Hamile Lepistes Balığı Nasıl Anlaşılır? (Resimli)

Tarih:

Lepistes balığı seven ve besleyen insanların başlangıçtaki en merak ettikleri sorusu “lepistes hamile mi?” desek yanlış olmaz. Lepistes balıklarının gebe bulunduğunu nasıl anlayabileceğiniz ile ilgili en açık emareleri resimli olarak adım adım öğreneceksiniz.

Lepistes Gebelik Belirtileri Nedir?

Lepistes balığının hamilelik evrelerinde vücutlarındaki ortaya çıkan göz ile görünür net emareler şunlardır:

  • Dişi bir lepistesin rahminde en önce yumurtaları oluşur. Bu ortalama 1 ila 3 gün sürebilir. Bu sürecin sonunda ise balığın karnının arka bölümündeki gravid adında olan bölge sarıya yakın bir renkte bulunduğunu görebilirsiniz.
  • Yumurtaları oluştuğunda ise dişi çiftleşmek için suya östrojen salgısı salar ve erkekleri kendine çeker. bu dönemde çiftleşme periyodu adım atar ve erkekler devamlı dişinin izini sürer. Bir dişi, aynı anda 2-3 adam tarafınca çiftleşebilir.
  • Çiftleşme sonrasında hamilelik süreci adım atar ve yumurtaları döllenen dişinin karnı, embriyolar oluşmaya başladığında pembemsi bir renk alır.
  • Dişi lepistesin karnı, hem embriyoların gelişmesi hem de yavruların gıda ihtiyacının karşılanması için salgılanan sıvıdan dolayı kahverengi bir renk alır.
  • Embriyolar gelişmeye başladıkça yavru lepisteslerin vücutları oluşmaya adım atar ve artık bulundukları rahim dar gelmeye adım atar. Böylelikle dişinin karın bölgesi şişer ve siyah bir renge bürünür.

Lepistes Balıklarının Doğumu Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?

Doğum Yapması Yakın Olan Bir  lepistesin karnı şişer ve sırt bölümü kambur hale gelir. Karın bölgesinin arka kısmındaki gravid bölgesi adı verdiğimiz kısım siyah renk olur. Karnına dikkatli bir şekilde bakıldığı zaman yavruların gözleri net olarak belli olur. Doğumdan ilkin halsizleşir, dibe çöker ve kendini saklar, yeme karşı ilgi göstermez ve solungaç hareketleri hızlanır.

Lepites Doğumu Ne Kadar Sürer?

Lepistes doğumu, 1 ila 3 gün sürer. Çoğu zaman doğum süresi 3-4 saat içinde tamamlanır ancak balığın stresli olması halinde bu süre uzar. Bu süreci hızlandırmak için lepistesi naturel haline bırakın. Balığın karnındaki şişme azaldığında ve siyahlık kaybolduğunda doğumun bittiğini anlayabilirsiniz.

Hamile Lepistese Nasıl Destek Olabilirsiniz?

1. Adam – Dişi Dengesine Dikkat Edin

Lepistes balığının hamilelik ve doğum sürecinde zarar görmemesi için akvaryum içinde adam ve dişi balık sayısının dengesine dikkat edilmelidir. Bu denge ise 1 adam için 4-5 tane dişi biçiminde olmalıdır. Aksi halde üreme zamanında dişi balıklar, erkekler tarafınca hırpalanmaktadır.

2. Stres Yapmayın

Hamile lepistes balığı niçin doğurmuyor acaba diye devamlı düşünerek hem kendinizi hem de balığınızı rahatsız etmemeli, sabırlı olmalı ve süreci naturel akışına bırakmalısınız. Hamilelik sürecinde balığınızın davranışları üstünde de fazla düşünmeyin ve stres yapmayın.

3. Su Isısını Koruyun

Akvaryum su ısıtıcı derecesini 26-28 derecede olarak sabitleyin. Balığınızın hem hamilelik sürecinde hem de genel olarak akvaryumda su sıcaklığı dengesini koruyun ve ani ısı değişikliklerinden kaçının.

4. Temizliğe Dikkat Edin

Akvaryum filtresi, şayet kuvvetli bir biçimde çalışıyorsa akvaryumda oluşturduğu akıntıdan dolayı balıklarınız rahatsız olabilir. Bundan dolayı elverişli bir biçimde filtre kademesini azaltın. Ek olarak akvaryum filtresi içinde yer edinen haftada 1 kez deneyin. Şayet kirli ise ne olursa olsun tertipli olarak yapacağınız kontroller sonrasında paklayın.

Akvaryumda su değişimlerinizi her zamanki benzer biçimde hayata geçirmeye devam edebilirsiniz. Ancak hiçbir süre akvaryumda yer edinen suyun %50’sinden fazlasını değiştirmemelisiniz. Aksi halde balıklar su ısısına ve su değerlerine karşı uyarlama problemi yaşayabilir ve bunun sebebi ile balıklarda hastalık ortaya çıkabilir yada ölebilirler. Akvaryum dibinde biriken yem ve dış kalıntıları fazla ise dip çekimi yapabilirsiniz.

5. Balığın Beslenmesine Dikkat Edin

Hamilelik sürecinde balığınızın kondisyonunu arttırmak için kaliteli lepistes yemi vermeniz elverişli olacaktır. Tek seferde oldukça fazla yem vermek yerine yavaş yavaş ve sık kısaca günde birkaç vermeniz kafi olacaktır. Canlı yem olarak malum artemia da verebilirsiniz. Ek olarak hamile lepistesim niçin yem yemiyor diye kaygı etmeyin ve naturel haline bırakın.

6. Saklanma Alanları Oluşturun

Hamile lepistes, akvaryum içinde kendini rahat hissedeceği bir yere girer ve doğumu orada gerçekleştirir. bu dönemde balık dibe çökebilir, yüzeyde dolaşabilir, durağan(durgun) durabilir ve size nazaran anormal davranma şekilleri sergileyebilir ancak bütün bu durumların düzgüsel bulunduğunu ihmal etmeyin. Hamilelik sürecinde hem balığın stres olmaması hem de yavru kayıplarını en aza indirgemek için akvaryumda canlı nebat kullanılmasını öneriyoruz.

Ancak bir çok akvarist canlı bitkiyi temin edemediğinden yada bakımı zor olduğu için akvaryumunda canlı nebat bulundurmuyor. Bundan dolayı yavrular dünyaya ulaştığında de saklanacakları bir ortam olmadığından dolayı yavru kayıpları yaşanıyor. Bu aşamada akvaryum için suni nebat çeşitlerine göz atabilir, beğendiklerinizi akvaryuma dahil ederek balıklar için saklanma alanları oluşturabilirsiniz.

Balık yavruluğu olarak malum tül yavruluk yada rafya sistemleri tercih edebilirsiniz ancak balığı strese sokma ihtimali olduğundan çoğu zaman önermiyoruz. Hamile balığı, ikinci bir boş akvaryuma almak da her bakımdan kulağa mantıklı gelse de ortam farklılığından dolayı balığı strese sokabilir. En ideal doğum süreci için balığın her zamanki bulunmuş olduğu akvaryumda, birazcık ilkin belirttiğimiz elverişli ortam koşullarını sağlamanızdır.

7. Akvaryuma ve Balığınıza Müdahale Etmeyin

Hamile bir lepistes balığınız var ve devamlı olarak akvaryuma müdahale ederek balığınızı rahatsız ederseniz ve elverişli akvaryum koşullarını sağlamazsanız muhtemelen balığınız strese girecektir. Stresli bir hamile lepistes ise doğuramadan yada doğurduktan sonrasında ölebilir belkide yavruları ölü doğabilir.

8. Aydınlatma Ürünleri Kullanmayın

Akvaryumunuzda aydınlatma ekipmanları mevcut ise bu tarz şeyleri balığınızın hamilelik sürecinde negatif etkilenmemesi için kapatın.

Daha Fazlasını Keşfet:

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...