Yasemin Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Yasemin çayı, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kan şekerini denetim altına alarak kalp hastalığına karşı bedeni korur. Kanser, alzheimer ve parkinson riskini düşürür. Plak oluşturmakta olan bakterileri, ağız kokusunu yok ederek diş çürümesini engeller ve ağız, diş sağlığını korur.

Yasemin Çayının Yararları

Bağışıklık Sistemini Sağlamlaştırır

İlk özelliği hiç kuşkusuz ki muhteviyatında yüksek oranda bulunan antioksidanlardan gelmektedir. Bu maddeler yardımıyla vücudun bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Ek olarak bedende bulunan ve vücuda zarar veren özgür radikallerin ve toksinlerin giderilmesinde de tesirli olmaktadır. Bu nedenle detokslarda ve zayıflama dönemlerinde kullanılan çayların başlangıcında gelmektedir.

Yasemin çayına baz olan çay şayet yeşil çay ise o vakit etkin olan antioksidan madde kateşin olmaktadır. Şayet baz çay siyah ise o vakit etkin madde teaflavin olmaktadır. Bu maddelerde bedende hastalıklara neden olan özgür radikallerin bağışıklık sistemi tarafınca tespit ve yok edilmesinde tesirli olmaktadır.

Kansere Karşı Koruyucudur

İnsanların sağlıklarına ciddi bir derecede katkıda bulunmuş olduğu bir öteki nokta ise, kuşkusuz ki kötü huylu kanser hücrelerinin üreme hızını azaltması olmaktadır. Ek olarak başta meme kanseri olmak suretiyle pek çok kanser türünün önüne geçilmesinde ve engellenmesinde de muhteviyatında bulunan yüksek antioksidanlar yardımıyla olmaktadır.

Yeşil çay ile beraber üretilen yasemin çaylarında ki EGCG değerinin oldukça yüksek seviyede olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış olmaktadır. Bu Değer ise bedeni kansere karşı korumuş olan maddelerden birisi olmaktadır. Bu madde hem özgür radikallerin hem de kanserojen maddelerin bedeni etkisi altına almasının önüne geçmektedir. Ek olarak kanserli hücreler tarafınca üretilen enzimlerin etkilerini de minimuma indirmektedir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Yasemin Çayı
Yasemin Çayı

Yaşamsal organların başlangıcında gelen kalp sağlığını pozitif yönde  etkilemesinin bununla beraber aynı etkiyi damarların sağlığını koruma da ve iyileştirmede göstermektedir. Bilhassa ailesinin hikayesinde kalp ve damar rahatsızlığı bulunan kişilerin bu hastalıklardan korunmasında tesirli olmaktadır. Bu etkiyi de göstermesi şu biçimde olmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına neden olan ana etmen kandaki LDL değeri olmaktadır. Bu fena yağlar damarlarda oksitlenmeye neden olarak hastalıklara sebebiyet vermektedir. Yasemin çayı ise bu oksitlenmenin önüne geçerek hastalıkların oluşmasını engellemektedir. 35 ile 60 yaş aralığında ki denekler üstünde meydana gelen bir araştırmanın neticesine bakılırsa, çayın tertipli bir halde tüketilmesi kalp krizi riskinin azaltılmasını sağlamaktadır.

Yasemin çayı da kolesterolün bu sıhhatli seviyede kalmasına destek olmaktadır. Aynı biçimde kanda bulunan fena yağlarında azalmasında tesirli olmaktadır. Bu tesirleri de kalp sağlığının artmasında ve felcin önlenmesinde tesirli olmaktadır.

Sindirim Sistemi Rahatsızlıklarını Giderir

Sabahları aç karnına tüketilmesi durumunda, sindirim sisteminde görülen birtakım hastalıkların giderilmesi söz mevzusu olmaktadır. Mide sağlığının iyileşmesinde tesirli olmasının bununla beraber, daha iyi bir sindirime haiz olmayı da sağlamaktadır. Ek olarak sindirim sisteminde görülen kanserlerin engellenmesine yararları dokumaktadır. Bağırsak hücrelerinde ise birtakım hücre içi antioksidanları harekete geçirerek, bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmektedir.

Kan Dolaşımı İyileştirir

Kan dolaşımını iyileştirmekte tesiri son derece fazla olduğu meydana gelen çalışmalar ile kanıtlanmış olmaktadır. Bu özelliği de kullanıcılarını damar tıkanıklığı, tramboz, beyine hasarı ve kan pıhtısı oluşması benzeri problemlerden korumaktadır. Ek olarak kan basıncını düşürmesi de yüksek tansiyon benzeri sorunları olan kişilerin tansiyonlarını düşürmelerini de sağlamaktadır.

Alerji Etkilerini Azaltır

Yasemin çayı özellikleri içinde alerji nedeni ile oluşmuş bulunan semptomların hafifletilmesi de bulunmaktadır. Çayın tertipli bir halde rejime eklenmesi yardımıyla alerji nedeni ile görülen semptomlar daha hafifçe bir halde yaşanmaktadır.

Stresle Mücadele Eder

Çağlar süresince anti depresan olarak kullanılan yasemin, sahip olduğu kokusu ile gerginliği ve stres seviyesini azaltması da çayın çoğunlukla tercih edilmesinde ki bir daha farklı neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Stres seviyesini azaltması ise pek çok hastalığın önlenmesine yada seyrinin kötüleşmesinin önüne geçilmesine neden olmaktadır. Bu etki bilhassa kalp ve damar sağlığı üstünde tesirini göstermektedir.

Meydana gelen araştırmalarda yasemin kokusuna maruz kalan deneklerin vücutlarında anlamlı bir oranda rahatlama görülmektedir. Ek olarak bu deneklerin ruh hallerinde de iyileşmeler saptanmıştır. Fakat bu çiçeğin kokusundan hoşlanmayan kişilerde tam tersi bir etki göstermektedir.

Beyin Sağlığını Korur

Çiçeğin muhteviyatında bulunan sakinleştirici maddeler hem de birtakım hormonların üretilmesini de desteklemektedir. Ek olarak bu etkiler tertipli beslenme ve çevresel etkiler ile oluşmuş bulunan depresyonun da önüne geçmiş olduğu için beyin sağlığının korunmasında tesirli olmaktadır.

Beyin Fonksiyonlarını Arttırır

Yasemin çayının içinde bulunan kafein miktarı kullanılan çayın çeşidine bakılırsa değişim göstermektedir. Öteki bir taraftan kafeinin içinde bulunan inhibitör nörotransmitter adenosini adlı madde beyin ile vücut içinde ki iletişimi elde eden sinirlerin sağlığı için tesirli olmaktadır. Bu durum da beyin fonksiyonların arttırılmasını sağlamaktadır. Ek olarak kafeinin içinde bulunana bu maddeler kısa süreli belleğin gelişmesini de sağlamaktadır.

Meydana gelen ilk çalışmaların neticesinde parkinson ve alzheimer hastalıkları üstünde de tesirli bulunduğunu göstermektedir. Bu hastalıkların risklerinin azalmasında tesirli olan çay, bu etkiyi proteinlerin doğru olmayan bir biçimde katlanmasını engelleyerek sağlamaktadır.

Uyku Standardını Arttırır

Tertipli olarak çayın tüketilmesi uyumayı sağlayan melotanin hormonunu arttırmaktadır. Bu şekilde de kullananların uykuları daha tertipli bir hale gelirken hem de daha basit uykuya dalmayı sağlamaktadır.

Artrit Ağrılarını Giderir

İçeriğinde bulunan anti enflamatuar tesiri ile eklemlerde oluşmuş bulunan ağrıların bilhassa de artrit ağrılarının azalmasında tesirli olmaktadır. Aynı biçimde kas ağrılarının giderilmesi için de bu çaydan faydalanılmaktadır.

Erken Yaşlanmayı Engeller

Cildin yaşlanma emarelerine karşı koyabilmesi için lüzumlu olan etmenlerin başlangıcında bedeni içeriden beslemek olmaktadır. İçeriden cildi besleyen bitkilerin başlangıcında da yasemin gelmektedir. İçeriğinde bulunan çeşit çeşit etkin maddeler nedeniyle ciltte görülen kırışıklıkların giderilmesine ve öteki yaşlılık belirtilerin azalmasında tesirli olmaktadır.

Yasemin çayı kullanıcıları yalnızca ciltteki yaşlanma tesirleri hafifletmekle kalmamaktadır. Bununla birlikte bedende oluşmuş bulunan yaşlılık tesirleri ve belirtilerinin azaltılmasında da etki göstermektedir.

Güzellik Üstüne Tesirli

Yararları saymakla bitmeyen çayın bir öteki faydası ise güzellik üstüne olmaktadır. Tertipli olarak tüketilmesi ile güzellik üstünde de fark edilir özellikleri bulunmaktadır. Günde 2 veya 3 defa tüketilmesi ile ciltte oluşmuş bulunan deformasyonların da giderilmesi sağlanmaktadır.

Diyabet

Yapılan çalışmalar çayın diyabetin önlenmesi üstünde de tesirli bulunduğunu göstermektedir. Şeker hastalığında kullanılan silahlardan biri olmasındaki ana neden, diyabetin birtakım protein serumlarında ki etkilerini tersine çevirmesidir. Öteki bir söylemle bu çayın günlük beslenmenin bir parçası haline getirilmesi ile diyabet riski tersine çevrilebilmesidir.

Bilhassa tip 2 diyabette tesirli olan yaseminli yeşil çay, kandaki insülin seviyesini düzenlemektedir. Bu gibi durumlarda insülin üretemeyen vücudun fonksiyonunu yerine getirmesine destek olmaktadır. Öteki bir taraftan kandaki şekerin düşürülmesini elde eden antioksidanlar içermesi de yaseminin kandaki şeker üstünde ki bir öteki tesiri olmaktadır.

Anti Viral ve Anti Bakteriyel

Başta grip ve soğuk algınlığı olmak suretiyle pek çok hastalığın tedavisinde destek olarak kullanılmasının nedeni sahip olduğu anti viral ve anti bakteriyel özelliklerinin bulunması olmaktadır.

Yüksek Ateşi Düşürür

Yararlarından bir diğeri de ateş düşürücü etkinin bulunmasıdır. Parasetomele benzeyen bir tesiri bulunan çay, ateşlenme durumlarında kullanılmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandırır

Zayıflama üstünde de tesiri bulunan çay, bu özelliğini metabolizmayı hızlandırmasından almaktadır. Bu özelliği ek olarak meydana gelen egzersizlerden maksimum seviyede faydalanılmasını sağlamaktadır. Metabolizmayı hızlandırmasının vücuda olan son yararı ise, tüketilen gıdaların vücuda daha çabuk bir şekilde işlemesini sağlamak olmaktadır. Sahip olduğu bu özelliği dolayısı ile de rejimlerde destek içecek olarak kullanılmaktadır.

Afrodizyak Etkilidir

Meydana gelen araştırmaların neticesinde yaseminin çayının bilhassa kokusunun afroidizyak tesiri bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Erkekler üstünde yapılan bu araştırma ile çayın afrodizyak bir tepkiye sebep olabileceği belirlenmiştir.

Odaklanmayı Arttırır

Uyandırıcı sabah kahvesinin yerine sıhhatli bir seçenek olarak karşımıza çıkan yasemin çayı, içenlerin algılarını açarak canlandırıcı bir etki sunmaktadır. Aynı zaman da konsantrasyonunun arttırılmasında da bu çaydan faydalanılmaktadır.

Ağız Sağlığı Korur

Yararlarından bir diğeri de ağız sağlığı üstünde ki tesirleri olmaktadır. Bunların başlangıcında ise dişlerde plak oluşmasına neden olan bakterileri öldürmesi yer almaktadır. Bu şekilde de tertipli kullanım yardımıyla dişlerde ki plakların engellenmesi sağlanmış olmaktadır. Plakların önlenmesi ise diş çürüklerinin önlenmesinde tesirli olmaktadır. Bu şekilde dişlerin daha sıhhatli olması sağlanmaktadır.

Ağız sağlığı bakımından bir öteki tesiri ise, ağız içinde bulunan asitlerin azalmasını sağlamasıdır. Ağız içinde ki asit seviyesinin azalması da diş minesinin aşınmasının önüne geçmektedir.

Ağız Kokusunu Giderir

Yasemin çayının kullanıldığı bir öteki alanlardan biriside gargara olmaktadır. Bu gargaranın tesiri ise ağız içinde oluşmuş bulunan fena kokuların yok edilmesini sağlamasıdır. Ek olarak ağız içinde ki bakterilerin yok edilmesini de sağlamaktadır.

Hazımsızlığı Yok eder

Bilhassa sabahları aç olarak içildiği zaman bağırsakların çalışmasını düzenleyen çay bu sayede hazımsızlık sorununun da önüne geçmektedir.

Halsizliği Giderir

Çağımızın en büyük problemlerinden kabul edilen halsiz hissetme ve enerji eksikliğinin giderilmesinde de yasemin çayından yararlanılmaktadır. Bilhassa banyoda durulama suyu olanak kullanılması ile hem vücudun rahatlaması hem de gözeneklerin sıkılaşması sağlanmaktadır.

Adet Döngüsünü Düzenler

Birtakım hanımlarda hormonsal nedenler ile adet düzensizlikleri görünmektedir. tertipli kullanılması ile bu düzensizliklerin önüne geçilmektedir. Öteki bir taraftan sancılı geçen regli dönemlerinde tüketilmesi de sancıların azalması sağlanmaktadır.

Cildi Besler ve Güzelleştirir

Yasemin çayının içilmesi kadar cilde ve saça dışarıdan uygulanması da yararlarından faydalanılmasını sağlamaktadır. Bu etkilerin başlangıcında ise cildin sıkılaşmasını sağlaması bulunmaktadır. Ek olarak cilt güzelliğinin artmasında da etkilidir. Cilde uygulanması ile duru bir güzelliğe kavuşulması sağlanmaktadır.

Yasemin çayının cilde uygulanması ile elde edilmiş yararlardan bir diğeri ise güneşe karşı koruyucu tesirinin bulunması olmaktadır. Krem durumunda kullanılması durumunda yüksek düzeyde güneşe karşı koruyuculuğu bulunmaktadır. Çayın dışarıdan uygulanmasında ki bir öteki yarar ise cilt dokularının dışarıdan iyileşmesini sağlamaktır.

Banyo sırasında kullanılan yasemin içerikli ürünler ise bacaklarda oluşmuş bulunan selülitlerin giderilmesinde de kullanılmaktadır. Yasemin aslı içeren ürünler tercih edilerek bu etki yakalanabilir. Ek olarak duş sırasında kullanılan yasemin çayı özlü ürünler ciltteki toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır.

Yıpranmış Saçları Onarır

Yaseminin saça dışarıdan uygulanması ile ise yıpranmış saçların onarılması sağlanmaktadır. Ek olarak saçların daha gür bir hale gelmesinde de mühim bir rol oynamaktadır. Kırıkların onarılmasını sağlamasının arkasında ki neden ise saçların güçlenmesini sağlamak olmaktadır.

Sivilceleri Engeller

Sivilceye eğilimli olan ciltlerde kullanılan yasemin cildin üst tabakasını yenilediği için sivilcelenme riskini minimuma indirmektedir.

Bebeklerde Gazı Giderir

Yasemin çayı 6 aydan daha büyük bebeklerde, öteki bitkiler ile karıştırılarak verilmesi durumunda bebeklerin uykuya dalması kolaylaşmaktadır. Ek olarak bebeklerde gazın giderilmesinde de gene bu çaydan faydalanılmaktadır.

Doğum Sırasında Kullanımı

Yasemin çayı içinde bulunan tane söktürücü tesirleri nedeni ile gebelik sırasında kullanılması önerilmemektedir. Öteki bir taraftan doğum vaktinde hekim tavsiyesi ile kullanılması durumunda ise doğumun basit geçmesine destek olmaktadır. Ek olarak sakinleştirici tesiri ile bu dönemdeki hanımefendilerin endişelerinin dindirilmesinde de kullanılmaktadır.


Yasemin Çayı Nasıl Yapılır?

Yasemin çayı hazırlamak için 1 yiyecek kaşığı yasemin yaprağını 1 bardak kaynar suya ilave edin ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Arzu edilirse tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Gün içinde aç karnına sabah ve akşam çayı tüketebilirsiniz.


Yasemin Çayının Zararları

Uyku Sorunları

Fazla miktarlarda tüketilmesi önerilmemektedir. Bundan dolayı fazla oranda tüketilmesi durumunda uykusuzluğa neden olmaktadır. Bunun nedeni ise muhteviyatında bulunana kafein ile uyarıcı tesirinin bulunması olmaktadır.

Gebelik

Gebelik döneminde aroma terapiler çoğu zaman tavsiye edilmesine karşın, yasemin bunların içinde bulunmamaktadır. Bundan dolayı muhteviyatında bulunan kimyasallar ve kokusu oldukça güçlü olmaktadır. Bu özelliği de gebelikte erken doğumlara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle çay yapmak için yasemin yağı yada yapraklarının kullanılmadan öncesinde hekime danışılması önerilmektedir.

Mide Tahrişi

Yasemin çayı sindirim sistemine yararları olasının bununla beraber birtakım kullananların midelerinde tam tersi bir etkide bulunabilmektedir. Bunun başlıca nedeni ise sahip olduğu kümülatif koku ve lezzeti olmaktadır. Bununla birlikte çay içinde bulunana yüksek asitte midenin etkilenmesine neden olmaktadır. Bu yan etkinin önlenmesi ise muhtemel olmaktadır. Bunun için aç karnına içilmesinden kaçınılmalıdır. Ek olarak bu tahrişlerin önlenmesi için daima için yüksek kaliteli çaların tüketilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı bu tahriş birtakım durumlarda kullanılan ziraat ilaçlarından da meydana gelmektedir.

Kafein Duyarlılığı

Yasemin çayı içinde çoğu zaman yeşil çay kullanılması organik olarak içinde kafein de barındırmaktadır. Kafein hassasiyeti bulunan birtakım kişilerin organik olarak bunu tüketmesi rahatsızlığa neden olmaktadır. Bunun önlenmesi için kafeinsiz çeşitleri tercih edilmelidir. Kafein hassasiyeti emareleri içinde baş dönmesi, çarpıntı, sinirlilik, baş ağrısı ve mide bulantısı bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra kafein birtakım ilaçlar ile etkileşimlere girmektedir. Bu nedenle reçeteli yada reçetesiz ilaç kullanan kişilerin çayı tüketmeden öncesinde hekime yada eczacıya danışılması gerekmektedir.

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...