Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Kiraz sapı çayı, antienflamatuvar, antiseptik, diyüretik, sakinleştirici ve sıkılaştırıcı özelliklere haizdir. Eklem ağrılarını ve romatizma ağrılarını azaltır ve beyin sağlığını iyileştirir. Kuvvetli detoksifiye edici özelliği ile bedeni temizler. Gut, böbrek hastalığı ve romatizmaya iyi gelir.

Kiraz Sapı Çayının Yararları

1. Sakinleştirici tesiri vardır

Sakinleştirici tesiri olan kiraz sapı çayı, vücudun rahatlamasını sağlar, stresten arınmasını sağlar iken, rahatlık ve ferahlama hissiyatı verir. İçerdiği melatonin ve serotonin maddeleri mutluluk hissiyatı verir. İnsanlar çoğunlukla günlük yaşamda yaşadıklarından ötürü pek çok nedenden strese girerler.  Bu stres de çoğu zaman bununla beraber en çok uyku sorunlarını getirir. Bu mesele ile ilgili piyasada oldukça fazla ilaç olsa bile artık bitkisel yöntemlere başvurulmaktadır. Bunlardan birisi de kiraz suyu ve kiraz sapı çayı içmektir.

2. Susuzluğu giderir

Susuzluğu giderici tesiri vardır. Kişinin su içme isteğini azaltarak lüzumlu suyu kişiye verir. Bu nedenle ramazan aylarında oldukça tercih edilen bir çaydır. İnsanların susuzluğa dayanmasına destek sağlar. Bilhassa sahurdan sonrasında tüketilmelidir. Böylelikle yiyeceklerin sindirimine de destek sağlar.

3. Böbrekler için oldukça faydalıdır

İçeriği yardımıyla bedeni toksinlerden arındırır. Bu işlemin gerçekleşmesi için böbreklere yardımcı olur. Böbreklere gelen kanı süzerken içerisinde bulunan zararı olan maddeleri ayrıştırır. Doğru olmayan beslenme sebebi ile kimi zaman atık maddeler kana karışmak mecburiyetinde kalır bu aşamada kiraz sapı suyu yada çayı devreye girerek bu maddeleri ayrıştırır. Böbreklere fonksiyonunu geri kazandırır. Ek olarak içerisinde bulunan kinik asit, böbrek taşı oluşumunu da engellemektedir.

İçerisinde potasyum, magnezyum, lif bulunmaktadır. Bu elementler haricinde içinde melatonin ile serotonin benzeri düzenleyiciler bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı son aşama ender bir bitkidir. Bu şekilde böbrek taşlarının düşürülmesine belkide böbrek taşı oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Ancak fazla kullanılması durumuna bedendeki yararlı mineral ve vitaminlerin de vücuttan uzaklaştırır.

4. Zayıflamaya az da olsa yardımcıdır

Doğrudan olarak kilo verdirmese de, vücuttan toksik maddelerin uzaklaşmasını sağlamış olduğu için zayıflamaya bir nebze destek olabilir, kendi rejiminiz ile birlikte tüketmelisiniz. Bu biçimde kalıcı olarak zayıflamak muhtemel olur. Neticelerini kısa süre içerisinde gözle görünür biçimde fark edersiniz.

5. İdrar söktürür

Wcye çıkarken zorlanma yada idrarın koyu renkte olması bedende bulunan birtakım maddelerin derişik bir halde bedende olduğu manasına gelir. Kiraz sapı muntazam bir halde wcye çıkabilmek ve bedendeki atık maddeleri dışarı atabilmek için oldukça faydalıdır. Bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonlarını engeller. İnterstisyel sistit ve çoğunlukla glomerüler hastalıklara karşı da koruma sağlar.

6. Metabolizmayı hızlandırır

Kilo almaktan şikayetçi olan kişilerin ne olursa olsun tüketmesi gerekmekte olan bir çaydır. Bu çay metabolizma hızını arttırır. Bu şekilde yavaş çalışan metabolizma nedeni ile vücudun kalori yakımında zorlanmasını durdurmuş olur. Şekersiz olarak tüketilirse istenmedik yağlardan kurtulmaya destek sağlar.

7. Emziren annelere iyi gelir

Emziren annelerin kullanmasında herhangi bir mahzur yoktur, gerilim düşürücü tesiri olduğundan emziren, süt veren anneler günde 1 yada 2 bardak içmesi öneri edilmektedir. Süt arttırıcı tesiri olan kiraz sapı çayı bununla birlikte gebelik ve lohusalık döneminde bedende oluşmuş bulunan ödemin atılmasına yardımcı olur.

8. Göz sağlığına iyi gelir

Göz sağlığına da iyi gelen kiraz sapı çayı, görme duyusunu güçlendirmeye yardımcı olur. Gözlerin dostu olduğu bilinmektedir. Göz sağlığını korurken gözlerin kuvvetlenmesine destek sağlar.

9. Bedendeki ödemi atar

Vücuttan ödemi atılmasına yardımcı olur, ödem nedeni ile oluşmuş bulunan şişkinlikleri de giderir. Yüz şişmelerini de gideren bu çay, böbreklerin temizlenmesine de katkıda bulunur. Bununla birlikte böbrek sağlığını korurken, böbrek rahatsızlığına yakalanma riskinin de önüne geçmektedir. Safra kesesinde oluşmuş bulunan taşların da dökülmesine destek sağlar.

Yüz, ayak, bacak bölgesindeki şişliklerden kurtulmak için kiraz sapı banyosu da yapılabilir. Çay olarak demlediği benzeri problemli olan bölgeye kiraz sapı banyosu olarak da uygulanabilir. Kiraz sapları kaynatıldıktan sonrasında, şiş olan ayaklara, bacaklara veya ellere sürülebilir. İçerisine birazcık tarçında ilave edilebilir.

10. Regl ağrılarını azaltır

Hanımlarda bilhassa regl döneminde kaslar iyice kasılır ve bu ağrının nedeni de kanın dışarı atılamamasıdır. Bu durum şiddetli ağrılara neden olabilir. regl iken kiraz sapı çayı içerek bu ağrılardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Dolaşımı düzenlerken toksin atılımını hızlandırır ve kolay hale getirir. Kasların doğru sinyaller ile kasılıp gevşemesini sağlar. Ancak organ ve doku ödemine karşı tesirli değildir.

11. Toksin maddeleri uzaklaştırır

Vücudumuzdaki toksin maddeler süre içinde sistemimize zarar verir. Bütün vücudumuzu tesir eden bu durum, el ve ayaklarda ödem oluşmasına neden olabilir. Çay tertipli olarak kullanıldığında toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırırken, ödemi de atar. Bununla birlikte karaciğer dostu olarak da bilinmektedir. İlaçların zehirli maddeleri nedeni ile karaciğer en oldukça zorluk çeken organlardan birisidir. Bu özelliği yardımıyla karaciğerin yükünü azaltır ve kendini yenilemesine destek sağlar.

Bağışıklık sistemini zayıflatan maddelerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Vücudun tuz dengesini de sağlar. Kuvvetli antioksidan özelliği vardır. Bedendeki organlar arasındaki oksijen iletimini hızlandırır, iç organların daha randımanlı çalışmasına destek sağlar.

12. Cilt temizleyici özelliği vardır

Gözenekleri sıkılaştırıcı tesiri olan kiraz sapı, sivilce oluşumunu engeller. Ek olarak erişkinlik sivilcelerinden sonra kalan koyu lekelerin ve kızarık izlerin iyileşmesini sağlar. Hücre yenileyici özelliğine sahiptir. Yüzdeki lifleri gerginleştirirken, sarkmaları engeller ve cildi pürüzsüzleştirir. Cilt üzerinde meydana gelen negatif değişimlerin giderilmesini sağlar. Işıltılı ve problemsiz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

13. Kolestrolü düşürücü etkiye haizdir

Hem kan şekerini hem de kolestrolü düşürücü etkiye haizdir. İçinde C vitamini bulunmaktadır. Ek olarak kalp krizi riskini azalttığı da bilinmektedir. Bu özelliklerini içerdiği antioksidanlar yardımıyla kazanmıştır.

14. Damarlar için son derece faydalıdır

Damarları genişletici özelliği vardır. Bu şekilde dolaşım sistemini de düzenler ve kanın damarlardan akışının rahatlatır. Varis ve selülit oluşumunu da engeller. Ek olarak damarları açmış olduğu için kalbin daha rahat çalışmasını sağlar ve damarların içten yağlanmasını engeller.

15. Romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılabilir

İçeriğindeki uçucu yağlar ve anti-inflamatuar özelliği, ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını kolaylaştırdığından damar sertliği başta olmak suretiyle, romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi tedavisine iyi gelir. Bununla birlikte kanı da sulandırır.

Bilhassa romatoid artrit benzeri iltihaplı eklem rahatsızlığı olan kişilerin kiraz sapı çayı içmesi önerilmektedir. Bu çay bununla birlikte eklemlerdeki iltihaplanmayı yavaşlatarak azaltır.

16. Nikotinin vücuttan atılmasında destek sağlar

Sigaranın zararları etkilerini temizler.

17. Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır

Pek oldukça hastalığa yakalanmaktan korumuş olan kiraz sapı, bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücut direncinin artmasına destek sağlar. Özgür radikallere karşı daha tesirli biçimde savaşarak vücuda direnç katar ve özgür radikallerin hücrelere zarar vermesini engeller.

18. Prostat şikayetlerinde kullanılır

İdrara çıkmayı sağlamış olduğu için prostat şikayetlerini azaltır. Bedendeki su birikimini dengelediğinden bedeni rahatlatır. Ek olarak idrar yolları enfeksiyonlarını da engeller.

19. Bedendeki ağrıların azalmasına yardımcı olur

Kas, eklem ağrıları, baş ağrısı benzeri bedende oluşmuş bulunan bütün ağrıların kısa zamanda geçmesini sağlamaya destek sağlar. Naturel ağrı kesici olarak da adlandırılabilir. Ancak bu çayı dozunda kullanmak oldukça önemlidir.

20. Vitamin ve mineral deposudur

İçeriğinde E, C,K, A vitaminleri ve magnezyum, potasyum minarelleri yer almıştır. İçerdiği potasyum tuzları ile vücuda iyileştirici tesir sağlar.

21. Karaciğerleri gençleştirmeye yardımcıdır

Bedende bulunan fazla sıvıları atar. Bu nedenle karaciğerin sağlığını korurken yenilenmesini sağlar. Karaciğerin fonksiyonlarını destek sunar.

22. Kanı temizlemeye destek sağlar

Antioksidanlar bakımından varlıklı olduğundan kanı temizlerken bununla birlikte hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ek olarak anemiyi de önlediği bilinmektedir.

23. Hazımsızlığa iyi gelir

Müshil tesiri gösteren bu ilaç, kabızlık ve obeziteye iyi gelir. İçeriğindeki polifenolik flavonoid bileşikler ve antosiyaninler yardımıyla insülün üretimini artırarak kan şekeri seviyesini dengeler. Ek olarak iştahı denetim etmeye yardımcı olur.


Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz sapı çayını hazırlamak için 2 bardak suyla beraber 25-30 tane kurutulmuş kiraz sapını cezveye alın ve ortalama 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzdükten sonrasında tatlandırmak için bal yada şeker ekleyebilirsiniz. Sabah kahvaltısında ve akşam yemeğinden evvel kiraz sapı çayı tüketebilirsiniz.


Kiraz Sapı Çayının Zararları

Saymakla bitmeyen faydası bulunan kiraz sapı çayının yararlarının aynı zamanda zararları ve yan tesirleri de bulunmaktadır. Aşırıya kaçırılmadan tüketilmeye özen gösterilmelidir.

 • Olabilecek en ciddi yan tesiri, diüretik etkisinden meydana gelmektedir. Fazla tüketildiği süre kalsiyum atılımını yükseltir.
 • Tertipli kullanılan bir ilaç olduğu takdirde kiraz sapı tüketmeden evvel doktorunuza ne olursa olsun danışmalısınız. İlaç etkileşimleri mevzusunda dikkatli olmak gerekmektedir.
 • İdrar yollarında yada böbreklerde taş hastalarının dikkatli kullanımı gerekmektedir.
 • Hamile olanlar veya bebek emziren annelerin tüketmemesi gerekmektedir, ek olarak sakıncalıdır. Bunun nedeni ise sütün lezzetinin değişmesine veya bebeğin azda olsa etkilenmesine sebep olmasıdır.
 • 15 yaşlarının altındaki çocuklar için pek yararlı değildir, içmemeleri gerekmektedir.
 • Düşük gerilim ve ishal problemi olanların kullanmaması öneri edilmektedir.
 • Kan sulandırıcı tesiri olduğundan, çok fazla tüketildiğinde kanama problemlerine sebep olabilir. Kalp ve damar problemi yaşayan insanların kullanımı sakıncalıdır.
 • Kirli ortamlardan elde edilmiş kiraz sapları içerisinde toksin maddeler barındırabilir. Bu nedenle faydadan o kadar da ziyanı dokunabilir.
 • Ameliyat geçirenler veya ameliyat olacak kişiler için kiraz sapı kullanımı sakıncalıdır.
 • Beyin kanaması ve inme benzeri rahatsızlıklar geçirmiş olan hastalar için kullanılması sakıncalıdır.
 • Ağrı, bulantı, kusma, halsiz hissetme, düşük, ciltte kızarıklık, kaşıntı benzeri alerjik etkide bırakır gözlenebilir. Bunlar gözlendiğinde ne olursa olsun kullanımı bırakılmalıdır.
Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...