Lahana Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Tarih:

Lahana Kürü Nedir?

Lahana kürü, lahananın temel alındığı son derece yararlı ve varlıklı içeriğe sahip bir kürdür. Lahanaların yaşlanıp süzülmesi sonucunda elde edilir. Tat olarak alışılmış olandan daha farklı gelse de yararları yardımıyla kesinlikle denenmesi gerekmekte olan bir kür haline gelmektedir. Kanseri önlemeden zayıflamaya kadar pek fazla mevzuda yarar sağlar. Yüksek oranda antioksidan içermesi, hastalıklarla mücadele etmede kolaylık sağlamaktadır. Yeşil yapraklı lahana kalsiyum açısından da son derece varlıklıdır ve kalorisi düşük bir besindir. Son dönemlerde çoğunlukla tercih edilen lahana severleri fazla mutlu eden bir kürdür.

Lahananın içinde ne olduğu;

 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Demir
 • Potasyum
 • Fosfor
 • Kükürt
 • İyot
 • Antioksidan
 • Polifenoller
 • A vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • B6 vitamini
 • Pantotenik asit
 • Riboflavin
 • Folat
 • Tiamin

Lahana Kürünün Yararları

Lahana kürü içinde ne olduğunun varlıklı oluşu yardımıyla son derece faydaya sahiptir. Lahana kendi başına fazla sıhhatli ve kesinlikle tüketilmesi gerekmekte olan bir besindir. Bilhassa taze ve organik olanlarının alınması ver kürde de kullanılması gereklidir. Kür hazırlanmadan öncesinde, yararlarından daha iyi faydalanabilmek adına lahananın iyi bir şekilde yıkanması belkide içinde sirke bulunan suda bekletilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde bilhassa doğalsa toprak, böcek ve bakterilerden arınmış olur.

Kemik erimesi ve osteoporozu engeller

Yüksek oranda potasyum, magnezyum ve de kalsiyum ihtiva ettiği için kemiklerin gelişmesine katkı sağlar, daha süratli onarılmalarını sağlar ve bilhassa ilerleyen yaşlarda meydana gelmiş olan kemik erimesinin engellenmesi sağlar.

Kalp krizini engeller

Potasyum miktarının yüksek olması kalp sağlığı için de fazla {önemlidir}. Kalp ve damar sağlığına katkı sağlar ve kalp krizi geçirme riskini en az seviyeye indirir. Ek olarak tansiyon hastalıkları için de naturel bir iyileştirme yöntemidir. Çok fazla değişkenliğe sahip tansiyon seviyelerinin dengelenmesini sağlar.

Kanseri engeller

Sülfür açısından son derece varlıklıdır. Bu şekilde en sıkıntılı kanser olan yumurtalık kanserine dahi iyi gelmektedir. Iyileştirme sürecine iyi gelmesinin haricinde, tertipli kullanımı sonucunda kansere yakalanma riskini de en az seviyeye indirecektir.

A vitamini açısından varlıklıdır

A vitamini açısından varlıklı olması, bağışıklık sistemini koruma altına aldığı manasına gelir. Deri üstündeki ve altındaki bakterilerin, mikropların vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Ek olarak A vitaminim bir öteki mühim özelliği olan göz sağlığını koruma yardımıyla gözlere fazla iyi gelmektedir. Daha net ve parlak bakış sağlar, katarak riskini en az seviyeye indirir ve retina sağlığını korur.

B vitamini açısından varlıklıdır

B vitamini cilt, saç, karaciğer ve göz sağlığını pozitif yönde tesir eden bir vitamindir. Ek olarak sinir sistemini düzenler, karaciğer fonksiyonlarını geliştirir, metabolizmayı hızlandırır ve enerji verir.

C vitamini açısından varlıklıdır

Bolca oranda c vitamini ihtiva ettiği için vücudun hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar, bağışıklık sistemini geliştirir. Lahananın içinde portakaldan 2 kat daha çok C vitamini vardır. Bedeni enflamatuar koşullara karşı korur, depresyon riskini minimuma indirir ve rahatlamaya destek sağlar.

K vitamini açısından zengindir

Lahana en fazla K vitamini bulunduran besinlere önderlik yapar. K vitamini yağda çözünebildiği için kanın pıhtılaşmasına destek olan proteinlerin etken hale gelmesini sağlar. Ek olarak pek fazla proteinin sentezi için de K vitamini gereklidir. Bedende K vitamini eksikse diş çürümesi, kanser, kalp krizi riski de artma gösterir. Bu açıdan lahana kürü son derece ehemmiyet arz eder.

Sindirim sistemi sağlığı için yararlıdır

Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Varlıklı ve besleyici içinde ne olduğu yardımıyla vücudun mikroplardan temizlenmesi sağlar, metabolizmayı hızlandırır. Bedeni alkolden temizlemek adına alkol detoksu olarak da kullanılabilir.

Mide ülseri tedavisinde kullanılır

Mide ülseri tedavisine fazla iyi gelmektedir. Uzman doktorlar tarafınca da öneri edilen bu kür, karın astarını asit saldırılarına karşı korur ve bu biçim hastalıklara karşı direnç oluşturur.

Cilt sağlığı için fazla yararlıdır

Cilde de fazla iyi gelmektedir. Kolay bir tanım ile ciltte görünebilecek sivilce, siyah nokta ve lekelerden kurtulmak mümkündür. Ek olarak fazla kuru bir cilde sahipseniz bu kür, cildinizin gereksinim işittiği rutubet oranını da karşılamaya destek olacaktır. Yaşlanma ile beliren kırışıklıkların da önlenmesini sağlar. Lahana küründen cilt maskesi yaparak da koyu renkli lekelerden ve renk eşitsizliğinden kurtulmuş olmuş olursunuz.

Saçlar için yararlıdır

Saçların daha sıhhatli bir halde uzamasını sağlar. Dökülmeyi ve kepeği engeller, saçlara parlak ve gür bir görünüm kazandırır. Kürü içebilir veya direk saçlarımızı lahana suyu ile yıkayabilirsiniz. Yüksek kükürt miktarı yardımıyla her türlü saçlara fazla iyi gelecektir.

Zayıflamaya yardımcıdır

Zayıflamak için kullanılan sıhhatli kürler arasındadır. Tek başına kullanıldığı benzeri rejim listesine ek olarak da kullanılabilir. Rejimin daha süratli ve tesirli bir halde sonuçlanmasını elde edecektir. Ek olarak sindirim sistemine katkısı yardımıyla metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını sağlar. Lif açısından varlıklı olması tokluk hissiyatını arttırır. Kürün tertipli kullanılması sonucunda ciddi kilolar verilebilecektir.

Bedeni temizler

Vücudun ağır metallerden, mikrop ve bakterilerden arınmasını sağlar. Böylelikle pek fazla hastalıktan da korunmuş olunur.

Baş ağrısı, astım ve bronşit benzeri hastalıklara iyi gelir

Boğaz yolunu da temizlediği için daha rahat nefes alıp vermeyi sağlar, orada oluşabilecek enfeksiyonları engeller. Bu şekilde astım ve bronşit benzeri hastalıklara tedbir olmuş olur. Ek olarak sinir sistemine iyi geldiği için baş ağrısını da en az seviyeye indirir. Daha sıhhatli düşünebilmeyi ve odaklanabilmeyi kolay hale getirir.

Romatizmayı geçirir

Varlıklı içeriği yardımıyla romatizmayı engeller ve tedavisinde naturel bir çözüm deposu niteliği taşır.

Yorgunluğu giderir

İçeriğinde bulunan varlıklı vitamin ve mineraller yardımıyla son derece enerji verici bir besindir. Bu sebepten halsiz ve yorgun görünümü düzeltip daha enerjik olmayı sağlar. Kalorisi düşük olup enerji veriyor olması da rejimlerle çoğunlukla tercih edilmesini sağlar.

Selülitleri giderir

Pek fazla bayanın korkulu rüyası olan selülitlerin tedavisi bıçak altına yatmaktan türlü türlü kimyasal ilaçların kullanımına kadar gitmektedir. Her hanım selülitten kurtulmak ister. Selülit tedavisinde bu kür, naturel bir çözüm deposudur. Tertipli kullanımı sonucunda selülit görünümün gittikçe azaldığı görülecektir.

Kan şekerini dengeler

Kan şekerini dengeliyor oluşu hem şeker hastası olan kişiler hem de zayıflamak isteyen bireyler için fazla {önemlidir}. Bu şekilde ansızın inen ve çıkan şeker seviyeleri ortadan kalkmış olur ve ani acıkmalar, baş dönmeleri de son bulur. Ara öğünlerde kan şekeri daha dengeli olduğundan zararsız besinlere yönelme oranı da düşer.

Kolesterolü düşürür

Kolesterolü düşürme mevzusunda son derece yararlı etkilere sahiptir.

Cilt problemlerine iyi gelir

İçerdiği C vitamini yardımıyla cilt sağlığına fazla katkı sağlamaktadır. Lapa olarak veya kürü içilerek egzama, sedef benzeri cilt hastalıklarına derman olabilir. Kükürt açısından varlıklı olması ciltte görülen çatlak ve yağlanmaların en az seviyeye inmesini sağlar.

Yanık tedavisinde kullanılır

Yanık tedavisi yanığın derecelerine gore değişim gösterir. Fakat genel anlamda iz kalmaması adına türlü türlü kimyasal yollar denenir, kremler sürülür. Organik yöntemler ile yanık tedavisi uygulamak isteyen kişiler için lahana kürü fazla iyi bir seçenektir. Yumurta beyazının karıştırılması sonucunda oluşmuş bulunan karışım yanık bölgeye sürülür. Hem ağrı azalır hem de iz kalmaması için evvel önlem alınmış olunur.


Lahana Kürünün Zararları

Çok kullanılması birtakım bünyelerin kaldıramamasına sebep olabilir. Bu sebepten kullanmaya başlamadan öncesinde kesinlikle yan tesirleri ve alerjik reaksiyonları araştırılmalıdır. Kür tarifleri uygulanırken kesinlikle belirlenen ölçü ve süreler dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde zararı dokunan özelliklere ortaya çıkabilir. Şayet kronik bir rahatsızlığınız veya tertipli olarak kullandığınız bir ilaç var ise kesinlikle tabip kontrolünde kullanılmaya başlanmalıdır.

 • Guatr hastalarının tüketmemeleri tavsiye edilir, yan etkilere sebep olabilir.
 • Çok tüketimi bedende su kabına sebep  olabilir.
 • Muhteşem bir idrar söktürücüdür. Çok fazla tüketimi çok wcye çıkmaya sebep olur ve bunun neticesinde da idrar yollarında yara ve tahrişlerin görülmesine sebep olabilir.
 • İshal problemi yaşayanlar için önerilmez. İshal bittikten sonrasında başlanması gerekmektedir.
 • Kürde kullanılacak lahanaların naturel olanlarının tercih edilmesi daha sıhhatli bir karışım elde edebilmenizi elde edecektir, kimyasal maddelerin zararları kürü zararı dokunan bir hale getirebilir.
 • Hipotroid hastalarının kullanımı önerilmez. Şundan dolayı lahana kürü, troid bezi normalden azca çalışan insanlarda hastalığın daha da ilerlemesine sebep olabilir.
 • Gebe ve emziren bayanların kürü kullanımı önerilmez. Bebeklerde bir çeşit bağırsak iltihabı olan koliğin görülmesine sebep  olabilir. Bu zamanda kürü kullanmak yerine yemeklerin içerisine katmak daha sıhhatli olacaktır.
 • Clozaril, Zyperexa, Luvox, Flexeril, Tofranil ve Zoming  adlı ilaçların yanında kürün tüketilmesi doktorlar tarafınca katiyen önerilmez, yan etkilere sebep olabilir. Ek olarak bu ilaçlar karaciğer tarafınca işlendiği için kürün etkilerinin azalmasına sebep olabilir.
 • K vitamini açısından son derece varlıklı olduğundan kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçların etkilerini azaltabilir. Birlikte tüketilmemelidir.
 • Hekiminize ve diyetisyeninize uygulamaya başlamadan öncesinde başvurmayı ihmal etmeyin.

Lahana Kürü Nasıl Yapılır?

Lahana kürü yapım açısından da son derece rahat bir kürdür. Kullanılan malzemeler her yeden kolay bir şekilde bulunabildiği benzeri son derece ekonomiktir. Bu kür yardımıyla son derece yeterli rakamlar ile hem sağlığımızı koruyabilir hem de zayıflayabiliriz. Kullanım amacına gore ürünler, ölçüleri ve kullanım süreleri değişim gösterir. Yararlarından fazla iyi bir halde yararlanmak isteyen kişilerin tarife uymaları şarttır. Ölçüler haricinde çok kulanım ve süreyi uzatmak yan etkilere sebep olur. Azaltmak da kürün bir işe yaramamasını sağlar.

Nasıl hazırlanmış olur?

 • 1 litre su tencereye konulur ve kaynaması için beklenir.
 • Bikaç dakika içinde su fokurdamaya başladığında lahana yaprakları suyun içine ilave edilir.
 • Ortalama 6 dakika süresince tencerenin kapağı kapalı bir halde lahanaların yumuşaması beklenilir.
 • Hazır hale ulaştığında de lahananın suyu tencereden süzülür ve soğuyunca içmeye hazır hale gelecektir.
 • Lahana kürün de yalnızca suyunu içmek yeterlidir, yaprakları yemeye gerek kalmamıştır.

Nasıl uygulanır?

 • Bu kür tarifine 5 gün süresince devam edilmelidir.
 • 4 gün ara verdikten sonrasında yine 5 gün daha devam edilebilir.
 • Öteki kürlerden daha kısa süreli kullanıma sahip olması son derece tesirli bulunduğunun da bir göstergesidir.
 • Yiyeceklerden 1 saat öncesinde veya yiyeceklerden 2 saat sonrasında içilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Beyaz lahana tercih edilmesi önerilmektedir. Beyaz lahana bu kürün daha tesirli olmasını elde edecektir.
 • Yan etkisinde bırakır ve alerjik etkenler görülebilir. Uygulama öncesinde hekiminize başvurmayı dikkatsizlik etmeyin.
 • Rejim olarak kullanılacaksa beslenme düzenini de sıhhatli bir halde planlamak gerekmektedir.
 • Kürü kullanım sırasında kucak dolusu su tüketilmelidir.

Lahana Kürü Kilo Vermenize Destek Olabilir mi?

Bolca oranda lif, demir, karbonhidrat ve vitamin ihtiva ettiği için zayıflama mevzusunda fazla tesirli bir kürdür. Zayıflamak isteyen kişilerin tercih etmiş olduğu bu kür uzman doktorlar tarafınca da önerilmektedir. Zayıflamak adına meydana gelen tehlikeli hareketler, kimyasal ilaçlar bedende kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu sebepten naturel yöntemler kullanarak zayıflamaya çalışmak daha sağlıklıdır. Haftada 2 kiloya kadar verebilmek mümkündür. Rejimlerde genel anlamda aç kalmış olarak zayıflamaya çalışmış olduğu görünür. Ancak bu son derece zararı dokunan bir yöntemdir. Sıhhatli bir halde zayıflamak için yapılması gerekmekte olan şey tertipli beslenme alışkanlığına sahip olmak, kucak dolusu su tüketmek ve egzersiz yapmaktır. Bu sebepten kür uygulanırken de kesinlikle bunlar dikkatsizlik edilmemelidir.

Yüksek lif miktarı yardımıyla bilhassa bölgesel kilo verdirme de son derece başarılıdır. Yağ yakımını ve haddinden fazla uzun süre tok hissetmeyi sağlar. Yağ dokusunda birikmiş yağları yok ederek yağ yakımını sağlar. Bedeni toksinlerden ve zararı dokunan maddelerden arındırır böylelikle daha sıhhatli bir vücut sunar.

Tanım 1

Nasıl Hazırlanmış olur?

 • İlk Başta 4 tane lahana (tercihen organik) bolca su ile yıkanmalıdır belkide sirkeli su da bekletilmelidir.
 • Hemen sonra 3 su bardağı klorsuz su ocağa konulur ve kaynamaya bırakılır.
 • Kaynadıktan sonrasında lahana yaprakları da suya atılır ve ortalama 6 dakika haşlanması için beklenilir.

Ne çoğunlukla Uygulanmalı?

 • Hazırlanan bu kür günde 3 defa olacak biçimde 5 gün süresince tüketilmelidir.
 • 3 günlük aradan sonrasında 15 güne tamamlanacak biçimde tekrardan devam edilmelidir.

Ne Yarar Sağlar?

 • Bu kür tarifi yardımıyla bölgesel kilolardan, çok yağlardan kurtulmak mümkündür.

Tanım 2

Nasıl Hazırlanmış olur?

 • Bu tarifte ise gene aynı malzemeler kullanılır ek olarak 5 tane maydanoz da eklenmiş olur.
 • Maydanoz da zayıflamada son derece tesirli bir besindir.
 • Aynı hazırlık aşamaları kullanılır ve kür hazır hale gelir.

Ne çoğunlukla Uygulanmalı?

Bu tarifte farklılık kullanım süreleri ve günleridir.

 • 5 günlük kullanım ile başlanır ve günde sabah akşam olmak suretiyle 2 defa tüketilir. 3 gün ara verdikten sonrasında
 • 2. hafta günde bir defa tüketilmelidir.
 • 3. hafta 2 günde bir günde 1 su bardağı biçiminde tüketilmeli,
 • 4. hafta 3 günde bir su bardağı ve son hafta da da yalnızca 1 gün tüketilmesi gereklidir.

Bu ölçümlere uymak diyetin daha tesirli ve yararlı olmasını elde edecektir.

Tanım 3

Nasıl Hazırlanmış olur?

Bu tarifte de öteki malzemelere ek olarak taze sıkılmış 1 tane limon kullanılacaktır.

 • İlk Başta lahana ve limon aynı suyun içerisinde kaynatılır.
 • Kaynayan suya hemen sonra maydanoz da ilave edilir ve soğuyunca içmeye hazır hale gelecektir.
 • Limonu kaynama sırasında eklemek yerine içmeden öncesinde bardağa da ekleyebilirsiniz.

Ne çoğunlukla Uygulanmalı?

Bu lahana kürünün günlük olarak taze tüketilmesi gereklidir.

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...