Mate Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Mate çayı, antioksidan tesiri ile özgür radikallerin zararı olan etkilerine karşı bedeni korur ve kalp hastalığı, kanser gibi kronik hastalıklarla savaş verir. Kan şekerini düzenler ve metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya destek verir. Enerjiyi ve zihinsel odaklanmayı arttırır.

Mate Çayının Yararları

Zayıflamaya Destek Oluyor

Mate çayı, bilhassa zayıflamaya destek tarafıyla dikkat çekiyor. Günümüzde yeşil çay ile aynı etkiyi gösterdiği söyleniyor. Bu nedenle yeşil çay ile rekabet durumunda olabilir. Güney ABD’da meydana gelen araştırmalara bakılırsa aşırı kiloluluk hastalığında tedaviye destek bir ürün olarak kullanılıyor. Zira kilo ve yeme isteği üstünde ki denetim sağlayıcı özelliği bulunmuş olduğu savunuluyor. Gene İsviçre’de meydana gelen araştırmalara bakılırsa tüketen ve tüketmeyen insanoğlu içinde bir karşılaştırma yapılıyor. Bu karşılaştırma sonucunda çayı tüketen kişilerin, tüketmeyen kişilere bakılırsa harcadıkları enerji fazlalığı sebebi ile yağlarında ki süratli erime tespit edilmiştir. Zayıflamaya olan tesirinin sebepleri ise;

Uzun Süre Tok Tutma Hissiyatı

Tüketildiği süre içinde açlık hissiyatını bastırır. Oldukca hızlı acıkan biriyseniz, sizi bu sıkıntıdan kurtarabilir. Sürekli olarak gıda tüketiminizin önüne geçer, daha haddinden fazla uzun süre tok kalmış olarak kalori alımını azaltabilir. İçeriğindeki bileşenler yardımıyla acıkma süresi uzayacaktır. Halk içinde mide kazınması olarak isimlendirilen bu kısa zaman içerisinde acıkma probleminin önüne geçecek ve eliniz uzun bir müddet lüzumsuz besinlere gitmeyecektir.

Normale Bakılırsa Daha Süratli Doyma

Yiyecek yeme süreniz fazla sürüyorsa, yedikçe daha çok yiyor ve bir türlü doygunluk hissine ulaşamıyorsanız günde minimum bir, en çok iki fincan mate çayı bu problemi çözmede son derece yarar elde edecektir. Az gıda tüketerek oldukca fazla yemiş gibi hissedeceksiniz. Oldukca fazla yemeden, süratli bir halde doymanıza yarar elde edecektir. Bu durum bir müddet içtiğiniz çay ile doğru orantılı olsa bile, midenizin çabalama şekli bir vakit sonrasında bu düzene alışacak ve çayı içmediğiniz zamanlarda da bu seviye bu biçimde devam edecektir.

Metabolizmayı Hızlandırması

Bağırsak sistemini düzenlemesi sebebi ile metabolizmanızın daha süratli çalışmasını elde eden bir özelliği vardır. Bu zamanda tertipli bir sindirim sistemine sahip olmanız zayıflamanızda de son derece yararlı olacaktır. Bağırsak dostu olan mate çayını tüketmeniz metabolizmanın süratli çalışması, su tüketiminini arttırarak fazla toksinleri, ödemi idrar kanalıyla dışarı atmanızı elde edecektir. Şişkinliği ve ödemi azaltacaktır.

Bağırsaklara Olan Tesiri

İdrar üretimini arttırması sebebi ile bedendeki zararı olan toksinleri dışarı atma faydası vardır. Bu yönü ile bağırsakların temizlenmesini sağlıyor. Vücudumuzun dengesini kurmada en tesirli organlardan olan bağırsağın daha etken çalışmasına yardım ediyor. Bu da bağırsak problemlerinden meydana gelen kolon kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Bağırsakların daha iyi çalışması zayıflamada de son derece etkilidir.

Tatlı Krizlerini Önlemesi

İçeriğindeki varlıklı vitaminler ve mineraller bununla birlikte vücudumuzun şeker dengesini düzenlemede tesir gösteriyor. Hızlı acıkmaya yol açan şeker dengesini koruduğu süre boyunca tatlı yeme hissiyatını ortadan kaldırır. Böylece hem fazladan şeker tüketiminin önüne geçmek, hem günümüzün en bilinen hastalıklarından olan diyabete yakalanma riskini azaltmakta, aynı zamanda fazla kalori alarak kilo almayı önlemede son derece faydalıdır.

Sinir Sistemini Pozitif yönde Etkiliyor

Büyülü çay olarak adlandırılmasının sebeplerinden birisi de sinir sistemine olan etkisidir. Günümüzde bir oldukca sinirsel hastalık yaşayan ve çözüm bulmak adına ilaç tedavisi gören insan sayısı gittikçe fazlalaşıyor. Bu gibi hastalıkların ileri düzeye taşınmadan önüne geçmek ve tedavi etmek olasıdır. Bu zamanda destek bir faktör olabilir. Ağır ve insan vücuduna bununla birlikte yan tesirleri olan bir ilaç kullanmaktansa, organik yollarla sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Gerginliği ve Stresi Azaltıyor

Her insan zaman zaman sinir ve strese maruz kalabiliyor. Bu gibi durumlar sıklaştığı ve artık rahatsız edecek bir düzeye geldiği vakit tedavi gerektirebiliyor. Ancak gerilmiş ve stresli hissettiğiniz zamanlar da daha organik ve basit yollarla rahatlamak mümkündür. Sinirleri gevşetme ve sakinlik verme özelliği var. Bundan dolayı ruh haline iyi geldiği için tercih ediliyor. Aniden olan sinir patlamalarında ve hiddet kontrolünü edinmek da sorun yaşamaktaysanız mate çayı tercih edebilirsiniz.

Uyku Problemi Yaşayanlara İyi Geliyor

Uykusuzluk her yaştan kişinin yaşamış olduğu bir problemdir. Zaman zaman mevsim değişimleri, yaşam tarzının değişmesi yada hayatınızdaki olumsuz etkenler uyku problemine sebep olabiliyor. Bu aşamada papatya, rezene ve yeşil çay gibi mate çayı da gerginliği alır, vücuda ve ruha verdiği rahatlama hissiyatı uykuya daha rahat dalmaya destek verir. Dinlenmiş gibi hissettiren bu büyülü çay uyku sorunlarına da ilaç olur. Gün içinde bir fincan tüketmek kafi olacaktır. Bundan dolayı gece uykusunda sorun yaşayan, bir türlü rahat bir uyku uyuyamayan bireyler tercih edebilir.

Kuvvetli Bir Bağışıklık Sistemi İnşa Ediyor

Bünyesi zayıf insanoğlu bilhassa kış mevsiminde oldukca hızlı hastalanıyor. Bundan dolayı devamlı tetikte bekleyen mikroplara karşı derin bir harp açmak mecburiyetinde kalıyor. Bu tür problemlere karşı bağışıklık siteminin güçlendirmek gerekmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenmek bağışıklık sisteminiz için ciddi bir sorundur. Bundan dolayı ilk olarak doğru ve sıhhatli beslenmeyle birlikte dışarıdan da takviye almak gerekli olabilir. Bu desteği en iyi antioksidanlar sağlar. Antioksidanın ve vitaminlerin bol miktarda olduğu en düzgün kaynaklarından biri mate çayı bu aşamada destek olacaktır.

Günlük Beslenme Rutininize Ekleyebilirsiniz

Bağışıklık sisteminizi daha çok güçlendirmek için beslenmenize özen gösterirken, organik sebze meyve tüketimi yaparken, asitli içecekler gibi zararı olan sıvılar yerine bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Bilinçsiz bir halde tüketilmemesinin yanı sıra günlük bir fincan kadar tüketebilirsiniz. Bilinçsiz bir halde değişik bitki çayları ile karıştırmadan, abartı bir halde fazla tüketmeden günlük rutininize eklemek sizi dışarıdan gelecek negatif etkilere karşı koruyacaktır. Hastalandığınız vakit ise iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

İltihaba ve Mantara Karşı

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde oluşacak iltihaplanmaya karşı oldukça etkilidir. Boğaz iltihabı, idrar yolu iltihabı gibi durumlarda mate çayı içmek süratli iyileşmeniz de mühim rol oynayabilir. İltihap üstünde mühim tesirleri ile idrar yolu, mantar hastalıklarında da kullanabilirsiniz. Ağız yöntemiyle tüketilebileceği gibi, kısa süreli oturarak yapılan banyo ile de sorununuzu çözebilirsiniz. Ağız yada ‌genital bölgede yaralara yol açan Behçet Hastalığına, eklemlerin ve akciğerin ağrılı iltihabına yol açan Akdeniz Ateşine de iyi gelmektedir.

Romatoid Artrit Hastalarına İyi Gelebilir

Bağışıklık sisteminin çökmesi sonucunda meydana gelen ve şiddetli eklem ağrıları, ciltte döküntü ve kızarıklık, yoğun halsiz hissetme emareleri olan bu hastalık da savaşırken yararlanabilirsiniz. Sakinleştirici ve gevşetici özelliği ile eklem ağrılarına organik bir çözüm getirebilir. Ancak ilaç kullanıyorsanız hekiminize sormadan çayı tüketmemelisiniz. Aksi halde yararından çok ziyanı ile karşılaşabilirsiniz.

Kalp ve Damar Hastalıklarına İyi Geliyor

Kalp hastalıkları günümüzde genel hastalıklar içinde yer almakta. Kalp her yaştan kişinin oldukca iyi bakması ve dikkat etmesi gerekmekte olan bir organdır. Beslenme şekliniz, yaşam tarzınız kalp ve damar sağlığınızı etkileyecek temel faktörlerdir. Bu etkilere dikkat ederken size destek olacak mate çayının yararları içinde kalp hastalıklarına olan faydası da içeriyor. İçeriğinde ki polifenoller türevleri kaffeoil gibi antioksidan bileşikler içermesi sebebi ile kalp krizi riskine karşı koruma sağlıyor. Kalp ve damar sağlığına tesirleri içinde neler olduğuna bakalım.

Kolesterol Seviyelerini Düşürüyor

İçeriğindeki bileşenler ve vitaminlerin kolesterol seviyelerini düşürdüğü söyleniyor. Kalp rahatsızlığını tetikleyen en mühim etkenlerin başında gelen kolesterol, bu çay yardımıyla önleniyor. Kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerin beslenmelerine oldukca dikkat etmesi gerekmektedir. Yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak, sigara ve alkolden uzak durmaları gerekiyor. Beslenme rutinlerinin yanına ekleyecekleri çay kolesterol seviyesini koruyacaktır. İçeriğinde kafein bulunup bulunmadığı mevzusunda iddialar bulunsa da meydana gelen araştırmalar sonu fincan başına 85 mg kafein içerdiği söyleniyor. Bu miktara bağlı olarak az kullanıldığında kalbe yararlı olacağı gibi fazla tüketiminde de ziyanı olabilir. Bundan dolayı sonucunda tüketilmesi öneriliyor.

Tansiyonu Düzenliyor

Gerilim kalp ve damar hastalıklarında mühim bir etkendir. Kanın süratli ve şiddetli akması gerilim olarak adlandırılır, kalbi direkt etkilemektedir. Fazla yükselmesi yada düşmesi kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Gerilim bir hastalık boyutuna gelmeden, dışarıdan alınan besinler yardımıyla de dengelenebilir. Gerilim dengeleyici özelliği kalp rahatsızlığının önüne geçilmesine büyük yarar sağlıyor. Fazla tüketildiğinde kalbe zarar veren koyu demleme çay yerine, günlük bir fincan mate çayı sağlığınız bakımından oldukca daha yararlı olabilir.

Şeker Hastalığı ve Kilo Savaşçısı

Gene kalp hastalıklarının baş düşmanı olan diyabet ve fazla kilo etkenleri altı çizilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan birisidir. Meydana gelen araştırmalara bakılırsa şeker hastalığı olan insanların, gizli saklı kalp krizine yakalanma riski öteki insanlara oranla dört kat daha çok. Bundan dolayı şeker hayatımızın her anlamında dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bir mesele. Şekere bağlı alınan kilolarda kalbi fazlası ile zora sokar. Şekeri düzenleme de son derece faydası vardır, tatlı isteğinizi bastıracağı için vücudunuzdaki şeker oranını denetim altına alır ve verdiği tokluk hissiyatı yardımıyla zayıflamanıza destek olacaktır.

Vücuda Enerji Veriyor

Birtakım insanoğlu hiçbir iş yapmadan da vücutlarını, zihinlerini bitkin hissederler. Bu kronik bitkinlik olarak adlandırılır. Birtakım insanoğlu bununla yaşamaya kendilerini alıştırsalar da, bir çok insan tarafınca da yakınma edilen ve hoşnut olunmayan bir durumdur. Bedeni yormadan tatlı ve relax bir enerji verir. İçerdiğindeki kafein miktarı sizi zinde ve enerjik tutarak devamlı uyuma isteğinizi yok etmede destek verir.

Bedensel Enerji Sağlıyor

Bedensel yorgunluğu olan, kendilerini devamlı halsiz hissedenler için kurtarıcı olabilir. Vücuda sağlam bir enerji veren çay kendinizi daha dinç hissetmenize de destek olabilir. Bilhassa sabahları uyanma problemi yaşayan insanoğlu için bir çözüm olabilir. Gece yatmadan tüketeceğiniz bir fincan halsizliğinizi alarak uykuya daha rahat geçmenize destek olacak hemde sabahları daha rahat ve dinç uyanmanızı elde edecektir. Spor yapan insanoğlu için de enerji verici, destek bir içecektir.

Beyin Güçlendirici Tesiri

Bir oldukca şeyi aynı anda düşünmek, dolu bir zihin beyni yorar ve adapte olma sorununu ortaya çıkarabilir. İçeriğinde az oranda bulunan kafein zihni açık tutma hususi durumunu doğuruyor. Bir yere odaklanmada sorun yaşayan ve dalgınlık problemi olan insanoğlu için yararlı olabilir. Çayın içerisinde etken bileşenlerin beyin güçlendirici, uyanıklığı arttırıcı tesiri olduğu vurgulanıyor. Bu nedenle çayı tüketen insanların öteki insanlara nazaran daha dikkatli ve relax karar verebilme özelliğine sahip oldukları meydana geliyor. Bilhassa dikkat gerektiren işlerde çalışan, sınava hazırlanan öğrenciler için aşırıya kaçmamak şartı ile tüketmeleri öneriliyor.

Kemik Gelişimini Etkiliyor

Tüketilen gıdalardan meydana gelen spora kadar bir oldukca şey kemik gelişimini etkilemektedir. Bilhassa egzersiz yapmak bu mevzuda son derece önemlidir. Ancak meydana gelen araştırmalar sonucunda egzersiz yapmayan bir gurup insanoğlunun yalnızca mate çayı tüketerek kemik oluşumlarının, egzersiz yapan insan gurubuyla aynı olduğu tespit edilmiştir. Kemiğin gelişmemesinin nedeni mineral kaybının olmasından doğar. Mate çayı içinde ne olduğunun mineral deposu olması kemik sağlığı için ideal kaynaklardır.


Mate Çayı Nasıl Yapılır?

Mate çayı hazırlamak için sıcak su içerisine 1 yiyecek kaşığı mate bitkisinin yapraklarını ilave ettikten sonra 10 dakika kaynatılır. Demlendikten sonrasında süzülerek ılık bir halde tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için limon yada şeker ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan tüketilebilir.


Mate Çayının Zararları

Naturel da olsa her bitkinin bir parça yan tesiri olabilir. Bunun sebebi kişinin kendi bünyesi ile ilgili bir durumdur. Hangi bitki olursa olsun sıfır yan tesir diye kati bilgilere güvenmemek gerekmektedir. Zira her şey de olduğu gibi bitkiler içerisinde de size dokunabilecek bir bileşen olabilir. Bundan dolayı her bitki çayını olduğu gibi dikkatli kullanmanızda yarar vardır. Fazlanın daima ziyanı olabileceğini unutmayarak çayı fazla tüketmekten kaçınmalısınız.

  • İçeriğindeki bileşenlerin enerji verici özelliği olduğundan fazla tüketildiğinde uykusuzluk problemine yol açabilir.
  • Fazla tüketildiğinde midenin dış etkenlere karşı duyarlılığını etkileyebilir.
  • Bilhassa hamile ve emziren kişilerin kullanılması yeterli olmayabilir. Vücutlarında yan etiklerin yol açmış olduğu kabarmaya, süte karışan bileşenlerin bebeğe fazla gelmesi nedeni ile bebeğe hastalık verebilir. Bundan dolayı hekime danışmadan kullanılmaması önerilir.
  • Tertipli kullandığınız bir ilaç ile beraber tüketildiğinde yan etkiye sebebiyet verebilir. Kullanılan ilacın içeriğindeki maddeler ile çayın içeriğindeki bileşenler etkileşime geçebilir ve zehirlenmeden, vücut şişkinliğine,yaraya ve alerjiye neden olabilir. Bundan dolayı hekime danışmadan tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Sindirim sistemini düzenleyen ve metabolizmanın tertipli çalışmasını sağlar, fazla tüketildiğinde tam tersine kabızlık sorununa yol açabilir.
  • Fazla tüketildiği taktirde anlık da olsa kan basıncının yükselmesine ve çarpıntıya sebep olabilir.
  • Bünyenize ağır gelmesi durumunda kusma, baş dönmesi gibi etkiler oluşabilir.

Mate çayının yan tesiri çoğunlukla tüketim miktarı ile ilgilidir. Miktar doğru ayarlandığı sürece oldukca fazla yan tesiri olmayan bitki çayını kullanmanızda bir zarar yoktur.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...