Kramp Girdi Bunun İçin Hangi Doktora ve Bölüme Gidilir?

Tarih:

Kramp, bir öteki ismiyle kas spazmı kaslarda oluşmuş bulunan istemeden ağrı veya kasılmalara verilen addır. Kaslar hareket edinmek amacıyla kasılıp gevşerler. Hareket halindeyken, kas gevşemeden kasılırsa veya beynimiz kaslarımıza gevşeme sinyalini gönderirken sorun yaşınırsa kasılma meydana gelebilir. İstenmeyen ve ansızın oluşmuş bulunan kas kasılmaları birden fazlaca kas grubunda aynı anda meydana gelebilir. Çoğu zaman ön bacak, arka bacak ve alt bacakta görünür. Her insanın yaşayabileceği normal bir durumdur, genel anlamda kısa bir müddet içinde geçer ve çokta ciddiye alınacak bir sorun değildir. Fakat oldukca sık tekrarlarsa sorun haline gelebilir. Bilhassa sporla ilgilenen, koşucu ve futbolcularda oldukca daha fazla meydana gelir.

Kramp giren bölgede el ile hissedilecek derecede sertlik meydana gelir. Genel anlamda birkaç saniye ve 15 dakika gibi zamanlama aralığında sürer. Otururken birden bire kramp girmesi olağan bir durumdur. Bilhassa su altındayken, yüzerken kramp girmesi oldukca riskli sonuçlar doğurabilir. Gece krampları ise daha oldukca baldır kaslarına girer. Bir çok süre uykudan uyandıracak bir acıya neden olabilir. Bölge kramp süresinde hareket ettirilemez, kaskatı kesilir. Özellikle de beslenme problemleri, mineral eksikliği, uzun süre oturma sebebiyle kramp girebilir.

Hangi bölüme başvuru yapılmalıdır?

Bu hastalık için için kalp ve damar cerrahisi kısmına başvuru yapılmalıdır. Kramplar damar ve kaslarla ilgili olduğundan araştırma bu yönde olmalıdır. Tabip fizik muayenesi, kan ve idrar testi yapar. Lüzumlu tetkikler sebebiyle yeterli iyileştirme yöntemi seçilir. Kronik bir hal almaması için tabip kontrolünde ilerlemek gerekmektedir.

Tedavisi

Kramp giren bölgeye masaj hareketleri yapılması oldukca önemlidir. Gerilme hareketleri uygulanabilir. Uygularken kas gevşetici, soğutucu spreyler kullanılabilir. Bilhassa sporcuların kullandığı soğutucu spreyler krampları geçirmede oldukça etkilidir. Sıvı ve elektroit kaybı sebebiyle kramp giriyorsa ne olursa olsun kaybın yerine koyulması gerekmektedir, ilaç tedavisi uygulanabilir. Ek olarak diz altına yastık konulmalı, bölge sıcak tutulmalı ve kafi sıvı alınmalıdır. Iyileştirme şekillerinin doğru bir biçimde uygulanması krampları kısa sürede iyileştirecek ve oluşumunu önleyecektir.

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...