Dudak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tarih:

Dudak şişmesi, bir öteki adıyla dudak ödemi, bir yada iki dudağın düzgüsel boyutunun üzerine çıkması manasına gelir. Genel anlamda boyutu yada uzantısı değişmiş olur. Şişkinlik vücudun öteki bölgelerinde yaşanmış olan ödem benzer biçimde sıvı birikmesi sonucu oluşur. Dudak dokusunun içerisinde iltihaplanma yaşanırsa da dudak şişmesi meydana gelebilir. Dudak, kırılgan bir bölge olduğundan yaralanma, hastalık, birtakım ilaçlar ve alerjiler şişmesine niçin olabilir. Kimi zaman de bir böceğin sokması bile şişirebilir. Dudağın şişmesi yiyecek yemeyi, konuşmayı, içmeyi ve ağzı açmayı negatif etkileyebilir. Ağrılı ve yorucu geçebilir.

Bununla beraber kabarcık oluşumu, çatlak, renk değişimi, bitkinlik, ağrı, aşırı ateş ve baş ağrısı getirebilir. Genel anlamda viral enfeksiyon doğrusu uçuk, yaralanma ve kalitesiz cilt ürünlerin sebebiyle şişme yaşanır. Alerjik etkenler, belirli yiyecekler belkide güneş bile dudağın şişmesine yol açabilir. Genel anlamda ilaç tedavisi ile geçse bile anafilaksi benzeri ciddi bir durumsa ne olursa olsun hemen tıbbi müdahale gerektirir. Bu hastalık bununla beraber kurdeşen, kaşıntılı göz, yutmada zorluk ve ağızda şişme getirir. Bilhassa fındık, fıstık , kabuklu deniz ürünleri, yumurta akı ve susam dudak şişmesine yol açacak alerjilere sebep olabilir.

Hangi bölüme başvuru yapılmalıdır?

Bu hastalık için cildiye kısmına başvuru yapılmalıdır. Hekim ilk önce fizik muayene yapmış olacaktır. Sonrasında şişmeye yol açan şeyi belirlemek amacıyla kan, idrar ve alerji testi yapar. Uçuk var ise bu esasen fizik muayenesinde belli olacaktır. Cildiye ciddi bir şey ise dahiliye yada enfeksiyon hastalıkları kısmına yönlendirebilir. Uçuklar oldukca değişik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı altında yatan hastalığa bağlı olarak değişik tetkikler uygulanabilir. Yapılacak en mantıklı şey genel bir muayene olmaktır. Altında yatan hastalığa bağlı olarak değişik bölümlere gitmeniz gerekebilir.

Tedavisi

Genel anlamda altında ciddi sebepler yatmayan dudak şişlikleri için soğuk kompres oldukca iyi gelir. Uçuk benzer biçimde enfeksiyon kaynaklı şişliklerde ise doktorun vereceği kremler kullanılmalıdır. Dudak bölgesindeki enfeksiyonları yok edecektir. Enfeksiyon kremler ile geçmiyorsa antibiyotik tedavisine geçilir. Şayet vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, ek vitamin alımına başlanır.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...