Keçiboynuzu Kürü Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Tarih:

Tarihi 4 bin sene öncesine dayanan keçiboynuzu, son derece yararlı özelliklere sahip olan bir derman deposudur. Küründen Macununa pek çok çok şekle bürünmüştür ve tarihsel anlamda da fazla eski tarihlere dayanır ve şifalı özellikleri bilinen bişeydir. Baklagiller ailesinin bir üyesi olup, vücuda yüksek oranda ernerji veriyor olması ile tanınır. Ek olarak pek fazla hastalığın tedavisinde de kullanılır. Keçiboynuzu kürü de son derece kolay bir şekilde hazırlanmış olur. Bu denli faydaya sahip ve rahat olan kürü yeniden yine hazırlamak isteyeceksiniz.

Keçiboynuzu Kürü Nedir?

Keçiboynuzu kürü, pek fazla derde derman olan şifa dolu bir kürdür. Keçiboynuzu, eski zamanlarda şeker niyetine tüketilirmiş. Şeker olarak tüketimi de son derece yararlıdır. Fakat şimdi kahverengi ve beyaz şeker üretiminin ve tüketiminin daha çok olması keçiboynuzu şekerinin akıllardan çıkmamasına sebep olmuştur. Keçiboynuzu ağacı ilk dikimden 15 sene sonrasında vermeye adım atar ve ortalama bin kiloya kadar hasat edilebilir. Daha fazla Akdeniz Bölgelerinde yetişen keçiboynuzu ağacı ortalama olarak 6 metre uzunluğuna kadar çıkmaktadır.

Fazla eski zamanlarda şeker, macun benzeri kullanımların yanı sıra ağırlık birimi olarak da kullanılmıştır. Ölçümde keçiboynuzunun çekirdekleri kullanılmıştır. 1 tane keçiboynuzu çekirdeği 0.2 grama gelmektedir ve 5 tanesi 1 gram olarak kabul edilmiştir. Çekirdekler ne ebatta olursa olsun hepsi 0.2 gram olarak alınmıştır. Bu kafa karışıklığı olmasını engellemiştir. Günümüzde de 0.2 bir karat olarak ifade edilmektedir. Pırlanta ve Elmas ölçümlerinde halen kullanılmaktadır. Ölçümde kullanılan keçiboynuzu ölçümünden Yunan dilinde ki adı Ceratonia ‘dan gelmektedir.

Günümüzde çeşit çeşit kullanımları olan keçiboynuzu, bilhassa kür olarak da faydalarını göstermektedir. Kür hem vücut sağlığını korur hem de zayıflamada kullanılır. Sevilerek kullanılan bu kür son derece ekonomiktir ve basit yapıma sahiptir.

Keçiboynuzu içeriği;

 • Karbonhidrat
 • Sodyum
 • Yağ
 • A ve C vitamini
 • Selenyum
 • Potasyum
 • Magnezyum

Keçiboynuzunun yararları

 • Kolesterole iyi gelir.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.
 • Bağırsak sağlığını korur, ishali engeller.
 • Akciğer kanserine karşı korur.
 • Hasarlı hücreleri onarır.
 • Alerjik hastalıklara karşı tedbir alır.
 • Astım ve bronşit benzeri hastalıklara iyi gelir.
 • Gribe ve kuru öksürüğe iyi gelir.
 • Mideye iyi gelir.
 • Kemik erimesini engeller.
 • Çocuklarda akıllı gelişimini hızlandırır.

Keçiboynuzu Kürünün Yararları

Keçiboynuzu senelerdir severek kullanılan fazla yararlı bir bitkidir. Eski zamanlardan beri kullanılır olması bu kürü daha güvenilir yapmaktadır. Her derde derman kür, basit uygulanabilir olması ile de günümüzde en fazla insanların tercih ettiği kürlerden biri olmuştur.

Enerji verir

Keçiboynuzu kürünün en malum özelliklerinden biri dinç tutması ve de enerji verici olmasıdır. Bitkin hissettiğiniz vakit daha dinç ve enerjik olmanızı sağlar. Halsizliği engeller, bu sayede günlük hayata daha fazla bağlanmanızı ve odaklanmanızı sağlar.

Öksürükleri dindirir

Bilhassa kış mevsiminde gribe veya soğuk algınlığına yakalandığımız vakit bitmek bilmeyen kuru öksürükler ile karşılaşırız. Gıcık olarak durmadan gelen öksürükler, yaşamı da negatif etkisinde bırakır. Bu durumdan kurtulmak için en rahat yöntemlerden biri keçiboynuzu kürüdür. Boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğün geçmesini sağlar.

Balgam söktürücü özelliğe sahiptir

Kuru öksürüğün yanında balgam da grip benzeri rahatsızlıklarda karşımıza çıkan problemlerden birisidir. İkisi birbiri ile bağlantılıdır. Balgam sökülmez ise, kuru öksürük adım atar. Bu kür ise balgam söktürücü özelliğe de sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Grip, nezle benzeri hastalıklara karşı daha dirençli ve enerjik olmayı sağlar. Çabucak hastalığa yakalanmayı engeller. Kuvvetli anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Naturel bir antibiyotiktir. İçeriği antioksidan ve beta-karoten açısından son derece varlıklı olduğundan bedendeki özgür radikaller ile savaş verir ve zararı dokunan bakterileri, mikropları vüdudumuzdan dışarı atar.

Akciğer sağlığına iyi gelir

Akciğerlerin temizlenmesini ve çok ödemin atılmasını sağlar. Bu şekilde daha sıhhatli bir halde çalışmasını sağlar. Daha sıhhatli çalışan akciğer yardımıyla astım, bronşit benzeri hastalıkların da önüne geçilmiş yada tedavi edilmiş olur. Akciğer kanseri olan hastalarda da kullanımı sonucunda tedavinin daha iyi ilerlemesini sağlayacaktır. Radyoterapi sonucunda oluşmuş bulunan fibroz dokunun yok olmasını sağlar. Bu şekilde akciğer ödemden arınmış olur ve öksürüklerin de önüne geçilmiş olur.

Bağırsak sağlığına iyi gelir

Bağırsak sağlığını da daha iyi bir hale getirir, ishalin haddinden fazla uzun süre devam etmesini engeller. Wcye daha rahat çıkmayı sağlar ve böylelikle metabolizmayı da hızlandırır. Ek olarak bağırsaklarda oluşmuş bulunan bakterilerin de vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Bağırsakta oluşma ihtimali bulunan iltihap ve enfeksiyonların da önüne geçmiş olduğu için bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini de en az seviyeye düşürür.

Kemik sağlığına iyi gelir

Keçiboynuzunda yüksek oranda kalsiyum bulunmuş olduğu bilinen bişeydir. Bu şekilde kemiklerin gelişmesine ve onarımına fazla katkı sağlar. Kırılmış olan kemiklerin çabucak iyileşmesini ve çocuklarda daha süratli kemik gelişimini sağlar. Ek olarak daha fazla ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesinin de önüne geçer.

Hücre yenilenmesini sağlar

İçerdiği yüksek oranda antioksidan yardımıyla hücrelerin yenilenmesini ve onarımını sağlar. Böylelikle pek fazla kötü hastalıktan korunmayı da elde etmiş olur.

Cilt sağlığına da iyi gelir

Bir öteki mühim özelliliği de cilt sağlığına fazla iyi geliyor olmasıdır. Ciltte görülen izlerin ve lekelerin daha çabucak geçmesini sağlar. Bilhassa yaşlanma ile görülen kırışıklıkların en az seviyeye inmesini sağlar. Bu doğal olarak ki tertipli kullanım ile oluşabilecek bir durumdur.

Kalp sağlığı için yararlıdır

İçeriğinde Bulunan yüksek antioksidan miktarı yardımıyla kalp ve damar sağlığına da fazla iyi gelmektedir. Kanı temizler ve bu sayede damar tıkanıklığını engellemiş olur. Damarları temizlediği için kalp krizi başta olmak suretiyle pek fazla tehlikeli hastalığın önüne geçmiş olur.

Mide sağlığı için yararlıdır

Keçiboynuzunun, meydana gelen pek fazla bilimsel araştırma sonucunda fazla güçlü bir serbest radikal düşmanı olduğu ortaya çıkmıştır. İçeriğinde bolca oranda bulunan antioksidan ve beta-karoten  yardımıyla vücuttan zararı dokunan maddeleri atar. Ek olarak ihtiva ettiği varlıklı lif miktarı yardımıyla midenin daha sıhhatli bir halde çalışmasını sağlar. Bu şekilde pek fazla hastalığında önüne geçmiş olur.

Kolesterole iyi gelir

İçerdiği  lifler yardımıyla LDL (kötü kolesterol) azaltıcı ve HDL (iyi kolesterol) yükseltici özelliğe sahiptir.  Meydana gelen pek fazla araştırma da bunu kanıtlar niteliktedir. Belkide yüksek tansiyon tedavisinde dahi keçiboynuzu kürü kullanılır. Son derece tesirli, naturel bir ilaçtır.

Ağız sağlığına yararlıdır

Ağız ve diş sağlığına da fazla iyi gelir. Ağızdaki bakterilerin atılmasını sağlar ve bu sayede çürük oluşmasını en az seviyeye indirir. Dişlerde meydana gelebilecek plak ve taşları engeller. Daha sıhhatli bir görünüm verirken nefesin de daha ferah olmasını sağlar. Bu kür ile gargara yaparak boğaz enfeksiyonlarını da giderebilirsiniz.

Ara öğün olarak kullanılabilir

Ara öğünlerde atıştırmalık olarak da yenilebilir. Hem daha sıhhatli bir beslenme anlayışı kazanmanızı sağlar hem de tok tutucu özelliği ile daha azca yemenizi sağlar. Bu şekilde zayıflamanızı de kolay hale getirir. Bunu yaparken şifasından da yararlanmanızı sağlar.

Kan yapıcı özelliğe sahiptir

Keçiboynuzu, son derece kan yapıcı bir bitkidir. Tertipli olarak kullanıldığı vakit kan seviyesinin sıhhatli bir halde arttığı görülecektir. Kansızlıktan ötürü oluşabilecek hastalıklar da böylelikle önlenmiş olur.

Kilo verdirir

Öteki kürler kadar zayıflama adına kullanılan bir kür değildir. Şeker içermiyor oluşu ve tok tutucu olması zayıflama de destek etkenlerdir. Ek olarak bağırsak sağlığına fazla iyi gelir ve bedende birikmiş olan çok ödemin dışarı atılmasını da sağlar. Bu açıdan kilo verdiren bir kür bulunduğunu söyleyebiliriz. Keçiboynuzu ile zayıflamak isteyen kişilerin daha fazla su ile karışımını değil de pişmemiş olarak yemesi icap ettiğini söyleyebiliriz. Çiğnenmesi zor olsa bile zayıflamada tek tesirli yolu budur.

Basit bulunabilir

Bir öteki yararı da keçiboynuzunun basit bulunur olmasıdır.Neredeyse her aktardan kolaylıkla satın alınabilir. Bilhassa aktarlardan alınması tavsiye edilir.

Sperm sayısını arttırır

En bilindik yararlarından biri sperm sayısını arttırıcı özelliğe sahip olmasıdır. Sperm sayısını ve hareketliliğini arttırır. Böylelikle gebe kalma ihtimalini arttırır. Tesirli bir enerji deposu bilinen bişeydir. İçerdiği bileşenler yardımıyla ziyan olmuş hücrelerin de onarımını sağlar.


Keçiboynuzu Kürünün Zararları

Keçiboynuzu kürü, her bakımdan yararlı bir kür olsa bile doğal olarak ki her kürde olduğu benzeri bunda da birtakım zararı dokunan özellikler vardır. Bu sebepten kullanmaya başlamadan öncesinde iyice araştırmak ve bünyenize elverişli olup olmadığını saptamak {önemlidir}. Bu şekilde alerjik reaksiyonlara ve yan etkilere yakalanmamış olmuş olursunuz. Kronik bir rahatsızlığınız var ise de kesinlikle hekime başvurarak kullanmanız tavsiye edilir.

 • Her bakımdan yaralı bir bitki olarak görülse de çok kullanımı sonucunda veya keçiboynuzuna alerjisi olan kişilerin cildinde yanmaya, kızarıklıklara ve kabarıklara sebep olabilir.
 • 10 yaşına kadar çocuklarda kullanılması önerilmez. Vücutlarında değişik reaksiyonlara sebep olabilir. Bebeklerin ve evlatların vücutları son derece kırılgan olduğundan naturel müshil tesiri yaratabilir. Bu sebepten katiyen fazla özen gösterilmelidir.
 • Şayet kullanım sırasında bolca su tüketilmezse ishale iyi geleceği yerde daha çok ishale sebep olabilir. Bu sebepten kullanım sırasında günde minimum 2 litre su tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Çok kullanıldığı vakit ciltte sivilcelerin oluşmasına sebep olabilir. Bilhassa krem haline gelmiş keçiboynuzu ilk başta cilde güzel bir parlak bir görünüm veriyor benzeri görünse de daha sonradan kızarıklık ve yanma meydana gelebilir.
 • Sürekli olarak kullanılan kan eritici benzeri ilaçların yanında kullanılmamalıdır. Veya tabip kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.
 • Çok tüketim sonucunda mide bulantısı, kusma, baş dönmesi benzeri yan etkisinde bırakır görülebilir.
 • Fazla tatlı bir gıda olduğundan şeker hastalarının hekime sormadan kullanmaları önerilmez.

Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu kürünün yapılışı son derece rahat ve hızlıdır. Hem kullanılan malzemelerin ekonomik oluşu hem de basit bulunur oluşu, kürü tercih edilebilir kılmaktadır. Değişik hedefler doğrultusunda değişik kür tarifleri vardır. Bu tariflerden en basiti şu şekilde hazırlanmış olur;

Malzemeler

 • 500 mililitre temiz içme su
 • 5-6 tane keçiboynuzu

Nasıl Yapılır?

 • İlk Başta su ocağa konulur ve kaynaması için beklenir. Su kaynadıktan sonrasında altı kısılır.
 • Sonrasında keçiboynuzları küçük küçük parçalara bölünür ve suyun içerisine atılır.
 • Kısık ateşte olan bu su ve keçiboynuzları bir kaç dakika da birlikte kaynatılmaya başlanır.
 • İyice kaynayan karışım ocaktan alınır ve 20 dakika beklemeye bırakılır.
 • Sonrasında da süzgeç ile su sürahinin içerisine süzülür ve ılık bir hale gelince içime hazır hale gelir.
 • Suyun Tamamıyla keçiboynuzu parçalarından arınmış olması gereklidir.

Nasıl uygulanır?

 • Bu kürü taze olarak uygulamak {önemlidir}.
 • 1 hafta süresince her gün içilmesi tavsiye edilir.
 • 1 haftadan sonrasında bir kaç gün ara verilip tekrardan 1 hafta kullanabilirsiniz. Bu biçimde tertipli olarak kullanıldığı vakit tesirini gösterecektir.
 • Ek olarak hazırladığınız kürün taze olarak tüketimine de dikkatli olmanız tavsiye edilir.
 • Tarifte verilen ölçüler de bir günlük kullanım içindir.

Kür Tesirini Ne Vakit Gösterir?

Tariflerde yazan süreler süresince tertipli bir halde kullanıldığı vakit tesirini gösterecektir. Doğal olarak ki bu süre insanın metabolizması ve bünyesi ile doğru orantılı olduğundan değişim de izah edebilir. Kürün uygulanma süresi bittiğinde tesirleri de görülmeye başlanacaktır. Küre başlamadan öncesinde birtakım besinlerin depolanması adına rejimlerde uygulanabilir. Depolanma süreci güzel bir halde sonuçlanırsa hücreler de bulunan biçim değişiklik yapma sistemi da etken hale gelebilecektir.

Kilo Vermenize Destek Olabilir mi?

Keçiboynuzu kürü daha fazla birtakım hastalıklara derman olmak ve sperm hareketliliğini arttırmak için kullanılır. Zayıflamak için fazla sık terci edilen bir kür değildir. Fakat keçiboynuzu tek başına yendiği vakit zayıflamaya destek olabilir. Diyetlerin yanında hızlandırıcı olarak ve tatlı krizini önlemesi bakımından kullanılabilir. Fakat kürü için tek başına zayıflamaya yarıyor demek doğru olmaz.

Keçiboynuzu kürü zayıflamada çok tesirli olmasa da keçiboynuzu kendi başına zayıflamak için kullanılabilir. Yiyecek yemeden 1 saat öncesinde 3 tane pişmemiş keçiboynuzunu yiyin. Yemesi son derece zor olduğundan iyice çiğnemeden yutulması önerilmez. Bu sert bitkiyi yedikten sonrasında iştahınız kapanabilir ve haddinden fazla uzun süre tok hissedebilirsiniz. Bu şekilde temel öğünler de daha çok yemekten kurtulmuş olmuş olursunuz. Bu da zaman içinde zayıflamanızı sağlar. Bu aşamada tercih edilen saatler de fazla {önemlidir}. O şekilde saatler de yemelisiniz ki günün büyük bir çoğunu tok halde geçirebilesiniz. 2 haftalık tertipli kullanım neticesinde mideniz küçüleceği için kendiniz dahi çok yiyecek yiyecek istemeyeceksiniz. Bu şekilde süratli ve sıhhatli bir halde kilo verimi sağlanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürü uygulanırken dikkatli olunması ihtiyaç duyulan noktaların başlangıcında çok tüketmemek gerektiği geçer. Çok tüketim kusma, baş dönmesi, ciltte kızarıklık, sivilce benzeri yan etkilere sebep olabilir. Ek olarak 0-10 yaş aralığındaki evlatların da kullanımı katiyen önerilmez.

Bu kürü kullanırken sabırlı olmak fazla {önemlidir}. Belli bir kullanım süresi vardır, derhal işe yaramıyor deyip bırakmak bütün o yararlı özelliklerden yoksun kalmaya sebep olur. Bu sebepten hakkaten inanmak ve sabırla devam etmek fazla {önemlidir}.

Dikkatli olunması ihtiyaç duyulan bir öteki nokta da bu kürü uygularken bal tüketilmemesi gerektiğidir. Tesirini arttırmak için fazladan alınan bal yan etkilere sebep olabilir.


Akciğer Sağlığı İçin Keçiboynuzu Kürü

Malzemeler

 • 500 mililitre temiz içme su
 • 6-7 tane keçiboynuzu

Nasıl Yapılır?

 • Suyu kaynatıp 6-7 tane keçiboynuzu parçaları suyun içerisine atılır.
 • Ortalama 6 dakika devam eden kaynamanın neticesinde karışım ocaktan alınır ve 15 dakika demlenmesi için beklenilir.
 • Kaynama süresi son derece {önemlidir}. Şayet belirtilenden daha faza kaynarsa pek fazla yararlı özelliğini yitirecektir.
 • Sonrasında keçiboynuzları daha farklı bir kaba süzülür ve ılıması için beklenilir peşinden içime hazır hale gelecektir.

Nasıl uygulanır?

 • Bu kür 1 hafta süresince her gün uygulanmalıdır.
 • Bikaç gün aradan sonrasında yine uygulamaya devam edilebilir.İkinci haftaya geçildiğinde hafta da dört gün uygulanması gerekmektedir.
 • Her gün ilk önce sabah üçte biri, sonrasında öğlen üçte biri ve son olarak da akşam üçte biri içilmelidir.
 • Karnınız tok iken içilmesi tavsiye edilir.
 • Bu kür, akciğer detoksu olarak da geçer. Pek fazla akciğer hastalığının önlenmesini sağlar.

Astım ve nefes darlığı için nasıl uygulanır?

Bu kürde de aynı araç-gereç miktarı ve hazırlanış şekilleri uygulanacaktır. Farkları ise süzülen suyun bir veya iki gün dolapta bekletilmesi, günde sabah ve akşam olmak suretiyle iki kez tüketilmesi ve aralıksız 15 gün süresince devam edilmesidir.  Sonuçta astım ve bronşit benzeri hastalıklara derman olacaktır.

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...