Kabızlık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tarih:

Kabızlık, şu demek oluyor ki tıp dilindeki adıyla konstipasyon, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sebebi ile ortaya çıkmaktadır ve haftada 3 yada daha azca sayıyla dışkılama durumuna sebep olur. Şahıs wcye çıkmakta güçlük çeker, çıksa dahi dışkının tam boşalmaması, ağrılı dışkılama ve şişkinlik meydana gelir.


Kabızlık için hangi hekime gidilir?

Kabızlık için hastanelerin dahiliye kısmına gidilir. Lüzumlu görülürse hekim gastroenteroloji kısmına de sevk edebilir.


Burada ilk önce hastanın son zamanlarda nasıl beslendiği öğrenilir, idrar ve dışkı testi yapılır. Bu testler üstünde araştırma yapılır ve araştırma sonucunda en yeterli iyileştirme metodu seçilir.

Kolay işlemler ile kabızlıktan kurtulmak mümkündür. Fakat kuyruk sokumu bölgesinde bir hasar meydana geldiyse cerrahi işlem gerekebilir.

Bu durum hastanın kabızlık sürecine nazaran değişim gösterir. Bu sebepten haddinden fazla uzun süre geçmeyen bir kabızlık durumu var ise ne olursa olsun hekime gidilmelidir.

Tedavisi

Kabızlığa neden olan en büyük etken bağırsak yollarındaki bozukluklardır. Kimi zaman tıkayıcı tipte kimi zaman de bağırsak hareketlerinde yavaşlama ile görünür.

Wc ihtiyacını ertelemek ve haddinden fazla uzun süre tutmak, katı gıdalar tüketmek, fazla inek sütü içmek, hormonal hastalıklar, rektumda darlık ve rektum bölgesindeki sinirlerde hasar kabızlığa sebep olabilir.

Bilhassa muz, makarna, pirinç lapası ve fazla süt tüketimi kabızlığa yol açabilir. Kabızlıkta beslenme düzeni oldukca {önemlidir}.

Suyu oldukca azca tüketmek dışkının sert çıkmasına, çıkarken zorlanılmasına sebep olur.

Hareketsiz yaşam da kabızlığı tetikler. Beslenme düzeninizi değiştirdiğiniz ve daha hareketli bir yaşama sahip olduğunuz süre geçecektir.

Fakat geçmezse ne olursa olsun hekime başvuru yapılmalıdır. Uzun devam eden kabızlık daha farklı hastalıklara yol açabilir.

Kabızlıktan kurtulmak için kucak dolusu su içilmeli, daha oldukca hareket durumunda olunmalı, lifli besinler tüketilmeli, lokmalar iyice çiğnendikten sonrasında yutulmalı, fazla kafein tüketilmemeli.

Wc düzeni oluşturulmalıdır. Mümkün ise her gün aynı saatte wcye gidip bünyeyi bu düzene hazırlamak gerekmektedir.

Kuru meyveler, keten tohumu, zeytin, kekik, pancar, pırasa, ıspanak, lahana, kızılcık ve beyaz et kabıza iyi gelen besinlerdir.

Kabızlığı streste tetikleyebilir bu sebepten ilk önce kişinin kendini rahatlatması gerekmektedir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...