Havlular Nasıl Daha Yumuşak Olur?

Tarih:

Havlular günlük hayatımızda en oldukca etkileşim içinde olduğumuz objelerden birisidir. Temizliğine en oldukca dikkat edilmesi ve oldukça sık değiştirilmesi gerekmektedir. Kişiye hususi olması ise en mühim ayrıntıdır. Bazen ise havlularımız sertleşebiliyor ve elimize, yüzümüze sürdüğümüzde bizlere hoş olmayan bir his verebiliyor. Havluların yumuşak hale getirilmesi ise mümkündür. Pekala ama nasıl havlular yumuşar? Bunun için de birkaç ergonomik bilgi var. Bu bilgileri gözden geçirerek yıkamaktan sertleşen havlularınızı yumuşacık bir hale getirebilirsiniz.

İlk Olarak Elbette ki Sirke

Ergonomik data denildiğinde akla ilk gelen şey kesinlikle sirke oluyor. Sirke, hayatımızda temizliği oldukça rahat bir hale getiriyor. Havlular için de sirkenin kullanılması doğal olarak ki mümkün. Sirkeyi iki değişik biçimde kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki çamaşır makinesinin yumuşatıcı kısmına sirke koymaktır. Öteki bir yol ise çamaşır makinesinin iç haznesine bir çay bardağı kadar sirke koymaktır. Beyaz sirke kullanmak, sirkenin kokusunu en aza indirdiği için öneri ediliyor. Fakat elma sirkesi daha oldukca tercih ediliyor, bundan dolayı elma sirkesi kullandığınızda sirke kokusunun oluşması neredeyse olanaksız bir vakadır.

Ütü Mühim : )

Başka bir yöntem ise ütüdür. Havlularınız nemli iken ütü uyguladığınızda yumuşadığını görmüş olacaksınız. Bunu yaparken havlunuz üstünde yer edinen ütü talimatlarını göz önünde bulundurmanız ve buharı bu seviyede uygulamanız öneri ediliyor. Su ve tuz karışımı da hayatımızda yer edinen oldukça mühim bir ikilidir. Birazcık daha çok zaman alacak olan bu yöntem en etkili sonucu alabileceğiniz bir yöntemdir. Tuzla beraber eklediğiniz suyun sıcak olmasına fakat bu sıcaklığında havlunuzun talimatlarında yer edinen sıcaklığı geçmemesine ehemmiyet verin. Şayet daha yüksek bir ısı kullanırsanız havlularınızın küçülmesi ihtimaller içinde bir netice olacaktır. Birkaç saat bekledikten sonrasında havlularınızı tuzdan arındırın ve yeterince duruladığınızı düşünüyorsanız kurumasını bekleyin. Bu karışım, en etkili yöntemdir. Daha uzun bir süreç gerektirir fakat şayet vaktiniz var ise bunu uygulamanız en faydalısı olacaktır sizin için.

Normal olarak, bütün bu tarz şeyleri art arda da uygulamanız mümkün. Örnek olarak havlularınızı makinenizin iç haznesine veya yumuşatıcı gözüne sirke yerleştirerek yıkadıysanız makineden aldığınız havluları birazcık kurutabilirsiniz. Hafifçe nemli duracak durumda ise de ütünüzle havlunuzda yer edinen talimatlar doğrultusunda buğu uygulayabilirsiniz. Veya değişik bir biçimde tuzlu suda beklettiğiniz ve ertesinde tuzdan arındırdığınız havlularınızı da nemli bir halde iken ütüleyebilirsiniz. Sirke ve su tuz karışımını art arda uygulamanız da mümkün. Eğer, sirkeyle yıkadığınız havluların hemen hemen yeterince yumuşamadığı fikrine vardıysanız derhal ardında tuzlu su karışımını uygulamanız mümkündür.

Deterjanı Olabildiğince azaltın

Havlularınızın her geçen gün daha bir sert hale geldiğini düşünüyorsanız, yıkama esnasında kullanmış olduğunuz deterjanın ölçüsünü birazcık azaltmakla işe başlayabilirsiniz. Daima koyduğunuz miktardan birazcık daha azca deterjan kullanmanız, çamaşır makinenizin durulama döngüsü zamanında çıkmak bilmeyen deterjanı daha kolay bir biçimde çıkartacak ve bu sayede havlularınız daha yumuşak bir hale gelecektir.

Yükünü hafifletin

Bir kerede yıkamak için makinenize oldukca fazla çamaşır atmayın. Şayet oldukca fazla çamaşır atarsanız hem makinenizi zorlamış olmuş olursunuz hem de havlularınızdaki bütün kiri ve deterjanın durulanmasına izin vermemiş olmuş olursunuz. Çamaşır makinesında olan bu durumun aynısı kurutma makinesi içerisinde geçerlidir. Standart bir makinaya sahipseniz, bir seferde iki yada üç banyo havlusu, el bezi yada el havlusu atabilirsiniz.

Ilık suda sudan geçirin

Havlularınızı sıcak suda (vücut ısısı oranı en iyisi) yıkadığınız takdirde, havlu üstünde deterjan birikmez. Ek olarak sıcak su, ciltte kalan yağların oldukca daha süratli çözünmesine de yardımcıdır. Parlak renkli havlulara sahipseniz, ılık su ile yıkayabileceğinizi ihmal etmeyin. Şayet renklerinin solması için mühim değilse, sıcak su ile yıkamaya devam edebilirsiniz. Rengi koruma altına almak istiyorsanız, soğuk su ile yıkayabilir ve öteki havlu yumuşatma tekniklerimizi uygulayabilirsiniz.

Kabartma tozu kullanın

Düzgüsel deterjanınıza ortalama yarım bardak kabartma tozu karıştırabilirsiniz. Bu şekilde yağ, kir yada öteki kimyasalların daha rahat bir biçimde yıkanmasına destek olabilirsiniz. Bununla beraber havlu bir müddet nemli kaldığında ortaya çıkan kirli koku şeklinde kokuları gidermek için oldukça harita bir yöntemdir.

Bütün bu yöntemler, havluların sertleşmemesi için veya sertleşen havluların yumuşaması için etkili olan yöntemlerdir. Hijyene ehemmiyet vermek ise hayatımızın elzem bir mevzusudur.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...