Nasıl Hapşırılır ? Hapşırmak için Ne Yapmalıyız ?

Tarih:

Alerjenler, burun içini tahriş eden maddeler ve grip, nezle gibi virüslerin sebep olduğu üst solunum sistemine tesir eden rahatsızlıklar hapşırma duygusunun devreye girmesine sebep olur. Fakat kimi zaman hapşırmak üzere olduğunuzu düşündüğünüz anda dahi hapşıramazsınız ve aslen bu son derece sinir bozucu bir olaydır. Durum bu olduğu zaman, hapşırmanızı sağlayacak bikaç geleneksel metot vardır.

Hapşırmak İyi midir?

Hapşırmak, ağız ve burun pasajı yöntemiyle istenmeyen maddeleri yada zararlıları otomatikman vücuttan dışarı atılma yoludur. Bu yüzden hapşırmak sağlık açısından iyi bir şeydir. Kuvvetli ve ansızın meydana gelen bir hava tahliyesi ile meydana gelmiş olan bu naturel sürecin meydana gelmesinin genel sebepleri alerjen maddeler,virüsler ve toz ve tahriş edici maddelerdir.

Vücut, zararlılardan kurtulmak sebebi ile beyine bildiri gönderen trigeminal siniri uyararak hapşırma refleksinin ortaya çıkmasına sebep olur. Hapşırma sırasında faktörel bir rol oynayanlar içinde diyafram kası, mide kasları, boğaz ve göğüs gibi bir fazla vücut kısmı bulunur.

Kolay bir şekilde Hapşırmak İçin Yapılması Gerekenler

Hapşırmak her bakımdan iyi ve naturel bir şey olsa bile yemek yada konuşma sırasında ansızın vardığında can sıkıcı bir durum söz konusu olabiliyor. Fakat, hapşırma refleksinin gelmesine rağmen ansızın kaybolarak kesilmesi ise daha da gıcık eden bir durumdur. Her neyse ki, hapşırmayı sağlayabilecek birtakım taktik, metot yada yollar bulunuyor. Aşağıda, kolayca hapşırmak için neler yapabileceğinizden bahsediyoruz fakat gene de söz mevzusu yöntemlerin herkeste işe yaramayabileceğini ihmal etmeyin.

Baharat koklamak

Karabiber kokladıktan sonrasında hapşırma krizine girmek bir çok güldürü filmimizde görebileceğiniz tipik bir senaryo. Karabiber ve öteki baharatların hapşırmaya sebep olmasını elde eden şey, burundaki mukoza zarlarını tahriş eden piperin isminde alkaloiddir. Burun, bu tahriş ediciden kurtulmak için mukoza zarının içindeki sinir uçlarını devreye sokarak hapşırmayı tetikler. Bu yüzden, hapşırmak istiyorsanız karabiber, kimyon, kişniş yada öteki sert kokulu baharatları koklamak işe yarayan bir yöntemdir.

Işığa bakmak

Fotik hapşırma refleksi yada en kolay anlatımı ile ansızın ışığa bakınca gelen hapşırma isteği genetik olarak gelen ırsi bir özelliktir ve dünya nüfusunun ortalama %20 ila 30’unda olduğu düşünülmektedir. Bu insanlar, güneş ışığı yada parlak ışık yürüyerek lambalara ansızın baktıklarında hapşırırlar.

Her insanın bu şekilde bir duyarlılığı olmasa da denemesi basittir. Hapşırmak istediğinizde ansızın başınızı yukarı kaldırın ve lambaya bakın. Aynı şey güneşe bakarak da yapılabilir fakat doğrudan olarak güneşe bakmak gözlerinize zarar verebileceğinden ampullere bakmakla yetinin.

Cımbızla kaş yada burun kılı almak

Hapşırmak için cımbızla kıl almak kulağa acayip gelse de bir çok insanda işe yarayabilen bir yöntemdir. Bunun sebebi, kaşlarınızdan bir tel kopardığınızda yüzünüzdeki sinir uçlarının tahriş olarak burun sinirlerini uyarmasıdır. Benzer biçimde, burun içinden kıl koparmak trigeminal siniri uyararak hapşırmayı tetikleyebilir. Aslen, burun astarı  kırılgan yapıda olduğundan bunu düşünmek dahi burun deliklerinizin içerisinde gıdıklanma hissine sebep olabilir.

Burun içini gıdıklamak

Burun içerisinde gıdıklanmaya sebep olabilecek ufak bir hareket dahi hapşırma için beyninize bildiri gönderen trigeminal siniri uyarır. Bu metot size çekici geldiyse, bir mendilin ucunu, ipliği yada tüyü burun deliğinize kibarca sokarak kıpırdatın. Gıdıklanma duygusunun sonrasında hapşırma refleksiniz tetiklenebilir.

Dilin ucunu ağız çatısına dokundurmak

Hapşırma sinyallerinizi beyninize ileten trigeminal sinirleriniz ağız çatınız süresince ilerleyen bir rotaya sahiptir. Dilinizin ucunu, ağzınızın üst kısmına (üst ön dişlerinizin arkasından geriye doğru) hafif bir şekilde dokundurarak gıdıklama hissiyatı oluşturun. Gıdıklanma duygusunun oluştuğu noktayı bulduğunuz zaman kısa süre sonrasında hapşırma refleksini tetikleyeceksiniz. Bu işe yaramadıysa daha farklı bir çözüm yolu olarak burnunuza hafif bir şekilde masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Birtakım insanlar burnunu sıkarak dahi netice alabilir.

Gazlı içecekler içmek

Kolayı ilk açtığınızda kabarcıklara yol açan gazı içinize çektiğinizde burnun deliklerinizde gıdıklanma olduğunu hatırlıyor musunuz? Küçük baloncuklara yol açan şey karbondioksittir. Fazla çok gaz solumanız yada gazlı içecek içmeniz hapşırmakla sonuçlanır. Bunun sebebi, burnun karbondioksite karşı duyarlı olmasıdır.

Soğuk hava solunum etmek

Bir çok insanoğlunun hapşırması için üşümesi yeterlidir. Bunun sebebi, trigeminal sinirin yüzde ve çevresindeki kafatası bölgesinde hissedilen soğuk hava ile uyarılmasıdır. Soğuk havada nefes alırken burun pasajlarının astarı da etkilenir. Kışın pencereyi açarak birazcık temiz ve soğuk hava solunum edin. Yaz mevsimindeyseniz klimayı açmanız yada dondurucunun kapağını açarak soğuk havayı solumanız işinize yarayabilir.

Keskin kokulu bir parfümü koklamak

Birtakım kokular, bilhassa kuvvetli parfümler ve kolonyalar burnunuzu geçici olarak tahriş edebilir ve hapşırmanıza sebep olabilir. Odanıza yada giysinize parfümünüzü sıkarak koklayın. Fakat, herhangi bir kokuyu doğrudan olarak burun deliklerinize sıkmaktan kaçının.

Daha farklı ne yapabilirim?

Birtakım insanların hapşırmak için lazım olan tek şey başlarını geriye doğru yaslayarak yukarı bakmaktır. Bazıları ise kakao içermekte olan bitter çikolatalardan bir parça yemek işe yarayabilir. Ek olarak, birtakım bireylerde naneli sakız çiğnemek hapşırma dürtüsüne destek olabilir. Fakat, her insanın tahriş edici maddelere karşı değişik reaksiyon vermesi ve trigeminal sinirin uyarılması için değişik duyarlılık seviyelerine sahip olması sebebiyle her metot herkeste işe yaramayabilir.

Ayrıca ; hapşırmak için ışığa bakmak,hapşırmak için karabiber,hapşırmak için yapılması gerekenler,hapşırma için bitkisel çözüm,hapşırmak baş ağrısına iyi gelirmi,hapşırmak burnu düşürür mü gibi ” hapşırmak” ile ilgili olan diğer içeriklere de bi göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...