Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Moringa çayı, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri ile birtakım bakteri ve mantar türlerini tamamenyok eder. İçerdiği antioksidanlar ile iltihapları en aza indirir ve enfeksiyonlarla savaş içerisine girer. Kan basıncını düzene sokarak kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korur. Kanser hücrelerinin yayılmasına engel olur.

Moringa Çayının Yararları Nelerdir ?

Vitamin ve mineral bakımından zengindir

Vitamin ve mineral bakımından son derece varlıklı olduğundan bağışıklık sitemini en güçlü hale getirerek hasta olma riskini azaltır. Potasyum ve protein bakımından mühim olan bu bitkiden elde edilmiş çayın içinde bununla beraber mühim seviyede A, C ve E vitaminleri bulunmaktadır, ihtiva ettiği aminoasit düzeyi bakımından da son derece varlıklıdır. Hem de mineral eksikliğinin giderilebilmesi için tesirli ve süratli bir çözüm sağlamaktadır.

Yaraları iyileştirir

Yüksek seviyede bulunan C vitamini ise bağışıklık sistemini düzene sokmanın yanında bedende oluşmuş bulunan yaraların iyileşme hızını arttırmaktadır.

Kansızlık tedavisinde kullanılır

İçerisinde bolca oranda demir bulunduğundan dolayı  bilhassa kansızlığa oldukça iyi gelir.

Göz sağlığı için faydalıdır

İçerisinde barındırdığı A vitamini oranı bilhassa göz sağlığı bakımından son derece tesirli ve faydalıdır.

Zayıflamayı kolay hale getirir, zayıflamaya destek verir

Vatanımızda de daha fazlaca bilindiği tarafıyla çayın oldukça düşük oranda yağ ve karbonhidrat içerdiğinden zayıflatıcı bir tesiri vardır. Moringa çayı, sindirim sistemini düzenlendiğinden metabolizma hızında artışa neden olup yağ depolanmasına engel olur ve kilo vermeyi hızlandırır. Bilhassa bedendeki toksinlerin atılmasını sağladığı için kilo verme sürecinin normalden daha süratli işlemesine neden olur. Yağ yakımını hızlandırmasının yanında hem de protein bakımından da son derece varlıklı olduğundan tertipli kullanıldığında tokluk hissiyatı vererek kalori alımını dengeler.

Yiyecek sonrası bağırsak hareketlerini kolaylaştırıp bağırsakları temizlediğinden kabızlık problemine kalıcı bir çözüm sunar, bağırsak florasının dengelenmesine destek olarak bağırsak parazitlerinin oluşumunu engeller. Sıhhatli zayıflamak günümüzün en mühim problemlerinden biriyken tertipli beslenmenin yanında çayın tertipli olarak kullanımı zayıflama sürecini kısaltmakla kalmayarak hem de süratli olmasıyla birlikte sıhhatli bir çözüm de sunmaktadır. Hal böyle olunca unutulmaması ve yeniden edilmesi gerekmekte olan nokta ne olursa olsun sıhhatli bir rejimle egzersiz programının yanında kullanılmasıdır. Aksi takdirde sağlıksız bir yeme düzeni ve hareketsiz bir yaşam söz mevzusu olur, bu da zayıflatıcı tesiri desteksiz bırakır.

Bedendeki ödem atımını kolay hale getirir

Hekim bilgisi dahilinde tertipli olarak kullanımı anti-inflamatuar özelliğinden ötürü bedendeki fazla suyun (yani ödemin) atılmasını kolay bir hale getirerek bedende ve midede oluşmuş bulunan şişkinliğin giderilmesinde mühim bir rol oynar.

Kansere karşı son derece etkilidir

Moringa çayı kullanımı bedendeki bazı hastalıkların önüne geçilmesi ve tedavisi için {önemlidir}. Yalnızca zayıflamak için kullanılması kullanım alanını daraltılması manasına gelir. Kilo vermeye destek olma tesirinin yanı sıra tertipli kullanımı bununla beraber bedendeki hastalıklar bakımından da son derece {önemlidir}.

Bedende tümör oluşmasına engel olur. Laboratuar ortamında meydana gelen bir deneyin neticesinde pankreas kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Bu nedenden pek çok araştırmacı tarafınca bitkinin ve çayının kansere karşı engel olucu olduğu düşünmektedir. İçerisinde bulunan antioksidanlar, polifenoller ve kimyasal bileşenler kanserli hücreleri tetikleyerek büyümelerini elde eden özgür radikallerin yok edilmesini sağlayarak hemen hemen kelimenin tam anlamı ile kanıtlanamasa da kanserin önüne geçmiş olduğu düşünülmektedir. Meydana gelen araştırmalarda bilhassa meme, akciğer ve deri kanserinde kanserleri hücre üretimini azalttığı saptanmıştır. Günlük olarak kullanımı kansere yakalanmamak ve önüne geçebilmek için mühim bir rol oynamaktadır.

Beyin fonksiyonları için faydalıdır

Beyin becerilerinin koruma altına alınmasında yararlı olan bu bitki ve yapraklarından elde edilmiş çay, bununla birlikte Alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılır. Hafızayı pekiştirdiği ve beyne tesir eden bilişsel bozuklukları iyileştirme konusunda iyi olduğu düşünülmektedir. Hem de birtakım araştırmacılar içinde bolca oranda antioksidan bulunmuş olduğu için beyindeki strese ve irine iyi geldiğini öne sürmektedir. Meydana gelen araştırmalar doğrultusunda epilepsi nöbetlerine de iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Karaciğer sağlığının korunmasına destek verir

Bitkinin yapraklarında polifenoller, flavonoidler ve askorbik asit adında olan antioksidanlar bulunur, bunlar da hücre hasarı ve iltihapların iyileştirme için kullanılır. Hem de antioksidan özelliği karaciğer sağlığının korunması bakımından da son derece {önemlidir}. Karaciğerdeki enzimlere etki ederek protein oranını arttırır, açığa çıkabilecek hasarlardan korur. Son zamanlarda artan hazır gıda tüketiminin sebep olduğu karaciğer yağlanmalarına engel olarak sağlımızı korumamızda destek verir.

Şeker hastalığının önüne geçip onu engelleyebilir

Kan şekerinin ayarlanmasında destek olduğundan şeker hastalığının önüne geçilmesinde ve önlenmesinde son derece mühim bir rol oynar, diyabetik rahatsızlıklarda glikoz seviyesini düşürmede ve hücre hasarını azaltmada son derece etkilidir.

Astım ataklarına iyi gelir

Birtakım astım ataklarının sertliğini azaltmaya destek olurken atak sayısında azalmasını da sağlayabilir. Karaciğer sağlığının korunmasında olduğu benzeri akciğer sağlığının da korunmasında son derece faydalıdır. Nefes almaya destek olarak akciğer becerilerinin düzenlenmesini sağlar.

Kemikleri kuvvetlendirir

Moringa çayı muhteviyatında bulunan yüksek oranda kalsiyum ve potasyum iskelet sistemi için son derece faydalıdır. Hasarlı kemikleri iyileştirerek bilhassa eklemlerde oluşmuş bulunan sertleşmelere ve ağrılara yol açan artrit benzeri hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir.

Vücudun gereksinim duyan gıda takviyesini sağlar, hastalıklardan korur

Antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri bulunduğundan bedeni, bilhassa kış mevsiminde griple, soğuk algınlığı hastalıklarından ve bunlara bağlı olarak gelişen enfeksiyonlardan korur. Hem de gene bilhassa kış mevsiminde gıda takviyesi olarak kullanıma uygundur.

Direkt gıda olarak tüketilebilir

Son derece basit yetişen bir bitki olduğu benzeri yetiştirmesi de son derece ucuzdur. Hindistan ve Afrika benzeri ülkelerde yetersiz beslenmeyle savaşım etmek için Moringa’dan bolca oranda yararlanılır. İçerisindeki vitamin ve mineraller yetersiz beslenmenin önüne geçebilecek kadar fazladır. Yiyecek olarak pişirilip tüketilmesi muhtemel olduğu benzeri baharat haline getirilip toz olarak da kullanılabilir.

Kolesterol düzeyini düşürür

Kandaki kolesterol düzeyini azaltarak yüksek kolesterolün yol açmış olduğu kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı engel olan ve savaşan bir çözüm oluşturarak bu hastalıklara karşı mühim seviyede koruma sağlar.

Sindirim ve boşaltım sistemini düzenler

Sıhhatli bir sindirim sistemi için son derece {önemlidir}. Kullanımı sindirimi hızlandırarak sindirim sistemindeki organlarda meydana gelen ağrıları azaltır. Mide ağrılarına iyi gelmiş olarak midede oluşmuş bulunan ülser ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılır. Böbrek hastalıklarının önüne geçilmesinde ve iyileştirme sürecinde son derece etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanımı semptomları azaltarak iyileştirme sürecini destek sunar.

Annelerin sütünü arttırır

Emziren anneler için de sütlerinin artmasına destek verir. Hem de yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden emzirme çağındaki bebeğin gelişimi için de son derece mühim ve faydalıdır. Meydana gelen araştırmalar neticesinde yaprağının tüketiminin emzirme döneminde alınan öteki gıda ve kalsiyum takviyelerine oranla daha yararlı ve süratli çözümler sunmuş olduğu açıkça kanıtlanmıştır. Belkide üretildiği Asya ülkelerinden önde gelen Hindistan’da uzun senelerdir emziren annelerin Moringa kullandığı bilinmektedir. Hem de yetersiz beslenen çocuklarda kilo alımına destek verir.

Kulak ve baş ağrılarına iyi gelir

Kulak ve baş ağrılarında ağrıyı geçirerek bilhassa gün içinde daha farklı hastalıklara bağlı olarak oldukça fazla ilaç tüketmesi gerekmekte olan kişilerin ilaç kullanımlarının azalmasına destek verir.

Ruhsal bozukluklar için kullanılabilir

İnsan vücudunda ve ruhunda rahatlamaya yol açtığından bilhassa depresyon, anksiyete benzeri rahatsızlara iyi gelmiş olarak iyileştirme sürecini hızlandırır.

Bitkinlik ve uykusuzluk sorunlarını çözer

Günlük yaşamın en büyük problemlerinden önde gelen yorgunluğun ve uykusuzluğun da giderilmesine katkı sağlar. Çayın yapıldığı yapraklar vitamin ve mineraller bakımından son derece varlıklı olduğundan bedendeki enerjinin arttırılmasına ve mevcut olan enerjinin korunmasına destek verir. Zayıflama sürecinde kullanılması durumunda yağ emilmesini azaltarak vücuda gereksinim duyan enerjiyi verir ve enerjinin bedende daha haddinden fazla uzun süre tutulmasını sağlar.

Menopozun yan etkilerini bastırır

Moringa çayı, üç ay süresince tertipli olarak tüketildiğinde menopozun en büyük problemleri olan sıcak basması ve uyku sorunlarını iyileştirip önlemektedir.

Naturel bir antioksidandır

Son derece tesirli bir antioksidandır. Yapımında kullanılan yapraklar naturel bir anti-aging (yaşlanma karşıtı) olduğundan cildin yaşlanmasını yavaşlatır, içinde bulunan antioksidanlarla yaşlılık emarelerini yok ederek azaltmada son derece etkilidir. Kırışıklık ve yaşlanma emarelerini azalttığından cildi yenileyerek güzelleştirir, sıhhatli bir görünüme kavuşmasına destek verir.

Saçın uzama hızını arttırır, sıhhatli bir görünüme kavuşmasını sağlar

Nebat yapraklarında A ve E vitaminlerinin yanında çinko ve aminoasitler de bolca oranda bulunur. Araştırmalar, aminoasitlerle beraber bu vitaminlerin bir arada bulunmasının saçtaki hasarı iyileştirerek tertipli kullanım durumunda saç uzama hızını arttırdığı ve saçtaki yıpranma oranını azalttığı kanıtlamıştır.

Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır

Erişkinlik döneminde belkide yetişkinlikte dahi görülmesi muhtemel olan akne ve sivilcelerin tedavisinde, antibakteriyel özelliklere sahip naturel antifungal içeren Morina Oleifera yaprakları mühim ve naturel bir yardımcıdır. Akne ve sivilce tedavisinde mühim olan nokta cildin muntazam bir şekilde temizlenmesidir. Bu temizlik kimyasal içerikli kremler veya toniklerle sağlanmak yerine çayın direkt içilmesiyle veya çayın temiz bir pamukla cilde uygulanması ile sağlanabilir. Cilt için bulunmaz naturel bir nemlendirici, hem de ciltte oluşmuş bulunan ve ağrılara neden olabilen akne iltihabını azaltarak gözeneklerde oluşmuş bulunan bakterileri de temizlediği kanıtlanmıştır.


Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

Moringa çayı hazırlamak için 1 yiyecek kaşığı moringa yapraklarını kaynamış suya ilave edin ve ortalama 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Çayı süzdükten sonrasında ılık bir halde tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için limon, tarçın, bal yada şeker ekleyebilirsiniz. Sabah ve akşam, günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.


Moringa Çayının Zararları

Günde üç bardaktan fazla tüketime yeterli değildir. Çok fazla kullanım istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Son derece yararlı bir çay olup fazla tüketilmesinin neden olabileceği yan etkilerin zararlarının büyük boyutlarda olmasa ve ender olarak görülse de gene de dikkatli olunmalıdır. Bu yan etkilerin nedeni çayın elde edilmiş olduğu bitkinin son derece güçlü bir yapıya sahip olmasından oluşur.

 • Çok fazla tüketimi midede ekşime ve bulantıya niçin olarak hastalık hissiyatı verebilir.
 • Tertipli kullanılan ilaçların faktör maddeleriyle tepkimeye girebileceğinden kullanıma başlanmadan ne olursa olsun doktorlarına danışmalıdır.
 • Çok fazla kullanımı böbrekleri yorabilir.
 • Fazla tüketime bağlı olarak yaşanmış olan ishal, sindirim sisteminde problemlere niçin olabilir.
 • Rahimde kasılmalar meydana gelmiş olarak rahmin sıkışmasına ve kasık bölgesinde pelvik ağrıların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu durum düşük yapma riskini arttıracağından hekim kontrolü ve onaylı görüşü olmadan hamilelerin kullanımına yeterli olmadığını söylemek mümkündür. Hem de anne sütünü arttırıcı tesiri bilinse de kullanılmadan öncesinde ne olursa olsun bir hekime danışılmalı ve onayı alınmalıdır.
 • Çok fazla tüketime bağlı olarak bedende kırmızı döküntülerin görülmesi ihtimaller içindedir.
 • Uykusuzluğa niçin olabilir.
 • Çocuklar için kullanıma yeterli değildir ve önerilmemektedir.
 • Tohum olarak tüketmemeye itina göstermelidir. Bağışıklık sistemindeki hücreleri etkileyerek istenmeyen problemlere yol açabilir.
 • Çayı toz durumunda tüketmek de mümkündür fakat dikkatli olunmalıdır. Laksatif etki göstermesi muhtemel olduğundan günde 1 çay kaşığından fazla tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
 • Kalp, şeker ve gerilim benzeri kronik hastalığı olan kişilerin kullanmadan öncesinde doktorlarıyla konuşmaları ve onlardan onay almaları gerekmektedir.
 • Fazla kullanımı kan basıncında ve kalp ritminde problemlere niçin olabilir, kalp çarpıntılarına yol açabilir.

Tekrardan tekrarlamakta yarar var ki insan bedeni ve sağlığı için son derece yararlı bir çay olup bileşeninde hiçbir toksik madde bulunmamaktadır. Yukarıda sayılan yan etkisinde bırakır sadece çok fazla kullanım durumunda söz mevzusudur.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...