Siyah Balgam Neden Olur ve Tedavisi

Tarih:

Vücudunuz mikrop ve zararı olan maddeleri yakalamak için mukus kullanır. Vücudun boğaz, burun, sinüs, ağız ve pek çok kısmı mukus üretir. Balgam, ciğerlerinizden ve alt hava yollarından gelen mukustur, mikroplara ve yabancı kirleticilere karşı bedeni korur. Balgam tükürük değildir, akciğerlerden gelen, su, tuz ve öteki hücrelerden oluşmuş bulunan renksiz, berrak kümülatif bir salgıdır. Bir insanın akciğerleri hastalıklı yada hasarlı olduğu zaman balgamı yoğunlaşır ve enfeksiyonla savaşırken renk değiştirebilir. Vücut, öksürerek bu fazlalıktan kurtulmaya çalışır. Bu yüzden balgamınız sağlığınızın mühim bir göstergesidir.

Balgam, bakteriyel enfeksiyonlar için, antibiyotik kullanmasanız dahi 10-14 gün sürer. Viral enfeksiyonlarda bu süre 3 haftaya kadar uzayabilir. Astım ve KOAH benzeri inflamatuvar hastalıklarda ilaç tedavisi yapılmaz ise hastalığın iyi olması imkansızdır.

Siyah Balgam Sebepleri

Siyah yada kahverengi balgam öksürük, hava kirliliği yada sigara benzeri çevresel koşullardan kaynaklanabilir. Öksürük, huzur bozucu ve kişinin yaşam standardını negatif yönde etkileyen semptomlardan birisidir. Kronik yada şiddetli öksürük, nefes kontrolünüzü zorlaştırarak zaman içinde ağrılı hale getirebilir. Kahverengi yada siyah balgamın sebeplerinden birisi de boğaz yada hava yolunda bulunan azca miktardaki kandır.

Kahverengi ve siyah balgama aşağıdaki emareler de eşlik edebilir.

 • Nefes darlığı
 • Boğaz ağrısı
 • Ağrılı nefes alma
 • Hırıltı
 • Egzersiz yaparken zorlanma
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Ateş

Siyah yada koyu balgam çoğu zaman ciddi bir hastalığa yada öksürük, enfeksiyon ve tahriş edici problemlere maruz kalmaya işaret eder. Balgam bakteri, virüsler ve öteki istenmeyen hücrelerden kaynaklanabilir. Ciddi akciğer hastalıklarında da ortaya çıkabilir. Renk değişikliği, havadaki dumana yada kire yakalanmaktan veya solunum yolu enfeksiyonundan ötürü oluşabilir ve geçici olabilir. Siyah balgam, akciğer kanseri benzeri daha ciddi bir durumdan da kaynaklanabilir. Öksürüğünüz de siyah balgam var ise vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekmektedir.

Sigara İçmek

Sigara kullanan insanlarda akciğerlerde mukus birikir ve “sigara kullanan kişinin öksürüğüne” sebep olur. Üretilen balgam yeşil, sarı yada kanlı olabilir. Hava yollarınız, işlevi toksinleri solumak ve onları dışarıya doğru itmek olan silya isminde olan minik hücrelerle kaplıdır. Duman solunduğunda, silya isminde olan bu hücreler kısa bir müddet nüzul olur. Bu yüzden toksinlerin akciğerlere girmesi ve irin oluşturmasına izin verir. Yalnızca ağız, boğaz ve akciğer kanseri gelişme riskinizi artırmakla kalmaz, bununla birlikte akciğerinize katran ve öteki tahriş edici maddeleri de yayar. Gece süresince, hücreler kendilerini onarır ve biriken bütün balgam ile toksinleri yukarı itmeye adım atar. Sabah uyandığınızda öksürüğünüz de ve balgamda artma görmeniz mümkündür. Lakin ateş görülmez. Bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda sigarayı acilen bırakmanız ve hekiminize danışmanız gerekmektedir. Sigara içmek tabii ki akciğer kanseri, oldukca türlü türlü öteki kanserler, kalp hastalığı ve öteki pek çok solunum problemi için risk faktörüdür. Ek olarak, etrafınızdakilere ikinci el duman kanalıyla da zarar verdiğinizi ihmal etmeyin.

Kirlilik

Yüksek kirlilik seviyesine sahip şehirlere gezi ederken yada buralarda yaşar iken duman, burnunuz, ağzınız ve hava yollarınıza bulaşabilir. Öksürdüğünüzde çoğu zaman kahverengi yada siyah görünebilir. Kirli bir şehirde yaşıyor iseniz, maske takının ve dışarıda geçireceğiniz zamanı sınırlayın. Çalıştığınız ortamda tahriş edici maddelere maruz kalıyorsanız, elverişli koruyucu donanım kullanın.

Maden İşçiliği

Klasik olarak “kara akciğer” olarak adlandırılan bu durumun adı Pnömokonyozdur. Elverişli koruyucu donanım giyilmediği takdirde emekleri esnasında tozu soluyan kömür madencilerin de görünür. Bununla beraber, siyah balgam asbest ve silika benzeri öteki tahriş edici maddelere yakalanmaktan da kaynaklanabilir.

Yangın

Ateşin çevresinde duman solumak hava yollarınızı yakarak kahverengi yada siyah kurum bırakabilir. Büyük bir yangına yada kirli havaya maruz kaldığında burnunuz ve ağzınız üstünde hususi bir maske takmak, tahriş edici maddelerin hava yollarınıza yerleşmesini önlemeye destek olabilir.

Tüberküloz

Bu ciddi akciğer enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır ve elverişli biçimde iyileştirme edilmezse ölümcül olabilir. Akciğerleri etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon olmasına karşın, kimi zaman üst vücut, kemikler ve sinir sistemini de negatif etkileyebilir. Uzun seneler vücudunuzda uyuyan ve bağışıklık sisteminiz zayıfladığında meydana gelen bakterilerden oluşur. Kilo kaybı, gece terlemesi, ateş, bitkinlik, iştah kaybı, boyun bölgesinde şişme, öksürük benzeri emareleri olan hastalıkta öksürükle beraber yeşil yada kanlı balgam görülebilir. Ciddi bir hastalık olan tüberkülozun tedavisinde 6 aylık bir antibiyotik tedavisi uygulanır.

Bronşit

Akut bronşit, solunum yollarındaki bir enfeksiyona karşı öksürük, düşük ateş ve nefes darlığı benzeri emarelerle meydana gelen ortalama 3 hafta kadar sürebilen enflamatuvar bir reaksiyondur. Akut bronşit vakalarının bir çok viral bir enfeksiyondan oluşur, lakin birtakım vakalar bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Akciğerin ana hava yolları iltihaplandığı için bronşlar extra mukus üretmeye adım atar. Hal böyle olunca sarı-gri yada yeşil renkte balgamlı öksürük görünür. Akut bronşit vakalarının bir çok hanede steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ve bolca oranda sıvı tüketimiyle iyileştirme edilebilir. Kronik bronşit, bir seferde üç aydan fazla devam eden, kümülatif balgamın görüldüğü ve art arda minimum iki yıl devam eden öksürüğü tanımlar. Kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olarak malum KOAH da dahil olmak suretiyle amfizem benzeri daha azca ölümcül fakat daha huzur bozucu bir hastalıktır.

Mantar Enfeksiyonu

Sigara içmeyen yada zararı olan kirleticilere maruz kalmayan insanoğlu için, siyah balgam çoğu zaman akciğerlere yerleşen ciddi bir mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir. Bağışıklık sisteminiz tehlikeye girerse, mantar enfeksiyonu riski daha yüksek olabilir. Kanser tedavisi görmek yada romatoid artrit benzeri bağışıklık sistemine hücum eden bir bozukluğa sahip olmak, bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve sizi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir. Akciğerleriniz ve hava yollarınızda kistik fibrozun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilen mantar enfeksiyonu nadirdir, lakin oluştuğunda çok fazla derecede tahriş edici olabilir. İlerledikçe iltihaplanma belkide kahverengi ve siyah balgamla başlamış olan kanama da görülebilir.

Kistik Fibrozis

Doğuştan gelen genetik bir hastalıktır. Solunum güçlüklerine yol açan daha minik hava yollarının kalınca mukus tarafınca bloke olmasına neden olur. Kistik fibrozdaki kalınca mukus, bakterilerin büyümesi için ideal bir ortam haline gelir. Kistik fibrozlu pek çok insanda kronik bakteriyel akciğer enfeksiyonları gelişir.

Zatürre

Zatürre, akciğerlerdeki hava keselerinin enfeksiyonudur ve çoğu zaman bir yada her iki akciğerde sıvı birikmesine neden olur. Potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Fazlaca türlü türlü bakteri, virüs ve organizmalardan meydana gelen tedavisi zor bir hastalıktır. Koyu balgama ek olarak, öteki pnömoni emareleri göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürük, ateş ve yorgunluğu ihtiva eder. Kara mukus yada balgamın daha farklı pek çok ihtimaller içinde sebebi vardır. Bu yüzden öteki semptomlara oldukca dikkat etmek {önemlidir}. Zatürre benzeri akciğer enfeksiyonları akciğer ve solunum yollarında azca oranda kanamaya sebep olabilir.

Bakteriden meydana gelen zatürre (pnömoni), çoğu zaman Streptococcus pneumoniae benzeri birkaç değişik bakteriden birinin sebep olduğu akciğer enfeksiyonudur. Hanede tedavisi mümkün olmayan bu hastalık için kesinlikle hastaneye başvurmanız gerekmektedir. En sık görülen emareleri bitkinlik, taşikardi, öksürük, baş ağrısı, iştahsızlık, ateş, titreme, ağrılı ve zor nefes alma ve balgama yol açan öksürüktür. Zatürre oldukca minik çocuklar ve 65 yaş üstündeki kişiler için oldukca daha tehlikelidir. Şundan dolayı bu yaş grubunun bağışıklık sistemi oldukca zayıftır ve kronik kalp, akciğer benzeri pek oldukca hastalığı olabilir. Hastalığın tanısı kan testleri ve akciğer röntgeni ile konulur. Bakteriyel zatürrenin tedavisinde antibiyotik kullanılır. Hekiminiz hastalığınızın durumuna gore bilhassa de yüksek risk taşıyan hasta grubundaysanız hastane ortamında yada hanede iyileştirme uygulayabilir. Birtakım bakteriyel pnömoni türleri aşılama ile önlenebilir. Grip aşısı, daha farklı bir hastalığın tutulmasını önleyerek de destek sağlar. İyi beslenme, tertipli uyku, sigarayı bırakmak ve sürekli olarak el yıkama ile bağışıklık sisteminizi kuvvetli tutabilirsiniz.

Viral zatürre, akciğer dokusunun influenza (grip) yada öteki virüslerden meydana gelen enfeksiyonudur. Bu virüsler, enfekte bir şahıs öksürdüğünde yada hapşırdığında havaya yayılır. Bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar, minik çocuklar, yaşlılar, kemoterapi yada organ nakli ilaçları alan kişiler risk altındadır. Titreme ile yüksek ateş, iştahsızlık, nefes darlığı, baş ağrısı, bitkinlik, derin nefes almaya emek harcama, öksürük esnasında keskin göğüs ağrısı benzeri emareler ilk başta hafifçe olabilir. İlerledikçe balgam ve kanlı öksürükte artma görünür. Derhal tıbbi bakıma gereksinim vardır. Iyileştirme edilmezse, viral pnömoni solunum ve organ yetmezliğine yol açabilir. Tanı göğüs röntgeni ile konur. Daha ileri testler için kan testi yada burundan sürüntü alınabilir. Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir ve viral pnömoninin tedavisine destek olmaz. Iyileştirme antiviral ilaçlar, kortikosteroidler, oksijen, ibuprofen benzeri ağrı kesici/ateş düşürücüler ve sıvılar ihtiva eder. Sıvı kaybını önlemek için sıvı takviyesi de yapılır. Önlemek için her yıl tertipli grip aşısı yaptırmanın bununla beraber el temizliğine oldukca dikkat etmek {önemlidir}.

Astım

Astım olan kişilerin alerjenlere, çevre kirliliği ve solunum enfeksiyonlarına duyarlı hava yolları vardır. Bu duyarlılık solunum yollarının iltihaplanmasına ve mukus üretiminde artışa sebep olabilir.

Bağışıklık Sisteminiz

Birtakım durumlar vücudunuzun kendi solunum sistemine saldırmasına sebep olarak iltihaplanma ve kanamaya yol açabilir.

Kalp Kapakçık Hastalığı

Kalp ve akciğerler yakından bağlantılıdır. Kan kalpten, akciğerlerden geçer ve sonrasında vücudun geri kalan kısmına pompalayacak kalbe geri döner. Bozuk yada hastalıklı kalp kapakçıkları, kalbin içerisine ve dışarısına kanın kolay bir şekilde geçmesine müsade etmediğinde, akciğerlere geri dönüş yaparak ödem oluşumuna sebep olabilir. Bu da bununla beraber öksürük ve pembe, kırmızı, pas renkli, kahverengi yada siyah koyu renkli balgama yol açabilir.

Kan Sulandırıcılar

Kan sulandırıcı ilaçlar, kalp krizi yada inme benzeri koşullara yol açabilecek bir arteri potansiyel olarak bloke edebilecek kan pıhtıları geliştirme riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Malesef ki, bu kan inceltici ilaçlar iç kanama riskini artırabilir. Akciğer enfeksiyonunuz var yada daha farklı bir nedenle öksürüyorsanız, hekiminizin reçete etmiş olduğu kan sulandırıcı ilaçlar kanama riskinizi artırabilir. Kan yada koyu balgam öksürmek, kanamanın ve ilaç programınızın ayarlanması icap ettiğini gösteren ihtimaller içinde bir işarettir.

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Sarkoidoz benzeri birtakım bağışıklık sistemi yada enflamatuvar hastalıklar direkt akciğerleri etkide bırakır ve siyah yada kahverengi balgamın gelişmesine sebep olur. Bu, solunum yolu içindeki kanama ile ilgilidir. Sarkoidoz ek olarak cildi, gözleri, sinüsleri, böbrekleri ve öteki organları da etkileyebilir. Lupus ve romatoid artrit benzeri öteki bağışıklık sistemi hastalıkları, akciğerleri ve vücudun öteki kısımlarını değişik biçimde etkileyebilir.

Akut Viral Sinüzit

Viral rinosinüzit yada “sinüs enfeksiyonu” olarak da adlandırılan akut viral sinüzit, virüsler yüzün sinüs boşluklarında tutularak çoğaldığında ortaya çıkmaktadır. Soğuk algınlığına en sık yol açan ve virüslü kişinin öksürme yada hapşırma kanalıyla yayılan aynı virüslerden oluşur. Evlatların minik, azca gelişmiş sinüsleri olduğundan, bu hastalık yetişkin bireylerde oldukca daha yaygındır. Emareler içinde baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, açık burun akıntısı (yeşilimsi yada sarımsı değil) ateş ve yüz sinüslerine basıldığında ağrı görünür. Döküntü, şiddetli bitkinlik yada nöbet, duygu kaybı, halsiz hissetme yada kısmi nüzul benzeri nörolojik emareler var ise, daha ciddi durumları ekarte etmek için gecikmeden bir hastaneye başvurmanız gerekmektedir. Tanı bir tek muayeneyle de konabilir. Antibiyotikler bir tek bakterilere karşı çalışır ve viral bir hastalığa karşı destek olması imkansız. Bu yüzden iyileştirme dinlenme, sıvı takviyesi, ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanımından oluşur. Viral sinüzit emareleri ortalama 7 ila 10 gün sürer. Soğuk algınlığında olduğu benzeri, en kaliteli önleme metodu sık ve daha geniş kapsamlı el yıkamadır.

Solunum Yolları Enfeksiyonları

Tükürükten değişik bir renk olan balgam, düşük bir solunum sistemi enfeksiyonu emaresi olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlarda balgam ek olarak kümülatif kıvama ve hoş olmayan bir kokuya sahip olabilir. Genel kaide olarak, balgam enfeksiyonun erken evrelerinde koyu yeşildir ve enfeksiyon geliştikçe yavaş yavaş açılır. Bir enfeksiyon esnasında balgamın yeşil rengini veren miyeloperoksidaz isminde olan enzimin varlığıdır. Birtakım enfeksiyonlar balgamın sarı, gri yada siyah renklenmesine sebep olabilir.

Nezle, Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, burun, ağız, sinüsler, boğaz ve gırtlağı içeren üst solunum yollarının viral bir enfeksiyonudur. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabilecek 200’den fazla virüs vardır ve çoğu zaman soğuk algınlığının arkasındaki kati virüs katiyen kim bilir.

Grip

Balgama sebep olabilen genel bir solunum yolu enfeksiyonları türüdür. Yeşil balgamla sonuçlanabilir. Çoğu zaman 38 aşama ve üstü ateş, bitkinlik, halsiz hissetme, kümülatif baş ağrısı ile kendini gösteren grip, kimi zaman göğüs ağrısı, kümülatif öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı benzeri emareler de izah edebilir. Bu emarelerle karşılaştığınızda bolca sıvı tüketmeli ve dinlenmelisiniz. Hastalanmaya başladıktan sonraki 2 gün içinde alacağınız antiviral ilaçlar, hastalanma sürenizi 1-2 gün azaltabilir. Enfeksiyonda sonrasında antiviral ilaçlar almak da bilhassa oldukca hasta olmanız yada komplikasyon gelişme riskinizin yüksek olması durumunda yararlı olabilir.

Bronşektazi

Büyük hava yollarının imhası ve genişlemesidir. Mukus bu solunum yollarında birikir ve enfekte olabilir ve pnömoniye sebep olabilir. Ender görülen bir hastalık olsa bile emareleri ağırdır ve kesinlikle doktor kontrolünde iyileştirme edilmesi gerekmektedir. En sık görülen emareleri öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, burun akıntısı, boğazın arkasında mukoza damlamasıdır.

Akciğer Kanseri

Akciğerlerde, lenf düğümlerinde yada öteki organlarda akciğer kanseri hücreleri bulunduğunda teşhis edilir. Kan öksürmek ve siyah balgam çıkarmak, akciğer kanseri riskini elemek yada doğrulamak için kapsamlı bir akciğer muayenesinin lüzumlu bulunduğunun işaretidir.

Akciğer Apsesi

Akciğer dokusunda bakteriyel bir enfeksiyondan meydana gelen geniş bir irin topluluğudur. Akciğerlerde olması gereken olarak bulunmaması ihtiyaç duyulan bakteriler, akciğer dokusunun bozulmasına neden olan iltihaplanmaya sebep olur ve böylelikle irin üretir.


Siyah Balgam Tedavisi

Siyah balgam ve öteki semptomlara yol açan enfeksiyonlar çoğu zaman ilaçlarla ve dinlenme ile iyileştirme edilebilir. Antibiyotikler bir tek tüberküloz ve bakteriyel zatürre benzeri bakteriyel enfeksiyonlar için etkilidir. Dolayısıyla, sorunlarınızın sebebi bir virüsse, antibiyotikler destek olmaz. Neden grip virüsü ise antiviral ilaçlar etkili olabilir. Kalp ile ilgili tedavilerin bir kardiyolog tarafınca denetlenmesi gerekmektedir. Akciğer fonksiyonunuz öteki hastalık süreçlerinden etkilenmişse, oksijen tedavisi de dahil olmak suretiyle ilaçlara ve öteki tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Sigara sebebiyle balgamınız koyulaşmışsa sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Siyah balgam kati kanser emaresi değildir, lakin bu zararı olan bileşiklerin çoğunun aslına bakarsan akciğerlerinizde biriktiği ve solunum sistemini tıkadığı manasına gelir. Bu yüzden, şimdilik akciğer kanseri hakkında ürkü yapmanıza gerek olmasa da sigarayı bırakma zamanınızın geldiğine dair bir davet olabilir. Sigarayı bırakırsanız siyah balgam aslına bakarsak sıhhatli iyileşmenin bir işaretidir, bundan dolayı akciğerlerdeki mikroskobik kıllar yine işlev görmeye adım atar, solunum yollarındaki mukus ve katran birikimini temizler. Yavaş yavaş, balgam renginizin normale dönmeye başladığını farkına varacaksınız. Problem devam ederse, kalıcı bir öksürük yada öksürüğe kan eşlik ediyorsa, daha ciddi bir solunum problemi görülebileceğinden derhal doktorunuza danışmalısınız.

Kirletici maddelere tertipli olarak maruz kalan hepimiz önlemler almalıdır. Maske yada solunum aleti takmak maruz kalmayı önlemeye destek olabilir. Kimi zaman iyileştirme gerekmez. Mesela, kısa bir müddet için toz, kimyasal madde yada duman benzeri kirleticilere maruz kalan bir şahıs, kirleticilere maruz kalma durduktan sonrasında mukusunun olması gereken bir renge döndüğünü anlayacaktır. Akciğer kanseri olan kişiler, cerrahi, ışınım, kemoterapi yada hedefli tedavileri içeren tedaviye gereksinim duyarlar.

Hangi Denetim ve Testler Yapılır?

Balgamın nereden kaynaklandığını bulmak için hekiminiz lüzumlu bütün denetim ve testleri yapmış olacaktır. Bunun için hekiminiz sizden kan testlerinin bununla beraber göğüs röntgeni, BT taraması, balgam kültürü benzeri tetkikler de isteyecektir.

Aile Öykünüz

Hekiminiz ilk olarak işiniz, seyahatleriniz, son temaslarınız, sigara içme alışkanlığınız benzeri birtakım sorular sorabilir.

Balgam Kültürü

Bakteriyel zatürre ve bronşiti teşhis etmek için kullanılan balgam kültürü örneği sabah alınır. Örnek alınmadan ilkin dişlerinizi fırçalamamanız, ağzınızı su ile durulamanız ve 1-2 saat hiçbir şey yememeniz istenir. Kültürü almak için derinden öksürmeniz istenir. Balgamı çıkaramazsanız akciğerlerinizdeki balgamı gevşetmek için steril tuzlu ve gliserin çözeltisi soluması istenir. Buğu inhalasyonu da kullanılabilir.

Bronkoskopi

İleri incelem olarak bronkoskopi yapılabilir. Bronkoskopi öksürük ve balgam üretiminizin nedenini aramak için hava yollarınız ve akciğerlerinize minik bir kamera bakılması işlemidir. İşlem esnasında şüpheli bir alan görülürse biyopsi yapılması için parça alınabilir.

Ne Süre Doktora Görünmeli?

Berrak, sarı yada yeşil balgamınız var ise, doktora görünmeden ilkin birkaç gün beklemek isteyebilirsiniz. Koyu yada siyah mukus kimi zaman süratli bir halde olması gereken bir renge döner. Bu, duman benzeri bir kirleticiye geçici olarak maruz kalındığında sona erebilir.

 • Nefes almada güçlük yaşıyor iseniz
 • Öksürdükçe kan yada siyah balgam geliyorsa
 • Ateşiniz düşmüyorsa
 • Öksürükle artan göğüs ağrınız var ise
 • Mühim kilo kaybınız var ise
 • Kanser yada bağışıklık sisteminizi etkileyen hastalık öyküsünüz söz konusuysa
 • Tüberküloz geçmişiniz var ise asla gecikmeden doktora başvurun.

Siyah Balgam Nasıl Atılır?

Havayı Nemlendirin

Etrafınızdaki havayı nemlendirmek balgam yoğunlaşmasını azaltabilir. Serin bir nemlendiriciyi gün boyu güvenle çalıştırabilirsiniz. Yalnızca suyu her gün değiştirdiğinizden ve nemlendiricinizi kullanıcı kılavuzunda belirtildiği biçimde temizlediğinizden güvenilir olun.

Bolca Sıvı Tüketin

Kafi oranda sıvı tüketimi bilhassa sıcak içmek sizi rahatlatacaktır. Nebat çayları, ılık meyve suyu, limonlu su yada tavuk suyuna çorba iyi birer alternatiftir.

Solunumunuza Destek Olacak Bitkiler Tüketin

Limon, meyan kökü, ginseng, çilek, ekinezya, nar, zencefil ve sarımsak içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bunların soğuk algınlığı, öksürük ve çok fazla balgam tedavisinde destek olabileceğine dair birtakım kanıtlar vardır.

Tuzlu Suyla Gargara Yapın

Sıcak tuzlu suyla gargara yapmak, boğazınızın arkasında kalan balgamı temizlemeye destek olarak mikropları öldürebilir ve boğaz ağrınızı rahatlatabilir. Bir bardak suyu 1/2 ila 3/4 çay kaşığı tuz ile karıştırın. Ilık su en kaliteli sonucunda verir, bundan dolayı tuzu daha acele çözer. Tahriş edici klor içermeyen filtrelenmiş yada şişelenmiş su kullanmak da iyi bir fikirdir. Karışımı birazcık yudumlayın ve başınızı hafif bir şekilde geriye doğru eğin. Karışımı içmeden 30-60 saniye süresince gargara yaparak tükürün.

Okaliptus Yağı Kullanın

Uçucu okaliptus yağı kullanmak balgamınızı gevşeterek oldukca daha basit çıkarmanızı sağlayabilir. Buharı bir difüzör kullanarak soluyabilir yada okaliptüs içeren balsam kullanabilirsiniz.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...