Damak yanması neden olur ne iyi gelir ?

0
93

Eğer damağınızda bir yara oluştuysa, ya da damağınızda bir yanma hissediyorsanız Bunun tek sebebi B12 eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B12 eksikliği olduğu zaman damağınızda enfeksiyon bile oluşabilir. Bu makalemizde sizlere damak yanması, damakta oluşan yaraların nedenlerini ve tedavilerini anlatacağız.

Damakta yara çıkması, damak yanması nedenleri nelerdir?

  • Damakta yaraya sebep olabilen sıcak yiyecek ve içecekler tükettiyseniz, damakta yara oluşabilir.
  • Sigara içiyorsanız.
  • Tütün çiğneme, Dişlerimizin arka bölümünde veya zamanımızın diğer bölgelerinde yara oluşmasına ve Şişliğe yol açabilir.
  • Bağışıklık sisteminin zayıf ise damağınızda yara oluşabilir.
  • Aşırı tütün kullanımı ve ağız kuruması damağınızda yara ve enfeksiyona sebep olabilir.
  • B12 ve folik asit eksiklikleri, damağınızda ve diş diplerinde yara oluşmasına sebep olabilir.
  • Damak kanseri hastalığı durumunda, insanlar damağında şişlik varmış gibi hissedebilirler. Bu gibi durumlarda acilen Uzman doktora görünmenizi tavsiye ederiz.
  • Viral ve bakteriyel enfeksiyon, damarlarımızda yara oluşmasına ve şişlik oluşmasına sebep olabilir.
  • Vücudunuzdaki hormonsal değişimler.
  • Aşırı stres damakta yara ve yanmaya sebep olabilir.

Damakta yara oluşması ve damak yanması neden olur?

Çok fazla sıcak ve sulu yemek yiyorsanız Bunun haricinde baharatlı yiyeceklere çok fazla yükleniyor sanız damağınızda yaralar oluşabilir.

Damakta yara çıkmasının en önemli ve en yaygın olan sebeplerinden birisi budur. Insanoğlunun ağzı kalaylı olmadığı için, Eğer sıcak içeceklere alışkın değilseniz çok aşırı sıcak yiyecekler ve içecekler damağınızda yanmaya sebep olur. Bu durum daha sonra damakta yara ya dönüşür. Sadece sıcak çorbalar değil, çok sıcak olan bir bardak kahve ya da çay aynı şekilde damağınızda yanmalara ve damak yaralarına sebep olabilir.

Kullanmış olduğunuz bazı ilaçların yan etkileri damakta şişmeye sebep olabilir. Tabii ki, Daha sonrasında yanmalar ve yaralar oluşabilir.

Damak yaraları kullanmış olduğunuz bir takım ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilen sonuçlardan etkilenebilir. Özellikle de Kemoterapi ve Radyoterapi gören hastalarda damaklarda yaralar oluşur. Bunun haricinde aynı şekilde Radyoterapi ve kemoterapi gören hastalarda damarlarda yanma hissiyatı meydana gelir.

Enfeksiyon kaynaklı Bazı hastalıklar damakta yara oluşturabilir.


Örnek vermemiz gerekirse damarlarınızda yaraya sebep olabilen Bazı hastalıklar sinüzit, bademcik iltihabı ve nezle gibi hastalıklardır. Damakta yara oluşmasının en yaygın ve bilinen sebeplerinden birisi de budur. Bakteriyel veya viral Bir enfeksiyon da damarlarımızda yanma hissiyatına sebep olur.

Damakta oluşan uçuk, daha sonra yaraya dönüşüp yanma hissiyati verir.


Ağzımızın içinde ve dudaklarımızda çıkan uçuklar da damak yarasına sebep olabilir. Uçuk damakta meydana gelirse, kuruyemiş ve benzeri besinler tüketirken çiğneme ile uçuk Üzerine uygulanan basınç sebebiyle, damakta oluşan uçuk patlar ve yaraya sebep olur. Daha sonrasında ise yemek yerken ve besin tüketirken ağır bir acı hissi verir.

Damakta yara oluşması, damak yanması ve damak yaraları için bitkisel ve doğal tedavi yolları nelerdir?

Damak yarası ne kadar süre içerisinde geçer ve nasıl tedavi edilir diye soracak olursanız;

Damakta oluşan yaralar ortalama 12 15 günlük süreç içerisinde iyileşecektir. Fakat, damak yanmasının iyileşmesi biraz daha az zaman alacaktır. Tabii ki bu durum herkes için geçerli değildir. Insanların vücut yapısına göre damak yaralarının ve ağız yaralarının iyileşmesi 6 hafta kadar sürebilir.

Süt için : bir bardak süt alıp ağzınızda güzelce çalkalayın. Özellikle de damağınızda ki yaranın bulunduğu bölümü süt ile diliniz aracılığı ile hafif hafif okşayın.

Soğuk su için : damak yanması insanları çok rahatsız eden bir durumdur. Bu nedenle damağını çok aşırı yandığı zaman, bir bardak soğuk su ile ağzınızda gargara yaparak rahatla ya bilirsiniz.

Yoğurt yiyin : damak yanması durumlarında yoğurt en etkili etkenlerden birisidir. Bir tabak yoğurt yediğinizde, ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz. Özellikle de baharatlı bir yemek yediyseniz hemen ardından bir tabak yoğurt yemeyi ihmal etmeyin.

Dengeli beslenme : vitaminler bakımından zengin olan, besinler tüketmeye çalışın. Vitaminleri bakımından zengin olan besinler sadece damak yarası için değil, birçok hastalık ve enfeksiyon için faydalıdır. Girmiş olduğunuz besinlerdeki vitaminler, damağınızda ki yaranın ve enfeksiyonun hızlı bir şekilde iyileşmesine sebep olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here