Oolong Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Oolong çayı içinde yer edinen polifenol antioksidanlar, kan şekeri seviyesini korurken tip 2 diyabet riskini en az seviyeye düşürür. Tansiyon ve kolesterol seviyelerini minimüma düşürerek kalp sağlığını iyileştirir. Polifenol ve kafein birleşimi ile metabolizmayı hızlandırarak yakılan kalori ve yağ miktarını yükseltir.

Oolong Çayının Yararları Nelerdir ?

Kalp Sağlığını Destek sunar

Dünyadaki ölümlerin %41’i kalp hastalıklarından meydana gelmektedir. Vatanımızda bu oran %42 seviyesindedir. Kalp hastalıklarına bağlı yaşanmış olan ölümlerin oranı vatanımızda ve dünyada bu denli yüksek iken bizde bu oranlardan feyz almalı ve kalp sağlığımızı koruma altına almak için sıhhatli olan her türlü yola başvurmalıyız. Kalp sağlığınız için hem organik hem de leziz bir metot tecrübe etmek isterseniz sizlere oolong çayını önerebiliriz.

Hem siyah hem de yeşil çayın esintilerine sahip bu içeceği tertipli biçimde içmeniz kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi en az seviyeye düşürecektir. Meydana gelen araştırmalarda bu kalp dostu içeceğin kalp ritmini düzenlemiş olduğu bilgisini de ortaya çıkmıştır. Bilhassa risk grubundaysanız katiyen bu çayı denemelisiniz. Ihmal etmeyin kalp ihmale gelmez.

Diyabet Hastalığı ile Mücadele Eder

Oolong Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir
Oolong Çayı Yararları ve Zararları Nedir

Pankreasın kafi oranda insülin üretmemesi veya insülini tesirli şekilde kullanamayışından ötürü bedende meydana gelen diyabet, günümüzde her 12 kişiden birinde görünmektedir. Bu genel hastalıkla baş edebileceğiniz pek çok sıhhatli yöntemler mevcuttur. Bu yollardan birisi de oolong çayıdır. Hastalıklar ile mücadelede yüzyıllar süresince kullanılan bu tesirli içecek vücudun kan şekeri kontrolünü sağlar. Bu olağanüstü iksirde bulunan polifenoller antioksidan tesirini göstererek kan şekerini ve insülin seviyesini dengede tutar.

Kanser Hastalığına Karşı Kuvvetli Bir Savaşçıdır

Kanser hastalığının tanı ve iyileştirme süreci her anlamda son derece yıpratıcıdır. Bu sıkıntılı zamanda küçük hasarlarla kurtulmak istiyorsanız yada “Risk grubundayım, tedbir almak isterim.” diyorsanız anti kanser özelliği taşıyan oolong çayı tüketmeniz önerilir. İçeriğinde kateşin adında olan bir tür antioksidan mevcuttur. Bu antioksidan kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlatması ile bilinen bişeydir. Kanser, bedende süratle yayılan bir hastalık olduğundan hastalıklı hücrelerin yayılmasını yavaşlatması oolong çayını bu hastalığın tedavisinde mühim bir yerde kılar. Bu özelliğiyle pek fazlaca araştırmalara mevzu olan bu çayı sağlığınız için tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Oolong Çayı Neye iyi Gelir
Oolong Çayı Neye iyi Gelir

Diş ve diş eti sorunları ile başınız dertteyse oolong çayı sizin için mükemmel bir çözüm olacaktır. Meydana gelen araştırmalar,  tertipli kullanılması durumunda diş ve diş eti sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Ağız ve diş sağlığı mevzusunda harikalar yaratan bu çay nasıl etkilere sahip? Tek tek ele alalım:

 • Ağız içinde oluşmuş bulunan bakteri miktarını azaltır.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Diş ve diş eti arasındaki virüsleri temizler.
 • Aft oluşmasına engel olur.
 • Çürük oluşmasına engel olur.
 • Plak oluşumunu engeller.
 • Diş minesini kuvvetlendirir.

Strese Karşı Koruyucu Kalkandır

Gün içinde yaşanan duygusal iniş ve çıkışlar stresin en büyük tetikleyicisidir. Bu stresli havadan kurtulabilmek ve modunuzu yüksek tutmak için oolong çayı sizlere son derece tesirli destek sağlayarak ve stresle baş etme fırsatı sunacaktır. Japonya’da bir sıhhat enstitüsünde meydana gelen çalışma çayın, stresi %10-18 içinde azalttığını ortaya koymuştur. Sıhhat bakımından çok büyük yararları bulunan bu çayın içeriğindeki polifenoller  stresi bastıran etkiler gösterir ve ruh sağlığınızı iyileştirir.

Kemikleri Kuvvetlendirir

Sağlıklıklı kemiklere sahip olmanın yolu doğru ve sağlıklı beslenmeden geçer. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi, kemik yoğunluğunun azalması benzeri problemlerle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız yiyecek listenize kemik sağlığını iyileştirecek gıdalar eklemelisiniz. 15-30 yaş aralığı kemik yoğunluğunun kazanılmasında kritik dönemdir. Bilhassa bu dönem içinde tüketilen gıdalar kemikleri kuvvetlendirir. Kemik sağlığını iyileştirmek için başta anne sütü, baklagiller, yağlı tohumlar, süt ve süt ürünleri benzeri besinleri tüketmemiz gerektiğine aşikarsınızdır.

Uzakdoğu devletlerinde çoğunlukla tüketilen bu çay kemiklere esneklik ve sağlamlılık özellikleri kazandırır. Meydana gelen araştırmalar  tüketenlerin tüketmeyenlere nazaran kemik mineral yoğunluğunun fazlaca daha yüksek bulunduğunu gözler önüne sermiştir. Siz de ilerleyen yaşlar için kemik sağlığınıza iyi bir yatırım yapmak isterseniz oolong çayını beslenme listenize kesinlikle ilave edin.

Bağışıklık Sistemini Destek sunar

Bağışıklık sistemimiz bizleri hastalıklara karşı korumuş olan bir kalkandır. Bu sistemde meydana gelebilecek aksaklıklar vücudumuzu hastalıklara karşı açık hale getirir. Bu nedenden dolayı bağışıklığınızı destekleyecek, direncinizi yüksek tutacak biçimde beslenme programınızı düzenlemeniz gerekmektedir. Magnezyum, fosfor, kalsiyum ve potasyum zenginidir. Bu özellikleri yardımıyla vücudun direncini arttır. Mikroplarla muharebede bağışıklık kalkanına güç kazandırır. Tertipli biçimde kullanılırsa içeriğindeki fenolik bileşenler kronik hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Tükettikçe kısa süre içerisinde tesirini görecek böylelikle siz hastalıktan değil hastalık sizden koruyacaktır.

Kilo Vermeye Destek Olur

Oolong Çayı Nerede Satılır Nereden Alınır
Oolong Çayı Nerede Satılır Nereden Alınır

Fazla kilolarınızdan şikayet mi ediyorsunuz? Fit bir vücuda sahip olmak için türlü yöntemler mi deniyorsunuz? Bildiğiniz zayıflama çaylarını unutun ve yağ yakımınızı son derece arttıracak oolong çayı ile tanışın. Zayıflamaya destek bu çay ihtiva ettiği polifenoller yardımıyla yağ yakım hızınızı arttıracak ve metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ek olarak tokluk hissiyatı vererek atıştırma isteğinizi bastırır. Şayet kilolarınız ile başınız dertte ise obeziteye harp açan bu çayı kesinlikle deneyebilirsiniz. Katiyen pişman olmayacaksınız.

Beyin Gelişimine Destek Sağlar

Beyin gelişimini destekleyen mükemmel bir çaydır. İçeriğindeki kafein, dikkat, odaklanma ve beyin fonksiyonlarını tesir eden norepinefrin ve dopamin salınımını arttırır. Ek olarak aminoasitler odaklanma anksiyeteyi en düşük seviyeye indirir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür. Beyin fonksiyonlarınızı geliştirmek adına bir şeyler yapmak istiyorsanız bu çayın nimetlerinden katiyen faydalanın.

Egzamaya Karşı İyi Bir Çözüm Yoludur

Egzama, pek fazlaca nedene bağlı olarak meydana gelen (bilhassa alerji ve stres) kronik özelliğe sahip bir cilt rahatsızlığıdır. Ciltte kuruluk, kaşıntı ve kabarmalarla kendini belli eder. Egzama etkilerini en alt düzeye indirmenin ve rahatlamanın yollarından birisi de oolong çayıdır. İçeriğinde bulunan polifenoller egzamayı sakinleştirmek adına görkemli etkilere sahiptir. Siz de bu hastalıktan şikayetçiyseniz katiyen kullanmanız önerilir. Cilt probleminizin üstündeki tesirleri gördükçe fazlaca hayret edeceksiniz.

Kolesterol Seviyesini Dengede Tutar

Beslenme alanında senelerdir münakaşa odağı olan kolesterol, kalp ve damar hastalıklarını direkt etkilemektedir. Kolesterolünüzü fena beslenme, hareketsizlik, stres, diyabet vb. tetikleyicilerden uzaklaşarak daha etken bir yaşam seçimi ve muntazam beslenme ile kolaylıkla dengeleyebileceğinizi eminiz ki biliyorsunuz ki. Bu dengeyi sağlamak için alışılagelmiş yöntemlerden sıkıldıysanız sizlere oolong çayını tavsiye edebiliriz. İçerdiği antioksidanlar yardımıyla kolesterol seviyenizi dengede tutmanıza destek sunar. İyi kolesterol seviyesini dengelemeyi fena kolesterol seviyesini düşürerek yapar. Böylece kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi en az seviyeye indirir.

Sivilce ve Akne Oluşumunu Engeller

Erişkinlik dönemiyle beraber hayatınıza giren karabasan gibi rüyalarınıza giren sivilcelerden kurtulmak için bitkisel veya kimyasal pek fazlaca metot denemişsinizdir. Bilhassa yüz bölgesinde oluşmuş bulunan sivilce ve akneler kişiye yalnızca görünümü ile ilgili dert yaratmaz. Sivilce ve akne problemi ile karşı karşıya olan şahıs hele erişkinlik dönemindeyse özgüven eksikliği kaçınılmaz netice olmaktadır.

Oolong çayı iyi bir detoks ürünüdür. Bu çayı tertipli olarak içtiğiniz takdirde cildiniz üstündeki esrarengiz tesirini kısa süre içerisinde hissedebilirsiniz. Cildiniz üstündeki zararı olan hücreleri yok ederek dermis tabakasını kuvvetlendirecektir. Böylelikle baş belanız olan sivilce ve aknelerinizin oluşumu engellenecek sizde bebeksi pürüzsüzlüğe sahip cildinizin keyfini süreceksiniz.

Saç Sağlığını Korur

Canlılığını yitirmiş, yıpranmış saçlarınızdan kurtulmak için türlü yollar deniyor ve başarı göstermiş sonuçlar alamıyorsanız oolong çayı kullanmanız gerekebilir. Bu çay tam bir antioksidan zenginidir. İçinde bulunan bu antioksidanlar yıpranmış, kuru ve mat saçlara eski parlaklığını geri kazandırır. Saç dökülmesini minimum seviyeye indirir. Saçlarınızın sıhhatli ve kuvvetli bir şekilde uzamasını sağlar. Saç sağlığınız bakımından tertipli kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tesirini fazla göremezsiniz. Hem oral yolla tüketerek hem de saçınıza maske yaparak kullanabilirsiniz. Katiyen deneyebilirsiniz, saçlarınızın sağlıkla ışıldadığını görmüş olacaksınız.

Sindirim Sistemini Destek sunar

Sindirim problemi nerede ise her insanın çoğunlukla karşılaşmış olduğu durumdur. Bu çay, sindirim sistemi üstünde akıl almaz etkilere sahiptir. Ülser ve reflüye karşı savaş verir. Sindirim sistemini alkalize eder. Tüketilen kaloriden alınan verimi arttırır. Sıhhatli bir sindirim sistemine kavuşmanızı sağlar. Sindirim sorunlarınızdan şikayetçiyseniz derhal kimyasallara sarılmak yerine bu organik, şifalı metodu deneyebilirsiniz. Etkilerini kısa süre içinde görecek hazımsızlık problemlerinizle vedalaşacaksınız.

Cilt Sağlığını Korur

Tertipli kullanılırsa cilt problemleriyle savaşır. Kuru ve esnekliğini yitirmiş cildinize kaybetmiş olduğu nemi geri geri kazandırır. Cilt esnekliğini arttırarak kırışıklık görünümünü ortadan kaldırır. Cildinizi UV ışınlarından korur. Cilt tonunu eşitler. Hücresel yıkıma meydan okur. Cildinize genç, ışıltılı ve bebeksi bir görünüm kazandırır. Bu bitkisel metot yaşlanmayı korkulu rüyanız olmaktan çıkaracak.

Romatoid Artrit Riskini Azaltır

Romatoid artrit, en sık karşılaşılan romatizmal hastalıktır. Eklemlerin iltihaplanmasına neden olur. Emareleri acı ve ağrıya sebebiyet verir. Bu hastalığa yakalanma riskini oolong çayı ile minimum seviyeye indirebilirsiniz. Bu bitkisel çay içindeki antioksidanlar eklem romatizması ile savaş verir. İlerleyen seviyelerde fonksiyon yitirilmesine dahi yol açan bu hastalığa yakalanmamak adına tertipli tüketerek tesirli bir tedbir alabilirsiniz.


Oolong Çayı Nasıl Yapılır?

Oolang çayını hazırlamak için 2 çay kaşığı oolang yaprağını 1 bardak kaynamış suya ilave edin ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzdükten sonrasında birazcık ılıması beklenir ve içime hazır hale gelir. Tatlandırmak için isteğe bağlı olarak limon ve bal ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan çayı tüketebilirsiniz.


Oolong Çayının Zararları

Gün içinde tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin fazlaca azca veya çok fazla düzeyde vücuda alınması bir ekip sıhhat problemlerine neden olabilmektedir. İstenmeyen bu durumun önüne geçmek için beslenme programımızı “Azı karar, bir çok zarar.” sözünden esinlenerek düzenlemeliyiz. Her besini sonucunda tüketmeli ve sağlığa zararı olan gıdalardan her daim kaçınmalıyız.

Sonucunda tüketme durumu oolong çayı için de söz mevzusudur. Her ne kadar bu derman çayının sıhhat bakımından eşi olmayan yararları olsa bile fazla tüketimi bedende bir ekip problemlere neden olabilir. Başta göz ardı edilen bu küçük problemler dikkat edilmediği süre boyunca daha sıkıntılı hastalıkların tetikleyicisi olabilmektedir. Pekala fazla tüketiminde ne benzeri problemler ile karşılaşabiliriz gelin beraber göz atalım:

 • Yüksek oranda kafein içerisinde bulundurur. Bu özelliği sebebi ile çok fazla tüketimi mide bulantısı, baş ağrısı, çarpıntı, mide ekşimesi, ishal, baş dönmesi benzeri etkisinde bırakır izah edebilir.
 • İyi bir idrar söktürücü olduğundan fazla içilirse bedende su yitirilmesine neden olabilir.
 • Çok fazla tüketimi tansiyonu yükseltebilir.
 • Geç saatlerde tüketirken ölçüyü kaçırırsanız uykusuzluğa niçin olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tertipli ilaç kullanıyorsanız bu çayı tüketmeden öncesinde kesinlikle hekiminize danışınız. Ek olarak  gebelik ve emzirme süreçlerinde tüketilmesi önerilmez. Şayet bu süreçlerde tüketmek istiyorsanız hekiminizin izniyle kullanın. Aksi takdirde size veya bebeğinize zarar verebilir.

Uzakdoğunun mistik lezzeti oolong çayının kuvvetli aromasını tadınca tüketmekten katiyen vazgeçemeyeceksiniz. Her yudumda sizleri benzeri olmayan yolculuklara çıkaran bu çayı tüketmeye başlayınca niçin daha öncesinde denemedim diyerek kendinize kızabilirsiniz. İçtiğinizde yakalayacağınız akıl almaz sinerji bedeninizde ve ruhunuzda meditasyon tesiri yaratacak. Ferahlatıcı lezzetin çiçeksi kokularla buluşmuş olduğu bu enfes çay, sizlere refah dolu bir yaşamın kapılarını aralayacak.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...