Kemik Ağrısı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Tarih:

Kemik ağrısı, her insanın karşılaşacağı, ilk başta düzgüsel gelen ancak tedbir alınmazsa büyüyecek bir rahatsızlıktır. Bir yada daha çok kemikte çok fazla duyarlılık ve ağrı olarak meydana gelir. Kas ve eklem ağrısı ile kıyaslanmamalıdır şundan dolayı genel anlamda kemiğin düzgüsel işlevini yada yapısını etkileyen hastalıklardan ötürü olur. Kişinin yaşamını negatif etkide bırakır, hareketlerini yavaşlatır ve yaşamdan zevk almasına engel olur. Çok fazla nedenden ötürü oluşabilir. Yaş etkeni oldukca {önemlidir}, genel anlamda yaşlı insanlarda oldukca sık görünür. Uzun devam eden ağrı şikayetleri bir hastalığa da bağlayabilirsiniz. Birtakım hastalıkların emaresi olarak çıkabilir.

Kemik ağrısı iskelet sistemine bağlı eklem ağrılarıdır. En bilinen görülen emareleri ve sebepleri ile tedavisi için uygulanan şekilleri keşfedin.

Kemik Ağrısı Sebepleri Nedir?

Tedaviye başlamadan ilkin kesinlikle nedeni araştırılmalıdır ve ona yeterli bir iyileştirme metodu seçilmelidir. Aksi takdirde doğru olmayan ilaç kullanımı veya fizik tedavileri ağrının daha da artmasına belkide daha farklı hastalıkların başlamasına sebep olabilir. Günümüz temposunda bilhassa fazla bitkinlikten ve doğru olmayan hareketlerden ötürü oldukca sık görünür ve iyi gelen organik yöntemlerden cerrahi yöntemlere kadar çok fazla iyileştirme yolu vardır.

Kilo problemleri

Hareket etmeyi elde eden iskelet sistemi kemiklerden oluşur ve fazla baskıdan ötürü ağrımaya sebep olabilir. Fazla kilolar çok fazla hastalığa davetiye çıkardığı benzer biçimde bilhassa obeziteye doğru giden bir kilonuz var ise oluşmuş bulunan fazla baskıdan ötürü ciddi tahribatlar ve kemik ağrısı kaçınılmaz bir son olacaktır. Bu sebepten dolayı derhal hekim kontrolünde rejime başlanmalı ve sıhhatli bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Kilo verilmez ise baskı artacak şikayetler ağrıdan acıya geçecek ve karşı konulmaz bir hal alacaktır.

Doğru olmayan hareket

Meydana gelen doğru olmayan bir hareket ağrımasına sebep olabilir. Hassastır ve vücudun aşina olmadığı bir hareketle ağrımaya sebep olabilir. Bilhassa sporda meydana gelen hatalar, ısınmadan spora adım atmak kemikleri zorlayarak hasar görmesine sebep olabilir. Bünyenin spora aşina olmaması, meydana gelen ters bir hareketin sebebiyle ağrı gelişebilir. Bu ağrı uzun süre devam edebilir. Sporu en azından ilk günler kesinlikle bir eğitmen eşliğinde ve ısınma hareketleri ile başlamak gerekmektedir. Bir tek sporda değil günlük hayatta meydana gelen ters hareketlerde ağrılara neden olabilir. Ağrının kesilmesi için genel anlamda kremler ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Kazalar

İskelet sistemini incitecek bir kaza yaptığınızda ağrılara sebep olabilir. Bu kazalar bir yere çarpmadan doğru olmayan harekete kadar olabilir. Genel olarak travma geçirdiğinde meydana gelir. Tesir kemiği kırabilir yada zedeleyebilir. Oluşmuş bulunan herhangi bir hasar ağrı oluşmasına sebep olur. Kaza sonucunda oluşmuş bulunan ağrılar uzun süre devam edebilir. Ağrının dinmesi için gene ağrı kesici kremler ve ilaçlar kullanılabilir.

Kireçlenme

Yaşlılık ile gelen kireçlenme, eklemlerde meydana gelen mekanik zorlanmalar sonucunda oluşur. Eklem yüzeyinde kalsiyum tuzları birikir ve insan bedeni için bir dönüm noktası haline gelir. Kireçlenme kemiklerde suyun bitmesi olarak da bilinir ve bununla beraber ciddi ağrılar getirir. Genel anlamda 40 yaş üstü kişilerde daha fazla görünür. Uzun seneler süresince ağırlık kaldırmak da kireçlenmeye sebep olabilir. Kıkırdak dokusunda iltihaplanmalar ve enfeksiyon oluşumu da ağrıların yanında gelir.

Kireçlenme bilhassa ayaklarda görünür ve ağrı karşı konulmaz bir hal alabilir. Belkide ağrı adım atma şeklini bile değiştirebilir. Bu yüzde kesinlikle tedaviye zaman kaybetmeden başlanmalıdır. Kireçlenme için yaşlılık romatizması da denebilir. Şundan dolayı yaşlı insanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Ağrılar en sık belde, dizde, ayak bileğinde, kalça ekleminde, omuzda ve dirsekte görünür.

Bursit

Eklemlerde görülen bir daha farklı rahatsızlıkta bursittir. Kıkırdakların keselik iltihaplanması sonucunda meydana gelir ve ciddi ağrılarına sebep olur. Ağrının yanında şişkinlik, ödem toplaması ve hareket azlığı da meydana gelir. Hareket enerjisini azaltır ve iyileştirme edilmezse ilerleyerek karşı konulmaz bir ağrıya sebep olabilir.

Vitamin eksikliği

Vücuda yeteri oranda vitamin ve mineral girmezse ortaya ciddi problemler ve ağrılar çıkabilir. Daha kuvvetli olması ve gelişmesi için sıhhatli beslenme oldukca {önemlidir}. Tüketilen her gıda dikkatli bir biçimde seçilmelidir. Vitaminsiz kalmış bir vücut bunu kırmızı alarm olarak çeşit çeşit yöntemler ile belli edebilir. Bu belirtilerden birisi de kemik ağrısıdır. Kişinin kuvvetsiz düşmesine sebep olur ve yaşamını negatif etkide bırakır.

Günlük vitamin ve mineral miktarı karşılanmalıdır. Bilhassa temel gıda değerleri vücutta dengeli bir biçimde bulunmalıdır ki bu benzer biçimde problemler meydana gelmesin. Bilhassa D vitamini ve kalsiyum eksiği var ise kemik ağrısı görmeniz olası bir emaredir. Bu eksiği besinler, ek gıdalar ve vitaminler ile tamamlayabilirsiniz. Kucak dolusu süt ve süt ürünler tüketmeniz gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde vitamin eksikliği kemik erimesine sebep olabilir.

Kemik erimesi

Şayet vitamin eksikliği önlenemezse problem kemik erimesi hastalığı olabilir. Bilhassa yaş ilerledikçe görünebilecek bir hastalıktır ve kişinin yaşamını negatif yönde etkide bırakır. Hareketlerini kısıtlar, rahat uyuyamama ve oldukca fazla ağrıya sebep olur. Bu sebepten dolayı gençken vitamin ve mineraller depolanmalıdır.

Şundan dolayı yaş ilerledikçe depolama işlemi son bulur ve depolanan gıda değerleri kullanılmaya başlanır. Depoda yeterli seviyede yoksa bir müddet sonrasında biter ve ağrılar adım atar. Devamında daha farklı hastalıklarında oluşmasına zemin hazırlar. Ek olarak yaşa bağlı olarak dokuların zayıflaması da ağrılara sebep olabilir.

Gelişme

En zararsız olan ağrı sebebi gelişme evresidir. Bilhassa ergenliğe girmiş çocuklarda aniden artan boy ve kilo ciddi ağrılara sebep olabilir. Şundan dolayı bu evre kemiklerin en oldukca geliştiği, büyümüş olduğu evredir. Bu durum cinsiyete nazaran değişim izah edebilir. Şundan dolayı adam ve kızlarda ergenliğe girme yaşı değişim gösterir. Bu dönem kemik ağrısı oldukca fazla olur.

Bunun haricinde halsizlik, enerji düşüklüğü de yaşanabilir. Aniden meydana gelen yoğun baskı acıyla karışık bir hal alır. Bu süre geçici ve düzgüsel bir durumdur. Bu sebepten dolayı herhangi bir tedaviye gerek kalmamıştır. Bir tek ağrıyı hafifletmek amacı ile çeşit çeşit hareketler yapılabilir. Daha da fena bir hale getirmemek için uzmandan yardım alınmalıdır.

İstisna durumlar

Oldukca sık görülmese de birtakım durumlarda paratiroid bezleri oldukca fazla çalışır ve ağrı meydana gelebilir. Bunun haricinde Septik artrit ve Gut hastalığı sebebi ile ağrı meydana gelebilir.

Kanser

Ağrının oluşmasındaki en tehlikeli ve en mühim sebeplerinden biri kanser olabilir. Heralde her kemik ağrısını kanser emaresi olarak görmek doğru değildir. Ancak daha farklı emareler de var ise derhal doktora başvuru yapılmalıdır. Ağrıyan bölgenizi bir yere çarptığınızı yada doğru olmayan hareket yaptığınızı düşünüyorsanız bununla ilgili bir iyileştirme metodu belirleyebilirsiniz. Şayet geçmek bilmeyen ve sebepsiz ağrılarınız var ise kanserden şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Yaşanmış olan ağrılar böbrek, meme, akciğer, prostat, tiroid ve karaciğer kanserinin emaresi olabilir. Ancak en sık kemiklerde meydana gelen tümör sonucunda oluşur. Kontrolsüz olarak bölünen hücrelerin meydana getirmiş olduğu tümör, kemiklerin içinde da çıkabilir, tümör değişik tiplerde meydana gelebilir. Bunlar;

Multiple Myeloma

En sık görülen kanser çeşididir. Kemik iliğinde meydana gelir ve fena huylu bir tümördür. Her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olabilir. Emareleri içinde ağrı vardır ve bu ağrılar dayanılmayacak boyutlara gelebilir. Genel anlamda 50-70 yaş aralığındaki kişilerde herhangi bir kemik iliği üstünde meydana gelebilir.

Bu tümör için kan kanseri de diyebiliriz. Bütün vücuda yayılabilme potansiyeline haiz bir tümördür. Genel anlamda ilikten başlayarak bütün kemiklere sıçrayabilir. Toksit içeren maddelere fazla maruz kalmak, radyoaktif ışınlar ve geçmeyen iltihaplanmalar sebep olabileceği benzer biçimde değişik emareleri vardır. Bunlar;

 • Ağrısının geceleri artması,
 • Sırt, boyun ve bel bölgelerinde daha çok ağrı olması,
 • Kabızlık, idrara çıkmakta zorlanma,
 • Kemiklerde meydana gelen kırık ve şişlikler,
 • Nefes darlığı, halsizlik ve çarpıntı,
 • Kemiklerde oluşmuş bulunan ince sızılar.

Osteosarkoma

En sık görülen ikinci tümör çeşidi de Osteosarkoma’dır. Genel anlamda erişkinlik çağındaki kişilerde olur ve en oldukca diz, kalça ve omuz kısımlarında meydana gelir.

Ewing’s Sarkoma

Ağrısına yol açan bir daha farklı fena huylu tümörde Ewing’s Sarkoma’dır. Daha oldukca 5-20 yaş aralığında meydana gelir. Oldukca sık görülen bir tümör çeşidi değildir gene de önlem alınmalıdır. Oldukca geniş bir bölgeye yayılmış halde yumuşak doku kitlelerinden oluşur. En sık görülen bölgeler ise alt ve üst uzuvlar, leğen kemiği ve omuzlardır.

Kondrosarkoma

Son çeşitte Kondrosarkoma’dır. Öteki çeşitlerde olduğu benzer biçimde şiddetli kemik ağrısı ile birlikte gelir ve fena huylu bir tümördür. Genel anlamda 40-70 yaş aralığında görünür. En oldukca kalça ve leğen kemiğinde, omuzda geniş kitleler, şişlikler halinde görünür.

Kanser ağrıları nasıl anlaşılır?

Kanser emaresinde ağrı değişik şekillerde vücuda tesir edebilir. Kimi zaman oldukca daha azca ağrı yapar, bazende dayanılmayacak kadar oldukca olur. Ağrılar genel anlamda künt denilen sızılar ile vücuda tesir eder ve vücudun belirli bölgelerinde meydana gelebilir. Şahıs ne kadar dinleniyor, ağır iş yapmıyor olsa bile ağrı devam edebilir. Şundan dolayı hastalık bedeni içten feth etmektedir. Bilhassa gece yatınca ağrılar artabilir ve uyku uyumaya engel olabilir.

Birtakım durumlarda patolojik kırıklar meydana gelebilir ve ağrının artmasına sebep olur. Ağrılar yanında ateş ve terleme de getirir. Kemikteki tümör kimi zaman ağrısız da meydana gelebilir. Bu hastalığın teşhisini koymak daha zor olsa gerek, fakat çekilen röntgen filmleri ile belli olur. Bu da bir tesadüf olacaktır. Tedaviye başlamadan ilkin kesinlikle röntgen filmi çekilmelidir.

Kemik iltihabı

Kemik iltihabı tıbbi adı ile Osteomiyelit vücuda bakteri ve mikrop girişi sebebiyle meydana gelir ve bununla beraber şiddetli ağrıları getirir. Bu zararı olan organizmalar kan ile birlikte vücudun her yerine taşınabilir ve bu yerlerden asla şüphesiz en sık görüleni de kemiklerdir.

Yaralanmalar iyileştirme edilmezse iltihaplanmalar meydana gelir ve sebebiyle kemik kayıpları yaşanabilir. Enfeksiyon osteomiyelit olarak malum ciddi bir hastalığa sebep olabilir. Bu hastalık genel anlamda bedendeki enfeksiyonun kemiklere sıçraması sonucunda hücreleri öldürür ve şiddetli ağrılara sebep olur.

Kas yırtılmaları

Bilhassa kürek kemiğinde görülen ağrıların sebebi kas yırtılması olabilir. Kas yırtılması bununla beraber şiddetli bir ağrı getirir ve yaşam şartlarını negatif etkide bırakır. Bilhassa geceleri artan ağrı uyu problemi yaşamaya sebep olur. Kas yırtılmaları genel anlamda sporcularda görünür.

Doğru olmayan bir hareket kas yırtılması ile sonuçlanabilir. Omuz genel anlamda serttir ve elinizde bir yere uzanırken güçlük yaşarsınız. Bu durum omuz kaslarınızda birinin yırtılmış olabilme ihtimalini gösterir. Tertipli devam eden bir ağrı olacaktır.

Kalp krizi

Bilhassa kol kemiğinizde geçmek bilmeyen bir kemik ağrısı var ise bu kalp krizinin habercisi olabilir. Her kol ağrısı için doktora gitmeye gerek kalmamıştır. Fakat bölgesel ve şiddetli olan ağrılar iyileştirme isteyebilir. Ek olarak bu biçim ağrılar uzun soluklu olarak devam edecektir. Bu ağrı kolunuzdan omzunuza kadar uzanır. Derhal doktora başvurmanız gerekmektedir.

Tendinit

Elinizi kullanmakta güçlük çekiyorsanız, bir şeyi tutarken istem dışı düşürüyorsanız veya sıkma işlevini uygulayamıyorsanız tendinit rahatsızlığı var diyebiliriz. Bu hastalık kolda ağrılara sebep olur ve iyileştirme edilmezse dayanılmayacak bir hal alır. Ek olarak kolunuzu, elinizi, el bileğinizi, parmaklarınızı kullanmakta güçlük çekersiniz. Bu sıhhat problemi en oldukca tenisçilerde görüldüğü için tenis dirseği olarak da bilinir.

Çıkık

Vücudunuz herhangi bir bölgesinde bitmek bilmeyen bir ağrı var ise bu çıkık olabilir. Kemiklerde görülen ağrılar oldukca değişik bölgelere çekilebilir. Fakat yakın bir zamanda bir kaza geçirdiyseniz ve bilhassa kol ve bacak bölgelerinizde çıkığa sebep olacak bir hasar oluştuysa ağrı bundan ötürü meydana gelmiş olabilir.

Çıkık, dayanılmayacak ve uzun süre devam eden ağrılar ile anlaşılabilir. Ek olarak şişme, morarma benzer biçimde tesirleri de olur. Ağrı tendonlara, sinirlere ve bağlara zarar verdiği için de oluşur. Dinlenme, buz koyma, fizik iyileştirme iyileşmeye destek olacaktır. Geçmezse cerrahi işlemlere de başvurulabilir.

Lösemi

Lösemi, kemik iliği şu demek oluyor ki kan kanseridir. İlik bütün hücrelerde bulunur ve kemik hücreleri üretiminden mesuldür. Lösemi kemikler ile ilgili bir kanser olduğundan genel anlamda bacak kemiklerinde oldukca fazla ağrıya neden olur. Tedavisi için kemik iliğine gereksinim duyulabilir.

Kemiklerde kan akışının bozulması

Kan akışını bozan hastalıkların meydana gelmesi de kemik ağrısına sebep olabilir. Orak hücre anemisi benzer biçimde birtakım hastalıklar kemikte kan akışı olmasını engeller ve durağan(durgun) bir kan deposu olmayan kemik dokusu yavaş yavaş ölmeye adım atar ve dokusunun zarar görmesi de ağrılara sebep olur.

Kemiklerin ağrımasının emarelerinden de oldukca kısa bir biçimde söz etmek gerekmektedir. Kemik ağrısına maruz kalan hastalar otururken kuyruk sokumunda ağrı duyar, eklemde şişkinliğin meydana gelir ek olarak kalça üstü oturmalarda kemiklerin batması ve kemik seslerinin gelmesi sürekli olarak yaşanmış olan belirtilerdir. Öte taraftan eklemde şişkinliğin meydana gelmesi de önde gelen kemik ağrısına yol açan durumlar olarak karşımıza çıkıyor.


Kemik Ağrısının Emareleri Nedir?

En belirgin emaresi hareketsiz veya hareket halindeyken dayanılmayacak bir acı yaşanmasıdır. Öteki emareleri ise hususi nedenlerden dolayıdır. Ağrıyla birlikte şişme, yaralanma, gözle görünür kırılmalar ve öğütme sesleri meydana gelebilir. Hususi nedenlerden ötürü oluşmuş bulunan emareler ise:

Mineral eksikliğinde

Kas ve doku ağrısı, uyku bozukluğu, bitkinlik, deride şişkinlik, sırt ağrısı, duruş bozukluğu, süre içerisinde boy kaybı oluşur.

Kanserde

Baş ve göğüs ağrısı, kemiklerde görülen kırıklar, sarılık, nöbet geçirme, karında şişme, nefes alıp vermede güçlük oluşur.

Kemik kanserinde

Artan kemik kırıkları, deri altında şişkinlik, uyuşma oluşur.

Kemiklerde kan akışının durması durumunda

Eklem becerilerinin süre içerisinde azalması, hareket yavaşlığı, bulantı, iştah eksikliği oluşur.

Lösemide

Bitkinlik, nefes alıp vermede güçlük, gece terlemesi, nefes cilt, aniden kilo kaybı oluşur.

Gebelik

Hamile hanımlarda kemik ağrısı oldukca sık görünür. Sonuçta içlerinde büyüyen bebek, kemiklerin genişlemesine ve buda ağrılara sebep olabilir. Bu ağrılara pelvic kemik ağrısı denir. Kimi zaman pelvic dönem ağrısı olarak da bilinir. Ağrılar en oldukca kasık kemiklerinde ve eklemlerde meydana gelir. Bu ağrı doğumdan sonraya kadar devam edebilir. Erken iyileştirme semptomların azalmasına sebep olabilir. Çeşit çeşit iyileştirme şekilleri kullanılabilir.


Kemik Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Ağrıya neden olan sebep çeşit çeşit yöntemler ile bulunabilir. Teşhis konması sebebin anlaşılması için oldukca {önemlidir}. Nedeni bilmeden ilaç kullanmak yada egzersizlere adım atmak ağrının ilerlemesine sebep olabilir. Erken teşhis de acele iyileşmeyi sağlar. Ağrının nedenini kati bir biçimde bilmiyorsanız derhal doktora gitmeniz gerekmektedir.

Genel anlamda ağrılar aşırıya kaçmadıkça doktora gidilmez. Fakat karşı konulmaz bir hal alınca ve geceleri artması ile doktora başvurulur. Şayet sebebini bilmediğiniz bir şekildeyse ve oldukca uzun devam eden bir ağrı ise kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir. Kemik ağrısı için gidilmesi ihtiyaç duyulan bölüm ortopetidir.

Hekim, ağrının altında yatan sebebi öğrenmeye çalışır. Altta yatan nedeni öğrenmek ve tedaviye adım atmak ağrının azalmasını belkide geçmesini sağlayabilir. Hekim ilk önce fizik muayene halletmeye adım atar tıbbi sorular ile devam eder. Soracağı sorular şu biçimde olabilir;

 • Acı nerede bulunuyor?
 • Acıyı ilk ne süre hissettin?
 • Acı her geçen gün kötüleşiyor mu?
 • Ağrının yanında daha farklı semptomlarda var mı?

Bu sorular haricinde hekim vitamin eksikliği veya kanser emaresi aramak adına kan testleri yapmanızı isteyebilir. Bu testler ek olarak kemik sağlığını etkileyecek enfeksiyonlar olup olmadığını ve adrenal bez bozukluklarını da tespit eder. Testler haricinde röntgen çekimi, BT taramaları ve MRG’ler de yapılır.

Bunlar da yaralanmaların, tümörün ve kemik lezyonlarının değerlendirilmesine destek sunar. Kemik iliğindeki anormallikleri saptamak için idrar emekleri yapılmasını tercih edilebilir. Birtakım durumlar tek bir kontrol kafi olmayabilir, hekim kati teşhis koymak adına birden fazla kontrol yapabilir.


Kemik Ağrısı Tedavisi

Kemik kanseri tedavisi

Kanser emaresi sonucunda meydana gelen kemik ağrıları iyileştirme edilmesi ile geçecektir. Eskiye nazaran günümüzde kemik tümörünü iyileştirme etmek oldukca daha rahat bir hal almıştır. Teknoloji ve bilimin ilerlemesi ile fena huylu tümörlerin tedaviye cevap verme olasılığı artmaktadır. Evvelde tümörden kurtulmak amacı ile kemik Tamamıyla alınır.

Günümüzde ise ilik nakilleri ve kemiğe yeterli protezler takılması ile iyileştirme edilebilir. Bunun haricinde iyileştirme aşamasında kemoterapi, ışın, biyolojik iyileştirme de kullanılır. Her kanser tedavisinde olduğu benzer biçimde kemik tümöründe de birtakım yan etkide bırakır olacaktır. Belkide kimi zaman kemiklerdeki ağrılar artış izah edebilir.

Kemik kanseri tedavisine başlamadan ilkin yapılacak olanları şu biçimde sıralayabiliriz,

 • Kemik taraması,
 • Bilgisayarlı tomografi (CT),
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI),
 • Pozitron emisyon tomografisi (PET),
 • Röntgen,
 • İğne yada cerrahi biyopsi.

Kanserin evresi de iyileştirme sürecini etkileyecek bir daha farklı faktördür. Evrenin ilk etapta veya son olmasına bağlı olarak farkı yöntemler seçilir. Kanser evresini belirleyen etkenleri şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Tümörün boyutu,
 • Kanserin ne kadar süratli büyümüş olduğu,
 • Tümörden etkilenen kemik sayısı,
 • Kanserin vücudun öteki bölgelerine yayılıp yayılmaması.

Iyileştirme de cerrahi işlemler de uygulanabilir. Bu işlemler fena huylu tümörün ve etrafındaki dokunun vücuttan alınması ile olur. Cerrah tümörlü kemiği alabilir ve yerine kemik bankasından daha farklı bir kemik koyabilir. Kemoterapi en bilinen olanıdır. Damardan verilen kuvvetli anti-kanser ilaçları ile yapılır. Kemoterapi genel anlamda kondrosarkom için oldukca etkili değilken, osteosarkom ve Ewing için etkili olabilir. Bu iyileştirme şekilleri haricinde ışınım tedavisi de kullanılabilir.

Kanserli hücreleri öldürmek için X ışınları gönderilir. Bu iyileştirme yönteminde bir masaya yatırılırsınız ve vücudunuzdaki kırılgan noktalara hedef alan ışınlar gönderilir. Böylelikle kemik ağrısına yol açan tümörler küçültülür yada çıkartmak için hazır hale getirilir. Işınım tedavisi ameliyatla çıkmayan kırılgan dokular üstünde kullanılır. Şayet kanser ilerlemişse bu metot denetim altına almak adına kullanılabilir.

Hamilelikte iyileştirme

Eklemleri doğru hareket ettirmek adına fizik iyileştirme, su egzersizleri ve çeşit çeşit hususi hareketler kullanılabilir. Pelvic tabanı güçlendirmek adına egzersizler yapılabilir. Heralde bu iyileştirme şekilleri kesinlikle hekim kontrolünde yapılmalıdır. Son günlerde popüler olan hamile yogası hem anne sağlığı hem de annenin sağlığı için son derece etkili bir çalışmadır.

Vitamin ve mineral alımı

Ağrının belkide neredeyse bütün hastalıkların en büyük sebeplerinden biri vitamin ve mineral eksikliğidir. Bilhassa d vitamini eksikliğiniz var ise kemiklerinizde ağrı olabilir. Bu sebepten dolayı sıhhatli ve tertipli beslenmek oldukca {önemlidir}. Vitamin ve mineral bakımından varlıklı besinler tüketilmeli, sağlıksız yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu düzene devam ettiğiniz sürece ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bilhassa balık, et, süt ve süt ürünleri, meyve, sebze çoğunlukla tüketmelisiniz.

D vitamini yalnız gıdalardan alınmaz, güneş ışığı da büyük rol oynamaktadır. Kucak dolusu güneş banyosu yapmak oldukca iyi gelecektir. Ağrılarını alır ve gelişmesine katkıda bulunur. Güneş ışığı derimizin altındaki maddeleri D vitaminine çevirir. Ek olarak ek vitaminler de tüketebilirsiniz. Gençken ne kadar tüketirseniz vücut o denli fazla depolar ve yaşlanınca kemik erimesi benzer biçimde hastalıklara yakalanma riskiniz son derece azalır.

Antibiyotik

Hekim ağrının sebebinden pek güvenilir değilse veya enfeksiyondan şüpheleniyorsa antibiyotik yazabilir. Emareler ve ağrı kullanmaya başladıktan sonrasında bitmiş olsa bile ilacın bütün seyrini kullanmaya devam edin. Kortikosteroidler, inflamasyonu azaltmak içerisinde genel olarak kullanılır. Mikropları öldürmek içerisinde antibiyotikler kullanılır. Bu antibiyotikler siprofloksasin, klindamisin ve vankomisini ihtiva eder.

Cerrahi işlem

Bilhassa enfeksiyon sebebi ile ölen ve parçalanan kemik parçalarını çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Kırık kemikler, tekrardan düzene sokmak yada kanserin sebep olduğu tümörü çıkarmak için de cerrahi işlemler gerekebilir. Eklemlerin değiştirilmesi gerekliyse da rekonstrüktif adında olan daha ciddi cerrahi işlemler uygulanır.

İğne

Naturel yöntemlerin haricinde kimyasal yöntemlerde kullanılabilir. Şayet geçmek bilmeyen bir ağrı var ise ve doktora gittiyseniz, ağrıyı geçirmek adına iğne yapabilir. Bu iğneler birkaç gün sürebilir veya yalnız tek seferlik olabilir. Ağrının geçip geçmemesine bağlı olarak değişmiş olur. İğne ağrı kesici tesiri gösterip ağrıların geçmesini elde edecektir.

Kabızlığı önleme

Ağrı kabızlıktan ötürü meydana gelmiş olabilir. Kabızlığı önlemek adına ilk yapmanız ihtiyaç duyulan şey bağırsaklarınızı koruma altına almak ve temizlemek olacaktır. Bağırsaklarınızı rahatlayacak besinler tüketmeli, kucak kucak su içmelisiniz. Kabızlığınız geçmiş olduğu halde kemik ağrısı devam ederse daha farklı bir nedenden ötürü ağrıyor olabilir, doktora görünmenizde yarar vardır.

Dinlenme

Yoğun tempolu bir hayata sahipseniz kemik ağrıları yorgunluğa bağlı olarak kaçınılmaz olabilir. Ağrıları dindirmek adına çok fazla değişik metot kullanılabilir. Fakat en lüzumlu ve yapılması ihtiyaç duyulan şey dinlenmektir. Oldukca fazla oturmak, hareketsiz kalmak da kemik ağrısına sebep olabilir. Fakat günlük yaşamın temposundan sıyrılıp, dinlenmek ve tertipli uyku çekmek oldukca {önemlidir}. Günde minimum 7 saat uyku şarttır. Doğru yatak ve yastık seçimi de ağrıların dinmesine destek olabilir.

Sıcak ve soğuk kompres

Şok tesir yaratarak da geçirebilirsiniz. Bunun için sıcak ve soğuktan yararlanmanız gerekecektir. Sıcak kompres, ağrıyı dindirir ve kan akışını hızlandırır. Soğuk kompres da ağrıyan bölgede iltihaplanma veya enfeksiyon var ise onu geçirir ve uyuşukluk hissiyatı verir. Her iki yöntemde ağrı kesici olarak kullanılabilir, ağrının boyutu ve nerede olduğuna bağlı olarak ikisinden birini seçebilirsiniz.

İlaçlar ve kremler

Vücut ağrılarının dinmedi için krem ve ilaçlar da kullanılabilir. Ancak bunlar kimyasal ürünler olduğundan kesinlikle hekim kontrolünde alınmalıdır. İlk Başta ağrının nedeni öğrenilmeli ve ona nazaran ilaç tedavisine başlanılmalıdır. Kullanılan doğru olmayan bir ilaç yada krem daha farklı hastalıklara davetiye çıkartabilir. Ağrısının nedeni daha farklı bir hastalıksa ona nazaran ilaç kullanılmalıdır. Ağrıların dinmesi için kullanılabilecek ilaç ve kremler;

 • Ultraproct pomat
 • Kas gevşetici kremler,
 • İbufen,
 • Dolven,
 • Algesal Pomat,
 • Artril Forte.

Ağrı kesici

Ağrıyı durdurmak için en sık tercih edilen metot ağrı kesicilerdir. Fakat yalnız ağrının azalmasını veya kesilmesini sağlar, altta yatan sebebi iyileştirmez. Bu sebepten dolayı hekim kontrolünde kullanılması oldukca {önemlidir}. İbuprofen, Tylenol benzer biçimde ilaçlar kullanılabilir. Paracetamol ve morning benzer biçimde reçeteli ilaçlar ise şiddetli ağrılarda verilmektedir.


Kemik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hanede kendi başınıza kemik ağrısına acil müdahale olarak bitkisel formüllerle her yönden eklem ağrılarınızın giderilmesini sağlayabilmeniz mümkün. Bu bitkisel formüller;

 •  Isırgan otu
 •  Lahana
 •  Epsom tuzu
 •  Acı biber hanede kendi başınıza yapabileceğiniz formüllerden bazılarıdır. Tüm bu formüller neticesinde hakkaten de kemik ağrısına ne iyi gelir, kemik ağrısı nasıl geçer siz de her açıdan kavramış olacaksınız.

Isırgan Otu

Yüksek oranda bor içeren ısırgan otunun kemikleri güçlendiren, iskelet sistemindeki eklem kırıklıklarını, kemik çatlaklarını onaran bir yapısı vardır, öte taraftan enfeksiyonların her açıdan iyileştirme altına alınmasında da genel olarak kullanıldığını kesinlikle dile getirmek gerekmektedir.

Uygulanışı

Yeteri oranda ısırgan otunu içi su dolu tencerede kaynatın. 20 dakika kaynadıktan sonrasında demlenmesini bekleyin. Arkasından süzgeçten geçirin ve sonrasında için. Bunu günde bir kez tok karnına yapmanız kemik ağrılarının şifa bulmasında etkili en organik iyileştirme şekillerinden birisidir.

Lahana

Antioksidan tesiri yardımıyla bedendeki toksinleri atan lahana da kemik ağrısı tedavisinde kullanılıyor. Ek olarak ödem oluşmasını da engellemiş olan etkili formülüyle organik iyileştirme şekillerinden biri olmaya devam ettiğini dile getirmemiz gerekmektedir.

Uygulanışı

Bir fincan içine limonlu su karışımı yapın. Arkasından hafifçe kurumuş lahana yapraklarını limonlu suya batırarak bigün beklemeye alın. Son olarak olarak lahanayı ağrıyan yere gezdirin ve bunu her gün saat başı yeniden edin. Bu eklem ağrısının kısa süre içerisinde tedavisinde hakkaten de son aşama etkili formüllerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Epsom tuzu

Eklem ağrılarının sebebi romatizmal hastalıklardır. Romatizmal hastalıklara maruz kalanların da sık sık karşı karşıya kaldıkları sorunların başlangıcında iltihaplanma gelir. İşte bu duruma bağlı kemik ağrısı çekenlerin imdadına epsom tuzu yetişiyor. Şundan dolayı epsom tuzu irin sökücü ve emilimi hızlandırıcı tesiri yardımıyla kemikteki iltihapları aniden söker atar. Bu şekilde kemik ağrısının tedavisini mümkün hale gelecektir.

Uygulanışı

Genişçe bir leğenin içine epsom tuzlarını karıştırın ve buz benzer biçimde suya ayaklarınızı sokun. Bu ağrının her nerede olursa olsun ayak uçlarında yoğun olarak bulunan sinir uçlarının verdiği uyarıcı etkiyle eklem ağrısının kısa süre içerisinde hem de kendi evinizin şartlarında tedavisi için kafi olacaktır.

Acı Biber

Acı biber acıları dindirir, buna kemik ağrısı da dahildir. İşte bu durum dikkate alındığı süre evinizdeki acı biberi kullanarak eklem ağrılarınızdan kısa süre içinde kurtulacaksınız.

Uygulanışı

Acı biberi ıslatın ve 5 dakika tencerede kaynatın. Hindistan cevizi yağıyla karıştırabilirsiniz. Kazandığınız karışımı ağrının nüksettiği sorunlu bölgeye sürün ve 20 dakika bekleyin. Bunu her gün tertipli olarak yapmanız 1-2 hafta içinde kemiklerinizin ağrısını ortadan kaldırıcı etkiye haizdir. Biberin ağrıları dindirdiği internasyonal araştırmalarca da kanıtlanmıştır.

Soya sütü

Kalsiyum eksikliğine dayalı kemik ağrısının kısa süre içinde tedavisinde kullanılır.

Uygulanışı

Her sabah sütün içine bir miktar soya taneciklerinden serperek için. Bu kalsiyum eksikliğine dayalı kemik ağrılarını kesinlikle ortadan kaldıracaktır. İşte yer verilen bu bitkisel iyileştirme yöntemlerini dikkate alarak her açıdan kemik ağrınızdan siz de kurtulmuş olacaksınız.

Bitkisel Yağ Masajı

Kemik ağrısı şikayeti olanların gene hanede yapabilecekleri veya alanında uzman masörden alabilecekleri iyileştirme metodu de bitkisel yağlarla masajdır. Bu da kemik ağrısının kısa süre içinde ortadan kalkması adına hakkaten de {önemlidir}.

Malzemeler

Uygulama:

Bu yağların karışımı, sorunlu kemik bölgesine masaj terapisinde uygulanmalı ve vücut dinlendirilmelidir. Hanede kendi başınıza bu masajı yapmanızın bununla beraber alanında uzman masaj terapistinden hizmet almanız tesirini daha iyi hissettirmesi bakımından hakkaten de öncelikli olarak önerilir. Bu bitkisel yağları aktarlardan oldukca basit bir biçimde temin etmeniz mümkün.

Kemik Ağrısına Kalsiyum Deposu Gıdalar

Kemik ağrısına uzmanların senelerden beri önerdikleri kalsiyum deposu besin takviyelerini kesinlikle almamız gerekmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkması öncesi alınacak tedbirler olarak da son aşama {önemlidir}. İşte yer verilen bu özelikleri ele alırsak her açıdan kemik ağrısına iyi gelen kalsiyum deposu gıdaların süt ve süt ürünleri (peynir, süt, yoğurt, ayran) geldiğini dile getirmek gerekmektedir.

Çocuklarda süt tüketimi alışkanlığı kazandırmak adına gene Tamamıyla organik kakaodan elde edilmiş çikolatalı sütlerin kullanılması gene eklem sisteminin dolayısıyla kemiklerin kuvvetlenmesi bakımından son aşama {önemlidir}. Omega 3 bakımından varlıklı olan balık tüketimi de uzun senelerden beri uzmanların öneri ettikleri ürünlerden biri olmaya devam ediyor.

Hususi rejim

Naturel yöntemler ile geçirmek isteyen kişiler hususi rejimler de uygulayabilir. Bu rejimler ve içeriklerindeki malzemeler Tamamıyla kemik ağrısını geçirmeye yönelik organik bir ağrı kesici tesiri yaratır. Ağrının sebepleri çok fazla kilo, enfeksiyon veya kuvvetli bir gripse bu rejimi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • Ananas tohumları
 • Üzüm
 • Zeytinyağı

Nasıl Uygulanır?

Bütün malzemeler karıştırılır ve günde bir yada iki defa olacak biçimde tüketilir. Bu hususi rejimi yalnız 2 gün kullanmanız gerekmektedir. 2 gün sonunda ağrılar dinecektir. Bu rejimi uygularken sabahları zeytinyağı içebilirsiniz. Ek olarak kucak kucak su tüketmeniz gerekmektedir. Rejim ek olarak bağırsaklara da oldukca iyi gelecektir. İkinci gün sonunda rejiminize taze sebze, balık, chia tohumu ve sebze içeren gıdaları de ekleyebilirsiniz.

Hususi meyve suyu

Oluşmuş bulunan ağrının aslolan nedenlerinden biri yetersiz ve dengesiz beslenme, vitamin ve mineral eksikliğidir. Bilhassa vücudun gereksinim duyan vitaminler kucak kucak tüketilmelidir ve vitamin bakımından varlıklı bir meyve suyu hazırlamak oldukca iyi gelecektir. Kalsiyum, A, B, C, E vitaminleri, magnezyum ve potasyum bakımından varlıklı olan bu tanım, ağrıların dinmesine destek olacaktır. Ek olarak varlıklı içinde ne olduğu çok fazla hastalığa karşı vücudun daha sağlam kalmasını elde edecektir.

Malzemeler

 • 8 tane çilek,
 • 2 yiyecek kaşığı portakal suyu,
 • 2/3 su bardağı oranında soya sütü.

Nasıl Uygulanır?

Bu malzemelerin hepsi beraber blenderdan geçirilerek taze taze tüketilmelidir.

Papatya çayı

Kemik ağrısına direkt papatya özlerinden elde edilmiş papatya çayı öneriliyor. Siz de her gün bir fincan papatya çayını tok karnına öğle yemeğinden sonrasında yada her sabah kahvaltıda içerek tesirini hissedeceksiniz. Bu şekilde hem romatizmaya bağlı kemik ağrılarının hem de öteki etkenlere bağlı nüksetmiş olan kemik ağrılarının kısa süre içinde ortadan kalktığını görmüş olacaksınız.

Zencefil çayı

Antioksidan tesiri Tamamıyla organik olan zencefil iskelet sistemi hastalıklarının en bilinen olanı kemik ağrısı ve eklem ağrısı sorunlarında kullanılmaktadır. Uzmanlara nazaran zencefil köklerinden elde edilecek bitkisel çay ağrıların ortadan kaldırılmasında son aşama işe yarar.

Uygulanışı

Bir miktar zencefili kısık ateşte tencerede kaynatın ve peşinden süzgeçten geçirin. Süzdükten sonrasında içine bir miktar limon sıkarak bu bitkisel çayı günde bir kez için. Zencefil köklerinin ağrı şikayetlerini ortadan kaldırmada hakkaten de son aşama büyük tesirinin olacağını dile getirmemiz gerekiyor.

İbrahim Saraçoğlu Kemik Ağrısı Kürü

Kimyager, mikrobiyoloji uzmanı ve biyoteknoloji uzmanı olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu alternatif tıpla iyileştirme şekilleri mevzusunda kendine en oldukca güvenilen ilim adamlarından birisi olmayı sürdürüyor. Kemik ağrısı sorunlarıyla karşı karşıya kalan hastalara Saraçoğlu tarafınca tavsiye edilen bitkisel kür de her türlü nedene bağlı eklem ağrılarının oldukca kısa süre içerisinde Tamamıyla ortadan kaldırılması adına hakkaten dikkat çekiyor.

Çınar Yaprağı Kürü

Tabiat ananın şifa deposu ürünlerinden birisi de çınar yapraklarıdır. Çınar yaprağı kürü, eklem ağrılarının tedavisinde uzmanların önerdikleri bitkisel formüllerin başlangıcında geliyor.

Uygulanışı

Tencerede bir miktar çınar yaprağını kaynatarak demleyin. Ondan sonra süzgeçten geçirin ve peşinden şikayetçi olduğunuz yere süzdüğünüz çınar yaprağını her gün iki saatte bir uygulayın. Bu çınar yaprağı kürü yardımıyla ekleme bağlı kemik ağrılarının iyileştirme altına alınmasını sağlamakla kalmayacak romatizmaya bağlı kemik ağrılarının da ortadan kalkmasında hakkaten de etkin şifa deposu olacaktır.


Kemik Ağrısı İçin Fizik Iyileştirme Egzersizleri

Kemik ağrısı şikayeti olan hastalar Travmotoloji ve Ortopedi poliniğinden muayene olabilir. Alanında uzman hekimler tarafınca bu yöndeki şikayeti bulunan hastalar için önerilenlerden birisi olarak etkin iyileştirme yönteminin yer aldığını kesinlikle dile getirmemiz gerekiyor.

İşte yer verilen bu özellikleri neticesinde her açıdan kemik ağrısının oldukca kısa süre içerisinde iyileştirme altına alması ehemmiyet teşkil eder. Bunun bununla beraber kemik ağrısının iyileştirme altına alınmasında kullanılan fizik iyileştirme egzersizleri de ferdin ileride oluşabilecek daha ciddi hasarlarla karşı karşıya kalmaması adına eleştiri öneme haiz.

Kısa Mesafeli Yürüyüş

Hareketsiz bir yaşam yalnız eklem ağrılarına ve buna bağlı bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı vs sebep olmaz bununla beraber dolaşım sisteminden boşaltım sistemine, solunum sisteminden üreme sistemine varıncaya kadar vücudumuzun her yerinde pek çok sorunların başlamasına sebep olur. Bunun için kısa mesafeli yürüyüş her gün tertipli olarak bir saat yapılmalıdır.

Yürümek en büyük spordur sözü hakkaten de doğrudur. Şundan dolayı tertipli olarak yürüyüş icra eden kişilerin karşı karşıya kalabilecekleri sıhhat problemlerinin hakkaten de ortadan kaldırılması mümkün olacaktır. Bu da her açıdan dikkat çeken hususlardan biri olarak mutlak surette karşımıza çıkar.

Yüzüstü Vücut Gerdirme

Yüzüstü yatarak vücudunuzu gerdirme hakkaten de en etkili fizik iyileştirme şekillerinin içinde geliyor. Yüzüstü uzanın ve bacaklarınızı birbirine paralel olacak biçimde birleştirin ve iki ellerinizle ayaklarınızın ucundan tutun ve on saniye bu biçimde bekleyin. Bunu devamlı olarak yeniden etmeniz eklem sisteminin esnemesi adına son aşama {önemlidir}.

Sırtüstü Bacak Gerdirme

Sırtüstü uzanarak bacaklarınızı havaya kaldırın ve onları on saniye aralıklarla sıkı bir şekilde kavrayın. Bu hareketi her on saniyede bir dönüşümlü olarak her iki bacaklarınız için yeniden etmeniz hakkaten de son aşama etkili fizik iyileştirme şekillerinden birisidir.

Kedi Duruşuyla Vücut Esnetme

Kedi duruşu olarak malum pozisyon gene kemik ağrısı problemlerinin ortadan kaldırılması bakımından en oldukca uygulanan iyileştirme şekilleri içinde gelmeye devam ediyor. İşte bu yüzden çoğunlukla kullanılmaktadır. Dizinizi kırarak ellerinizi öne bırakın ve bir müddet bu pozisyonda bekleyin. Ayrıca öne doğru başınızı eğerek her iki elinizle ayaklarınızı sıkı bir şekilde kavrayın. Bu bedeni esnetmenin yanında kemikleri gerdirmek adına son aşama yararlı olan iyileştirme yönteminden birisi olarak kabul edilmektedir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...