Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir? (Etkili Çözüm)

Tarih:

Göz çapaklanmasının temel nedeni göz enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar her bakımdan temel olarak gözde meydana gelse de sistemik birtakım enfeksiyonlarında bununla beraber oluşabilir.

Elleri yıkamadan göze temas edilmesi sonucunda gözde çapaklanma ortaya çıkmaktadır. Ellerin göze giderek dokunması ve kaşınması sonucunda alerjik gözlerde türlü türlü enfeksiyonlar oluşmaktadır. Bundan dolayı ellerinizi yıkamadan kesinlikle göze dokunmamalı ve kaşımamalısınız. Yetişkin insanlarda görülebildiği benzer biçimde yenidoğan, bebeklerde ve çocuklarda da çoğunlukla görünmektedir.

Göz çapaklanmasına iyi gelen tıbbi ve bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Göz sağlığınızı nasıl koruyacağınızı öğrenerek gözde çapaklanma oluşumunu engelleyin.

Tıbbi Uygulamalar

Gözde çapaklanma problemi yaşayan kişiler bu rahatsızlıkta ağrı, kızarıklık ve göz kapaklarının yapışması benzer biçimde problemler yaşamaktadırlar. Bundan dolayı olanak var ise kesinlikle tıbbi iyileştirme yoluna başvuru yapılmalıdır.

Steril Damlalar Kullanmak

Bilhassa uykudan uyanıldığında göz kapaklarının yapışarak açılmasını zor hale getiren bir sorundur. Çapaklanmanın haricinde göz kapaklarını açmaya çalışırken tahrişe de sebep olma ile karşı karşıya kalınmakta. Bu şekilde zamanlarda doktora gidilene kadar göz kapaklarını rahatlatıcı eczanelerde bulunan steril göz suyu alınmalıdır. Steril damlayı çoğu zaman lens kullanan insanlar kullanmakta ve göze herhangi bir ziyanı bulunmamaktadır. Steril damla göz kapaklarına damlatıldığı zaman çapaklanma yumuşayarak göz daha basit açılacaktır. Böylece göz kapaklarının temizliği de sağlanmaktadır.

Göz Temizleme Mendilleri

Eczanelerde göz silme mendilleri bulunmaktadır. Bu mendilleri çoğu zaman gözünde enfeksiyon olanlar, cerrahi operasyon geçirenler rahatça kullanmaktadır. Eczeneden steril göz mendili alınarak göz kapakları silinmelidir. En Kısa süre içerisinde doktora gidilerek göz çapaklanmasının tedavisi sağlanmalıdır.

Doktora Müracaat etmek

Sıhhat problemleri yaşandığı zaman ilk olarak doktora gitmek önemlidir. Göz mühim ve kırılgan bir organdır. İmkanlar el verdiği kadar en kısa süre içerisinde göz hekimine başvuru yapılmalıdır. Göz doktoru hastalığın kaynağını ve tedavisini tespit ederek, önerilmiş olduğu iyileştirme planı kesinlikle uygulanmalıdır.

İlaç Tedavisi

Göz çapaklanması problemi yaşayan kişilerin doktorun yazdığı ilaçları kullanımı önemlidir. Hekim çapaklanmanın nedeni ve türüne karşı yeterli ilaç kullanımı öneri etmektedir. Rasgele ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Yanlış ilaç kullanımı çapaklanmayı iyileştirme edemeyeceği benzer biçimde göze zarar verebilmektedir. Bundan dolayı asparagas bilgilerle hareket edilmemelidir. Doktora gitme fırsatı bulana dek göz kapaklarına pansuman uygulanarak temizliği sağlanmalıdır.

Cerrahi Operasyon

Her insanda gelişimi ve etkeni farklıdır. Birtakım tümörler yada göz kanalı tıkanıklıkları nedeni ile oluşmuş bulunan göz çapağında iyileştirme yöntemi cerrahi uygulama olabilmektedir. Hekim muayeneden sonrasında lüzumlu gördüğünde cerrahi operasyon kararı verecektir. Cerrahi operasyon sonrasında da hekim tarafınca verilen ilaç ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.


Yaşamsal Tedbirler

Göz çapaklanması durumunda kişilerin özensiz ve dikkatsiz davranışları göz sağlığını negatif etkilemektedir. Bundan dolayı hastanın belli davranışlarına dikkat etmesi ve yaşamını düzenlemesi gerekmektedir.

İstirahat

Gözlerin oldukca fazla yorulması sağlığın negatif etkilenmesine neden olmaktadır. Çapaklanan gözlerin sürekli olarak dinlendirilmesi hastalığın seyri bakımından büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Temizlik ve Hijyen

Enfekte bir durum olduğundan bilhassa bu sorun karşısında hijyen esaslarına daha oldukca dikkat etmesi gerekmektedir. Herhangi bir dikkatsizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi rahatsızlığın ilerlemesine sebebiyet verebilir. Göz kapakları çoğunlukla temizlenmeli ve temizleme işleminde ovuşturmak, çok fazla bastırmak göz kapağına zarar vermektedir.

Bundan dolayı nazik hareketlerle temizlik işlemi yapılmalıdır. Kişisel eşyalar başkalarıyla beraber kullanılmamalıdır. Bu sorun geçene dek kağıt havlu kullanımı yapılmalı, tek kullanımlık havlular kullanıldıktan sonrasında atılmalıdır.

Göze Kaçan Cisimlere Müdahale Etmemek

Gözde oluşmuş bulunan çapaklanmanın nedeni kimi zaman göze kaçan cisimlerdir. Birtakım kişiler bu cisimleri kendi imkanlarıyla çıkarmaya iş koşturmacasındadır. Bu tür davranma şekilleri epeyce tehlikeli ve göze zarar verebileceği için asla beklemeden hastaneye gidilmelidir.

Gözlere Dokunmamak

Çapaklanan göze bilhassa eller yıkanmadan temas edilmesi, gözün kaşınması rahatsızlığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bundan dolayı bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır. Göze bakım yada pansuman yapmadan ilkin el temizliği sağlanmalıdır.


Hanede Uygulanabilecek Bitkisel Alternatif Tedaviler

Ilk olarak tabip kontrolü olmalıdır. Hekim kontrolüne gidene kadar hanede uygulanabilecek yöntemler ile rahatsızlığın hafifletilmesi sağlanabilmektedir.

Bal ve Su Karışımı

Bir kap içine kaynamış ve ılık hale gelmiş suyun içine bir miktar bal koyularak, gazlı bez yada pamuk ile gözde tahrişe neden olmadan hafif bir şekilde sürülmelidir. Uygulanan bu karışım gözde meydana gelen akıntı yada enfeksiyon için yararlı olacağı benzer biçimde çapaklanmanın da azalması ve ağrı kaşınma benzer biçimde problemlerin giderilmesi sağlanmaktadır.

Rezene Çayı

Bu uygulamada rezene tohumu kullanmak esastır. Rezene tohumları suda bir müddet kaynatılıp ılındıktan sonrasında pamuk yada gazlı bez kullanılarak karışım suyu ile göz kapakları hafif bir şekilde silinmelidir. Kullanılan pamuk ve gazlı bezler sürekli olarak değiştirilmelidir.

Aloe Vera Bitkisi

Göz problemleri için bir başka yararlı nebat çok fazla alanda kullanılan Aloe Vera bitkisidir. Aloe Vera bitkisi koparıldıktan sonrasında dışı yıkanmalıdır. İçi açılarak içindeki sıvı pamuğa sürülmeli ve göz kapaklarına hafif bir şekilde uygulama yapılmalı. Bu bakım ile kısa bir müddet içerisinde rahatlama hissedileceği düşünülmektedir.

Siyah Çay

Siyah çay, gözlere pansuman yapımında kullanılmaktadır. Belkide birtakım doktorların ilaç tedavisinin bununla beraber ılık çay pansumanı önerdikleri bilinmektedir. Ilık çay, gazlı bez yada pamuk kullanılarak gözlerde bir müddet bekletilmelidir. Bu işlem yapılırken göz kapakları kapatılmalı ve bir müddet gözlerin bu biçimde üstündeki çaylı pamuk ile dinlenmesi sağlanmalıdır. Bu uygulama ile gözlerdeki ağrı, kaşıntı benzer biçimde sorunların hafiflediği bilinmektedir.

Papatya Çayı

Göz pansumanında yararlı olan bir öteki nebat papatyadır. Papatya çayı yapmak için papatyaların, 3 su bardağı su konulmuş olan bir tencerede kaynaması ve bir müddet ılımaya bırakılmalıdır. Bir gazlı bez bu çay ile ıslatılarak göz kapaklarına kompres uygulanmalıdır. Bu uygulama günde üç veya dört kere yapılmalıdır.

Elma Sirkesi

Naturel tedavilerde alternatifler epeyce fazladır. Pek çok mevzuda yararlı olan elma sirkesi gözlerdeki enfeksiyonların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Bu karışımı yapmak için bir bardak suya bir çorba kaşığı sirke koyulmalıdır. Pamuk bu karışım ile ıslatılarak göz kapakları dikkatice temizlenmelidir. Sirke seçiminde mümkünse organik ev sirkesi kullanmaya itina gösterilmelidir.

Salatalık

Göz bakımında çoğunlukla kullanılan salatalık enfeksiyon sorunlarında da kullanılmaktadır. Göze salatalık uygulanması sebebiyle şişme, ağrı, kızarıklık benzer biçimde sorunların hafiflediği görünmektedir. İşlem için salatalık uygun bir şekilde yıkanmalı, yuvarlak dilimler halinde kesildikten sonrasında dolapta birazcık soğutularak göz kapaklarının üstünde minimum on beş dakika bekletilmelidir. Bu uygulama günde dört yada beş defa uygulanabilmektedir.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı antiseptik özelliğe haiz olmasından ötürü hazırlanan solüsyonda göz sorunlarında idealdir. Bir bardak suya birkaç damla lavanta yağı koyularak hazırlanan karışım, el temizliği yapıldıktan sonrasında pamuk ıslatılarak göz kapaklarına uygulama yapılmalıdır. Uygulamanın çapakları temizleyerek pürüzsüz bir cilt oluşturacağı düşünülmektedir.

Gül Suyu

Cilt bakımında epeyce etkili bir tonik olan gül suyu göz sağlığı için de önerilmektedir. Gözlerdeki yorgunluğu gideren gül suyunun göz enfeksiyonlarında da yararlı olduğu bilinmektedir. Uygulamadan ilkin eller ve gözler iyice yıkanmalıdır. Temiz bir havlu yardımıyla göz kapakları kurutulmalıdır. Gül suyuna batırılan pamuk, göz kapaklarına koyularak bir müddet kompres uygulanmalıdır. Bu uygulamayı günde iki defa yapmak faydalıdır.

Zerdeçal

Zerdeçal, çok fazla mevzuda şifa vermesiyle bilinmektedir. Bir bardak su kaynatılarak içine iki yiyecek kaşığı zerdeçal konularak karıştırılmalıdır. Ilıyan karışıma batırılmış gazlı bez yardımı ile göz kapaklarına kompres yapılmalıdır. Antibiyotik özelliği olan zerdeçal, göz sorunlarında fark edilir iyileşme sağlamaktadır.

A Vitamini

Göz kuruluğu problemi için kesinlikle A vitamini kullanılmalıdır. Beslenme düzeni içerinde havuç, somon benzer biçimde A vitamini içeren varlıklı yiyecekler tüketilmelidir. Birtakım vakalarda doktorlar A vitaminini destek olarak önermektedirler.

Kişniş Tohumu

Gözler için yararlı olan bir öteki bitkisel ürün kişniş tohumudur. Çekilmiş kişnişin suda kaynatılıp süzülmesiyle elde edilmiş karışım ile yüz yıkanmalıdır. Kompres olarak da pamuk ile uygulanması mümkündür. Kişnişin gözlerdeki şişme ve ağrı benzer biçimde yakınmalara iyi geldiği bilinmelidir.

Patates

Göz sağlığı için patates de tavsiyeler arasındadır. Dilimlenmiş ve buzdolabında soğutulmuş patates dilimleri göz kapaklarının üstüne doldurularak bir müddet beklettikten sonrasında yüz su ile durulanmalıdır.

Kırlangıç Otu

Kırlangıç otunun öteki adı göz otudur. Bir buçuk bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kırlangıç otu ilave edilerek on dakika demlenmesi için bekletilmelidir. Bir parça pamuk yada gazlı bez parçası ılıyan bu karışım ile ıslatılarak gözlere kompres uygulaması yapılmalıdır. Ortalama 15 dakika gözler bu kompres ile dinlendirilmelidir.

Aynısefa Bitkisi

Bir miktar su kaynatılarak içine bir tutam kadar aynısefa bitkisi eklenmelidir. 20 dakika demlenmesi beklendikten sonrasında ılıyan karışıma batırılan pamuk yada gazlı bez ile göz kapaklarının üstüne kompres uygulanmalıdır. Bu uygulamanın günde iki kere yapılması önerilmektedir.

Böğürtlen

Böğürtlenin antioksidan tesiri olduğundan göz sağlığı için önerilmektedir. Böğürtlen iyice yıkandıktan sonrasında ezilerek suyu bir pamuk üstüne dökülerek gözlere sürüldüğünde iyileştirme edici ve besleyici tesir göstermektedir. Pamuk yada gazlı bez üstüne dökülerek kompres biçiminde de uygulanabilmektedir.

Yaban Mersini

Yaban mersini gözdeki enfeksiyonlara iyi geldiği için çay biçiminde hazırlanmalı ve ılındıktan sonrasında bir parça pamuk yada gazlı bez ile göze pansuman yapılmalıdır.


Göz Sağlığını Koruma altına almak İçin Uyulması Ihtiyaç duyulan Altın Kurallar

İnsanların sağlıkla ilgili her mevzuda kurallara yeterli hareket etmeleri gerekmektedir. Bilhassa göz benzer biçimde mühim ve kırılgan bir organın korunması oldukca önemlidir. Göz sağlığı ile ilgili kurallara dikkat etmek görme problemleri ve göz hastalıklarından korunma mevzusunda yararlı olmaktadır. Gözlerin tertipli olarak belli aralıklarla kontrolden geçirilmesi önemlidir. Bundan dolayı 6 ayda bir göz hekimine görünmek gerekmektedir.

Güneş Işınlarından Korunmak

Güneş ışığına direk maruz kalınması göz sağlığına zararı olan etkenlerden birisidir. Bundan dolayı dış ortamlarda kesinlikle gözleri Uv ışınlarından korumuş olan güneş gözlüğü takılmalıdır. Bilhassa ışığa karşı hassasiyeti olan kişilerin kesinlikle yaz- kış güneş gözlüğü kullanımı önerilmektedir.

İş Yaşantısında Dikkatli Hareket etmek

Çalışırken bilhassa tozlu ortamlarda yada kimyasallarla ilgili işlem yaparak çalışan kişilerin, koruyucu gözlüklerle emek vermesi önerilmektedir. Böylece kazalara karşı tedbir alınarak göz yaralanmaları ve problemleri önlenmiş olacaktır.

Tertipli Hekim Kontrolüne Gitmek

Tertipli aralıklarla kesinlikle gözler muayene edilmelidir. Bilhassa sorunların erken teşhisi ve tedavisi için tertipli tabip kontrolleri aksatılmamalıdır. Göz doktorunun bütün önerilerine riayet edilmeli, göz sağlığı korunmalıdır.

Spor Yaparken Gözlük Kullanmak

Birtakım spor dalları ile uğraşmaktayken gözlerin negatif etkilenmesi söz mevzusu olmaktadır. Bilhassa havuzda yüzmek, squash sporu veya süratli top sporlarında kazalara meydan verebilecek durumlar söz mevzusudur. Bundan dolayı bu sporlarla uğraşmaktayken kesinlikle koruyucu gözlük kullanılmalıdır. Bilhassa bisiklet kullanırken, tekerleklerden sıçrama olasılığı olan kum ve taşlara karşı koruyucu gözlük kesinlikle takılmalıdır.

Genel Sağlığı Koruma altına almak

Sıhhatli beslenmek göz sağlığını koruma altına almak bakımından önemlidir. Bilhassa dengeli beslenmek, öğünlerde sıhhatli yiyecekler yiyecek ve spor yapmak göz sağlığını koruma altına almak mevzusunda etkili yaşam tarzlarıdır.

Kazalardan Korunmak

Çoğu zaman çok fazla kazanın hanede yaşandığı bilinmektedir. Evimizdeki eşyaları kullanırken, bilhassa elektrikli aletler mevzusunda yada deterjan benzer biçimde kimyasal maddelerin kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Zararı olan Alışkanlıklardan Uzak Durmak

Sigara içmek bütün organların sağlığını bozmaktadır. Vücutta kan ve kan damarlarını etkileyen sigara içiminin göz sağlığını ciddi oranda bozmuş olduğu unutulmamalıdır. Sigaraya katiyen başlamamak, içiliyorsa en kısa zamanda bırakmak göz sağlığı bakımından önemlidir.

Şeker ve Kolesterole Dikkat Etmek

Göz sağlığı mevzusunda kan şekerinin kontrolü de mühim bir husustur. Tansiyon ve kolesterol seviyesi düşük olmalıdır. Böylece öteki organlar ile beraber göz sağlığı da negatif etkenlerden korunacaktır.

Gözleri Çok fazla Bitkinlikten Koruma altına almak

Uzun soluklu tv seyretme, kitap okuma yada bilgisayar başlangıcında emek verme göz sağlığını bozmaktadır. Bundan dolayı oldukca uzun süre tv izlenmemelidir. Kitap okurken sürekli olarak mola vererek gözler dinlendirilmelidir. Bilgisayar başından sık aralıklarla kalkarak mola verilmelidir. Sürekli olarak göz egzersizleri yapılarak gözlerin rahatlaması sağlanmalıdır. Gerektiğinde göz hekimine muayene olunarak dinlendirici gözlük kullanılmalıdır.

Mekanda Lüzumlu Düzenlemeleri yapmak

Yaşam alanlarının ışıklandırılma ve dekorasyonu göz sağlığı için mühim bir etkendir. Ev yada işyerlerindeki aydınlatma düzeyinin göz sağlığını bozmayacak özellikte olması gereklidir. Aydınlatma ne oldukca azca, ne de gözleri rahatsız edecek kadar fazla olmamalıdır.


Gözde Çapak Oluşmaması İçin Neler Yapılmalı?

Göz sağlığını korumanın çok fazla yolu vardır. Sağlıkla ilgili önerilere uyulduğunda göz ve bir oldukca sıhhat probleminin önüne geçmek mümkündür.

Şahıs Alerjik İse

Alerjen maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bilhassa bahar aylarında alerjiler çoğaldığından bu aylarda dışarıda zaman geçirirken dikkatli olunmalı, gözler alerjenlere maruz bırakılmamalıdır.

Hijyen Önemlidir

Gözlerde çapaklanma sorununu engel olmak için kesinlikle göz temizliğine itina gösterilmelidir. Eller temizlenmeli ve kirli ellerle göze temastan kaçınılmalıdır. Göz kapaklarını sürekli olarak ılık su ile yıkamak gereklidir. Ek olarak bebek şampuanı ile göz kapaklarının yıkanması ve iyice durulanması da faydalıdır.

Darbelerden Korunmak

Gözlerimiz en kırılgan organımızdır. Bundan dolayı gözleri ovalamaktan kaçınmak, kazalara karşı dikkatli olmak önemlidir.

Makyaj Ürünlerine Dikkat

Makyaj yapmak çoğu zaman hanımların çoğunlukla yapmış olduğu bir uygulamadır. Makyaj malzemeleri kişisel eşya olduğundan başka kişiler tarafınca kullanılmamalıdır. Kullanılan kozmetik ürünlerinin içeriğindeki maddelerden güvenilir olmalı, cilt sağlığına zarar veren ürünlerden uzak durulmalıdır. Makyaj yapıldıktan sonrasında oldukca uzun süre yüzde makyaj olmamasına itina gösterilmeli, makyaj temizleyici ile temizlendikten sonrasında, yüz ılık su ile yıkanmalıdır.

Gözlük Kullanmak

Güneşte gözlük takmak gözleri zararı olan olan Uv ışınlarından korumaktadır. Bundan dolayı kesinlikle güneş gözlüğü kullanımına dikkat edilmeli ve yeterli bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Dengeli Beslenmek

Uzmanlar birtakım yiyeceklerin göz sağlığı bakımından yararlı bulunduğunu öne sürmektedir. Bundan dolayı bilhassa vitamin ve mineral bakımından varlıklı bir beslenme düzenine uyulmalıdır. Havuç, A vitamini yönünden varlıklı ve gözlere oldukca faydalıdır. Ispanak benzer biçimde yeşil sebzeler gözün yapısını korumuş olan içeriğe haizdir. Greyfurt, çilek ve brüksel lahanası C vitamini bakımından zengindir ve bu besinler göz sağlığını korumada etkendir. Tohum, fındık ve buğday benzer biçimde ürünler ise E vitamini desteği sağlamaktadır. Her gün rutin beslenme düzeninde sıhhatli beslenmeye itina gösterilmelidir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...