Fototerapi tedavisi ne kadar sürer yan etkileri nelerdir

0
74

Fototerapi çizelgesi, fototerapi nedir, fototerapi sınırı nedir?

Fototerapi, günümüzde sık sık karşılaştığımız mevsimsel depresyon, sarılık, Sedef hastalığı, kanser ve egzama gibi Hastalık çeşitlerini yapay ışık kullanarak bilimsel bir şekilde tedavi etme yöntemidir. Ayrıca fototerapi, yapay bir lazer ışık türünün çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılma yöntemi anlamına gelir. Tıbbi ismi ise ışın tedavisidir. Bu tür hastalıkların tedavisinde birçok Işık türü kullanılmasına rağmen, genellikle fototerapi tercih edilir çünkü, fototerapi ile tedavi edilen hastalıklar da Ultraviyole ışınlar kullanılır. Sadece Yukarıda saydığımız hastalıklar haricinde, fototerapinin birçok hastalığa karşı harika bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Bacaklarda çıkan sivilce lekeleri, bacaklarda ve Bikini bölgesinde oluşan Ağda sonrası akne lekeleri, vücudumuzda egzama ile oluşan su toplaması sonrasında meydana gelen yaraların tedavisi ve birçok cilt problemi fototerapi ile tedavi edilebilir. Bu tarz hastalıklar fototerapi ile tedavi edilirken tipik olarak haftada 3 kez gerçekleştirilir.

Fototerapi yöntemi çok eskilere dayanmaktadır. Bundan Ortalama olarak 3500 yıl önce antik Mısırlılar ve Hintliler tarafından bulunmuştur. O zamanlar antik Mısırlılar ve Hintliler vitiligo gibi cilt hastalıklarını fototerapi yöntemi ile İlkel bir şekilde gerçekleştirmeye başlamışlardır. Ancak tedavi konusunda başarılı olmuşlardır. Günümüzde artık yapay ışık kaynaklarını kullanarak yapılan model fototerapi işlemi uygulanmaktadır.

Modern fototerapi, ilk olarak bilim adamı Niyels Ryberg Finsen tarafından yapay ışık kaynaklarını kullanarak başlamıştır. Bu ilk adımın hemen ardından ise birçok hastalığa iyi geldiği keşfedilerek günümüzde çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Modern fototerapinin ilk mucidi olan bilim adamı Niyels Ryberg Finsen, ilk olarak deri veremi denilen deri hastalığını güneş ışığı ve ultraviyole ışınları ile tedavi etmeyi başarmıştır. Bu Tedavinin hemen Ardından diğer bilim adamlarının da dikkatini çeken fototerapi, o günden itibaren tıp alanında kullanımını olağanüstü bir şekilde genişletmiş ve değişik teknikler geliştirerek yaygın bir şekilde tıp ve sağlık alanında kullanılmaya başlamıştır.

Peki fototerapinin yan etkileri nelerdir?

  • Fototerapi cilt kanserine sebep olabilir.
  • Çok uzun süreli fototerapi tedavisi gören hastalarda, erken cilt yaşlanması meydana gelir.
  • Olası durumlarda bazen deri hastalıklarının daha kötü bir duruma getirebilir.
  • Fototerapi tedavisini yüzünüzde ve gözünüzün yakınlarında bir bölgeden alıyorsanız, gözlerde katarakt hastalığına yakalanma riskiniz olağandır.
  • Kıl köklerinde iltihaplanma ya ve folikülit hastalığına yakalanmanıza sebep olabilir.
  • Fototerapi tedavisinin hemen ardından kendinizi bitkin, yorgun ve aşırı halsiz hissedebilirsiniz.
  • Fototerapi tedavisinin hemen ardından Bazı insanlar da aşırı bir baş ağrısı oluşabilir ancak, Bu baş ağrısı hafif veya orta düzeyde olur ve birkaç saat sonra geçecektir.
  • Bazı insanlar Özellikle de bebekler fototerapi tedavisinin hemen ardından ishal olurlar.
  • Fototerapi bir çeşit güneş ışığı etkisi yarattığından dolayı, cildinizde kızarıklık ve kaşıntı aynı zamanda buna benzer rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu durum fototerapi tedavisi gören neredeyse tüm insanlarda meydana gelir. Ancak endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü fototerapi tedavisinin hemen ardından birkaç saat ya da birkaç gün içerisinde geçecektir.
  • Fototerapi esnasında ışınlara uzun süre maruz kaldığınız dan dolayı cildinizin üst katmanında yanmalar meydana gelebilir ve hasar oluşabilir. Bu durum meydana geldiğinde ise tedavide ağrı ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Bu tür belirtiler birkaç gün içerisinde geçecektir. Ancak cildinizde ağır bir sancı seviyorsanız bu durumu rahatlata bilmek için Reçeteye gerek duymadan doktorunuzla görüşerek ilaç alabilirsiniz.

Bebeklerde Sarılık tedavisinde fototerapi nasıl kullanılır?

Bazı bebekler sarılık hastalığı ile beraber doğarlar. Bu hastalığı da tedavi etmenin en güzel ve en etkili yöntemi fototerapi yöntemidir. Yeni doğan bebeklerdeki sarılık safra boyası denilen pigmentin bebek vücudunda birikmesinden kaynaklanmaktadır. Işte Tam da bu noktada fototerapi, vücudun safra boyasını bebeğin vücudundan ter ve idrar yoluyla atmasını sağlayarak bebeğin cildini orjinal rengine dönüştürerek tedavi olmasına sebep olur.

Fototerapi depresyon tedavisinde nasıl kullanılır?

Mevsimsel duygudurum bozukluğu ve bununla beraber gelen depresyon tedavisi için fototerapi bulunmaz bir Hint kumaşı diyebiliriz. Bu konu ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak şu anda bilinen şey şudur ki; mevsimsel duygudurum bozukluğu yaşayan insanlar fototerapi tedavisi gördükleri zaman, fototerapi de kullanılan parlak ışık vücudun günlük rutin ve biyolojik saatini yeniden ayarlamak da rol aldığı düşünülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here