Tilya Kürü Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?

Tarih:

Son dönemlerde adından çoğunlukla bahsedilmiş olan tilya kürü, bilhassa bitki çayı sevenlerin tercih etmiş olduğu bir kürdür. Tıpkı bitki çayları gibi hazırlanılır ve içilir. Kısa süre içerisinde süratli bir halde zayıflamak isteyenlerin severek kullandığı bu kür, adının ilginç olmasının yanı sıra bilindik ve leziz tatlarda barındırır.

Tilya Kürü Nedir?

Tilyanın temel alındığı bir kürdür. Aslen ıhlamur çiçeğinin bir daha farklı ismidir. Ihlamur çiçeği hepimizin bilmiş olduğu, görmüş olduğu ve enfes kokusu olan bir çiçektir. Bilhassa soğuk kış havalarında bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve hastalıklardan korunmak için sürekli olarak içtiğimiz ıhlamur, altın otu , kuşburnu üçlüsünden oluşmuş bulunan bu kür, tam bir derman deposudur. Tek tek çok sıhhatli olmaları ile birlikte üçü bir araya geldiği zaman ortaya kilo verdiren bir bitkisel çay çıkacaktır.

Metabolizmayı hızlandırdığından dolayı, kilo verdirme mevzusunda son derece başarılıdır. Bilhassa kimyasal rejim yollarına, ilaçlara başvurmak istemeyen insanların ( özellikle de kadınların ) tercih etmiş olduğu bir bitkisel kürdür. Rejim listelerinde daha naturel ürünlerin bulunmasını isteyenler ve bitkisel çay ile rejim yapmayı sevenler için tilya kürü tercih edilmelidir. Rejim haricinde ek olarak kabızlığa ve mide problemlerine ve bulantıya da iyi gelmektedir.


Tilya Kürünün Yararları

Tilya kürü, ıhlamur, altın otu ve kuşburnu benzeri derman deposu gıdalardan oluşur. Bu nedenle son derece şifalı bir bitkisel çaydır. Bitkisel çaylar, hem sıhhat bakımından hem de zayıflamak isteyen bayanler ve erkekler için son derece tercih edilen bir karışımdır.

Tok tutucu özelliği vardır

Bu kürün bu denli iyi bir kilo verdirici olmasının nedeni, acıkmayı geciktirmesi ve tok tutması özelliğinin olmasıdır. Tok tutucu oluşu daha azca yiyecek yemeyi sağlar, metabolizmayı hızlandıran özelliği olduğundan yağ yakımını kolay hale getirir.

Her iki cinsin de kullanabileceği bir kürdür

Genel anlamda kürler için hanımefendilerin daha fazla kullanması tavsiye edilir. Zayıflamak için bayanların bünyelerinin kürlere daha yatkın olduğu söylenmektedir. Aynı biçimde birtakım kürler, yumurtalıklara da iyi geldiği için bayanlar tarafınca daha fazla tercih edilir. Fakat bu kürü, hem erkekler hemde kadınlar tarafınca kolaylıkla tüketilebilir. Bitki çayı olduğundan hem bayanlar hem de erkekler için kilo verimini sağlar.

Tansiyonu dengeler

Tansiyonu dengeler ve ani iniş çıkışların oluşmasını sağlar.

Sinir sistemine iyi gelir

Sakinleştirici bir kürdür. Pamuk gibi olursunuz 🙂 İçeriğinde bulunan ıhlamur, altın otu ve kuşburnu sinir sistemine fazlasıyla iyi gelir, çok sinirli ve stresli olan kişilerin daha relax ve uyumlu bireyler olmalarını sağlar. Böylelikle günlük hayatlarında daha rahat ve uyumlu kişiler olabilirler. Bitki çaylarının da aslolan görevlerinden biri rahatlatıcı etkilerinin olmasıdır.

Yağları eritir

Bilhassa göbek ve bel bölgesindeki yağların yakılmasını kolay hale getirir. Zararı dokunan yemekler tüketmek, çok yağ birikimine, farklı yerlerimizde sarkmalara, bazı şişkinliklere ve vücudun farklı yerlerinde çatlaklara sebep olur. Tilya kürü, bu yağların daha kısa süre içerisinde erimesini ve böylelikle ideal kiloya ulaşmayı kolay hale getirir.

Basen bölgesini düzenler

Bilhassa hanımlarda görünen basen bölgesindeki çok yağlanma, selülit ve de sarkma problemlerini çözer. Deformasyona uğramış olan görüntüyü kısa süre içerisinde ve tertipli bir kullanım ile yok edecektir.

Daha zinde hissettirir

Bitkisel çaylar, rahatlama ve sakinlik verdikleri gibi hem de daha zinde ve dinç hissetmeyi de sağlar. Günlük işlerin ve yaşamın daha yolunda gitmesi bakımından zinde olmak fazla {önemlidir}. Daha çok odaklanmayı sağlar.Bilhassa öğrencilerin daha çok odaklanmalarını ve dikkatlerini toplamalarını sağlar. Enerjik , Dinç ve Zinde tutma özelliğini de kürün içinde bulunan yüksek oranda karbonhidrat yardımıyla gerçekleştirir.

Toksinlerden arındırır

İçeriğindeki yüksek antioksidanlar ve antibakteriyel özelliği yardımıyla bedeni zararı dokunan etkenlerden korur, toksinlerden arındırır ve özgür gezen radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Kilo verim aşamasında da vücudun toksinlerden arınması fazla {önemlidir}. Ek olarak iltihap ve enfeksiyon vb. karşı da bedeni korur, çabucak iyileşmelerini sağlar.

Solunum sistemini kuvvetlendirir

Bilhassa sıcak tüketilen bir bitki çayı olduğundan solunum sistemine fazlasıyla iyi gelmektedir. Sıcak buharı ve içimi, boğazda oluşmuş bulunan enfeksiyonları iyileştirir, solunum sistemini açar. Rahat bir nefes almanızı sağlar. Özellikle de astımı olan kişilere iyi gelir. Grip, nezle, burun tıkanıklığı benzeri hastalıklardan çabucak kurtulmayı sağlar. Solunum yolu ile bulaşacak enfeksiyonları engeller.

Ses standardını arttırır

Kuşburnu ve Ihlamur yardımıyla ses tellerine de fazla iyi gelmektedir. Bilhassa grip, soğuk algınlık benzeri hastalıklarla gelen ses kısılmasını engeller, ses standardını arttırır ve daha kaliteli bir sese sahip olmanızı sağlar.

Öksürüğü keser

En mühim özelliklerinden birisi de öksürüğü kesici olmasıdır. Boğazdaki enfeksiyonları engeller ve çatal sesi keser. Bilhassa grip ve soğuk algınlık zamanlarında oluşmuş bulunan kuru öksürüğü engeller, astıma iyi gelir ve öksürüğüne yol açan bakterileri vücuttan atar.

Mikropların vücuttan uzaklaşmasını sağlar

Sıcak olarak tüketilen bir bitki çayı olduğundan içtikçe terlediğinizi görmüş olacaksınız. Terlemek, bedendeki bakterilerin ve mikropların atılmasını sağlar. Belkide bu küre daha çok terlemek adına pul biber de ekleyebilirsiniz.

Saçları kuvvetlendirir

Bu kürü içmek yerine değişik olarak da kullanabilirsiniz. Bilhassa ıhlamur yardımıyla saçların daha süratli ve kuvvetli bir halde uzamasını sağlayacaktır. Her hafta bir kez defa saçları bu kür ile yıkamak kafa derisindeki mikropların ölmesini sağlayacaktır. Ek olarak saç dökülmesini de son derece çok oranda azaltır.


Tilya Kürünün Zararları

Tilya kürü, son derece yararı olan bir kürdür. Çok ziyanı yoktur. Tam bir derman deposu ve kış çayıdır. Elbette ki kullanmadan öncesinde iyice araştırmak gerekmektedir. Bilhassa yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara karşı  tedbir almak gerekmektedir.

 • Ihlamur ve kuşburnuna alerjisi  olan kişilerin kullanımı önerilmez. Kaşıntı ve kızarıklıklar meydana gelebilir.
 • Tansiyon hastası olan kişilerin kullanımı önerilmez. Veya hekim kontrolünde kullanmaları tavsiye edilir.
 • Emziren annelerin kullanımı önerilmez. Şundan dolayı annenin yediği her şey bebeğe de geçmiş olduğu için yenilen, içilen her şeye fazla özen gösterilmelidir. Bu şekilde kırılgan dönemde rejim yapmak ve beslenme alışkanlıklarını değişiklik yapmak fazla riskli olabilir.  Bu nedenle emziren annelerin bu biçim kürleri kullanımı önerilmez.
 • Çok fazla tüketim yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle belirlenen seviyede tüketmek {önemlidir}. Belirlenenden daha azca oranda kullanmak ise pek çok tesirli olmayacaktır. Görünebilecek yan etkisinde bırakır; ruhsal problemler, uyku sorunları, mide de yanma, bulantı, fazla zor geçen ishal benzeri problemler görünür.

Tilya Kürü Nasıl Yapılır?

Tilya kürü son derece rahat bir yapım işlemine sahiptir. Hem malzemelerin basit bulunur oluşu hem de yapım aşaması kürü daha popüler bir hale getirmiştir. Bilhassa çok yan tesirleri olmaması da bu kürü tercih edilir kılmaktadır. Kürü hazırlamak için 3 tane fazla şifalı yaprağa, bitkiye gereksinim vardır. Bu kür, bir bakıma bitki çayı olarak da görülebilir.

Malzemeler

 • 10 gram ıhlamur (Ortalama 1 tutam)
 • 10 gram kuşburnu (12-14 tane arası)
 • 5 gram altın otu (Ortalama 1 tutam)
 • 750 ml. su

Nasıl Hazırlanmış olur?

 • İlk Başta bir demliğe veya cezveye suyu koyun ve kaynamaya bırakın.
 • Kaynadıktan sonrasında da ıhlamur, kuşburnu ve altın otunu ilave edin.
 • Hepsi kaynadıktan sonrasında da süzgeçle süzgeçten geçirin ve ılıdıktan sonrasında artık  içmeye hazır hale gelecektir.

Nasıl uygulanır?

 • Kür, her gün tekrardan hazırlanıp taze olarak içilmelidir.
 • Gün içinde 2 veya 3 defa tüketmek yeterlidir ve 6 saat aralıklar ile kullanılmalıdır.
 • Bilhassa metabolizmanın daha süratli çalmış olduğu ve daha etken olunan gündüz vakitlerinde kullanmakta fayda vardır. Bu şekilde daha çok işe yarayacaktır.
 • Zayıflama aşamasında 2 ay kullanım ideal kiloya yaklaşmanıza ve elde etmenizi sağlayacaktır.
 • 1 ay kullandıktan sonrasında 1 hafta ara verilmeli ve yeniden 1 ay kullanmaya devam edilmelidir.

Kilo Vermenize Destek Olabilir mi?

Zayıflatıcı bir özelliğe sahiptir. Metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakıcı özelliği zayıflamayı kolay hale getirir. Bitki çayı benzeri olduğundan rejimlerde ek olarak tüketilebilir. Veya kendi başına rejim kürü olarak da kullanılabilir. Tertipli olarak 1 ay ve 1 haftalık aradan sonrasında yeniden 1 ay kullanım neticesinde 8 kiloya yakın kilo verebilmek mümkündür. Bilhassa günlük en etken ve metabolizmanın süratli olduğu saatlerde tüketilirse katiyen daha çok tesirli olacaktır. Basit ve naturel yöntemler ile zayıflamak isteyen kişilerin son zamanlarda en fazla tercih edeceği kürlerden birisidir. Kilo verirken neredeyse asla zarar vermeyiş oluşu da bu kürü daha tercih edilir yapmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tilya kürü neredeyse yok denecek kadar azca zararı dokunan özelliğe sahiptir. Bu nedenle çok dikkat edilecek nokta yoktur. Fakat her kürde olduğu çok tüketmek yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ek olarak tansiyon hastalarının ve emziren annelerin de kullanımı önerilmez. Satın alım aşamasında alınan ıhlamurun, kuşburnunun ve altın otun bilhassa naturel olanlarından seçmek gerekmektedir.

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...