunan ketoza ulaşmaya kafi gelmeyebilir. Yağ yakımı için bu diyetin yedi gün, belkide daha uzun sürdürülmesi gerekebilir.

Göbek Yağını Eritmeye Teşvik Eder

Bölgesel kilolar içerisinde bilhassa göbek bölgesinde biriken göbek yağı, kalp hastalıkları, diyabet ve kronik öteki hastalıklarında risk faktörüdür.

Ketojenik diyetlerden sayılan yumurta rejimi, uygulanan düşük yağlı diyetlerden, daha çok karın bölgesinde yağ yakmaya destek olabilir .

Meydana gelen bir çalışmada, ketojenik diyetlerden uygulanan yetişkinler, günde 300 ckal daha çok almasına karşın, az yağlı bir rejim programına bakılırsa daha çok yağ ve karın yağını kaybettikleri görülmüştür.

Bayanlar üstünde meydana gelen bir çalışmada, 12 hafta devam eden ketojenik bir rejim uygulama sonucunda visseral yağdan ortalama % 21.2’sini kaybettikleri görülmüştür; Fakat kısa süreli uygulanan ve yalnızca birkaç gün devam eden süratli bir yumurta rejimi ile karın yağından kaybın olup olmayacağı belli değil.

İnsülin Direncini Azaltır

İnsülin direnci, vücudun kan şekerini seviyesini düzenleyen insüline hormonu doğru reaksiyon vermediğinde ortaya çıkmaktadır. Meydana gelen birtakım emek harcamalar, ketojenik diyetlerinin insülin direncini azaltarak, vücudun kan şekeri seviyesini yönetme becerisi gösterdiğini belirlemiştir. 2 hafta benzeri kısa bir müddet uygulanan rejim programında, tip 2 diyabet hastalarının insülin direncini % 75 azalttıkları görülmüştür.

Meydana gelen bir daha farklı çalışmalarda ise, ketojenik bir rejim uygulanan tip 2 diyabetli katılımcılardan bir kısmı diyabet ilaçlarını Tamamıyla almayı azalttıkları bir kısmı ise Tamamıyla ilaçları bırakmayı başarmıştır.

Yumurta insülin direncini geçici olarak azaltsa da, uzun solukta değişim yapılmalıdır. Tip 1 yada tip 2 diyabeti olanların, yumurta rejimi uygulamadan evvel doktorları ile görüşmeleri gerekmektedir.


Yumurta Rejimi Zararları

Yumurta Diyeti
Yumurta Diyeti
 • Yumurta rejiminin istenmeyen en mühim yan tesiri, vücut için lüzumlu olan üç makro besinden karbonhidratlı gıdaların tüketilmemesine bağlı olarak hissedecekleri enerji eksikliğidir. Bu, nedenle rejim uygularken egzersiz yapmak zorlaşacaktır.
 • Yeme düzeninde yaşanacak ani değişikliğinin bir sonucunda olarak, yüksek protein düşük karbonhidratlı rejime geçmekte sindirim sisteminin adapte olmasını zorlayabilir. Bundan dolayı mide bulantısı, kabızlık, şişkinlik ve ağız kokusu benzeri problemler görebilir.
 • Yumurta içerisinde lif bulunmadığından rejim yapılırken listeye bolca oranda lif bulunduran yiyecekleri de dahil etmek gerekmektedir. Lifli gıdalar yer verilmediği taktirde bağırsak florasının ve sıhhatli bakterilerin gelişimini negatif etkileyebilir. Bağırsak fonksiyonlarında bozulma, sıhhatli bağırsak bakterilerinin de aç kalmış olarak özgür radikallerin aktifleşmesine olanak elde edecektir.
 • Yumurta rejimi, sürdürülebilir bir rejim değildir. Sıhhatli beslenmek için protein ağırlıklı gıdalara yer vermek doğru olsa bile yalnızca protein ile beslenmek ve bu biçimde zayıflamak muhtemel. Ancak rejim sonrası eski yiyecek yeme alışkanlıkları verilen kiloların yeniden alınması da muhtemel kılar. Bundan dolayı kişiler kalori takip edeni yaparak yo-yo diyetini benimsemesine neden olur. Bu da dengeli beslenme ve sıhhatli bir yaşam için sıhhatli bir durum değildir.
 • Genel anlamda vücut zayıflama mevzusunda direnç gösterdiği zamanlarda, direnci aşmak için kullanılır. Ancak birtakım kişiler rejim uygulaması esnasında vücudun ketazis  adında olan ve çok fazla yağ kullanımı, açlık, kontrolsüz diyabet benzeri metabolik bir duruma girmesine ve vücudun glukoz yerine temel enerji deposu olarak ketonları kullanmasına sebep oluyor. Bu genel anlamda rejime yeni başlamış olan kişilerde görülmekte. Keto gribi olarak malum bu duruma engel olunmazsa asidoza neden olabilir. Bu septomlar geçide olsa riski azaltmak için yumurta rejimine kisa bir müddet ara verip düşük karbonhidrat rejimine devam edilebilir.
 • En bilinen görünen etkide bırakır içerisinde açlığa bağlı gelişen sinirlilik, uyku bozukluğu, bulantı, zihin zayıflığı, düşük enerji baş ağrısı ve ağız kokusu görülebilir.
 • Kabızlık ihtimaller içinde en büyük problemlerden birisidir. Lifli gıdaların kısıtlı tüketilmesi sindirim sistemini negatif etkide bırakır. Bu riski azaltmak için kucak dolusu su içmek gerekmektedir.
 • Vücut için gereksinim duyulan sıhhatli gıdaların kısıtlandığı için, süratli yumurta diyetini maksimum 5 günden fazla uygulamamak gerekmektedir.
 • Haddinden fazla uzun süre bu rejime devam etmek, beslenme yetersizliğine bağlı daha farklı endikasyonların gelişmesine sebep olabilir. Şayet haddinden fazla uzun süre devam edecekseniz takviye edici multivitaminlerin kullanımı gerekmektedir.
 • Süratle verilen kilolar için kilo bakım stratejileri uygulanmadığında, süratle verilen kiloların gene süratle alınması muhtemel.

Yumurta Rejimi Kimler İçin Elverişli Değildir?

 • Yumurta alerjisi olanların yapması yeterli değildir.
 • İlaç kullanan hamile ve emziren anneler için yeterli değildir.
 • Hekim kontrolünde ve ilaç kullanan kişilerin yapması yeterli değildir.
 • Uzman bir tabip tarafınca desteklenmiyorsa, tip 1 ve tip 2 diyabet hastaları, kolesterol ve yüksek tansiyonu olanlar, yeme bozuklukları ve safra kesesi olmayanlar için yeterli bir rejim değildir.

Yumurta Rejimi Dezavantajları Nedir?

Karbonhidrat eksikliği, enerji eksikliğine eşittir

Yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı içeren bir rejim olmasına karşın, rejimi uygulayanlar, öteki düşük karbonhidrat rejimlerde olduğu benzeri bitkinlik ve enerji düşüklüğü yaşarlar.

Yumurta sizi rahatsız edebilir. Pek çok birey için sindirim problemleri, kabızlık, ağız kokusu ve gaz benzeri olumsuzluklar yaşar. Rejime sebzelerden daha çok lif içeren gıdalar ilave ederek ve su tüketerek savaşın edebilirsiniz.

Yüksek kolesterol gıdalar kalp hastalığına yol açabilir

Yumurta, yüksek tansiyon ve fena kolesterol düzeyleri ile kalp hastalığını tetikleyici tesiri olduğu söylense de mevcut olan araştırma bu mevzuda net bir ifade kullanamıyor. 2017 senesinde Nutrition dergisinde gösterilen makalesinde, yumurta ve kalp hastalığı sağlığı içinde bağlantının aslı astarı olmayan olacağı belirmiştir. Daha farklı bir yorumda Diyabet Canadian Journal raporları kolesterol, LDL fena kolesterol, trigliserid, açlık glukozu, insülin ve kalp hastalığı C-reaktif protein düzeyleri üstünde yumurtanın tesirinin olmadığı haftada 6 ila 12 yumurta tüketilebileceği ifade edildi.

Kısa süreli kilo kaybının sürdürülmesi zor olsa gerek

Kısa süre içerisinde ve süratli kilo kaybı yaşanmış olan bir çok rejim benzeri, yumurta rejimi de haddinden fazla uzun süre sürdürülemez ve süratle verilen kiloların yeniden kazanılması mümkündür. Bu yeme alışkanlığını rejim ile kazanma potansiyeli göstermediğiniz için rejim sonrası gene eski alışkanlıklarınıza dönmeniz kilo alımını da bununla beraber getirecektir. Kilo alımına dönmemek için yeme alışkanlıklarınızı, porsiyon ayarlarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Oldukca kısıtlayıcı

İki hafta devam eden yalnızca bir yiyecek veya içecek ile kısıtlı olmasından ötürü, hissedilen açlık hastalık edici olabilir. Bu durumlarda abur cubur yiyerek açlık bastırılmaya çalışılır yada Tamamıyla rejimden çıkılır.


Yumurta Rejimi Nasıl Yapılır?

Yumurta rejiminin değişik versiyonlarında da ilke hepsinde protein ağırlıklı olup, güne yumurta ile başlanır ve az az yağsız protein yiyerek devam edilir. Ek olarak bolca su tüketmeye de itina gösterilmelidir. Rejim süresi süresince hazırlanan rejim listesine bakılırsa devam edilir. Yüksek protein, düşük karbonhidrat tüketilir.

Yağsız ve Protein İçeren Yiyecekler

 • Yumurtalar
 • Tavuk
 • Et
 • Balık
 • Yoğurt
 • Peynir
 • Baklagiller
 • Kabak çekirdeği

Yiyebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

 • Greyfurt
 • Brokoli
 • Kuşkonmaz
 • Kabak
 • Mantarlar
 • Ispanak

Yumurta Rejimi Rejim Sıralaması Örneği

1. Gün Menüsü

Sabah Kahvaltısı:

 • 2 haşlanmış yumurta yada ıspanak ve mantarla hazırlanmış yağsız omlet
 • Taze sıkılmış 1 bardak greyfurt

Öğle Yemeği:

 • 1/2 ızgara tavuk göğsü
 • Buharda haşlanmış brokoli

Akşam Yemeği:

 • 1 porsiyon balık
 • Yeşil salata

Yumurta rejiminin aynı benzer bir daha farklı çeşidi ise, greyfurt suyunun her öğünde tüketilmesi ile hazırlanan listedir. Burada tüketilecek gıdaların yarısını yiyerek, yarım bardak greyfurt suyu ilave edilerek hazırlanmış olur.

2. Gün Menüsü

Sabah Kahvaltısı:

 • 2 tane haşlanmış yumurta yada sebzeli omlet
 • 1/2 bardak taze greyfurt suyu

Öğle yemeği:

 • 1/2 ızgara tavuk göğsü
 • Brokoli salatası
 • 1/2 bardak taze greyfurt suyu

Akşam Yemeği:

 • 1 porsiyon balık
 • 1/2 bardak taze greyfurt suyu

Az genel olmakla beraber sıkı bir rejim için yalnızca yumurta ve bolca su tüketerek şok yumurta rejimi tercih edenler için; yalnızca sert haşlanmış yumurta ve 14 gün süresince bolca su içererek rejim yaparlar. Bu rejim, Tamamıyla dengesiz ve sağlıksız olduğundan önerilmemektedir.

Daha sıhhatli ve yavaş yavaş zayıflamak isteyenlerin tercih edebileceği öteki bir rejim çeşidi ise ana ve ara öğünlerden oluşuyor.

3. Gün Menüsü

Sabah Kahvaltısı

 • 2 tane naturel yumurta kayısı  olarak haşlanır
 • 6-7 tane tuzsuz zeytin
 • İki parmak büyüklüğünde beyaz peynir
 • Şekersiz çay veya süt içilebilir
 • 5-6 tane fındık yada 3 tane ceviz

Ara Öğün:(İsteğe ve ihtiyaca bakılırsa yapılır)

 • 3-4 tane ceviz
 • 1 fincan yeşil çay ve su tüketilmelidir

Öğle Yemeği

 • 1 tabak etli sebze yemeği yada zeytinyağlı barbunya
 • Lahana salatası yada buharda pişirilmiş sebzeler

Ara Öğün: (İsteğe ve ihtiyaca bakılırsa yapılır)

 • 1 tane istenen meyve tüketilebilir
 • 1 kase naturel yoğurt yada kefir
 • Şekersiz çay

Akşam Yemeği

 • 1 porsiyon ızgara balık
 • 1 kase salata
 • Yarım tahin helvası

1. Hafta Sonunda Nasıl Hissedeceksiniz?

Diyetin ilk birinci haftası bedendeki ödem ve su atılmış olduğu için şişkinlik hissiyatı giderek kendinizi hafiflemiş hissedersiniz. Aslen fazla kilo vermemiş olmanıza karşın, su kaybı sizi zayıf ve 5-6 kilo zayıflamış gösterecek.

İkinci hafta ise ilk hafta kadar kilo kaybı söz mevzusu olmayabilir ancak diyetin sonunu iple çekip o tartıda kaç kilo verdiğinizi görme isteği sizi teşvik edecektir.


2. Hafta Sonunda Nasıl Hissedeceksiniz?

Rejime daha oldukça adapte olmuş ve kendinizi daha enerjik hissetmeniz muhtemel olacak. Fazlalıklarınızdan kurtulmanız sıkı bir rejim olmasına karşın sizi mutlu etmeye kafi gelecek. Görünüşünüze ve iradenize ayna karşısında hayranlıkla bakacaksınız.

14 gün devam eden sıkı bir rejim yaptığınıza kendiniz dahi şaşıracak özgüveniniz ikiye katlayacak. Yaşamış olduğunuz pek çok bağırsak problemi ortadan kalkacak, metabolizmanız tekrardan çalışmaya başlamış olacak kim bilir kilo vermekten daha oldukça bu şişkinlik hissinden kurtulmak sizi mutlu edecektir. Sağlıkla kalınca.


Yumurta Rejimi Güvenilir mi?

Tıp dünyası protein ağırlıklı rejimler için güvenilir bir zayıflama metodu olmadığı yönünde birleşse de aksini korumak için çaba sarfeden tabip ve uzman diyetisyenler de olduğu bir gerçek.

Devletimizde Canan Karatay ve dünyaya adını Dukan rejimi ile duyuran Pierre Dukan protein diyetini korumak için çaba sarfeden kişiler içinde yer almaktadır.

Yumurta rejimi yapıyor yada yapmayı düşünüyorsanız bu rejim ile günde 1.000 kalorinin üzerine çıkamazsınız. Harvard Tıp fakültesine bakılırsa hanımefendilerin günde minimum 1200 kalori, erkekler ise 1500 kaloriden az tüketmeleri bunun altında kalan kaloriler önerilmez ve riskli görünür.

Haftada 7 ve daha çok yumurta yiyecek kardiyovasküler sistem üstünde herhangi bir olumsuzluk söz mevzusu olmadığı belkide 7 ve üstü yumurta tüketmenin nüzul riskini azaltabileceği de anlatılır.

Haftada 12 adetten fazla yumurta tüketiminin fena kolesterol üstünde tesiri olduğu ifade edilse de yumurtanın kolesterol mevzusundaki tesirleri tıp dünyasını da ikiye ayırıyor demek doğru olur.

Yüksek proteinli düşük karbonhidratlı bu rejim, kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisi olabileceği hususi bir emek harcamalar yapılarak ile ifade edildi.

Günlük gıda gereksinimleri ile lifli gıdaların tüketilmesi, bağırsak bakterileri ve özgür radikalleri etkisiz hale getirmekte. Metabolizmayı hızlandırma ve sıhhatli bir sindirim sistemi için mühim bir gıda deposudur. Fakat meydana gelen çalışmalarda cemiyet popülasyonun genel çoğunluğu günlük lif alımının altında tüketim yapmaktadır. Lif ağırlı olan baklagiller, meyveler, sebzeler, kuruyemiş ve tohumlarda bulunur. Bu rejim ise aslına bakarsanız düşük olan lif alımını zorlaştırabilir.

Ani kilo kaybı için meydana gelen her türlü rejim sağlıksız neticeleri da bununla beraber getirir. Yumurta rejimi bundan dolayı haddinden fazla uzun süre sürdürülebilir bir rejim olmamalıdır.

Süratli kilo verdiren ve kişiyi zorlayan protein rejimi yerine, egzersizi arttırarak, yüksek şekerli ve işlenmiş gıdaları sınırlayıp, dengeli ve sıhhatli yiyeceklere yer verilen bir programı seçmek daha sıhhatli olacaktır.


Yumurta Rejimi Kaç Gün Yapılmalı?

14 gün devam eden bir rejim programıdır. Daha çok diyetin sürdürülmesi listede karbonhidrat ve lif içeren gıdalara yer verilmedikçe önerilmez. Dengeli ve makro gıdalarla zenginleştirilmiş ve kalori hesabı yerine el hesabı yaparak yiyecek yeme düzeni sağlamanız da tesirli olacaktır. El hesabı derken tükettiğiniz gıdaların kalorilerinin ne olduğuna bakmadan yalnızca parmak ucu kadar tereyağ, bir avuç kuru yemiş avuç içi kadar yiyecek yiyecek kişinin günlük alması gerekmekte olan kaloriyi naturel hesaplama şeklidir.  Ek olarak dengeli beslenmenin de ip ucu olur.


Yumurta Rejimi Püf Noktalar

Sporcular hem yağı kasa çevirmek hem de zayıflamak veya almak için yumurta tüketimine fazla ehemmiyet verirler. Sporcu deyimi ile yumurtanın sarısı hamallık olacaktır. Ancak bu bir seferde 5- 6 belkide daha çok yumurta tüketenler için bulunduğunu da hatırlatmakta yarar var. Yumurta rejimi için ise yumurtanın tamamı önemlidir.

Protein bakımından yumurtanın akı mühim bir kaynaktır. Sarısına bakılırsa daha az kaloriye haizdir. Fakat yumurtanın sarı kısmı bir oldukça gıda değerine haizdir. Bundan dolayı yumurta rejiminde tüm yumurta tüketilir.

Yumurta pişirme teknikleri içerisinde yumurtanın oldukça katı haşlanması tıp dünyası bakımından pek önerilmez. Katı yumurtanın kanserojen yapıda olduğu söylenir. Bundan dolayı en sıhhatli haşlama biçimi kayısı denen sarısının hafifçe krema kıvamında olan yöntemdir.

Yumurtayı haşlamak yerine pişirerek tüketmekte protein alımında aynı etkiye haizdir. Doğal olarak yağda yumurta yada omlet yaparken hem kullanılan yağ hemde miktarı mühim bir unsurdur.

Ek olarak bolca su tüketmeyi dikkatsizlik etmemelidir.


Yumurta Rejimi Kilo Vermenize Destek Olabilir mi?

Bu rejim programı ile rahatça ilk hafta vücuttan ödemin atılması, ikinci hafta da kilo kaybı ile 14 günde 7 ila 10 kilo verilmesi muhtemel olacaktır. Organik ortamda ve naturel biçimde beslenen tavukların yumurtası, naturel ve sıhhatli olacaktır. Organik yumurtaların tüketimi de kan kolesterolünü düşürerek rejim yapanlar için zayıflamaya destek en mühim gıda kaynaklarından birisidir. Protein ve kas hacmi yaratmak için makro besinlere gerekseme vardır. Mükemmel protein deposu da hayvansal gıdalardan elde edilir. Kuruyemiş ve baklagillerde naturel protein ihtiva eder.

Protein, yağ ve karbonhidratlar vücut için lüzumlu üç ana makro gıda grubudur. Makro besinler bedende kalori olarak yansır ve enerjiye dönüşür. Her bir gram protein 4 kaloriye karşılık gelir. Protein, olması gereken kilodaki bir kişinin vücut ağırlığının ortalama %15 ini oluşturur.

Günlük içerisinde rahatça naturel 9-10  tane yumurta yenebilir. Hiçbir ziyanı olmadığı için rahatça tüketilebilir. Yumurtada 186 gram, sarısında ise 150mg. kolesterol bulunmaktadır. Bu kolesterol yumurta yenir yenmez kana karışmaz. Ek olarak yumurta omega-3 ihtiva ettiği içerisinde rejim yapanların listelerinde tüketilmesi gerekmekte olan besinler arasındadır. Yumurta rejimi kas hacmi yaratmak isteyenler için ayrı, zayıflamak isteyenler için ayrı listeler yapılarak uygulanır.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...