Su Diyeti Nasıl Yapılır? (Diyet Listesi)

Tarih:

Su Rejimi Nedir ?

Son dönemlerin en popüler rejim listeleri arasına girmiştir. Gün içinde asla yiyecek yemeden, bolca oranda su ve sıvı tüketime bağlı olarak zayıflamayı hedefleyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Yalnızca su içerek zayıflamak ne kadar doğru ve sağlıklıdır? sorusuna ise bilim insanları, sıhhatli bir ferdin yapmasında sakınca olmadığı benzeri yararlarının da bulunduğunu belirtiyor.

Meydana gelen araştırma sonuçlarına gore; kısa süreli bir tek su tüketerek, kilo üstünde pozitif yönde tesirleri olsa bile uzun solukta öteki diyetlerin kilo mevzusunda daha yararlı olduğu zaman hem fikirler. Su rejimi gün içerisinde yiyecek yemeden ve bir tek su tüketerek yapılır. Belli bir vakit dilimi söz mevzusu olmasa da sıhhat bakımından 24 saat ile en fazla 3 gün kadar uygulanması önerilir. Daha haddinden fazla uzun süre meydana getirecek olanların ise hekim nezareti altında yapması uygundur. Senelerce dini ve içsel sebepler ile meydana gelen rejim, meditasyon yapan kişilerin, bedeni terbiye etmek ve farkındalığı arttırmak için başvurdukları bir yöntemdir.


Su Rejiminin Yararları

Rejim ile ilgili bir oldukça kitap ve araştırma olmasına karşın, su rejimi ile ilgili araştırmaların bir bir çok hayvanlar üstünde yapılmıştır. İnsanlar üstünde meydana gelen araştırmalar sınırı olan olduğundan daha çok araştırmanın yapılmasına gerekseme vardır.

Kilo Kaybı Teşvik Eder

Kalori alımını 24 saat kısıtlayarak zayıflama olanağı elde edebilirsiniz. Yalnız bu kilo kaybının, yağ kaybı bulunduğunu ihmal etmeyin. Genel anlamda bir günlük su rejimlerinde verilen kilo kaybı, depolanmış karbonhidrat ve su ağırlığıdır. Vücudun yağ yakması birkaç gün alır. Bundan dolayı vücut evvel glikojen ve glikoz benzeri kullanılabilir enerjileri kullanır. 3 günlük rejim ile 1-3 kilo arası verilebilir.

Gerilim Düşürür

Az tuzlu tüketimi ve fazla su içmek düşük tansiyon ölçümleri ile ilişkilidir. Su rejimi, kan basıncını yönetmenize olanak sağlar. Tıbbi olarak denetlendiği vakit, yüksek tansiyonu olan hastalar da tansiyon düşürme de etkili bulunduğunu göstermiştir.

Hücre Geri Dönüşümünü Teşvik Eder

Aslına bakarsak her gün hücreler bozulur ve yine geri dönüştürülür. Bu yenilenme sürecine otofaji denir. Otofajinin ise alzheimer, kalp hastalığı ve kanserin önlenmesinde mühim rol oynadığı düşünülür. Hayvanlar üstünde meydana gelen araştırmalara gore; su rejiminin otofajiyi arttırdığı tespit edilmiştir. Ancak otofaji ve insanlardaki ilişkisi hakkında oldukça az data vardır.

Hastalık Riskini Düşürür

Diyetin, kalp ve kanser hastalığına destek olduğuna dair az kanıt vardır. Bir araştırma da meydana gelen çalışmada 30 sıhhatli gönüllüyü 24 saat su rejimine başlattılar. Bu araştırma sebebi ile gönüllüler, kardiyovasküler hastalık için büyük risk taşıyan, düşük kolestrol ve trigliserit seviyelerini göstermişlerdir.

Diyabete Karşı Korumaya Destek Olur

Meydana gelen araştırmalar diyetin, insülin direncini arttırmaya destek bulunduğunu göstermiştir. Tip 2 diyabet gelişiminin ana etkeni insülin direncidir. Bu sebepten ötürü kısa devam eden uygulanan rejim, insülin direncini iyileştirir ve diyabet riskini azaltır.


Su Rejiminin Zararları

Gıda Eksiklikleri

Meydana gelen herhangi rejim insanlarda gıda eksikliklerine sebep olabilir. Kalori kısıtlarken hem de bir oldukça vitamin ve mineralden de kendinizi kısıtlamış oluyorsunuz.

Kurutma

Bir çok insan bedeninin su ihtiyacının bir kısmını yediği yiyeceklerden alır. Su rejimi yaparken su kaybı riski ile de karşılaşmanız mümkündür. Bunu engellemek için su alımınızı olması gereken tüketim oranınıza gore artırmalısınız.

Düşük tansiyon

Rejim içinde oldukça fazla su içmeniz düşük tansiyon yaşamanıza sebep olabilir. Çok fazla düşün kan basıncına düşük tansiyon denir. Yüksek tansiyonun tam tersidir. Baş dönmesine sebep olabilir.

Hiponatremi

Hiponatremi su zehirlenmesidir. Terleme yolu ile kaybedilmiş olan su ve tuzun bir tek su ile yer değiştirmesiyle olur. Bu rejimi yaparken süratli egzersiz yapmaktan kaçınmalısınız.

Baş Dönmesi, Bitkinlik ve Mesele Odaklanması

Bu üç başlık kalori kısıtlaması belirtileridir. Vücudun gereksinim duyan kalorileri tüketmediğinizde baş dönmesi, bitkinlik hissiyatı ve problem odaklanması yaşayabilirsiniz. Kalori alımı yetersiz olduğu zaman da vücut iyi düzeyde performans sergilemeye çalışır.

Fazlaca Fazla Yiyecek

Rejimde kalorili gıdalar tüketmediğiniz için, vücudun alışmış olduğu şeyleri istemesi normaldir. Bu durum sizi daha oldukça yiyecek yeme isteğine yöneltebilir. Fazla kalori kısıtlaması yeme bozukluklarına yol açabilir.


Su Rejimi İçin Tavsiyeler

Ilk olarak su rejimine başlamayı düşünüyorsanız iyice araştırmalısınız. Kullandığınız suyun soğuk olmasına itina göstermelisiniz. Her yemekten otuz dakika evvel 200 ml su tüketmelisiniz. Her yemekten evvel su içen kişiler, içmeyenlere gore daha çok kilo vermektedir.

Rejim kısa süreli yapılmalıdır. Gaye belirleyerek başlayın. Taze meyve sebzeler ile kombin edildiğinde en sıhhatli sonuca ulaşabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyetin sıhhat bakımından yararları olsa bile her insanın yapması için elverişli değildir. Bilhassa haddinden fazla uzun süre yapılması yada sıhhat durumları bakımından vücutları kaldırmayacak kişilerin ve yaşlıların yapması risk içermektedir. Ek olarak;

 • 18 yaşın altında olanlar,
 • Hamileler,
 • Zayıf bünyeye sahip kişiler rejimi yapmamalıdır.

Su Rejimi Nasıl Yapılır ?

Rahat benzeri görünse de zannedildiği kadar basit değildir. Rejime başladığınızda yüksek kalorili gıdalar tüketemez, açlığınızı beslenme rutininde olduğu benzeri karşılayamazsınız. Rejimi halletmeye karar verdiğinizde, extra gıdalara yada tüketmek mecburiyetinde olduğunuz su haricinde daha farklı bir gıdaya ihtiyacınız yoktur. Yalnızca günlük içeceğiniz sudan ibarettir. Burada dikkat edilecek konu, günlük su ihtiyacınızın üzerinde su tüketmektir. Doğrusu olması gereken koşullarda 2 litre su tüketiyorsanız, diyette 3-4 litre su tüketmelisiniz. Bundan dolayı beslenme ritüelinizi yaparken gıdalardan kazandığınız suyu, su rejimi yaparken elde edemezsiniz. 5 aşamadan oluşur, bunlar;

1. Aşama Kilo Vermeye Hazırlanma Aşaması

 • Su diyetini araştırın.
 • Gerçekçi bir gaye belirleyin.
 • Bir diyetisyen yada hekime danışın.

2. Aşama Kilo Yitirme Aşaması

 • Vücut ağırlığının yarısı kadar su için.
 • Yiyecek öncesi ve sonrası sürekli olarak su iç.
 • Ne tür su içeceğinize karar verin.
 • Yanınızda taşıyabileceğiniz bir matara alın.
 • Hafifçe egzersiz yapın.

3. Aşama Hedefe Erişme

 • Kaç zayıflamayı hedeflediğinizi bir kağıda yazın.
 • Diyetin başlangıç ve bitiş tarihlerini işaretleyeceğiniz duvar takvimi asın.
 • Telefonuna bir spor programı yükle yada spor seyretme bileziği tak.
 • Kalori alımını azaltın.

Rejime başlamadan evvel birey kendini rejime hazırlamalı. Herhangi bir sıhhat problemi yoksa 24 saat için kendini denemeli. 3 günden fazla rejim meydana getirecek kişilerin, fizyolojik ve tıbben uygunluğu hekim tavsiyesi alındıktan sonrasında yapılmalı.

Daha evvel su rejimi yapmadıysanız, bu sürece kendinizi evvelde hazırlayın. Aşamalı olarak kalori tüketiminizi gittikçe azaltın. Rejimi halletmeye başladığınızda ilk hissedeceğiniz yiyecek yeme dürtüsüne direnin. Gün içerisinde karbonhidrat tüketimi olmayacağı için, enerji glikoz yerine ketonlar aracılığı ile karaciğerde biriken yağları yakmaya başlayacaktır. Bu sürece kadar sizi zorlayacak olan açlık hissiyatı, yağ yakımı başladığında hafifleyecektir.

Vücut ağırlığının %4’lük kısmı kadar su içmeniz, kilo kaybı bakımından daha etkili olacaktır. Su tüketiminize gün boyu dikkat etmelisiniz. Su içme zamanlarını belirli aralıklara bölün, tek sefer de içmeye çabalamayın. Su alımlarınızı aşamalı olarak arttırın. Birden fazla su tüketimi mide bulantısına sebep olabilir.

Sabah uyandığınızda 1 bardak limonlu su için. Her yemekten otuz dakika evvel 200 ml su tüketimi daha az yiyecek yemenize olanak sağlar. Su içme düzeni oturttuğunuz vakit zayıflamanız daha basit olur.

Rejiminize süt ve meyve suyu benzeri içecekler ilave edin. Ara öğünlerinize kalorisi düşük minik besinler ve atıştırmalıklar yiyin. Yağlı yiyeceklerden, fast-food seçimi gıdalardan, rejim süresince uzak durun. Bu rejimi uzun soluklu yapmak sakıncalı olabilir. Bu açıdan bir gün kendinizi tecrübe ettikten sonrasında, en fazla 3 gün tertipli uygulayacağınız rejim, size istediğiniz sonucunda elde etmenizi sağlar.

Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

 • Rejime başlamadan evvel hekim görüşüne başvurun.
 • 72 saatten fazla sürecek rejim için tıbbı gözettim alın.
 • Rejim için, fazla enerji harcamayacağınız bir günü seçin.
 • Rejim öncesi bolca kalorili ve enerji veren besinler tüketin.
 • Sıkıntılı egzersizlerden kaçının.
 • Kendinize dinlenebileceğiniz bir ortam hazırlayın.
 • Kendinizi sıhhat bakımından fena hissederseniz rejimi kati.

4. Aşama Nasıl Yapılır?

 • Gün içerisinde bir tek su tüketilir, meyve suyu, süt, çay kahve benzeri sıvı gıdaların tüketilmesine izin verilmez.
 • Saf distile su, için sıradışı seçimdir. Bir gün evvelde kaynatılmış ve soğuması için bırakılmış suda tüketilebilir.
 • Suyun içerisine ilave herhangi bir şey koymaya gerek kalmamıştır.
 • Birey kapasitesine gore 1.5 litre ile 3 litre içinde su tüketebilir. Daha çok su tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Bir gün tecrübe ettikten sonrasında, bu uygulamayı tam 3 güne tamamlayabilirsiniz.

Ne Hissedeceksiniz? Vücudun Reaksiyonları

İlk yapanlarda bilhassa, vücut aşina olmadığı yiyecek yeme alışkanlığının haricinde bir uygulamayla karşılaşır. Ani besin eksikliği karşısında ise reaksiyon olarak, mide bulantısı, halsiz hissetme, bitkinlik hissiyatı, baş dönmesi ile karşılaşılması normaldir. Ruh halinizde ani enerjik yada ani halsiz hissetme eğilimi görülebilir. Bu dalgalanma diyetin olması gereken seyrinin bir etkisidir. Enerjik hissettiğinizde kendinizi korumanız ve enerjinizi iyi kullanmanız önerilir.

Kan şekeri yada tansiyon düşmesine bağlı olarak, baş ağrısı yada baş dönmesinin görülmesi de vücudun olması gereken reaksiyonudur.

Çok fazla açlık hissiyatı ve midenize kramplar giriyor benzeri hissedebilirsiniz. Korkmayın! Mide salgılarını sulandırma için, bir iki bardak su içip, dinlenmeniz yada yatmanız elverişli bir davranış olur. Bir süre sonra kasılma kramplar yok olacaktır.

Hala açlık hissiyatı devam ediyor ve kendinizi oldukça fena hissediyorsanız, doktorunuza danışın yada rejimi bırakın. Rejim sonrası derhal yemeğe saldırmayın, sıvı beslenmek ve yavaş yavaş yiyecek yiyecek, bedeni alışmış olduğu ortama döndürmek için doğru bir yaklaşım olacaktır.

Rejim esnasında yiyecek yemeyi özlemek ve düşlemek, diyetin daha farklı bir reaksiyonudur. Rejim esnasında mühim bir sıhhat problemininin oluşma olasılığı fazla yoktur.

Rejim, fizyolojik ve zihinsel olarak bir temizlenme, arınma sürecidir. Bedendeki toksinlerin atılmasında detoks tesiri yapar. Vücut genel anlamda toksinleri bağırsaklar yolu ile atar. Rejim esnasında dil üstünde görülen beyazlık toksinlerin vücuttan atıldığının bir göstergesidir.

Toksinlerin vücuttan atılmasının öteki bir yolu da akciğerler ile olur. Bu yüzden nefeste rejim süresince fena bir koku oluşacaktır. Mide asidine bağlı olarak mide bulantısı oluşmaktadır. Bu durumu kısa süre içerisinde iyileştirmenin en etkili yolu, bir litre suya tuz ekleyip, bu suyu içip derhal kusmaktır. Bu uygulamaya yoga’da Kujal Kriya yada Vaman Kriya denir. Mideyi temizlemek için elverişli ve doğru bir yoldur. Ancak bunu uygulamadan evvel doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Zihnin oyunlarına maruz kalıp, size negatif yaşadığınız duyguları hissettirebilir. Zihninizi sakinleştirmek için derin ve diyaframdan bir kaç nefes alıp zihninizi nefesinize odaklayın.

5. Aşama Rejim Sonrası Yemeğe Dönüş

Rejime adım atmak ve uygulamak kadar, sonrası da mühim bir süreçtir. Rejim süresi ile sonrası da eşit olmalıdır. 3 gün rejim uygulandı ise 3 günde adapte olma süreci geçirilmelidir. Vücut uzun bir müddet beslenmeyi durduruyor ve bu duruma alışır. Sindirim sistemi aniden beslenme ile karşılaştığında sindirimde zorlanır ve sindirim sisteminde şok tesiri yaratır. Bu yüzden ilk bir kaç gün, bedeni eski düzenine alıştırmak için rejim öncesi yeme planında olduğu benzeri limon suyu yada portakal suyu içerek yavaş yavaş beslenmeye geçmelidir. Kan şekerini dengelemek, birazcık enerji arttırmak için limon suyuna bir kaşık bal ilave edilebilir.


Su Rejimi Örnek Besleme Menüsü

Kahvaltı

 • Güne %100 sebze suyu ile başlayın. Mide bulantısını engeller ve fazla kalori sağlamadığı benzeri sıhhatli gıda değerleri almanızı sağlar.
 • 2-3 saatte bir meyve suyu ve sebze suyunu yudumlayarak için. Vücut bileşimini toparlamanız ve günlük su ihtiyacınız olan şeyi karşılamanız için hidrasyonu edinmek ve günlük dinsel tören haline getirmeye itina gösterin.
 • 4. güne kadar kafeinli içecekler, alkollü içecekler ve baharatlı yiyeceklerden katiyen uzak durun.

Öğle Yemeği

 • Et suyunda sebzeli çorba, 1 dilim kepek ekmek.

Akşam Yemeği

 • Az yağlı ve minik bir porsiyon yeşillik salatası, taze meyve.

2. Gün

 • Porsiyonu hafif bir şekilde arttırıp, basit sindirilen sebzeler, patates ve pirinç benzeri karbonhidratlı gıdaları yavaş yavaş ilave edebilirsiniz.
 • Avokado, fındık, ve tohumlara ek olarak zeytinyağını da az oranda beslenmenize ilave edin.

3. Gün

 • Süt ve süt ürünleri, taze meyve ve pişmiş sebzelerle güne devam edin. Porsiyon boyutunu birazcık daha büyütebilir, patates, pırasa, bezelye, lahana, kabak benzeri hafifçe sebze çorbalarını tüketmeye itina gösterin.
 • Yağsız et, derisi alınmış tavuk ve balıklar, ızgara olarak tüketilmeye başlanabilir. Vejetaryen beslenenler ise tofu yada tempeh benzeri soya proteini alarak beslenmelerini devam edebilirler.

4. Gün

 • Artık günlük yiyecek yeme ritüelinize geçebilirsiniz. Ayrıca bolca su içmeyi dikkatsizlik etmeyin ve mide küçüldüğü için yiyeceklere fazla yüklenmeyin.
 • Alkol ve kafeinli içeceklerden birkaç gün daha tüketmemeye dikkat edin.

Su Rejimi Sıralaması Örneği

Pazartesi Menüsü

 • Kahvaltı: Taze sıkılmış 2 bardak elma suyu
 • Ara öğün: Bir bardak papaya suyu
 • Öğle: Bir kase karpuz
 • Ara öğün: Bir tane taze sıkılmış portakal suyu veya bir bardak limonlu su
 • Akşam yemeği: Bir bardak su
 • Son ara öğün: Bir tane elma ve 2 bardak su

Salı Menüsü

 • Kahvaltı: Bir tane haşlanmış yumurta ve 2 bardak su
 • Ara öğün: Bir su bardağı pişmeden lahana salatası ve 2 bardak su
 • Öğle: Çoban salatası ve bir bardak su
 • Ara öğün: 2 tane domates ve bir bardak su
 • Akşam yemeği: Bir bardak taze sıkılmış domates suyu
 • Son ara öğün: Bir su bardağı pişmiş kabak ve 2 bardak su

Çarşamba Menüsü

 • Kahvaltı: Bir tane elma ve 2 bardak su
 • Ara öğün: 1 su bardağı papaya meyvesi ve bir bardak su
 • Öğle: Çoban salata ve bir bardak su
 • Akşam yemeği: Bir bardak taze sıkılmış domates suyu
 • Son ara öğün: Bir su bardağı pişmiş kabak ve 2 bardak su

Perşembe Menüsü

 • Kahvaltı: Bir bardak yağsız süt ve 2 bardak su
  Ara öğün: Bir tane muz ve 2 bardak su
 • Öğle: Bir bardak süt ve 2 su bardağı su
 • Ara öğün: Bir tane muz ver 2 su bardağı su
 • Akşam yemeği: Bir tane muz
 • Son ara öğün: Bir su bardağı su ve bir tane muz

Cuma Menüsü

 • Kahvaltı: 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç ve 2 su bardağı su
 • Ara öğün: 2 tane domates ve 2 su bardağı su
 • Öğle yemeği: Bir kase domates soslu haşlanmış esmer pirinç ve 2 su bardağı su
 • Ara öğün: 2 tane domates
 • Akşam yemeği: Bir kase haşlanmış esmer pirinç

Cumartesi Menüsü

 • Kahvaltı: 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç ve 2 su bardağı su
 • Ara öğün: 2 tane domates 2 su bardağı su
 • Öğle yemeği: Bir kase haşlanmış esmer pirinç, salata, 2 bardak su
 • Ara öğün: 2 tane salatalık
 • Akşam yemeği: Bir bardak limonlu su
 • Son ara öğün: Bir kase salata ve bir bardak su

Pazar Menüsü

 • Kahvaltı: 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç ve 2 su bardağı su
 • Ara öğün: 2 tane domates 2 su bardağı su
 • Öğle yemeği: Bir kase haşlanmış esmer pirinç, salata, 2 bardak su
 • Ara öğün: 2 tane salatalık
 • Akşam yemeği: Bir bardak limonlu su
 • Son ara öğün: Bir kase salata ve bir bardak su
Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...