Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Ekinezya çayı, antioksidan, antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliklere haizdir. Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır ve enfeksiyonlara karşı savaş verir. Boğaz ağrısını, grip ve soğuk algınlığından meydana gelen ağrıları hafifletir. aromalı kokusu üzüntü ve stres duygularını azaltır.

Ekinezya Çayının Yararları

Griple savaşınızda fazlaca iyi bir yardımcıdır

Soğuk algınlığı veya grip bazıları için kolay bir hastalık süreci olsa bile bazıları için yaşamsal tehdit oluşturabilir. Araştırmalar, Ekinezya çayının soğuk algınlığı gelişme ihtimalini yüzde 58 oranında düşürerek ortalama 7-10 gün devam eden hastalığın süresini 1-4 gün azaltabildiğini göstermiştir.

Meme kanseri riskinizi düşürür

Kanser tedavisi süresince zayıflayan bağışıklık sistemini koruma altına almak ve güçlendirmek için iyi bir yardımcıdır. Bununla birlikte kanser tedavisinin yan etkilerini azaltma mevzusunda da mühim bir destektir. Yurtdışında meydana gelen bir çalışmaya nazaran bitkinin kötü niyetli tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve kanserin yayılma kabiliyetini engellediği bilgisine ulaşılmıştır.

Kan basıncınızı kontrollü bir halde düşürür

Düşük kan basıncına pozitif yönde etkisine dair net bir data olmasa da meydana gelen araştırmalar yüksek oranda anti-enflamatuvar ve antioksidan bileşikleri olan bir bitkinin tansiyon seviyelerine destek olabileceğini göstermektedir. Anksiyete de hipertansiyona yol açan sıhhat problemlerinden biri olduğundan hem de bu mevzuda da destek olur.

Sıhhatli hücre büyümesine destek sunar

Antioksidan içeriğe sahip olan ilaç, yiyecek yada çaylar hücre onarımına destek sunar. Yüksek oranda antioksidan içeren çay bedendeki özgür radikalleri yok ederek hücre yaşlanmasını engeller ve yavaşlatır.

Enflamasyonu azaltır

Ekinezya, romatoid artrit, ülser, Crohn hastalığı benzeri bedendeki enflamasyonu artıran ve mevcut olan enflamasyonu kötüleştiren durumların tedavisi için de kullanılır. Çayındaki etken bileşikler, irin tesirini azaltmak için vücudunuzla beraber çalışır. Enflamasyon, vücudunuzun iyileşmeyi ve kendini savunmanın naturel yoludur.

Kaygınızı yönetmenize destek sunar

Anksiyete tedavisinde tesirli bir takviye olarak kullanılır. Bitkinin özütü, vücudunuz ve beyin arasındaki iletişime destek olan sinapsların etken ve muntazam çalışmasına destek sunar. Anksiyete hücumu geçirdiğinizde “korku refleksini” Tamamıyla durduramasa da korkularınızın fizyolojik etkilerini sınırlayarak daha relax hissetmenize destek olabilir. Kaygı ile cenk durumunda olanlar için muhteşem bir rahatlama yöntemidir.

Bununla birlikte diyabet, kalp hastalığı ve öteki kronik hastalıklara bağlı olarak hücrelerinizi strese karşı koruma özelliğine sahip flavonoidler, sikatrik asit ve rosmarinik asit benzeri antioksidan içeriğe haizdir. Ek olarak yıpranmış antioksidanları yenileyerek antioksidan aktiviteyi daha da artırabilen alkamid isminde olan bileşikleri içerisinde bulundurur.

Kan şekerinizi denetim etmenizi sağlar

Ekinezya Purpurea’daki antioksidan özellikler eşsizdir ve bu bitkinin ekstresinin karbonhidratları sindiren enzimi baskıladığı gösterilmiştir.

2017 senesinde meydana gelen bir araştırmaya nazaran kan dolaşımındaki Ekinezya, diyabet veya gizli saklı şekeri olanların kan şekerinin yükselmesini önleme ve düzenleme mevzusunda mühim bir destek bulunduğunu ortaya koymuştur. Kısaca Ekinezya çayı tüketimi kanınıza giren şeker miktarını orantılı bir halde azaltır. Hipoglisemikseniz kan şekerinizin düşmesini de önleyebilir. Katiyen insülin tedavisinin yada karbonhidratların yönetimi benzeri öteki diyabet tedavilerinin yerini almaz. Fakat bu çayı içmek kan şekeri seviyenizi denetim etmenize destek olabilir.

Genital enfeksiyonları iyileştirme eder

Tertipli çay tüketimi bedendeki iltihaplanmayı önlediği için hem de genital bölgede oluşacak enfeksiyonların ve idrar yolları enfeksiyonlarının da önüne geçer.

Boğaz iltihabını kurutur

Bilhassa hastalık döneminde tüketildiğinde grip ve soğuk algınlığına bağlı oluşmuş bulunan boğaz iltihabının verdiği sıkıntıyı azaltır. Boğazdaki enfeksiyonun yarattığı yangı hissiyatını azaltarak sizi rahatlatır. Çayı soğutarak bir sprey şişesine dökün ve boğazınıza sprey olarak sıkın.

Sinüzit ağrılarını azaltır

Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde mühim bir destek olan çay, sinüzitin sebep olduğu ağrıları azaltırken burun akıntısına da iyi gelir.

Sindirim sisteminin tertipli çalışmasını sağlar

Tertipli tüketildiğinde bağırsak florasını korur ve bağırsaklarınız tertipli çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırdığı için kabızlığı, buna bağlı gelişen hemoroidi ve gaz oluşumunu engeller.

Uçuğu yok eder ve oluşumunu engeller

Herpes virüsünün sebep olduğu ve çoğu zaman dudak bölgesinde çıkan uçukların tedavisinde Ekinezya çayından yararlanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek uçuk oluşumunu engeller ve mevcut olan uçukların daha süratli iyileşmesine destek sunar.

Cilt sorunlarını azaltır

Demlediğiniz arı sokması, egzama, cilt enfeksiyonları, iltihabi cilt problemlerinin tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Prostat büyümesini durdurur

50 yaş üstü erkeklerde sık görülen iyi huylu prostat büyümesinin iyileştirme süresince içilen Ekinezya çayı tedaviye destek olarak prostat büyümesini yavaşlatır ve durdurur.

Zayıflamanıza destek sunar

Antioksidanlar bakımından varlıklıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak kan dolaşımınızı hızlandırır ve metabolizmanızın iyi çalışmasına destek sunar. Tarçın ve zencefil eklerseniz çayın ödem söktürme mevzusundaki enerjisini artırabilirsiniz. Bir de beslenme düzeninize dikkat ederseniz fazlaca daha süratli kilo verdiğinizi farkına varacaksınız. Bilhassa yiyeceklerden evvel aç karnına içilen Ekinazya çayı iştah kontrolü de sağlar.

Öksürüğü azaltır

Sürekli olarak öksürük problemi yaşıyor iseniz Ekinezya çayı içtiğinizde rahatladığınızı farkına varacaksınız. Fazlaca eski bir zamanı geçmişe sahip olan çayın Kızılderililer tarafınca öksürüğün tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Ağız kokusunu engeller

Tertipli tüketildiğinde ağız içindeki bakteri oluşumunu engelleyerek naturel bir gargara görevi görür.

Uykusuzluğa iyi gelir

İçerdiği bileşenlerle anksiyete, endişe ve endişeden meydana gelen uykusuzluk problemini yok etmede mühim bir yardımcıdır. Her akşam yatmadan içilen bir fincan çay daha rahat uykuya dalmanızı sağlar.

Vücudunuza pek fazlaca vitamin ve mineral kazandırır

Tertipli olarak Ekinezya çayı içildiğinde E, B, A vitaminlerinin bununla beraber magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum benzeri vücudun fazlaca gereksinim duyan minerallerdeki eksikliklerini de gidermesini sağlar.

Kas ve eklem ağrılarınızı azaltır

Stresle tetiklenen başta migren olmak suretiyle kas ve eklem ağrılarınızı azaltma mevzusunda mühim bir destektir.


Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır?

Ekinezya çayını hazırlamak için 4-5 regl kurutulmuş ekinezya yaprağını, isteğe bağlı olarak çiçek yada kökünü de kaynayan suya ilave ettikten sonra 10-15 dakika demletin. Çiçek, kök ve yaprakları eleyerek çıkarın. Tatlandırmak için bal yada limon ilave ederek tüketebilirsiniz. Günde 1-2 bardak tüketebilirsiniz.


Ekinezya Çayının Zararları

Ekinezya çayı tüketiminden sonrasında en sık görülen yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, hafifçe düzeydeki karın ve mide ağrısıdır. Bununla beraber, bu yan etkiler papatyalar, krizantem, kadife çiçeği, yakup otu benzeri öteki çiçeklere alerjisi olan kişiler içinde daha yaygındır. Birtakım insanların bu bitkiye alerjisi olabilir. Bildiğiniz bir alerjiniz yoksa çayı tertipli içmeye başladıktan sonraki birkaç gün kendinizdeki değişimi gözlemleyin. Bir çok insanoğlu için alerjik tepki riski taşımasa da bağışıklık sistemiyle ilgili sorun veya hastalığı olanların tüketmekten kaçınması önerilir. Şundan dolayı Ekinezya’nın bağışıklık reaksiyonları üstünde kuvvetli bir tesiri vardır.

Çoğu zaman 2 yaş üstündeki evlatların bağışıklıklarını desteklemek için mühim bir takviye olan Ekinezya çayını içmeleri güvenilir kabul edilir. Fakat evladınıza bu çayı içirmeyi düşünüyorsanız ne olursa olsun doktorunuzun onayını almanızı tavsiye ederiz. Gebelik döneminde güvenle içilebilecek bitki çaylarının önderlik yapar. Fakat gene de hamile yada emziriyorsanız doktorunuzun onayını alarak çayı tüketin. Birtakım ilaçları etkileyebilir. İmmünsüpresan ilaçlar alanlar, doğum denetim hapı kullananlar, kolesterol ilacı kullananlar, kan sulandırıcı kullananlar, alerji yada astımı olanlar, Romatoid artrit, Lupus, MS, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, göz kapağı ameliyatı geçiren kişiler kullanmamalıdır. Çay ilaçlar haricinde kafein ile de etkileşime girer. Bundan dolayı çayı içtiğiniz dönemde kahve tüketiminizi azaltarak sınırlandırmanız gerekmektedir.

Çok fazla tüketimi nelere sebep olabilir?

Her bitki çayının tüketiminde olduğu benzeri bu bitki çayının tüketiminde de ölçülü olmak ve doktorunuzun onayına nazaran hayatınıza dahil etmek fazlaca önemlidir. Şundan dolayı kontrolsüzce kullanılan bitki çayları verdikleri yararın bununla beraber vücudunuza zarar da verebilir.

  • Karaciğerinize hasar verebilir. Belirlenen ölçülerden daha çok tüketimi karaciğer enzimlerinizi yükselterek karaciğerinizin fonksiyonlarına zarar verir.
  • Bağışıklık sisteminizin dengesini bozarak, MS, Lupus, Tip 1 diyabet benzeri bağışıklık sistemini gaye alan hastalıkların hayatınıza girmesine sebep olabilir.
  • Kan dolaşımınızı negatif yönde etkileyerek vücudunuzda pıhtı oluşumunu hızlandırır ve TTP (Trombotik trombositopenik purpura) isminde olan kan yıkımı (hemolitik anemi) ve kan pulcuklarında (platelet-trombosit ) azalma ile (trombositopeni ) ile karakterize olan çoğu zaman çoğunlukla ateş, nörolojik bulgular ve böbrek yetmezliği birlikte rol alan bir hastalığa yol açabilir.
  • Mide ağrısı, kramp, şişkinlik ve ishal benzeri belirtilerin artmasına sebep olur.
  • Astım hastaları çok fazla tüketirlerse astım hücumu, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve akciğer spazmı benzeri problemlerle karşılaşabilirler.
  • Uzun vadeli Ekinazya çayı tüketimi bulantı ve sersemliğe, bilhassa vertigo, ağız kuruluğu, duyu kaybı benzeri pek çok problemlere sebep olabilir.
  • Belirtilenden fazla çay tüketimi doğrudan kalp rahatsızlıklarını tetiklemese de kalp ritminizi bozabilir.
  • Ekinezya pıhtılaşma önleyici etkiye haizdir. Bundan dolayı bilhassa ameliyat olmayı planlıyorsanız hekiminize bu bitkiyi tükettiğinizin bilgisini vererek minimum yedi gün evvel çayı içmeyi bırakmanız gerekmektedir. Şundan dolayı ameliyat esnasında kanama kontrolü sağlanmasını negatif yönde etkileyebilir.
  • Bu bitki çayının tüketiminden sonrasında kaşıntı, yüzde şişme, kızarma, ani gelişen sivilce benzeri belirtileriniz artıyorsa çay tüketimini bırakmanız gerekmektedir. Birtakım kişilerde anaflaktik şoka da yol açabilir.
  • Fazlaca ender görülse de birtakım çocuk ve yetişkin bireylerde ateş yükselmesine yol açabilir. Çayı tüketmenizin arkasından terlemeye başlıyorsanız çayı içmeyi bırakmanız gerekmektedir.
Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...