El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tarih:

Titreme ellerde olduğu şeklinde vücudun herhangi bir yerinde istemeden ve ritmik olarak yaşanabilir. Titreme tıbbi olarak tremor olarak adlandırılan bir hastalık olup, beynin kas hareketini denetim eden kısmında oluşmuş bulunan problemin bir göstergesi olabilir. Yatarken yada ayakta titremenin yaşanmasına nazaran farklılıklar gösterir.

 

Titreme nörolojik bozukluklar, multipl skleroz, inme, travmatik beyin hasarı, beyin sapı yada serebellumun parçalarını tahrip eden nörodejeneratif hastalıklar sebebi ile yaşanabilir. Ek olarak el titremesi ruhsal rahatsızlıklarda kullanılan bazı antidepresan ilaçlar, alkol, civa zehirlenmesi, etken tiroid ve karaciğer yetmezliği şeklinde sebeplere bağlı olarak gelişir.

Titreme stres altında, korku, coşku ve endişe halinde durumlarda yaşanması organik kabul edilir. Stres ve duygusal yoğunluk azaldığında yaşanmış olan titremede duracaktır. Durmayan bir nedene bağlı olmaksızın yaşanmış olan titreme tıbbi bir bozukluğun parçası olabileceği için bir sıhhat kuruluşuna gecikmeden başvurmalıdır.

Hangi bölüme başvuru yapılmalıdır?

 

Nöroloji Servisi

Ilk olarak rahatsızlığa neden olan aslolan sebebin bulunması için nöroloji kısmına gidilir. Emareler doğrultusunda lüzumlu incelemelerin yapılması sağlanır. El titremesi parkinson şeklinde ciddi bir hastalığın emaresi de olabilir, şeker hastalığının yada ürkü atağında bir nedeni olabileceği için incelemelerin yapılması süreci birazcık zahmet verici ve uzun sürebilir.

Psikiyatri Servisi

Şayet rahatsızlığınız nörolojik bir nedene bağlı değilse, ruhsal olma olasılığı ile psikiyatriye sevk eder. Ürkü atak, korku, coşku, topluluk önünde konuşamama, duygu durum bozuklukları ve alkol tüketimi el titremesine niçin olabileceği için psikiyatrist desteğine başvurulur.

Tedavisi

Tremor tanısını koymak için hekim ilk olarak fizik muayene ederek titremeyi gözlemler, sertliğini değerlendirmek için bir nesneyi tutmak ve yazı yazmak şeklinde işlemlerin yapılmasını ister. Sinir sistemini değerlendirmek için nörolojik muayenede ise tendon refleksleri, koordinasyon, duruş, kas kuvveti ve dokunma hissiyatını değerlendirir. Hastadan bir çizgi üstünde adım atması, işaret parmağı ile spiral çizmesi ve parmağını burnuna götürmesini isteyebilir.

Fiziki bulgular haricinde, tam teşhisi koymak ve tiroide bağlı titreme olup olmadığını idrak etmek için ileri kan ve idrar örnekleri alınarak türlü türlü testler yapılabilir. Ek olarak istemeden kas ve sinir uyarımına karşılık verilen kas yanıtını ölçmek için elektromiyografi (EMG) ve MRG, BT şeklinde görüntüleme şekilleri de istenebilir.

Titremeye neden olan alttaki niçin yok edilirse problemde ortadan kalkacaktır. Tespit edilen bulgular neticesinde titreme için kullanacak tedaviler şekilleri;

  • İlaçlar: Titremenin direk geçmesi için bazı ilaçlar reçete edilebilir.
  • Fizik Iyileştirme: Hususi hareketlerle kasları çalıştırarak, güçlenmelerini ve kasların denetim altına alınması ile titremenin geçmesi sağlanır.
  • Beyin Stimülasyon Cerrahisi: Titremelerin tedavisi için beyin stimülasyon cerrahisi tek seçenek olabilir. Bu işlem ile beynin kas kontrolünü elde eden ve titremeye neden olan kısma elektrik probu yerleştirir. Proba bir tel bağlanır ve telin bir ucu göğüs bölgesinde cilt altına yerleştirilir, öteki ucu da göğüse yerleştirilen minik bir cihaza bağlanır. Bu aygıt beyne titreme üretmemesini ve durdurması için uyarıcı darbeler gönderir.
Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...