Yeşil Balgam Neden Olur ve Tedavisi

Tarih:

Balgam, vücudun akciğerler aracılığı ile ürettiği, solunum yollarında da var olabilen yapışkan ve koyu kıvamlı bir sıvıdır. Solunum yollarında, gösterdiği koruyucu tesiri sebebi ile virüs ve bakterilerin vücuda girmesini engellerken, olması gereken sınırlarda bulunması hastalık sağlamaz. Akciğerlerde açığa çıkabilecek  sıhhat problemleri (pnömoni) sebebi ile balgam da artma görülmesi durumunda, kişiye hastalık hissiyatı yaşatabilir ve öksürük geliştirerek vücuttan atılmasına sebep olur. Türlü türlü renklerde bulunabilir ve bu renkler, hastalığın vücudun hangi bölümünde ortaya çıkmış olduğu mevzusunda belirleyicidir. Zaman içinde kalınlaşması durumunda, elverişli yöntemler ile iyileştirme edilmesi gerekmektedir. Sigara kullanan kişilerin çoğunlukla karşılaşmakta olduğu bir durumdur ve beslenme kaidelerine özen gösterilerek bu probleminin giderilebilmesi muhtemel olabilmektedir.

Yeşil Balgam Nedir?

Yeşil balgam, bağışıklık sisteminde meydana gelen rahatsızlığın yol açmış olduğu etkilerden ve enfeksiyonlara karşı verilen savaşın sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Balgam içinde, normalden fazla bir halde, cansız beyaz kan hücresi konsantrasyonu bulunması durumunda, yeşil renkte olabilmektedir ve bu durum bedende bayağı fazla oranda enfeksiyon gelişmiş bulunduğunun emaresidir.

Bununla beraber hastalık emaresi bulunmuyorsa mikrobik bir durum söz mevzusu değildir

Emare bakımından, yalnızca yeşil balgam bulunmuş olduğu ve bununla beraber ise ateş veya boğaz ağrısı söz mevzusu eğer olmazsa ve öksürük ve hapşırıktan ötürü her hangi bir yakınma bulunmuyorsa, sinüslerle ilgili bir sorun söz mevzusu da değilse, bu durum mikrop taşımadığınızı göstermektedir.


Yeşil Balgam Tanı

 • Hastanın hikayesi dinlenerek, şikayetleri doğrultusunda fizik muayene yapılması
 • Akciğer grafisi ile meydana gelen denetim
 • Yapılacak kan testi neticeleri
 • Balgam kültür testi neticeleri
 • Bilgisayarlı tomografi çekilmesi

Yeşil balgama yol açan hastalık hakkında kati bir sonuca ulaşılabilmesi için yarar gösterir.


Yeşil Balgam Emareleri

 • Ciğerlerde belirgin olarak hissedilen hırıltılı ses
 • Öksürüğün arkasından meydana gelen yapışkan sıvı
 • Boğazda meydana gelen tahriş
 • Göğüste meydana gelen ağrı
 • Nefesin zor bir şekilde alınması
 • Vücut sıcaklığında artma yaşanması
 • Midede bulantı
 • Bitkinlik
 • Baş bölgesinde meydana gelen ağrı

Yeşil Balgam Sebep Olur?

Akciğer Hastalığı

Solunum sistemi, kendisini dış etkenlerin zararından koruyabilmek için müdafa sistemi olarak balgamı geliştirir. Akciğerlerde açığa çıkabilecek hastalık durumu, çok fazla derecede balgam üretilmesine neden olurken, yeşil renkte balgam gelişebilmektedir.

Sinüzit

Sinüslerde meydana gelen enfeksiyon sebebi ile gelişirken, virüsler ve alerji problemi da hastalığın gidişatını değiştirebilmektedir. Hastalığın ortaya çıkış sebebi, bakteri probleminden kaynaklanıyorsa, burun tıkanıklığı ile birlikte, yeşil balgam problemi da ortaya çıkabilmektedir.

Astım

Astım hastalığına sahip kişiler, duyarlı bir bünyeye haizdir ve bundan dolayı, enfeksiyon hastalıklarının yol açmış olduğu etkilerle beraber kir ve tozlardan daha hızlı etkilenir. Solunum yollarında irin oluşmasına neden olarak balgam artmasının yaşanması tetikler.

Kalp Yetmezliği

Kalp, işlevini gerektiği biçimde yerine getiremediği ve kan pompalama görevini yeterli derecede yapamadığı durumlarda, balgam artmasının yaşanması görülebilmektedir.

Kistik Fibroz

Kronik olarak meydana gelen, akciğerlerde balgam çoğalmasıyla sonuçlanan ve bununla beraber bakteriyel enfeksiyon gelişebilen bu hastalık balgam artışı sebepleri arasındadır.

Pulmoner Emboli

Ciğerlerde meydana gelen bu hastalık, pulmoner arterlerin tıkanması ile beraber ortaya çıkabilirken, bununla beraber kan ile karışık balgam görülmesine neden olabilmektedir.

Akciğer Kanseri

Çok fazla derecede meydana gelen balgam, öksürüğün artmasına neden olur ve bu kümülatif öksürük, kan ile karışık gelişebilir ve yorgunlukla beraber kilo kaybı da geliştirebilir.

Pnömokonyoz

Mesleği gereği toza maruz kalmış olarak çalışan kişilerde meydana gelen ve doku hasarının meydana gelmesine neden olarak balgam gelişmesine neden olan bir hastalık türüdür.

Akciğer Apsesi

Akciğerler içinde, iltihap birikmesi sonucunda gelişen oyuğun, iltihaplanması ile beraber meydana gelen bu hastalık, balgam görülmesi sebepleri arasındadır.

Akciğer Mantarı

Solunum esnasında, alınan nefes ile beraber mantar tohumlarının akciğerlerde yerleşmesi sonucunda gelişen, enfeksiyonlu hastalık türüdür ve bu hastalıkta balgam oluşturabilir.

Bronşit

Akciğerlere hava taşınmasını elde eden solunum borularının iç yüzeyinde bulunan zarın iltihaplanması ile beraber gelişebilir.

Bronşiolit

Virüslerin, akciğerlerde bulunan bronşiollerin tıkanmasına yol açması sebebiyle meydana gelen bir hastalık türüdür ve çoğunlukla çocuklarda ortaya çıkmaktadır.

Bronşektazi

Bronşların, olması gereken boyutlarından değişik olarak genişlemesi sonucunda meydana gelir ve balgam problemininin meydana gelmesine neden olur.

Zatürre (Pnömoni)

Mikroorganizmalar ve bakterilerin, akciğer dokusuna zarar vermesi sonucunda meydana gelen bir hastalık türüdür.

Tüberküloz (Verem)

Bulaşma özelliği bulunmakta olan bu hastalığın, meydana gelmesine yol açan bir bakteri türüdür ve bu hastalık genel olarak akciğerlerde ortaya çıkarken vücudun öteki uzuvlarına da yayılabilmektedir.

Koah (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

Akciğerlerde bulunmakta olan, hava kesecikleri işlevini yerine getiremeyerek tıkanması sonucunda, oksijen ve kan akışı yeterince gerçekleşemez ve bu durum hastalığın kronik olarak meydana gelmesine sebep olur.


Yeşil Balgam Tedavisi

Antibiyotik

Bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonun sonucunda olarak meydana gelen ve kümülatif bir halde gelişmekte olan balgamın iyileştirme edilebilmesi bakımından, antibiyotik kullanılması gerekebilmektedir.

Alerji İlacı

Birtakım durumlarda balgam görülme sebepleri içinde alerjik enfeksiyonlar olabilmektedir ve bu durumun tedavisi için alerji ilacı kullanılabilmektedir.

Balgam Söktürücü İlaçlar

Ciğerlerde meydana gelen balgamın giderilmesini edinmek için balgam söktürücü kullanılabilmektedir ve hastalığın göstermiş olduğu tesir kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden kullanılan ilaçların iyileştirme edici hususi durumunu etkilemektedir.

Sigarayı Bırakın

Sigara tüketimi, sağlığınızı negatif tesir sağlayacağından, sigara içilmesinin bırakılmasında yarar vardır.


Yeşil Balgam Nasıl Atılır?

Su ve Deniz Tuzu

Balgam problemininin çözümü bakımından oluşturulabilecek uygulamalar içinde, bir miktar su içine deniz tuzu iştirak etmesi sonucunda ve bu su ile burnun yıkanması durumunda, balgam sorunununda pozitif yönde tesir görülmesine neden olur.

Tereyağlı Pekmez

Bir miktar kaynar su içine konulmuş olan pekmez ve tereyağı balgam sorununu çözümü bakımından kullanılmakta olan uygulamalar arasındadır.

Siyah Turp ve Bal

Sıhhat bakımından son derece büyük bir yarar sağlamakta olan turp oyularak içine bal konulması durumunda, balgam problemininin giderilmesini sağlayabilir.

Limonlu Su

Bir miktar su içine sıkılarak kullanılan limon suyu, balgam söktürücü özellik göstermesinden ötürü sık olarak kullanılmaya uygundur.

Tuzlu Su

Bir bardak ılık su içine bir tatlı kaşığı katılarak karıştırılıp çözülmesi sağlanan karışım, ağza alınarak çalkalanması durumunda yarar sağlayabilmektedir.

Okaliptus Yağı

Meydana gelen balgamın tedavisini edinmek için okaliptüs yağının göğüse sürülerek üstünün kapatılması durumunda, kullanılmakta olan yağ, iyi tesir gösterir ve iyileştirme bakımından yarar sağlar.

Ilık su

Ilık su içilmesi, kümülatif bir halde bulunan balgamın vücuttan atılıp giderilebilmesi için destek olmaktadır. Ciğerlerde mevcut olan olan balgamın giderilebilmesi bakımından sıcak su buharının içine katılabilecek karışımların solunum edilmesi durumunda pozitif yönde netice elde edilebilir.

Ciğerlerde bulunan balgam, ortamdaki havanın kuruyarak nemini kaybetmesi sonucunda balgamın yoğunlaşmasına sebep olmaktadır ve bu durumun çözümünü ortamı nemlendirerek sağlanabilmesi mümkündür

Limon Suyu

Ilık su içine katılarak içilen limon suyu, bedende meydana gelen balgamın giderilmesi bakımından pozitif yönde tesir gösterir.

Bal ve Karabiber

Bal vücut için son derece yararlı bir üründür ve içinde bulunan antibakteriyel özellik ile balgamın vücuttan atılabilmesi için yarar sağlar.

Bal karabiber ile karıştırılarak elde edilmiş karışımın , göğüs bölgesine sürülerek bekletilmesi ile beraber,balgamı rahatlatarak vücuttan atılmasını kolay hale getirir.

Bitkiler

 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Meyan kökü
 • Rezene
 • Anason
 • Kekik

Yeşil Balgam Söktürücü Nebat Çayları

Sirke, Bal, Limon, Zencefil ve Acı Biber Çayı

Elma sirkesi, limon suyu, bal, zencefil, acı biber sıcak su ile karıştırılarak soğumaya bırakılır ve az az tüketilmesi durumunda yarar gösterir.

Kekik Çayı

Kekik, vücut için son derece yararlı bir bitkidir. Kekik çayı, bal ile karıştırılarak içilmesi durumunda, boğaza iyi gelir ve yumuşatıcı tesir göstererek balgamın atılmasında destek sunar.

Nane Çayı

Nane çayı, gösterdiği tesir sebebi ile boğaza yumuşaklık hissiyatı verir ve bununla beraber ciğerlerin temizlenmesini sağlayarak balgamın rahatlamasına neden olur.

Okaliptus Çayı

Okaliptüsten elde edilmiş çay, balgama yol açan problemler için iyileştirme sağlayarak, rahatlatıcı tesir göstermesine neden olur ve balgam problemininin azalmasına katkı sağlar.

Anason Çayı

Anason çayı, buharı solunması durumunda, göstermiş olduğu pozitif yönde tesir ile beraber, öksürük aracılılığıyla balgam problemininin giderilebilmesi bakımından yarar gösterir.

Melek Otu Çayı

Bedende meydana gelen ve soğuk algınlığı şeklinde emareler gösterilmesi ile sonuçlanan ateş ve burun tıkanıklığı şeklinde problemleri iyileştirme etmeye katkı sağlar. Akciğerlere göstermiş olduğu pozitif yönde tesir ile beraber, balgam problemininin giderilmesi için faydası bulunur.

Rezene Çayı

Bronşit sebebi ile meydana gelen kuru öksürükte, göstermiş olduğu pozitif yönde etkinin aynı zamanda, yumuşatıcı tesir ile beraber balgam problemininin çözümünde destek bir üründür.

Meyan Kökü

Solunum sistemi hastalıklarında son derece iyi yarar gösterirken, bununla beraber ise irin ve balgam problemininin giderilmesi bakımından katkı sağlar.


Öksürük ile Gelen Yeşil Balgam Neyin İşaretidir?

Öksürükle beraber gelişen  yeşil balgam, bir yoğunluğa sahipse ve kokulu ise mühim bir durumun göstergesi olabileceğinden doktora başvurulması gerekmektedir ve antibiyotik tedavisine gereksinim duyulabilir.

Yeşil balgamla birlikte birlikte rol alan emareler kaygı verici olabilmektedir ve kan ile karışık balgam, ateş, nefes darlığı, orta bölümde yer edinen bölümde şişlikle beraber, talep dışı verilen kilo şeklinde problemler bulunmakta ise hekimden iyileştirme alınmasına gereksinim duyulabilir.

Hekiminize tüm semptomları anlatmak, sağlığınız bakımından yararlı olacak ve doğru bir teşhis konulabilmesi bakımından yarar elde edecektir.

Birtakım durumlarda meydana gelen emareler kendiliğinden yok olabilir ancak geçmeyen ve uzun soluklu rahatsızlıklar akciğerlerde gelişen ateş ve balgama yol açan bakteri kaynaklı bronşitin yol açmış olduğu etkide bırakır ile gelişebilir.

Kuru ortamlardan uzak durarak nemli ortamları tercih etmeli, bolca su içmeye itina gösterilmelidir. Dumanlı ortamlarda bulunmamaya dikkat etmeli, aksi taktirde semptomlar şiddetli olarak gelişebilmektedir.


Ne Süre Doktora Gitmeli?

Yeşil balgamla birlikte vücut ağrısı mevcutsa hanede istirahat edilmelidir

Yeşil balgamla beraber bununla beraber birlikte rol alan ateş, vücut ağrısı ve kendini fena hissetme şeklinde durumların söz mevzusu olması durumunda, hanede kalmanız gerekmektedir. Astım hastalığına sahip kişilerde de yeşil balgam oluşması problemi ortaya çıkabilmektedir

Hastalık semptomları haddinden fazla uzun süre devam ederse doktora gidilmesi gerekmektedir

Ateş Tamamıyla geçince ve semptomlarda belirgin bir iyileşme söz mevzusu ise işinize dönebilir yada emareler 10 günlük süre içinde iyileşme emaresi göstermezse doktora gitmeniz sağlığınız bakımından yararlı olacaktır.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...