Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır? (Diyet Listesi)

Tarih:

Kalsiyum, protein ve karbonhidrat bakımından yoğurt varlıklı bir içeriğe sahip. Hem sıhhatli kalarak, hem de 5 gün kadar kısa bir süre içerisinde 3 kilo kilo vermenize destek sağlar. Yoğurdun zayıflamadaki en gözle görülen ve bilien özelliği toksinleri vücuttan atma özelliğidir. Yoğurt rejimi, detoks özelliği yardımıyla bedendeki bütün zararı dokunan maddeler atılır ve sindirim sistemini düzenler. İçerdiği su miktarı ile de metabolizmanın süratli çalışmasını sağlar.

Yoğurt Diyeti Nedir?

yoğurt diyeti nedir nasıl yapılır zararlı nelerdir faydaları yan etkileri nelerdir
yoğurt diyeti nedir nasıl yapılır zararlı nelerdir faydaları yan etkileri nelerdir

Yoğurt, günümüzde olduğu gibi oldukça uzun senelerdir, yemeklerin yanında severek tüketilmiş, son derece sıhhatli ve bir çok diyetin temelini de oluşturmakta olan destekleyen bir besindir. Akdeniz, Hint ve Fransız rejimlerinin vazgeçilmezi olan yoğurt, Fransız hanımların güzellik sırlarının kaynağını da oluşturuyor. Fransız bayanlar niçin kilo almaz kitabının yazarı Mireille Guilliano, Fransız bayanlarının, yoğurt ile kilo kontrolü sağlayarak, nasıl incecik bellere sahip olduklarından bahsetmiştir.

Yoğurt ve Zayıflama

Guiliano yazmış olduğu kitapta açlık duygusunu kontrol altına almanın en naturel, tesirli ve nihai yolu olarak, yoğurt kullanılması icap ettiğini ifade etmiştir.

Fransız bayanları gün içerisinde, bir veya iki öğün yoğurt tüketerek, kalorilerini dengede tutmaya çalışmaktadır. Bilhassa sabah kahvaltısında ve akşam yemeğinin peşinden yoğurt tüketmeye itina gösterirler.

Amerikan sıhhat sitesi WebMD’de yoğurt için, “Yoğurt öğünlerde gereksinim duyulan, karbonhidrat, protein, yağ içermekte olan, kalsiyum oranı bakımından da varlıklı içeriği ile muhteşem bir gıda” diyor.


Yoğurt Diyetinin Yararları Nelerdir ?

Yoğurt, ham maddesi sütte bulunan, porsiyon başına ortalama olarak 9 gram protein, kalsiyum, B2, B12 vitaminleri, potasyum ve magnezyum değerlerini de içerisinde bulunduracaktır.

Bunun yanı sıra aynı zamanda sindirim sistemi için, iyi bakterilerin canlı suşları bulunur ve yoğurt için iyi bir probiyotik denebilir. Üstünde daha çok araştırma yapılması gerekiyor olmasına karşın, birtakım probiyotiklerin sindirim sistemini destekleyen kanıtları vardır.

Gut Hastalığına Yardım Edebilir

Daha çok çalışmanın yapılması gerektiği ifade edilmekle beraber, etken kültürlü yoğurdun, eklemlerde gelişen halk içinde varlıklı hastalığı olarak malum, gut hastalığına yardım edebileceği gözlenmiştir. Gastrointestinal hastalıklardan, laktoz intoleransı, kabızlık, ishal, kolon kanseri, enflamatuar barsak hastalığı, H. pylori enfeksiyonu benzeri, birtakım hastalıkların tedavisinde destek olabilmektedir.

Jean Mayer, Amerika Ziraat Dairesi ve Tufts Üniversitesi’ndeki Yaşlanma İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezindeki araştırmacılar; Bağırsak mikroflorasında yaşanmış olan değişimler, besinlerin bağırsaktan geçişini yavaşlatarak, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkısı olacağını açıklamıştır.

Kısa sürede meydana gelen bir araştırmada, antibiyotik kullanımına bağlı olarak, birtakım katılımcılarda yaşanmış olan ishalin, L. casei, L. bulgaricus ve S. thermophilus probiyotiklerin bulunmuş olduğu bir içecek kullanıldığında ishalin azaldığı görülmüştür.

Vücudun sindirim kanalında özgür radikallerle savaşın etmek için sıhhatli ve bolca oranda “iyi” bakteri bulundurması gerekmektedir. Probiyotik tam anlamı ile “yaşam anlamına gelir” ve kafi oranda tüketildiğinde sıhhat için bir oldukça yarar elde eden canlı organizmalardır.

Osteoporozun Önlenmesine Destek Olabilir

Bilhassa kemik ve dişlerin güçlenmesinde, osteoporozu önlenmesinde ve iyileştirme edilmesinde, kalsiyum bakımından son derece varlıklı süt ve süt ürünlerinin tüketmesini önerilir. D vitamini yeterli kadar yüksek olmak şartı ile kalsiyum ve D vitamini uyumu, iskelet sisteminde, her yaştan insanoğlunun kemik kütlesine faydası vardır.

Yüksek Gerilim Riskini Azaltabilir

5000 den fazla İspanyol’un katılmış olduğu, yakın tarihindeki bir çalışmada; süt tüketilmesi ile yüksek gerilim içinde bağlantı bulunmuş oldu. Günde 2 – 3 porsiyon yada daha çok, az yağlı süt tüketen kişilerin, tüketmeyen kişilere bakılırsa %50 oranında yüksek gerilim risklerinde azalma gözlenmiştir.

Çalışmanın, az yağlı süt tüketilerek yapılmasına karşın, bilim insanları az yağlı yoğurdun da aynı etkiye sahip olacağına inanmaktadır.

Helicobacter Pylori Enfeksiyonu

H. pylori, mide ve ince bağırsağın üst çeperinde, enfeksiyona neden olan bir bakteri çeşididir. Ülser ve mide kanseri riskini artırabilir. Tayvan’da meydana gelen bir araştırmada, H. pylori enfeksiyonu olan 138 birey, lactobacillus ve bifidobacterium içeren yoğurt tüketerek enfeksiyon üstündeki tesirleri incelenmiş ve araştırmacılar, dört ilaç tedavisinde, yoğurdun ilaç etkinliğini arttırdığını bulmuştur.

Candida Enfeksiyonu ve Diyabet

Diyabet hastası hanımlarda bilhassa genital bölge enfeksiyonları genel olarak görünür. Meydana gelen bir araştırmada 6 diyabetli hanıma günde 170 gram etken kültür ile tatlandırılmış yoğurt kan şekerine tesiri zayıf olmasına karşın genital bölge pH değeri 6,0 dan olması ihtiyaç duyulan 4,0 a düşmüştür. Candida enfeksiyonunda azalma görülmüştür. Etken kültür olmayan yoğurt yiyenlerde ise;  pH 6,0 da kalmış olduğu görülmüştür.

Genital bölgede görülen mantar yada enfeksiyonların önlenmesi için ağız yolu ile tüketimin haricinde, genital bölgeye bir hafta az oranda bal ve yoğurt karışımı sürülerek enfeksiyonun iyileştirme edilmesine destek olabilir.

Açlık Hissiyatını Azaltmaya Destek Olabilir

yoğurt diyeti besinler yapılması gerekenler
yoğurt diyeti besinler yapılması gerekenler

Washington Üniversitesi’nde meydana gelen bir çalışmada, öğün içinde 200 kalorili atıştırmalık yoğurt yiyen 16 adam ve 16 hanım, açlık ve doygunluk hissiyatı kontrol edildi.

 • Şeftali parçaları içeren yarı katı yoğurt
 • İçilebilir formda yoğurt
 • Şeftali aromalı sütlü içecek
 • Şeftali suyu

Yoğurdu atıştırmalık olarak yiyenler, sonraki öğünde daha az kalori almasalar da, açlık ve doygunluk hissiyatı öteki atıştırmalıklara oranla daha yüksek netice vermiştir.

Vücudun gerekseme işittiği bir oldukça gıda maddesini içeren yoğurt, tokluk hissiyatı ile açlık hissiyatını bastırır. Kan şekeri düşen kişilerin, atıştırmalık olarak yoğurdu tercih etmesi yerinde bir beslenme olur.

Yağ Yakımına Destek Olur

Internasyonal Aşırı kiloluluk Dergisi’nin 2005 Nisan sayısında gösterilen bir çalışmada, günde üç defa, az yağlı yoğurt tüketen obez yetişkinler incelendiğinde; yağsız yoğurt tüketenlerin, kas dokusunu korurken, bel çevresindeki yağlardan mühim seviyede kaybettikleri tespit edilmiştir. Meydana gelen araştırmada üç gruba ayrılan obeziteli yetişkinlerden, her gün yoğurtla beslenen, sadece bir porsiyon yoğurt yiyen ve yoğurt yemeyenler karşılaştırıldığında; yoğurtla beslenen grubun öteki gruplara bakılırsa % 22 ağırlık, % 61 vücut yağı ve % 81 mide yağından daha çok kaybettikleri görülmüştür .

Prof. Michael Zemel, süt ve süt ürünleri tüketimi ile alınan kalsiyumun, yağ yakımını arttırırken, kemik ve kas kütlesini koruduğunu belirtmiştir.

Kilo kaybı için kullanılmasına karşın, kilo alımına da neden olabileceğini söyleyen Zemel, yoğurdun güvenilir bir mandıradan tüketilmesi gerektiği üstünde durarak, birtakım hazır yoğurtların içinde ne olduğu ve hazırlanışına bakılırsa kilo kaybını engellemiş olan şeker ve yağ bulundurduğunu ifade etmiştir.

Bir bardak yağsız yoğurt, 100 kalori, 300 mg. kalsiyum, 10 gr. protein içerisinde bulundurur. Besleyici kıymetini arttırmak için, birtakım markalar, yoğurtların içerisine şeker, yağ ve suni besinler ilave ederler. Zayıflamak isteyen kişilerin yoğurt alırken içerikleri ne olursa olsun gözden geçirerek sıfır yağ, şeker, ve kalori olanlarını tercih etmeleri gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Uzmanlar, yoğurtun kalsiyum, protein ve B vitamini deposu olmanın ötesine geçtiğini, bağışıklık sistemi ve genel sıhhat için muhteşem bir gıda bulunduğunu vurguluyorlar.

Yoğurtla beraber fermente edilen yiyecekleri yemenin, bağışıklık sisteminde özgür radikallerle savacak iyi bakterilerin çoğalmasına olanak verir. Sonuç olarak ilaç kullanımına bağlı olarak, yok edilen iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar. Organik yoğurt tüketmenin ise iyi bakterileri arttırma eğilimi fazladır.

Sindirimi Kolay hale getirir

Her gün tertipli olarak, sabah kahvaltıda yada kahvaltı sonrası yoğurt yiyecek, sindirimi kolaylaştırıyor. Kronikleşen kabızlığı tertipli kullanım ile engellerken, bağırsak sağlığını ve metabolizmayı düzenlemiş olduğu için zayıflamaya destek sağlar.

Kalsiyum D vitamini ile beraber yağ yakımı da kolaylaştır. 2007 yılı Aşırı kiloluluk Derneği tarafınca meydana gelen bir çalışmada, kalsiyum takviyesi ile belirgin abdominal yağlarda azalma görülmüştür.

Karaciğer Hasarı ve Zihinsel İşlev Kaybı

Karaciğerde oluşmuş bulunan hasar, zihinsel görev kayıplarına da sebep olabilir. Meydana gelen araştırmalar günlük olarak probiyotik ilave edilmiş yoğurt yemenin, karaciğer hasarına bağlı hafifçe beyin fonksiyon kayıplarını tersine çevirdiğini göstermiştir.

HIV / AIDS

Meydana gelen ilk araştırmalarda, HIV / AIDS hastaların tertipli yoğurt yemeleri, beyaz kan hücresi sayısını artırdığını göstermiştir. Lakin meydana gelen araştırmalarda hangi yoğurt ürününün, tedaviyi en düzgün biçimde çalıştırdığı mevzusu netlik kazanmamıştır.

Metabolik sendrom

Araştırmalar, her gün yoğurt yiyen, nadiren yada asla yoğurt yemeyenlere oranla, daha az metabolik sendrom geliştirme şansına sahip bulunduğunu gösterdi.

Kas gücü

Meydana gelen ilk araştırmalar, kuvvet antrenmanı esnasında günlük yoğurt yiyen kişilerin, yemeyen kişilere oranla kuvvet antrenmanında daha iyi performans gösterdiği bulunmuş oldu.

Karaciğer Hastalığı

Daha çok çalışmanın yapılması ihtiyaç duyulan ilk araştırmada, alkol kaynaklı olmayan karaciğer hastalıklarında probiyotik yoğurt yemenin, kolesterol ve vücut ağırlığını azaltmaya destek olabileceğini göstermiştir.


Yoğurt Diyetinin Zararları Nelerdir ? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hazır yoğurtlar, işlem görüp raf ömrünü arttırmak için, katkı maddesi içerdiğinden fazla önerilmez. Ancak günümüzde sıhhat bakımından geliştirilmiş, birtakım yoğurtlardan tüketmenin pozitif tesirleri de olabilir.

Bir tek çok fazla tüketimi ve zamanı geçmiş yoğurt tüketmenin sıhhat bakımından riskleri olabilir.

Yoğurt fazla tüketildiğinde şişkinlik ve gaz problemi rahatız edici olabilir. Gene fazla kullanımı sindirim sistemini negatif etkileyerek ishale sebep olabilir. Hazır yoğurtlarda bulunan, koruyucu katkı maddeleri, sağlığı negatif etkileyebilir.

Laktoz İntoleransı

Mide dostu olan yoğurdu, yedikten sonrasında gaz problemi yaşayan kişilerin büyük bir ihtimalle besin intoleransı olabilir. Sütte daha oldukça bulunan laktoz, yoğurt olduktan sonrasında değişime uğrayarak azalma eğilimi gösterse de birtakım kişilerde ince bağırsakta bulunan enzimler tarafınca parçalanmadığı için gaz oluşumuna sebep olmaktadır.

Yoğurt besin içerisinde pişmiş olarak kullanıldığında tesiri kaybolduğu için, yoğurt tüketmek isteyen kişilerin yoğurt çorbası, yoğurtla meydana gelen pasta kek benzeri yiyecekleri tüketmesi önerilir. Ek olarak yoğurtta bulunan lactobacillusun’un iyi bakterilerden olmasına karşın, gaz yapabileceği de ifade ediliyor.

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi

Yoğurtta bulunan canlı bakterilerin, HIV / AIDS’li yada organ nakli benzeri sebeplere bağlı zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerde, nadiren de olsa Lactobacillus hastalığa sebep olmuştur. Güvenlik bakımından, sıhhat uzmanlarından öneri almadan haddinden fazla uzun süre ve oldukça oranda yoğurt yemekten kaçınılmalıdır.

Antibiyotikler Yoğurt İle Etkileşime Girer

Yoğurtta bulunan kalsiyum, midedeki emilebilen tetrasiklin miktarını azaltır. Tetrasiklin ile beraber kalsiyum almak, etkinliğini azaltabilir. Bunu engellemek için yoğurt yemeyi ilaçtan iki saat evvel yada dört saat sonrasında yapmalıdır.

Siprofloksasin (Cipro) bir antibiyotiktir ve yoğurt vücut tarafınca emilmesini azaltabilir. Siprofloksasin (Cipro) nun etkinliğini azalttığı için ilaçtan minimum bir saat sonrasında yoğurt tüketilmelidir.

Bağışıklık Sistemini Baskılayan, Azaltan ilaçlar Yoğurt İle Etkileşime Girer

Bağışıklık sistemi vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasını ve önlenmesi için bakterileri ve mayaları denetim altına alır.Yoğurtta canlı organizmalara sahip olan bol mayalı bir gıdadır. Bağışıklık sistemini azaltan ilaçlar, yoğurt tüketimi hastalanma şansını yükseltebilir. Bağışıklık sistemini minimuma düşüren  içinde azatiyoprin, baziliximab, siklosporin, ek olarak daclizumab, muromonab-CD3, mikofenolat, takrolimus, sirolimus, prednison, Deltason, Orasone, kortikosteroidler bulunur. Bu ilaçları kullanan kişilerin yoğurt ile beraber almamaları önerilir.

Aşırı kiloluluk Riskini Tetikler

Yoğurt organik ve mütevazı tüketilmesinin haricinde, probiyotiklerle zenginleştirilerek de piyasada satılmaktadır. Bilhassa birtakım probiyotiklerin kilo kaybından oldukça, kilo alımını arttırdığı meydana gelen araştırmalarda görülmüştür.

Meydana gelen 4 klinik çalışmasında içerisinde Lactobacillus acidophilus bakterisinin de bulunmuş olduğu probiyotiklerin çok fazla şişman yada obez yetişkin bireylerde vücut ağırlığını ve yağ seviyelerini azaltmadığı sonucuna varılmıştır .

Bütün probiyotikler, kilo yitirilmesine destek olmadığı benzeri kilo alımına sebep olabilir. Bunun  sebebi kişiler içinde farklılık gösterebileceği benzeri probiyotik suş’una da bağlı olarak değişebilir.


Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır?

Yararlı bakterileri bulundurması, vitamin ve mineral bakımından varlıklı içeriklerinin yanında, tok tutma özelliği ve düşük kalorili olması, her insanın sevmiş olarak tükettiği yoğurt ile rejimi sevmiş olarak yapmanıza sebep olacaktır.

Rejim süresince bolca oranda su tüketmeye de itina göstermek mühim bir kuraldır. Ek olarak rejimi daha renkli hale getirmek için yoğurdun içerisine organik az şekerli meyvelerle tüketmeniz de detoks tesiri yapmış olacaktır.

Tertipli 5 günlük vakit dilimi içinde yoğurt rejimi yapmak insandan insana farklık göstermekle beraber ortalama olarak 2 ila 5 kilo içinde kilo kaybı yaşamanıza ve bel bölgesinde yağ oranında incelme olacaktır.

Gün içerisinde her öğünde 200 gram yoğurt tüketmeniz 120 kaloriye karşılık edip, gün içerisinde 3 öğün yoğurt tüketmek 360 kalori olarak size dönüş yapmış olacaktır. Yanında protein, karbonhidrat ve yağ alımı ile rejime destek verebilirsiniz. En sıhhatli rejim sıralaması vücut yapınıza, cinsiyetinize ve kilonuza bağlı olarak diyetisyen kontrolü altında hazırlanması önerilir.

Gece yatmadan evvel yediğiniz yoğurdun içerisine, bir kaç limon damlası ve pul biber ilave ederek yiyecek ve yatana kadar minimum 3-4 bardak suyu yudum yudum içmek, metabolizmanın çalışmasına ve süratli yağ yakımına destek olacaktır.


Yoğurt Rejimi Sıralaması Örneği

Rejim süresince günlük minimum 2 litre su tüketmeye itina gösterin.

Pazartesi Menüsü

 • Kahvaltı: 1 porsiyon yağsız yoğurt, 1 fincan yeşil çay
 • Öğlen: 1 porsiyon sebze çorbası, 1 kase yağsız yoğurt
 • Ara Öğün: 1 fincan nebat çayı, 1 porsiyon meyveli yoğurt,
 • Akşam: 1 porsiyon mercimek çorbası, 1 porsiyon yağsız yoğurt,
 • Ara Öğün: 3 tane kuru incir, 1 fincan şekersiz çay.

Salı Menüsü

 • Kahvaltı: 1 kase yağsız yoğurt, 1 tane haşlanmış patates,
 • Ara öğün: 1 fincan yeşil çay, 1 kase yoğurt, 1 porsiyon meyve,
 • Öğlen: 1 porsiyon sebze çorbası, 1 kase yağsız yoğurt,
 • Akşam: 1 porsiyon sebze çorbası, 1 kase yoğurt,
 • Ara Öğün: 3 tane ceviz içi, 1 Fincan şekersiz nebat çayı.

Çarşamba Menüsü

 • Kahvaltı: 1 kase yoğurt, 1 kaşık yulaf, 1 fincan şekersiz nebat çayı,
 • Ara öğün: 1 fincan yeşil çay, 1 kase yoğurt, 1 porsiyon meyve,
 • Öğlen: 1 porsiyon sebze çorbası, 1 kase yağsız yoğurt,
 • Akşam: 1 porsiyon sebze çorbası, 1 kase yoğurt,
 • Ara Öğün: 3 tane kuru incir, 1 fincan şekersiz nebat çayı.

Perşembe Menüsü

 • Kahvaltı: 1 kase yoğurt, 1 tane haşlanmış patates,
 • Ara öğün: 1 fincan yeşil çay, 1 kase yoğurt, 1 porsiyon meyve
 • Öğlen: 1 porsiyon sebze çorbası, 1 kase yağsız yoğurt
 • Akşam: 1 porsiyon mercimek çorbası, 1 kase yoğurt
 • Ara Öğün: 3 tane kuru incir, 1 fincan şekersiz nebat çayı

Cuma Menüsü

 • Kahvaltı: 1 kase yoğurt, 1 kaşık yulaf, 1 fincan şekersiz çay
 • Ara öğün: 1 fincan şekersiz çay, 1 kase yoğurt, 1 porsiyon meyve
 • Öğlen: 1 porsiyon sebze çorbası, 1 kase yağsız yoğurt
 • Akşam: 1 porsiyon mercimek çorbası, 1 kase yoğurt
 • Ara Öğün: 3 tane kuru incir, 1 fincan şekersiz nebat çayı

En İyi Rejim Yoğurdu Nasıl Seçilir?

Rejim yaparken bilhassa dikkat etmesi ihtiyaç duyulan, yoğurdun organik ve suyunun süzülmemiş olmasıdır.

Hazır alınan bir oldukça yoğurt pastörize edilmiştir. Pastörize edilen yoğurt ihtiva ettiği yararlı bakterileri öldüren ısıl işleme doğal olarak tutulduğundan, organik ev yapımı yoğurt tercih edilmeli.

Hazır satılan organik yoğurt alırken, sağlığınızı da iyi yönde etkilemesi için, canlı ve etken kültürleri içerdiğinden, hiç olmazsa içinde ne olduğu bölümünde bir kaç probiyotik bulunduran, şeker içermediğine dikkat edin.

Aromalı ve tatlandırılmış bir yoğurt, atıştırma seçimi için iyi bir seçenek olabilir. Ancak, 185 gram ortalama 27 gram şeker ve ortalama 110 kaloriye haizdir. Şeker bulundurmayan, az yağlı yoğurtla karşılaştırıldığında ise 170 kalori içerisinde bulundurur. Bu gibi durumlarda kilo vereyim derken, kilo almamaya dikkat edilmeli.

Az yağlı mı yoksa tam yağlı yoğurt mu daha iyi diye düşünmeyin. Aldığınız kalori bakımından bakıldığı zaman, tam yağlı yoğurdun daha çok kalori içermesi, sağlıksız olduğu manasına gelmez. Günlük kaloriyi etkilemediği müddetçe kişisel bir seçim olabilir.

Püf Noktaları

Sıhhat için en düzgün yoğurt, mütevazı az oranda içeriğe sahip ve ilave şeker içermez. Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bakımından daha yararlı olan probiyotik içeren, yoğurt markalarını seçmeye itina gösterin.


Rejiminize Daha Fazla Yoğurt Ekleme Yolları

 • Meyve parçaları ile meyveli yoğurt hazırlamak.
 • Birazcık bal yada pekmezle buğday tohumu yoğurt karışmasını sağlayarak atıştırmalık yapmak.
 • Kahvaltıda  mısır gevreği ve krep yoğur ile gider.
 • Taze meyve, buz ve yoğurt mikserden geçirilerek güzel bir içeceğe dönüşür.
 • Aperatifler ve yemeklerde semizotu, ıspanak, kekik, nane benzeri otlarla zenginleştirilerek yenebilir.
 • Meyvelerle beraber dondurulmuş yoğurt ile dondurma hazzı yapmanızı sağlar.
 • Soğuk yoğurt çorbası, salata sosları ve mezeler.
 • Kremalı tatlılarda yoğurt kullanılmayı deneyebilirsiniz.
 • Yoğurt, kek ve kurabiye yapımında yağ yerine ikame olabilir.
 • Yoğurdun için ilave süt yada meyve şurupları ilave ederek ayranı değişik tatlarda deneyebilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Malzemeler

 • 1 litre süt (Yoğurdun yoğunluğu, sütün yağlılık durumuna göre farklılık gösterir).
 • 1 yiyecek kaşığı kurutulmuş marş kültürü yada etken kültür yada yoğurt.
 • 1/3 fincan yağsız kuru süt tozu (yağsız süt için 2/3 bardak).
 • Koyulaştırmak için isteğe bağlı 1 çay kaşığı tatlandırılmamış jelatin.
 • Yoğurt kapları yada konserve kavanozu.

Hazır satılan kurutulmuş ​​kültür satın alabilir yada canlı kültür için mütevazı yoğurt kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 • Etken kültür yoğurdunu yada başlangıç kültürünü bir kaseye alın, kuru süt tozunu da kaseye ilave edin. Daha koyu bir yoğurt istiyorsanız, 1 çay kaşığı tatlandırılmamış jelatin de ilave edin.
 • Sütü 110 dereceye kadar pişirip ılıyana kadar bekleyin.
 • Maya kasesinin içerisine az oranda ılınmış süt ekleyip karıştırın.
 • Mayayı yavaş bir şekilde ılık sütün kenarından ilave edin ve dipten sütü karıştırın.
 • Mayalanan sütü, 200 dereceye ayarlanan bir fırında yada temiz bir sofra bezi ile sarıp sıcak bir yerde 6-8 saat dokunmadan bırakın.
 • Yoğurdu açmadan 8 saat süresince dolapta beklemeye alın.
Meltem Bakır
Meltem Bakır
Herşeye zamanım var ama kendi Biyografimi yazmaya Yok : )

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...