Dil Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tarih:

Dilimizde uyuşma herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genel anlamda uyuşmayla birlikte karıncalanma hissi, tat alma hissinin kaybolması, yavaş konuşma, kalıcı biçimde hissedilen ağızda fena tat meydana gelir. Dildeki sinirlerin hasar almış olması sonucunda oluşabilir. Hasarın şiddetine bağlı olarak uyuşukluk hissinin süresi değişebilir. Dil üstünde yanma izi ve yaralanma olduğunda da hissiyat kaybı yaşanır. Dildeki tat alıcıların beyne ileti göndermedi zorlaşabilir. Bu alıcılar hasar görünce tat alma duyusu kaybolur. Tat alıcılar yaşa, diş eti hastalıklarına, alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak kaybolabilir.

Kolay ve geçici sebepler içinde diş operasyonu için aneztezi uygulaması gelir. Bu uygulama dilin hassasiyetini azaltır ve uzun süre uyuşuk kalmasına niçin olur. Uyuşmayla birlikte ağız tadında bozukluk yaşanıyorsa yanan ağız sendromu geçiriliyor olabilir. Kati olmamakla beraber hormonal dengesizlikler ve B12 eksikliği niçin olabilir. İnmede dil uyuşukluğuna yol açabilir. İnme yaşandığında beyne giden kan azalır ve beyin oksijenden, beşinden yoksun kalır bu da vücudun birtakım bölgelerinde uyuşukluğa niçin olur. Dildeki uyuşma birkaç saat sürüyorsa ve bununla beraber baş ağrısı, solunum güçlüğü, şuur değişimi, yüzde zayıflık hissi, boyun ağrısı, dilde acı ve idrar denetim edememe yaşanıyorsa acilen hekime gitmek gerekmektedir.

Hangi bölüme başvuru yapılmalıdır?

Bu hastalık için kulak burun boğaz yada dahiliye kısmına başvuru yapılmalıdır. Hekim lüzumlu fizik muayenesini yaptıktan sonrasında altındaki nedene bağlı olarak tedaviye başlayacaktır. Hekim net bir teşhis koymak adına testler yapmış olacaktır, vücudunuzun başka bir yeriyle ilgili olup olmadığını öğrenecektir ve ne zamandır var? Ne şeklinde durumlarda artıyor ve azalıyor? seçimi sorular soracaktır. Genel muayeneden sonrasında iyileştirme aşamasına geçilebilir.

Tedavisi

Tedavide tabip kontrolü oldukca önemlidir. Altında bir hastalık yatıp yatmadığı öğrenildikten sonrasında lüzumlu iyileştirme uygulanabilir. Neden bir hasar yada travma sonucu ortaya çıkmışsa reçete yazmayabilir. Fakat daha ciddi bir durumsa bir müddet hastanede yatış isteyebilir. Bu aşamada hasta müşahede altında tutulur.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...