Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Kekik çayı, antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. İçerdiği antioksidanlar ile özgür radikallere karşı bedeni korumaya destek sağlar. Hafızayı kuvvetlendirir, baş ağrılarını ve kas gerginliğini en aza indirir. Yüksek ateşi düşürür, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşır.

Kekik Çayının Yararları ve Faydaları Nelerdir ?

Solunum sistemini rahatlatır

Bilhassa kış mevsimine girince gelen kuru öksürükler, boğaz ağrıları ve zor nefes alıp verme yaşamı zor hale getiren şeylerden birisidir. Bağışıklığın zayıf olması daha acele mikrop kaparak hastalanmaya sebep olur ve daha sonra da öksürük, bronşit, nefes darlığı benzeri solunum sistemi hastalıkları meydana gelebilir. Solunum sistemi hastalıkları enfeksiyona da dönüşerek acı verici olabilir.

Yiyecek yemekte güçlük çekmek ve zor nefes almak da tesirleri içinde gelir. Kekik çayı bu şekilde bir durumda oldukça iyi gelecektir. Sıcak olarak içilirse boğazların yumuşamasını sağlar, kuru öksürüğü alır ve bronşları açarak bronşit hastalığının önüne geçer. Bilhassa kış mevsiminde yakalanan grip, nezle benzeri hastalıklara oldukça iyi gelmektedir.

Hazımsızlığa iyi gelir

Bilhassa fazla kaçırılan yiyeceklerden sonrasında oluşan midenin şişmesi ve hazımsızlık insanları ziyadesi ile rahatsız eden bir problemdir. Fazlaca yenen yemeklerin arkasından içildiği vakit mideyi rahatlatır, sindirimi kolay hale getirir ve şişkinliği alır. Ek olarak bağırsak yolundaki mukozayı da kaldırmada son derece etkilidir. Mukozanın kalkması hazımsızlığı da yok etmekte ve rahatlama sağlamaktadır.

Romatizmaya iyi gelir

Bilhassa bacaklarda oldukça şiddetli ağrılarıyla gelen romatizma kişinin yaşam standardını düşüren bir hastalıktır ve tedavisi için çeşit çeşit yöntemler kullanılır. İlaç tedavisinden ameliyata veya fizik iyileştirme romatizmaya varana kadar çözüm olabilir. Şayet fazla ağır olmayan veya başlangıç aşamasında olan bir romatizma hastalığınız var ise kekik çayı ile problemi tamamen yok edebilirsiniz. Olağanüstü bir halde romatizmaya oldukça iyi gelmektedir, ağrıları tertipli bir halde kullanım sonucunda kesmektedir. Şayet romatizma tedavisi içindeyseniz, hızlandırmak ve daha tesirli olması bakımından da kullanabilirsiniz. Burkulmalar ve incinme benzeri sorunlarda yaşanmış olan ağrıyı hafifletmek için de tüketebilirsiniz.

Kolon kanserine oldukça iyi gelir

Kolon kanseri bağırsaktaki kurtlar ve solucanlar sonucunda oluşabilir. Solucanlar ile savaşır ve bağırsağı temizler. Krampları ve ağrıları dindirir, sindirimi kolaylaştırıp bağırsakları koruma altına alır. Bu şekilde kolon kanserine yakalanma riskini en az seviyeye indirir. Yalnızca kolon kanseri değil, öteki kanserlere karşı da kekik çayı oldukça koruyucu bir özelliğe sahiptir. Fakat bağırsakları temizlediği için en fazlaca kolon kanserine iyi gelmektedir, iyileştirme sürecinde de tertipli bir halde tüketilirse tedaviyi hızlandırır ve vücudun daha süratli bir halde iyileşmesini sağlar.

Ağız sağlığına iyi gelir

KEkik Çayı Nasıl Kullanılır
KEkik Çayı Nasıl Kullanılır

Kekik ferahlatıcı bir kokuya sahip olduğundan dolayı ağız sağlığına da oldukça iyi gelmektedir. Bilhassa ağız kokusuna sahipseniz kekik suyu ile gargara yapmanız kafi olacaktır. Ağzınızdaki bakterileri yok eder, daha sıhhatli ve ferah bir ağız kokusuna haiz olmayı sağlar. Bu metodu çay olarak değil de kaynatılmış ve soğutulmuş suyunu kullanmakta fayda vardır.

Diş ve diş etinde sızı ve duyarlılık var ise oldukça iyi gelecektir. İçeriğinin zenginliği yardımıyla ağız içi yaralarına da çözüm olur, hızlıca iyileşmelerini sağlar ve daha fazla yayılmasına engel olur. Şayet diş eti sorunları yaşıyor iseniz kekik çayını kolaylıkla kullanabilirsiniz. Diş etindeki ağrı ve şişliklere oldukça iyi gelir, diş eti çekilmesinin ilerlemesine engel olarak diş sağlığınızı korur, dişlerin daha beyaz ve sıhhatli görünmesine destek sağlar. Özetlemek gerekirse kekik suyundan yapılacak gargarayı ağız bakımı rutininize eklemeniz önerilir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

İçeriğinde bulunan varlıklı vitamin çeşitleri yardımıyla bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hastalığa yakalanma riskini en az seviyeye indirir. Bilhassa genel hastalıkların kümülatif olduğu dönemlerde bu hastalıklara kolayca yakalanmamak için tertipli bir halde kullanmanız önerilir. Daha dinç ve enerjik hissetmeyi sağlar, insana güç verir, günlük işlere daha çok odaklanmayı ve düşünme becerisini arttırır. Hafızayı diri tutar. Sürekli olarak hastalığa yakalanıyorsanız,bünyeniz zayıfsa veya kendinizi gün içerisinde bitkin hissediyorsanız, kekik çayını bol miktarda tüketmeniz önerilir.

Rahatlama sağlar

Tıpkı melisa çayı benzeri kullanan kişide rahatlama tesiri sağlar. Tüketildikten kısa süre sonrasında tesirini göstermektedir. Kişiye dinginlik verir, daha relax kafayla düşünmesine destek sağlar. Şayet oldukça acele sinirlenen biriyseniz kekik çayı tam size gore olacaktır. Her şeyi kafaya takan ve düşünceler içerisinde boğulan kişilerin rahatlamasına destek sağlar. Ek olarak depresyona ve anksiyeteye de oldukça iyi gelmektedir.

Kendinizi stres altında hissediyorsanız ve bu psikolojinizi bozacak seviyeye geldiyse derhal tedbir almanız gerekmektedir. Bu biçim durumlarda hekime başvurmak dışında kendinizi rahatlatacak şeyler de bulabilirsiniz. Dopamin ve serotonin seviyelerini yükseltir, kişinin daha pozitif ve enerjik hissetmesini sağlar. Ek olarak muhteviyatında ki bir öteki mühim madde olan karvakrol yardımıyla kişinin ruh sağlığını iyileştirerek, fena düşüncelerden kurtulmasını sağlar.

Cilt problemlerine iyi gelmektedir

Yalnızca iç ve ruhsal hastalıklar için kullanılmaz, cilt bakımında da tercih edilmektedir. Cilt bakımında pahalı ve kimyasal ürünler yerine tertipli organik ürünler kullanmak oldukça daha iyi sonuçlar elde etmeyi elde edecektir. Kekik çayı da bu organik yöntemlerden birisidir. İçeriği yardımıyla enfeksiyonları ve iltihapları yok eder, bilhassa sivilce ve akne tedavisinde kullanılmaktadır. Sivilcelerin daha süratli bir halde kurumasını sağlar ve leke olarak kalmasını engeller. Cildin içeriğini bozmadan korur, yumuşak dokunuşlar ile bakım yapar.

Göz altlarınızda morluklar ve şişkinlikler oldukça fazlaysa kekik suyunu pamuk yardımı ile o bölgeye sürebilir, bir kaç dakika masaj hareketleri ile göz altınızda gezdirebilirsiniz. Şişkinliği alır ve daha uyanık görünmeye destek sağlar. Şayet cildinizde lekeler var ise kekik çayını tonik olarak tertipli bir halde kullanırsanız bu lekelerden kurtulduğunuzu görebilirsiniz. Ek olarak anibakteriyel özelliği cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar ve cildin daha parlak, genç görünmesine destek sağlar.

Regl ağrılarına iyi gelmektedir

Bilhassa ağrılı geçen bir regl döneminiz var ise, kekik çayı rahatlatıcı özelliği yardımıyla ağrıları hafifleterek, bu döneme daha basit bir halde geçirmenize destek olacaktır. Ek olarak regl döngüsünü düzene sokan bir faydası da vardır. Bu mevzularda sorun çeken bayanların tertipli bir halde kullanımı önerilir. Günde 2 bardak tüketmek kafi olacaktır.

Zayıflamaya destek sağlar

Süratli biçimde ideal kiloya ulaşılmasını sağlar ve bunu sıhhatli yollar ile gerçekleştirir. Günümüzde zayıflamak adına oldukça fazla yol denenir. Bu yolların en doğru olanı ise organik olanlarıdır. Organik zayıflama şekilleri kişinin daha sıhhatli hareket etmesini ve daha farklı hastalıklara niçin olmasını engeller. Kekik çayı da pek oldukça bitki çayı benzeri zayıflamada kullanılır. Rejim listelerine eklenebilir bu sayede diyete pozitif etkisinde bırakır verir. Tek başına kekik çayı kullanarak da rejim yapabilirsiniz. Bu metot ile de süratli bir halde kilo verebilirsiniz.

Son derece azca yağ barındırır ve ihtiva ettiği lif miktarı tok kalmayı sağlar. Bilhassa ara öğünlerde tüketilebilir bu sayede ana öğünlerde fazla yemenin önüne geçilmiş olur. Kekik çayından elde edilmiş rejimi kullanarak ortalama 1 ayda 7 kilo verebilirsiniz. Bilhassa 40 yaş üstü kişilerin çoğunlukla tercih etmiş olduğu bir rejimdir. Yağ yakınında da son derece başarılıdır. Şayet bölgesel yağlanmalara sahipseniz, kekik yağı kullanarak kurtulabilirsiniz. Kekik çayını düzgüsel hazırlayıp tüketmeniz kafi olacaktır fakat kullanırken dikkatli olmanız ihtiyaç duyulan birtakım hususlar da olacaktır.

Kekik Çayı Nelere iyi Gelir
Kekik Çayı Nelere iyi Gelir
 • Ara öğünlerde, tok karnına tüketilmelidir ve içtikten 1 saat sonrasında yiyecek yenmelidir. Gün içinde sabah ve akşam 2 bardak tüketmek kafi olacaktır. Fazlası reflüye niçin olabilir. Gece yatmadan öncesinde içildiği vakit yağ yakımını hızlandırdığı da söylenmektedir. Kullanım dengesini kendi beslenme düzeninize bakılırsa ayarlayabilirsiniz.
 • Acımsı bir tada sahiptir hal böyle olunca çayı da tatlı olmayacaktır. Acımsı tat her insanın basit bir halde tüketmesine engel olabilir. Birtakım kişiler tatlansın diye şeker ekler fakat şeker, kekiğin içindeki vitaminlerin yok olmasına niçin olacaktır. Tatlandırma amaçlı bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bal içeriğindeki vitaminleri öldürmeden tadının tatlanmasını ve balın yararlarından da yararlanmanızı sağlar.
 • Kelimenin tam anlamıyla bir rejim çayı değildir. Yalnızca onu içerek zayıflayacağını düşünenler yanılacaktır. Bundan dolayı tek başına zayıflamada kafi olmayacaktır. Yeme içmeye dikkat etmek gerekmektedir. Çayı, tertipli ve sıhhatli bir beslenme düzeninin içerisine eklemek gerekmektedir. Bu düzene bakılırsa sağlıksız, yağlı, hamur harcı işi besinler tüketilmemeli ve zamansız yiyecek yemekten kaçınılmalıdır. Kekik çayı tüketirken un, şeker ve tuz de tüketilmemelidir. Yağ yakımını hızlandırır fakat yağlı besinler ile beraber tüketmek çayın bütün tesirini yok eder. Bu yüzden çikolata ve şerbetli tatlıların da kullanımının kesilmesi gerekmektedir.
 • Kekik çayını tüketirken sıhhatli beslenmenin yanında tertipli sporda dikkatsizlik edilmemelidir. Her gün birkaç saatin spora ayrılması diyetin daha randımanlı geçmesini elde edecektir.

Bununla birlikte kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye de sahiptir. Doğrusu vücuda oksijen giriş çıkışını hızlandırır. Bu şekilde sindirim ve dolaşım sistemleri de düzene girmiş olur ve metabolizma hızlanır. Süratli çalışan metabolizma zayıflamada son derece etkilidir. Zayıflatırken vücudun enerjisini de düşürmez aksine içeriğindeki antioksidanlar yardımıyla yağları yakarak enerjiye dönüştürür. Bu şekilde rejim sırasında oluşan halsizliğin önüne geçilmiş olur. Fazla kiloların bir daha farklı nedeni de ödemdir. Ödem, şişkinlik hissiyatı verir hal böyle olunca fazla kiloya sahipmiş izlenimine niçin olur. Toksinleri atma mevzusunda başarıya ulaşmış olduğundan ödemi de ortadan kaldırır.

Bu rejimi kimler uygulamalıdır?

Her diyetin bir kriteri olduğu benzeri kekik çayında da kullanıp kullanmama kriterleri vardır. Her insana elverişli olmayabilir. Mideye tesir etmiş olduğu benzeri bununla beraber kolesterol düzeyine de tesir eder. Kolesterol dengelerinin bozulmasına niçin olabilir. Kalp damar hastalığı ve kolesterol hastalığı olan kişilerin kekik çayı kullanımı önerilmez. Bunun dışında kronik bir hastalığı olan ve sürekli olarak ilaç kullanımı ihtiyaç duyulan kişilerin de kekik çayı rejimine başlamadan öncesinde ne olursa olsun hekimine sorması gerekmektedir.

Böbrek sağlığına iyi gelir

Bir daha farklı faydası da böbreklerin daha sıhhatli çalışmasına destek sağlar ve sıvı oranının dengeleyerek bakterilerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Bu da böbrek yetmezliği, böbrek taşı benzeri hastalıkların önüne geçilmesini sağlar. Böbrek rahatsızlığı tedavisi görüyorsanız, iyileştirme sürecinde de tabip kontrolü altında kullanabilirsiniz. Bu, iyileştirme sürecini hızlandıracaktır.

Ağrıları geçirir

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir
Kekik Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir

Naturel bir ağrı kesici bulunduğunu söyleyebiliriz. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrıyı tertipli kullanım sonucunda kesecektir. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller ağrıların hafiflemesine destek olacaktır. Bilhassa sporcuların çoğunlukla karşılatığı kas ve eklem ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. İçindeki ayrıştırıcı bileşenler yardımıyla kasların gerilmesini ve sıkışmasına engel olur  ve vücudun daha rahat hareket etmesini sağlar, krampların yaşanmasını da engellemiş olur. Bilhassa ayaklarına fazlaca  kramp giren kişilerin kullanmaları önerilir.

Yalnızca sporculara öteki her insana çok yarar sağlamaktadır. Kemik gelişimi ve oluşumunda son derece başarılıdır. İçeriğindeki K vitamini yardımıyla kemiklerin gelişimini destek sunar. Yalnızca K vitamini değil demir, kalsiyum ve manganez yardımıyla de kemik gelişiminde büyük rol oynar. Ek olarak kandaki trombosit hücrelerini dengeleyerek iltihaplanmaların ve ödem oluşumunun önüne geçilmesini sağlar. PMS tedavisinde de kullanılmaktadır.

Saç bakımında kullanılabilir

Saç bakımında bilhassa kimyasal ürünlere oldukça daha çok yer verilmektedir. Fakat kimyasal ürünler saç derisine zarar verirken saçların yıpranmasına da niçin olurlar. Bu nedenle organik yöntemler kullanmak oldukça daha tesirli olacaktır. Saç bakımında da kolaylıkla kullanabilirsiniz. Saçta yaşanmış olan bütün kepeklenme, dökülme, yağlanma problemlerin temeli saç derisinden gelmektedir. Bu nedenle ilk önce deriye ve saç diplerine bakım yapılmalıdır. Kekik çayını duştayken soğuk bir halde saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saç diplerindeki zararı dokunan maddeleri öldürür, daha rahat nefes almasını sağlar, saçların daha gür ve parlak görünmesine destek sağlar ve saç dökülmesini engeller. Ek olarak antibakteriyel özelliği yardımıyla kepeklenmeyi de engeller.

Gözlere oldukça iyi gelmektedir

Kekiğin muhteviyatında bolca oranda A vitamini bulunur. A vitamini gözlere oldukça iyi gelen bir vitamindir. Daha iyi görmeyi sağlar ve göz hastalıklarına engel olur. Sıhhatli bir mukus zarına haiz olmayı ve göz retinasını korur. Bu şekilde ileri yaşlarda oluşacak hastalıklara da tedbir olmuş olur. Ek olarak gözlerde oluşan iltihaplanmaları ve yaraları timol yardımıyla yok eder.

Kalp sağlığına iyi gelir

Anti-inflamatuar ve anti-oksidan özellikleri yardımıyla kalp sağlığını korur, kronik inflamasyonun önlenmesini sağlar. Bu şekilde kardiyovasküler hastalıkların önüne geçmiş olur. Bu biçim hastalıkların kalp sağlığını ve hal böyle olunca kişinin yaşamını tehlikeye atan hastalıklardır. Kalp sıkışmasına ve krizine niçin olabilir. Anti-spazmodik özellikleri yardımıyla kalp sağlığını geliştirir.

Kalp kapakçıklarının daha muntazam bir halde çalışmasına destek sağlar, kan basıncını dengeler ve damarları temizler. Bu şekilde damar tıkanıklığını da engellemiş olur. Potasyum bakımından varlıklı olduğundan kan basıncının ve atış hızının dengelenmesini sağlar. Yüksek tansiyon durumunda kan basıncını düşürdüğü de malum bir daha farklı faydasıdır. Özetlemek gerekirse kalp sağlığına oldukça katkısı vardır.

Anemiyi engeller

Kekik oldukça iyi bir demir deposudur. Kana kırmızı rengini veren alyuvarların büyümesini ve gelişmesini sağlar, çalışmalarını destek sunar. Demir eksikliği de anemi benzeri hastalıklara niçin olabileceği için bolca oranda tüketilmesi gerekmektedir.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Antioksidan ve flavonoid yardımıyla bedeni temizler ve bakımını yaparak zararı dokunan maddelere karşı korur. Daha sıhhatli hücre fonksiyonlarına haiz olmayı sağlar, tam bir gençlik iksiridir. Genç kalmak ve daha yavaş bir halde yaşlanmak istiyorsanız tertipli bir halde kekik çayı tüketilmelidir. Yaşlılık emarelerinden olan kırışıklıkları en az seviyeye indirir. Cildin daha genç ve parlak görünmesini sağlar. Yaşlılık ile gelen ağrıları da en az seviyeye indirir. Hücre ve organların çalışmalarına katkıda bulunur ve yaş ilerlese dahi yıpranmaları engeller.

Baş ağrısına iyi gelir

Tertipli kullanım sonucunda baş ağrısından Tamamıyla kurtulmaya destek sağlar. Stres azaltıcı, ruh halini iyileştirici bir özelliği vardır. Düşünceleri daha pozitif yapar ve fazla kafayı takmayı engeller. Baş ağrısı bir hastalıktan ötürü değilse stres kaynaklı olabilir, kekik çayı da kişinin rahatlamasına destek sağlar. Bununla birlikte uyku problemine de oldukça iyi gelmektedir. Uykuya dalmayı kolay hale getirir ve kaliteli bir uyku için destek sağlar.


Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı hazırlamak için 1 yiyecek kaşığı taze yada kurutulmuş kekik kaynayan suya eklenmiş olur ve 15 dakika demlenmesi için bekletilir. Süzüldükten sonrasında ılıması bekletilerek tüketime hazır hale gelir. Tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan, sabah ve akşam çayı tüketebilirsiniz.


Kekik Çayının Zararları Nelerdir ?

 • Gebelik ve emzirme döneminde kullanılması bakımından bir sorun yoktur. Fakat tüketilen her gıda bebeğe de tesir etmiş olduğu için ilk önce hekime danışılmalı ve ondan sonrasında tüketilmelidir. Evlatların kullanımına da uygundur fakat aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Çok fazla kanamaya niçin olabilir. Bu nedenle bir cerrahi işlem olacaksa minimum 2 hafta öncesinde kullanımı bırakılmalıdır. Fazla kanamaya niçin olabilir ve kanamanın durmasını zorlaştırır.
 • Kekiğin dahil olduğu Lamiaceae ailesinde bir bitkiye alerjiniz var ise kullanmamanız gerekmektedir.
 • Kan pıhtılaşmasını engellemiş olan ilaçlarla beraber kullanılmaması gerekmektedir. İlaçların yan etkilerinin oluşmasına niçin olabilir. Ek olarak etkilerini de azaltır. Bu özellik bir tek kan pıhtılaşmasını engellemiş olan ilaçlarda değil kronik hastalık ilaçlarında da geçerlidir.
 • Ne olursa olsun günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Aşırıya kaçma olasılığı genel anlamda rejim zamanı olabilir. Fakat zayıflamayı kolaylaştırmayacak aksine yan etkilere niçin olacaktır. Bu nedenle belirtilen oranda tüketilmelidir.
 • Guatr ve ülser hastaları da kullanmamalıdır. Bundan dolayı trioid bezlerinin fazla çalışmasına niçin olur.
 • Kalp problemi olan kişilerin tabip kontrolünde kullanımı gerekmektedir.
Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...