Çınar Yaprağı Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Tarih:

Çınar yaprağı, vatanımızda neredeyse bütün bölgelerde kolaylıkla bulunan bir yapraktır. Yararları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Çınar ağacı, geniş yapraklara ve uzun gövdeye sahiptir. Gövdesi çoğu zaman mobilyacılık, ahşap işleme sektörlerinde kullanılırken, yaprakları son zamanlarda kür benzeri kilo verdirici ve ek fazla hastalığa derman amaçlı kullanılmaktadır. Asırlardır mevcud çınar yaprağı, son zamanlarda bitkisel bir iyileştirme metodu olarak tercih edilmektedir. Pek fazla uzmanın da önerilmiş olduğu çınar yaprağı kürü, depresyondan romatizmaya pek fazla hastalığa derman olmaktadır.

Çınar Yaprağı Kürü Nedir?

Çınar ağacı yapraklarının kullanıldığı bir kürdür. Özelikle son zamanlarda çoğunlukla tercih edilen bu kür, en fazla yaşa bağlı olarak görülen kireçlenme ve ağrılara çözüm olur. Son derece faydaya sahip olan çınar ağacı, bir tek yaprağı ile değil gövdesi belkide kabukları ile dahi yarar sağlar. Kabukları folik asit açısından son derece varlıklı olduğundan kabızlığa ve öteki bağırsak problemlerine fazla iyi gelmektedir. İçeriği de pek fazla yaprağa bakılırsa son derece varlıklıdır.

Çınar yaprağı İçeriği (100g)

 • Enerji: 310 kJ (74 kalori)
 • Karbonhidrat: 19 g
 • Şeker: 16 g
 • Lif: 3 g
 • Yağ: 0.3 g
 • Protein: 0.8 g

Çınar Yaprağı Nereden Alınır?

Ülkemiz çınar ağacı açısından son derece varlıklıdır. Nerede ise her bölgede çınar ağacı bolca oranda bulunmaktadır. Hal böyle olunca kendiniz istediğiniz benzeri toplayabilirsiniz. Böylelikle bu fazla sıhhatli kürü de bedavaya getirmiş olmuş olursunuz. Ancak ağaçlarla alakalı tam olarak bilgiye sahip değilseniz daha bilgili ve uzman kişilere bırakmanız tavsiye edilir. Doğamızda her şeye güvenmek ve toplamak tehlikeli olabilir, zehirli otlarla karşılaşmak da mümkündür. Kendinizden güvenilir değilseniz aktarlardan, organik ürünler satan pazarlardan belkide internet üzerinden dahi temin edebilirsiniz. İnternetten alırken güvenilir bir site olduğuna güvenilir olmanız gereklidir.


Çınar Yaprağı Kürünü Yararları

Çınar ağacının yaprakları pek fazla hastalığa iyi gelen bir kür haline gelebilir. Romatizmadan depresyona, ağız sağlığından zayıflamaya her türlü derde derman olan bu kürün yapımı da son derece basittir. Sebzelerde olduğu benzeri mevsimsel sorun çok yaşanmaz. Aktarlardan her mevsim kolaylıkla temin edebilirsiniz. Yararları iyi bir halde araştırılmalı ve nasıl bir rahatsızlığınız var ise ona bakılırsa uygulamanız gerekmektedir.

Antiseptik olarak kullanılır

Çınar yaprağı kürü, muhteviyatında bolca oranda folik asit bulundurduğu için organik bir antiseptik özelliğindedir. Özelikle kabıza ve ateş düşürmeye fazla iyi gelmektedir.

Kemik ve eklem sağlığına iyi gelir

En bilindik özelliklerinden biri kemik ve eklem sağlığına fazla iyi gelmesidir. Bilhassa kurumuş ancak daha yerle etkileşim etmemiş şu demek oluyor ki hala dalda olan kuru yaprakların suda kaynatılarak tüketilmesi kemik ve eklem ağrılarına fazla iyi gelmektedir. Ek olarak yaş ilerledikçe görünebilecek olan kemik erimesi ve kireçlenmeye de fazla yararlıdır. Tertipli bir halde 15 gün kullanıp sonrasında bikaç gün ara verip devam edilmiş olduğu vakit tesirleri görülecek ve ilerleyen zamanlar için de tedbir olacaktır.

Yanık tedavisinde kullanılır

Yanık derecelerine bakılırsa değişik iyileştirme yöntemlerine sahiptir. Ancak en önemli olanı ilk müdahaledir. İlk yanığın meydana geldiği an doğru hareketlerin yapılması, daha azca acıya ve iz kalmamasına sebep olur. Bilhassa derecesi daha çok olan yanıklarda fazla acı olabilir. Kaynatılan çınar yaprakları yanan yerin üstüne ılık bir hale gelince konulur ve hem iz kalma riski azalır hem de acısı hafifler.

Ağız sağlığına iyi gelir

Bilhassa kurutulmuş çınar yaprakları kullanılarak hazırlanan kür, ağız sağlığına fazla iyi gelmektedir. Diş eti sorunlarını çözer. Diş eti sorunları diş etlerinin çekilmesine ve sonunda da dişsiz kalmaya gidebilir. Bu sebepten dolayı anlaşıldığı vakit derhal tedbir alınmalıdır. Çınar yaprağı, organik bir iyileştirme metodu olacaktır. Ek olarak dişlerin daha parlak ve temiz görünmesini sağlar, nefesin daha ferah olmasına destek sunar.

Ödem atıcıdır

Bedende fazladan birikmiş şişkinlik ve ödemin giderilmesine destek sunar. Kurumuş ve yer ile temas etmemiş yapraklar ile elde edilmiş kür tertipli kullanıldığı vakit bu özelliği yardımıyla kilo vermeye de destek sunar. Ödem, fazla kilolara da sebep olur. Ek olarak yiyeceklerden sonrasında tüketildiği vakit hazımsızlığı da engeller. Bağırsak sistemine destek sunar.

Epilepsiye iyi gelmektedir

Bir öteki olağanüstü tedavisi ise epilepsi hastaları içindir. Krizlerin nasıl ve nerede olacağı belli olmadığı için bu hastalık fazla ciddi bir iyileştirme istemektedir. Çınar yaprağı tek başına bir iyileştirme sayılmaz fakat destek özeliği vardır. Tedaviye büyük ölçüde katkısı vardır. Kurutulmuş çınar yaprakları kaynayan suda ortalama bir dakika süresince bekletildikten sonrasında ılık bir hale gelince su içilir ve tertipli kullanıldığı vakit epilepsi için tesirli bir destek haline gelecektir.

Saça yararlıdır

Saç içerisinde son derece yararlıdır. Saçı besler, daha süratli ve sıhhatli bir halde uzamasını sağlar. Dökülmeyi de engeller. Ek olarak saç köklerine ve derisine kadar da işlediği için kepeklede savaş verir. Saç derisini rahatlamasını sağlar ve yumuşatır. Bilhassa çok yağlanma yaşayan bireyler için tavsiye edilir. Deriyi daha temiz ve ferah tutup beslediği için yağlanmayı öner.

Yaralara iyi gelmektedir

Yaralara, iltihaplara ve de enfeksiyonlara fazla iyi gelmektedir. Bilhassa açık yaraların daha süratli bir halde iyileşmesini sağlar. Çınar yaprağı son derece varlıklı bileşenlere sahip olduğundan en zor iltihapları ve yaraları dahi iyileştirir. Tıpkı yanık tedavisinde kullanıldığı benzeri bunda da kuru yapraklar kaynatılır ve yaranın üstüne sürülür. Yara iyileşene kadar devam edilir. İz kalmasını da önlemektedir.

Sedef hastalığına iyi gelmektedir

Bir çeşit cilt hastalığı olan sedefin tedavisi çok da fazla basit sayılmaz. Kolay kolay geçmeyen bu hastalık daha fazla naturel yöntemlerin kullanılmasını ister. Çınar yaprağı kürü de son derece organik bir iyileştirme yöntemidir. Tertipli olarak kullanıldığı vakit sedeften kurtulmak mümkündür. Fakat şu unutulmamalıdır ki hemen çözülecek bir sorun değildir bu sebepten dolayı sabırlı olmak gerekmektedir.

Cilde iyi gelmektedir

Cilt sağlığına da yararlıdır. Kür hem içilebilir hem de soğuyunca cilde uygulanabilir. Cildin ferahlamasını ve gerilmesini sağlar. Böylelikle sarkmaları engeller, lekelere iyi gelir ve derinlemesine temizler. Tam soğumadan daha ılıkken cilde uygulanırsa gözeneklerin açılmasını da elde edecektir. Cildimiz fazla kırılgan olduğum için her kimyasal ürün sürülmemelidir. Organik yöntemler daima daha sıhhatli sonular çıkmasın sağlayacaktır.

Mide bulantısına iyi gelir

Mide bulantısına da iyi gelmektedir. Kaynatılmış halinin sirke ile karıştırılıp içilmesi bulantıyı kesecektir. Bilhassa yolculuklarda etkilenenler yanlarında bu kürü taşıyıp daha rahat olabilirler. Gebelik sırasında oluşmuş bulunan bulantılar için kullanılıp kullanılmayacağı katiyen hekime danışılmalıdır. Gebelik en kırılgan dönemdir ve hiçbir şey uzman kişilere danışılmadan tüketilmemelidir.

Romatizmaya iyi gelir

Ağrılara ve eklem problemlerine iyi gelir ve ek olarak romatizmaya da fazla iyi gelmektedir. Tertipli kullanıldığı vakit ağrılar ciddi anlamda azalır.

Fıtığa iyi gelir

Belde ve uzunluğunda görülen fıtık için çınar yaprağı kürü, organik bir iyileştirme yöntemidir. Özelikle kümülatif iş temposunun yaşandığı bu yüzyılda, ofis başlangıcında saatler geçirmek fıtığın artmasına sebep olmuştur. Her 5 kişiden 3’ü fıtık ile mücadele etmektedir. Fıtık tedavisi altında merdiven altı doktorluk yapanlara katiyen gidilmemeli, uzman doktorlar ve organik yöntemler kullanılmalıdır. Kuru çınar yaprakları kaynatılıp içildiği vakit ağrıların ciddi bir halde azalmasını elde edecektir.

Depresyona iyi gelir

İçeriğindeki besinler yardımıyla sakinleştirici özelliğine sahiptir. Depresyondan acele bir halde kurtulmayı sağlar. Günümüz şartlarında depresif hava fazla sık rastladığımız bir şeydir. Minimum bitki çayları kadar rahatlatan çınar yaprağı, kuru hali ile kaynatılır ve içilir. Her gün tüketilmesine gerek kalmamıştır, haftada bir kaç yeterlidir. Bu şekilde daha zinde ve rahat hissetmeyi sağlar. Daha rahat düşünmeye ve odaklanmaya destek sunar. Organik bir antidepresan  ilacıdır.

Kanı temizler

Kanın mikrop ve öteki bütün zararı olan maddelerden temizlenmesini sağlar. Kanı arındırır ve hastalıklara karşı da tedbir almış olur. Bilhassa kalp krizi ve damar yolu enfeksiyonları, kan ile bulaşan hastalıklar önlenmiş olur.

Uyku düzenleyicidir

Daha rahat bir kafa, daha azca şeyi takmak manasına gelir ve takılan şeyler azaldıkça uykuya dalma hızı artar. Çınar yaprağı bu tarz şeyleri gerçekleştirebilmek için doğru tercihtir. Acele uykuya dalmayı sağlar ve geceleri sürekli olarak uyanmayı engeller. Böylelikle daha randımanlı bir uyku geçirmenizi sağlar. Ne kadar iyi bir uyku çekerseniz gününüz o denli iyi geçer. Bu sebepten dolayı tertipli uyku fazla {önemlidir}. Vücut sağlığımızı da direkt etkisinde bırakır.


Çınar Yaprağı Kürünün Zararları

Kullanmaya başlanmadan öncesinde kesinlikle iyice araştırılmalıdır. Her çınar ağacı yaprağı sanılanı toplamak da doğru değildir, bilgili bir halde toplamak gerekmektedir veya aktarlardan satın alınmalıdır. Bu şekilde ihtimaller içinde zehirlenme olasılıkları en az seviyeye indirilecektir. Ek olarak her insanın bünyesi bu biçim kürleri kaldıramayabilir. Bu sebepten dolayı dikkatli bir halde araştırılmalı, kronik rahatsızlığı olan ve tertipli ilaç kullanan kişilerin tabip kontrolünde kullanımı tavsiye edilir.

 • Tansiyon hastalarının ise çınar yaprağı kürünü kullanımı önerilmez. Ani tansiyon değişimlerine sebep olabilir.
 • Çınar yaprağı içinde bulunan tanen isminde bir madde birtakım bireylerde mide bulantısına, baş dönmesine sebep olabilir, kullanmadan öncesinde kesinlikle araştırılmalıdır.
 • Çok kullanıldığı vakit kusma, baş ağrısı, ciltte yanma ve kızarma, tansiyon yükselmesi benzeri yan etkilere sebep olabilir.
 • Gebe ve emziren annelerde yan etkilere sebep olabilir, katiyen kullanmasan öncesinde hekime sorulmalıdır.
 • Tertipli kullanılan bir ilacın yanında kullanılması önerilmez bundan dolayı ilacın tesirini azaltabilir veya Tamamıyla kesebilir.
 • Böbrek, tansiyon ve karaciğer hastalarının kullanmasan öncesinde kesinlikle hekime sorması gereklidir.

Çınar Yaprağı Kürü Nasıl Yapılır?

Çınar yaprağı kürü son derece rahat bir yapıma sahiptir. Temel malzememiz aslına bakarsan çınar ağacı yaprağı olduğundan tek yapılması ihtiyaç duyulan organik ve kuru yapraklar bulmaktır. Daha sonrası bir tek kaynatmaya kalacaktır. Unutulmaması ihtiyaç duyulan nokta, her kürde olduğu benzeri bunda da ölçüler ve kullanım süreleri fazla {önemlidir}. Belirtilen süreyi geçmek yan etkilere sebep olur ve daha azca süre kullanmak tesirini göstermemesine sebep olur. Bu sebepten dolayı kesinlikle tarifler dikkatle incelenmelidir. Değişik kullanım amaçları doğrultusunda değişik araç-gereç ölçüleri ve süreleri vardır.

Bu tanım en rahat ve bilinenidir. Tertipli kullanıldığı vakit belirtilen hastalıklara derman olacaktır.

Malzemeler

 • 1 su bardağı klorsuz su
 • 1 yiyecek kaşığı ufalanmış çınar ağacı yaprağı
 • İsteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı bal

Nasıl Hazırlanmış olur?

 • İlk Başta kuru çınar ağacı yaprakları uygun bir şekilde ufalanır. Kuru olması bu sebepten dolayı fazla {önemlidir}.
 • Sonrasında kaynayan suyun içerisine atılır.
 • Kaynadıktan sonrasında ocaktan alınır ve ortalama 10 dakika demlenmesi için beklenilir.

Nasıl uygulanır?

 • Bu küre çınar yaprağı çayı da denebilir. Kürü günde sabah, akşam olacak biçimde 2 defa tüketin ve bunu 1 ay süresince devam ettirin.
 • Tarifteki araç-gereç ölçüleri de son derece azdır bundan dolayı bir tek bir güne kafi gelecek kadardır.
 • Kür, her gün tekrardan taze bir halde hazırlanmalı ve öyleki tüketilmelidir.
 • Çınar yaprağını şayet kendiniz toplayıp kürü öyleki hazırlayacaksanız, 2 tane orta boyuttaki yaprağı 10-15 gün süresince kurutmak kafi olacaktır.
 • Fakat kurutma işleminin temiz ve gölge bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz. Ortam çok güneş alan bir yer olmamalıdır. Kuruyan yaprakları kullanmasan öncesinde bolca su ile yıkamayı unutmayınız.

Çınar yaprakları nasıl seçilir?

Kür için kullanılacak çınar ağacı yaprağı, anatolius çeşidi olmalıdır. Bu tür derin yırtıklıdır. Kaz ayağına benzeyen ve derin yırtıkları olmayan yapraklar tercih edilmemelidir. Çoğu zaman yapraklar, eli çağrıştıran biçimde 5 tırtıklıdır. Geniş yırtıklı olanların seçilmesinin nedeni, dar olanların toksik tesir barındırmasından dolayıdır. Çınar ağacı yapraklarının toplanma mevsimi de minimum seçimi kadar {önemlidir}. Olgun yapraklar seçilmelidir ve yaprakların en olgun olduğu vakit dilimi temmuz-ağustos sonlarıdır. Toplama yöntemini bu aylarda yapmakta yarar vardır. Dalından kopardıktan sonrasında derhal kullanmak daha yararlıdır.


Çokça Sorulan Sorular

Çınar Yaprağı Kürü Kireçlenme İçin Nasıl Uygulanır?

Mesela kireçlenme yaşayan bir şahıs bu tarifi kullanırsa ilk 3-4 gün fazla çok ağrıyla karşı karşıya kalabilir. Bu olması gereken bir durumdur. Ancak ağrılara dayanamıyorsanız 3 gün ara verilebilir hemen sonra yine kullanmaya devam edilir. Tanım 1 aylık olduğundan 1 ayın sonunda ağrılarda ciddi bir azalma olduğu görülecektir. Şayet bir bardak fazla geliyorsa yarım yarım da tüketilebilir. Bu sefer 2 aya uzatılması gerekmektedir. Uygulama öncesinde hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

Çınar Yaprağı Kürü Kilo Vermenize Destek Olabilir mi?

Bağırsak ve sindirim sistemine fazla iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır, çok ödemi ve şişkinliği alır, yağları yok eder özetlemek gerekirse zayıflamaya destek bir kürdür. Tertipli kullanıldığı ve araç-gereç ölçülerine uyulduğu vakit zayıflamada tesirli olur. Son derece sıhhatli olan bu kür, sıhhatli bir halde zayıflamak isteyenlerin tercihleri arasındadır. Günümüzde zayıflamak adına fazla değişik yollara başvurulur. Fakat bu yollar sağlığımızı negatif etkileyebilir. Rejimlerde daha fazla organik yöntemlere başvurmak gerekmektedir.

Çınar yaprağı kürünü zayıflamak için tek başına kullanabilir veya rejiminizin yanında detoks suyu olarak da tüketebilirsiniz. Enerji verici ve halsizliği önleyici yapısı yardımıyla zayıflarken kuvvetsiz kalmayı da engeller. Ancak unutulmaması ihtiyaç duyulan nokta kürü kullanırken desteklemek adına kesinlikle beslenmenize dikkat etmeli, zararı olan ve yağlı gıdalardan kaçınmalı, bol miktarda su içmeli ve egzersiz yapmalısınız. Zayıflamak için olan tanım bir nevi bitki çayı olduğundan limon suyu da eklenebilir. Bu kür, yağ yakma mevzusunda da son derece başarıya ulaşmış olduğundan bölgesel bölgeleri zayıflatmada da son derece iyidir. Karın bölgesine masaj hareketleri ile sürülebilir. Çok göbekli görünümün yok olmasını sağlar.

Malzemeler

 • Kafi oranda klorsuz su
 • 2 yiyecek kaşığı ufalanmış çınar ağacı yaprağı
 • Karanfil
 • Zencefil
 • Elma kabuğu

Nasıl hazırlanmış olur?

 • İlk Başta çınar yaprakları uygun bir şekilde ufalanır ve kaynayan suya eklenmiş olur hemen sonra öteki bütün malzemeler de eklenmiş olur.
 • Ortalama 10-15 dakika süren kaynamanın arkasından ocaktan alınır ve 10 dakika da demlenmesi için beklenilir.

Nasıl uygulanır?

 • Bu karışım günde sabah ve akşam olmak suretiyle 2 defa aç karnına tüketilmelidir.
 • 1 hafta süresince her gün devam ettikten sonrasında bikaç gün ara verilir ve yine 1 hafta kullanılmaya başlanılır. Bu şekilde her hafta tertipli bir halde kilo verimi olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yaprakların kuru olmasına özen gösterilmelidir. Kurutulma işlemi dalından koparıldıktan sonrasında da yapılabilir fakat branşında kurumuş halinin toplanması daha iyidir.
 • Bilhassa geniş yırtıklı ve olgun yapraklar tercih edilmelidir.
 • Kürün zayıflatma mevzusunda daha başarıya ulaşmış olabilmesi için ek yazan malzemelerin de eklenmesi {önemlidir}.
 • Uygulamadan öncesinde hekiminize ve diyetisyeninize başvurmayı dikkatsizlik etmemelisiniz.

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...