Toz Şekerin Nemlenmesi Nasıl Önlenir ?

Tarih:

Mutfaklarda rutubet oranı devamlı yüksektir. Nemlilik oranı fazla olunca birtakım gıdalarda varyasyonlar görünür. Bunlardan birisi de toz şekerdir. Toz şeker, nemli ortamda kalınca derhal nemlenir ve katılaşmaya, topaklanmaya adım atar. Şekerdeki katılaşma şekerin kullanımı zorlaşır. Toz şekerin nemlenmemesi için uygulanacak birkaç yöntem mevcut. Sizlerde bu yöntemler yardımıyla mutfağınızdaki toz şekerin rutubet kapmasını önleyebilirsiniz.

Şekeri Buzdolabında Tutmak

Şekerin nemlenmesinin bir numaralı nedeni rutubettir. Bu açıdan şeker ilk olarak soğuk bir mekanda saklanmalıdır. Şayet evinizde kiler yada benzeri soğuk bir ortam bulunmuyorsa şekerin dolapta saklanması işinizi kolaylaştıracaktır. Ek olarak şeker nemden dolayı topak topak olmuşsa buzdolabı bu problemi gidermek için etkili yöntemlerden birisidir. Fakat dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta şekerin kabı ile beraber yerleştirilip ağzının sıkı bir şekilde kapatılmasıdır. Bundan dolayı aksi halde dolaptaki yiyeceklerin kokusu şekere sinecektir.

Kap Seçimi

Ilk olarak şekerin yeterli kapta saklanması gerekmektedir. Kabın kolay hava alan bir yapıda olması yada acele rutubet kapması şekerin nemlenmesine niçin olmaktadır. Bu açıdan plastik kaplardan kesinlikle kaçınmak gerekmektedir. Cam kaplar yeterince koruma elde edecektir. Fakat kabın ağzının sıkı bir şekilde kapatılması ehemmiyet arz etmektedir. Ek olarak şekerin ağzı her kullanımdan sonrasında kapatılmalıdır. Bu karşın şeker gene de nemlenebilmektedir. Bu yüzden şekerin daha ferah kolay kolay rutubet almayacak yerlerde saklanması gerekecektir. Evinizin var ise kileri bu iş için yeterli olacaktır. Bu biçimde şekeri bir kaç seneye kadar koruma altına almak mümkündür. Öteki taraftan şekeri kaba yerleştirmeden ilkin ne olursa olsun iyice kurulayın yada kuru olduğundan güvenilir olun. Ek olarak kullanmak suretiyle değişik kaba konan bir miktar şeker artarsa o kabın içinde bekletilmemeli ve önceki kabına aktarılmalıdır.

Kapaklı Kavanoz

Şeker kavanozunu kapaksız kullanmayın. Kavanozun sıkı bir şekilde kapanan bir kapağı olsun. Şekerin hava almaması gerek. Hava almış olduğu anda rutubet de alacaktır. Şayet daha hafifçe bir kapağı var ise kapağın içine bir miktar peçete yerleştirip kapağı kapatın. Kapağa koyduğunuz peçete nemin içeri girmesini engeller.

Cam Kavanoz

Toz şeker için seçilen kavanoz plastik olmamalı. Şeker için cam kavanozlar kullanmaya itina gösterin.

Elma

Elma dilim haline getirilerek şekerin üstüne konur. Sonrasında kavanozun ağzı gene sıkı bir şekilde kapatılır. Bu şekilde şekerin nemlenmesi engellenmiş olur. Bazen elma dilimini değiştirmeniz gerekecektir.

Defne Yaprağı

Bir öteki koruyucu unsur defne yaprağıdır. Bu ürün hem ucuza satılmakta hem de kolay bulunmaktadır. Ek olarak nemi emici bir özelliğe de haizdir. Bir kaç tane defne yaprağını şekerin içine atarak şeker bitene kadar nemlenmesinin önüne geçmiş olmuş olursunuz.

Peçete yada Kurutma Kağıdı

Bu ürünler nemi rahatça emmektedir. Bu yüzden şekerin alt ve üst kısmına bir miktar kurutma kağıdı yada peçete yerleştirmek kolaylık elde edecektir. Bu şekilde, oluşacak rutubet şekere ulaşmadan emilmiş olur.

Yeteri Kadar Şeker Satın Almak

İhtiyaç fazlası şeker uzun süre saklanacağı için nemlenecektir. Üstelik bütün şekeri kavanozda saklamak devamlı mümkün olmaz. Bu yüzden gereksinim kadar şeker satın alınmasında yarar görünmektedir.

Muhafaza Edilecek Yer

Mutfakta devamlı olarak yiyecek pişirilmektedir. Bu da ortamın nemli olmasına niçin olur. Ek olarak genel anlamda mermer yada fayans malzemelerin oldukca olması ortamdaki nemin gitmesini engeller. Bu açıdan şekerin rutubet alması kaçınılmazdır. Bu yüzden ilk olarak mutfağın yiyecek yapımı esnasında havalandırılması mühim bir unsurdur. Öteki taraftan mutfak dışı bir ortamda şekerin saklanması daha avantajlıdır.

Doğru ve Kaliteli Şeker Seçimi

Birtakım durumlarda şeker alındığı süre aslına bakarsan nemden etkilenmiş olacaktır. Bu açıdan ilk olarak şekerin güvenilir yerden satın alınması gerekmektedir. Uzun süre beklemiş ve satılmamış şekerlere dikkat etmek gerekmektedir. Bu biçim durumlar genele açık şekerlerde olabilmektedir. Parça parça satıldıkları için ağzı açık biçimde uzun süre beklemektedir. Bu yüzden minik ve kapalı paketlerden şeker satın alınması öneri edilir. Fakat toptan alışveriş yapmaktaysanız da şekerin ağzının açılmamış ve uzun süre beklememiş olmasına dikkat ediniz. Öteki taraftan şekerin kaliteli olmaması da nemlenmesini etkilemektedir. Bu açıdan bütçenize yeterli olan en kaliteli şekeri satın almanız daha yararlı olacaktır.

Birtakım Çiçekler

Evinde çiçek yetiştirmeyi seven kişiler mutfağın bir köşesine birtakım çiçekleri yerleştirerek nemden kurtulabilirler. Bu hem mutfaktaki nemi çekecek hem de şekerin nemlenmesini önleyecektir. Bu çiçeklerden bir tanesi aşkın merdivenidir. Bu nebat nemli ortamları sever ve dolayısıyla havadaki nemi çeker. Bu biçim bitkilere İngiliz sarmaşığı, kurdela yada yelken çiçeği benzer biçimde bitkiler ilave edildikten sonra örnekler çoğaltılabilir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...