Brokoli Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Tarih:

Brokolinin temel alındığı son derece yararlı olan bir kürdür. Hem pek fazla hastalığa derman olması hem de kilo verdirme mevzusunda son derece yüksek ve tesirli olması, brokoli kürünü insanoğlu tarafınca daha tercih edilebilir hale getirmiştir. Bilhassa güz ve kış mevsimlerinde daha çok tükettiğimiz brokoli, lahana ailesinin bir üyesidir. Kalınca ve etli çiçek yaprakları yenen bir bitkidir. Hem pişmeden hem de kaynatılarak fazla leziz bir hal alan brokoli son zamanlarda kür tarifleri ile özellikleri hanımefendilerin dikkatini çekmeye adım atmıştır.

Brokoli Kürü Nedir?

Brokoli mevsimsel bir sebze olduğundan daha fazla kış mevsiminde bulunabilir. Şayet doğalını tüketmek istiyorsanız meviminin gelmesini beklememiz gerekmektedir. Bu nedenle öteki kürlere bakılırsa birazcık daha zor elde edilmiş bir kürdür. Yakın çağ Avrupa’sında egzotik bir bitki olarak görünmektedir ve anca 20. yüzyılın başlarında tanınmaya başlanmıştır. Doğrusu fazla eski bir geçmişi bulunduğunu söyleyemeyiz. Tarihte ilk kere İtalyanların yazılarında adı geçmiştir. Tanınması süre almış olsa bile şimdi yemeklerimizde, salatalarımızda belkide tatlılarımız da dahi sevmiş olarak kullandığınız bir sebze olmuştur. Tadının genel anlamda çocuklar çok sevmese de yararları son derece çok olduğundan limon ve baharatlarla tatlandırıp, sevecekleri bir hale getirmek gerekmektedir.

Lif ve vitamin açısından son derece varlıklı bir bitkidir. Sapları haricinde kalan baş kısımları ortalama 30 gram ağırlığındadır ve her bölgesinde değişik bileşenlere sahip olduğundan hem baş hem beden hem de sap kısımları rahatça yenebilir. Pek fazla yararı olan brokolinin kürü de minimum onun kadar yararlıdır. Dikkatli olunması ihtiyaç duyulan nokta ise satın alınan brokolinin fazla acele tüketilmesidir. Şu sebeple fazla acele bozulur ve sararır. Bilhassa koyu yeşil olanlar alınmalıdır.

Brokolinin İçeriği

Günlük demir, magnesium ve çinko ihtiyacının %5’ini vitaminlerin ise %10’unu karşılar. Ek olarak antioksidan akımından son derece varlıklıdır.

 • Karbonhidrat
 • Şeker
 • Yağ
 • A, B, C, E ve K vitamini
 • Magnezyum
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Çinko
 • Potasyum

Brokolinin Çeşitleri Nedir?

Bütün bu türler içinde brokoli kürüne en elverişli olanı vatanımızda en fazla tercih edilir olan yeşil dük brokolidir.

 • Yeşil dük: İlkbahar ve güz da yetiştirmek için uygundur, 50 gün sürer.
 • Sultan: Güz da yetişir, 60 gün sürer.
 • Yeşil yükleyici: Güz uygundur, 64 gün sürer.
 • Pinnacle: Ufak tespih büyüklüğündedir, güz da yetişir ve 64 gün sürer.
 • Ninja: İlkbahar ve sonbahar mevsiminde yetişir, 86 gün sürer.
 • Arcadia: İlkbahar mevsiminde yetişir, 86 gün sürer.
 • Emperor: İlkbahar ve güz da yetişir, 65 gün sürer.
 • Yeşil kemer: Kısa sapa ve büyük başa sahiptir, sonbahar mevsiminde yetişir, 64 gün sürer.

Brokolü Kürünün Yararları

Brokolinin bu denli varlıklı içinde ne olduğu olması sebebi ile son derece yararlı bir kürdür. Sıhhatli ve leziz oluşu daha da sevilir bir kür haline getirmektedir.

Lifli bir yapıya sahiptir

En fazla lif barındırmakta olan sebzelerden birisidir. Lif miktarının çok olması ne kadar yararlı bulunduğunun da bir göstergesidir.Hem tokluk hissiyatını yükseltip zayıflamaya destek sunar hem de daha sıhhatli bir yaşam sunar.

C vitamini ve antioksidan açısından varlıklıdır

C vitamini ve antioksidan açısından son derece varlıklıdır. Bu da vücudun daha dirençli olmasını sağlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklara karşı korur. Tertipli olarak kürü uygulamak hastalıklara yakalanmama mevzusunda ciddi değişimlere sebep olacaktır. Ek olarak enfeksiyon ve iltihapların da daha süratli iyileşmesini elde edecektir.

Kist oluşmasına engel olur

Brokoli kürü, bilhassa hanımlarda görülen meme kistlerinin tedavisinde fazla iyi gelmektedir. Iyileştirme sürecini hızlandırır, hücrelerin onarımına destek sunar. Öteki kistler için de geçerlidir. Kistlerin büyümesini engeller ve zararı dokunan maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Kist rahatsızlığı olan kişilerin gene de iyileştirme sürecinde hekim kontrolünde kullanmaları tavsiye edilir.

Prostata iyi gelmektedir

Uzman doktorlar tarafınca keşfedilen bu data doğrultusunda, prostat için organik bir çözüm bulunduğunu söyleyebiliriz. Kür, prostat içerisinde oluşmuş bulunan iltihapları temizler. Tedbir almak adına adamların bu kürü tertipli olarak kullanmaları tavsiye edilir.

Mide sağlığına iyi gelmektedir

Mideye de fazla yarar sağlar. Mide de oluşmuş bulunan iltihapları temizler ve mide asitinin dengelenmesini sağlar. Sindirim sistemini korumuş olan bu kür, yiyecek sonrası oluşmuş bulunan kasılma, hazımsızlık ve şişliği de engeller. Tertipli kullanım neticesinde mide kanserine yakalanma riski de son derece azalacaktır.

Hücre yenilenmesini sağlar

Yüksek oranda C vitamini ihtiva ettiği için hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. Açık yaraların daha acele iyileşmesini sağlar ve uçuk benzeri sorunları süratli bir halde iyileştirme eder. Vücut becerilerinin daha randımanlı bir halde çalışmasını sağlar. Ek olarak iç organlarım onarımında da son derece yarar sağlar.

Gebe kalmaya yardımcıdır

Gebe kalmak isteyen hanımefendilerin da yardımına koşar. Tüplerin genişlemesini sağlar ve sağlığını korur. Pek fazla uzman hekim tarafınca da hanımefendiler için tavsiye edilen bu kür, tıkalı tüplerin açılmasını sağlar. Ancak dikkatli olunması ihtiyaç duyulan bir nokta vardır. Oda şayet gebe kalmak için bir ilaç kullanılıyorsa, ilaç bittikten sonrasında küre başlanmalıdır.

 Kas ve kemik gelişimi için son derece yararlıdır

Brokolinin varlıklı kalsiyum miktarı içermesi yardımıyla kemik ve kas sağlığı için fazla yarar sağlar. Kemiklerin daha süratli gelişmesini, onarımını sağlar, ileri ki yaşlarda görüşebilecek kemik ve kas erimesi riskini en az seviyeye indirir. Tertipli kullanıldığı süre kas ve kemiklerde görülecek ağrıları engeller.

Gözler için fazla yararlıdır

Brokoli kürü, yüksek oranda A vitamini ihtiva ettiği için daha iyi görmeyi sağlar. Retina sağlığını korur ve yaş ilerledikçe açığa çıkabilecek katarağı engeller. Daha parlak ve net bakışlar kazandırır.

Bedendeki toksinleri dışarı atar

Bedendeki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Böylelikle daha çok ve rahat bir halde idrara çıkmaya destek olmuş olur. İdrar yollarında oluşabilecek hastalıkları, enfeksiyonları engellemiş olur. Bu şekilde bağırsak sağlığına da katkı sağlamış olur. İdrar çok çıkartıyor olması  metabolizmayı da hızlandırır manasına gelir ve zayıflamaya destek sunar.

Saçlar için fazla yararlıdır

Vitamin ve mineral açısından son derece varlıklı olduğundan saçları dipten uca temizler ve korur. Daha sıhhatli uzamalarını sağlar, parlak bir görünüm verir ve dökülmelerini, kepeği engeller. Kürü içerek veya saçlarımızı direk suyu ile yıkayarak faydasından yararlanabilirsiniz.

Kalbi korur

Kan akışını düzenlemiş olduğu için kalp hastalıklarına yakalanma riskini en az seviyeye indirir. Kan basıncını denetim altına alır bu sayede tansiyona yakalanmanızı da engellemiş olur. Ek olarak kansızlığı da önlediği için daha beyaz görünümü ve çok üşümeyi ortadan kaldırır. Kalp krizini engeller.

Beyine yararlıdır

Beyin becerilerinin daha iyi çalışmasını sağlar. Bu şekilde hafızayı kuvvetlendirir ve odaklanma kabiliyetini arttırır. Bilhassa dikkat dağınıklığı olan kişilerin tertipli bir halde kullanmaları tavsiye edilir. Yaş ilerledikçe görüşebilecek olan alzheimer riskini de en az seviyeye indirir.

Depresyona iyi gelir

Insanın kendini daha relax ve rahat hissetmesini elde edecektir. Hafifçe bir gıda olduğundan mideye ağırlık yapmaz. Sinir sistemine iyi gelir, depresif halden kurtulmada destek sunar. Beyin yorgunluğu ve stres karşısında rahatlatıcı olduğu tespit edilmiştir.

Kansızlığa iyi gelir

Yüksek oranda demir ve folik asit barındırdığı için kansızlığa fazla iyi gelir. Kan miktarını olması ihtiyaç duyulan seviyede meblağ. Bu sebepten ötürü bilhassa gebe hanımefendilerin kullanımı tavsiye edilir.

Kilo verdirir

Tertipli kullanıldığı süre brokolinin lifli yapısı yardımıyla rejimlere destek olabilir veya kendi başına da kilo verimini kolay hale getirir. Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliğine sahiptir. Ek olarak mideyi rahatlatır ve bağırsakların daha randımanlı bir halde çalışmasını sağlar.Kilo aldıran veya daha şişman gözükmeye yol açan ödemlerin, erimesini kolay hale getirir. Bu nedenle brokoli kürü, zayıflamak isteyenlerin sevmiş olarak tercih etmiş olduğu bir kürdür.


Brokoli Kürünün Zararları

Kullanmaya başlamadan öncesinde kesinlikle bünyeye elverişli olup olmadığı, yan tesirleri ve alerjik reaksiyonları araştırılmalıdır. Bilhassa kronik rahatsızlığı olan ve tertipli ilaç kullanan kişilerin kullanmasan öncesinde kesinlikle hekime danışmaları tavsiye edilir.

 • İçeriğinde çok bulunan demir ve folik asit miktarından ötürü pişmeden veya haşlanmış olarak tüketilmelidir. Ancak pişmeden ve haşlanmış hali çok tüketilirse çeşit çeşit yan etkilere meydana gelebilir.
 • Çok fazla tüketimi bedendeki iyot miktarının azalmasına sebep olacaktır. Bu nedenle kür kullanımı sırasında iyot açısından varlıklı olan besinlerde tüketilmelidir ki denge sağlanabilsin.
 • Kullanım sırasında sigara ve alkol tüketmek, mide ve cilt hastalıklarını tetikleyebilir.
 • Brokoli günde 50 gramdan çok tüketilirse mide de şişmeye ve yanmaya sebep olabilir.
 • Brokoli kürünü uygularken çikolata, portakal, ceviz ve portakal suyu benzeri besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Hem yan etkilere sebep olabilir hem de kürün tesirini azaltabilirler.
 • Naturel ve taze brokolilerin seçilmesi tavsiye edilir. Hormonlu sebzeler vücuda yarar sağlamaz aksine çeşit çeşit yan etkilere sebep olurlar.

Brokoli Kürü Nasıl Yapılır?

Brokoli kürü son derece rahat bir yapıma sahiptir. Basit bulunur ve ekonomik olması da tercih edilebilir yapmaktadır. Fakat hazırlanırken organik, taze ve koyu yeşil brokolilerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Değişik hedefler doğrultusunda değişik kür tarifleri vardır. Bunlardan en rahat ve bilindik olan tanım şu şekildedir,

Nasıl hazırlanmış olur?

 • İlk Başta 200 gram brokoli uygun bir şekilde yıkanır. Brokolinin taze olmasına özen gösterilmelidir. D
 • Ondan sonra kaynayan suya brokoliler konulur ve yumuşayana kadar orta ateşte haşlanır.
 • Ortalama 5 dakika devam eden bu işlemin neticesinde kür hazır hale gelecektir.

Tek yapılması ihtiyaç duyulan işlemler bunlardır. Kür ile ilgili mühim bir nokta, haşlanan brokolinin yenmesine gerek kalmamıştır. Herhangi bir ek yarar sağlamayacaktır. Yalnızca meydana gelen suyun tüketilmesi kafi olacaktır.

Nasıl uygulanır?

 • Sabah aç karnına ve öğlen aç karnına olmak suretiyle günde 2 kere kullanımı kafi olacaktır.
 • Ortalama 21 gün tertipli bir halde kullanıldığı süre hem sıhhat bakımından hem de zayıflama ile ilgili yararları bakımından işe yarayacaktır.
 • 21 günden daha haddinden fazla uzun süre tüketmek değişik reaksiyonların oluşmasına sebep olacaktır.

Brokolinin taze bir halde tüketilmesi gerektiği için 200 gramlık kapalı paketlerde hazırlanıp buzlukta bekletilebilir. Ek olarak kürü kullanırken kafein problem yaratacağı için katiyen kahve tüketilmemelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hormonlu brokoli almamaya özen gösterilmelidir.
 • Alınan brokoli koyu yeşil renginde olmalıdır, şayet brokoli buzlukta bekletiliyorsa bu süre 6 ayı geçmemelidir.
 • Hanımlarda görülen fibrokist tedavisinde kullanılacaksa katiyen net bir halde hastalığın tespit edilmesi gerekmektedir. Şu sebeple kist sanılan şey solid kitleyse kullanılmaması gerekmektedir. Brokoli kürü, kist tedavisinde yarar elde edecektir.
 • Yan tesirleri olabilir, uygulama öncesinde hekim ve diyetisyene başvuru yapılmalıdır.

Sıkılıkla Sorulan Sorular

Brokoli Kürü Kanser için Nasıl Kullanılır?

Malzemeler

 • Kendi yumruğunuz büyüklüğünde brokoli
 • 7 yaprak roka
 • 1 diş dövülmüş sarımsak
 • Bir tutam kaya tuzu
 • 1 limonun suyu ve rendeden geçirilmiş kabukları

Nasıl hazırlanır?

 • Bütün malzemeler rondodan geçirilir, kıvamı aldıktan sonrasında ortalama otuz dakika buzdolabında bekletilir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Ondan sonra da gene günde 2’şer defa olacak biçimde 21 gün süresince tüketilir.

Nasıl yarar sağlar?

 • Bu şekilde akciğer, mide, cilt, meme kanseri başta olmak suretiyle pek fazla kansere derman olur.

Brokoli Kürü Prostat için Nasıl Kullanılır?

Erkeklerde görülebilen prostat, brokoli kürü ile çözülebilir. Bilhassa 45-60 yaş aralığında olan erkeklerde görülen prostat idrara zor çıkma, idrar yolunda yanma benzeri problemlere sebep olur. Prostat, östrojen hormonunun yavaşlaması sonucunda meydana gelmektedir. Kür, içeriğindeki di-indol-methan yardımıyla östrojen hormon seviyesinin dengelenmesini sağlar.

Nasıl hazırlanmış olur?

 • Kaynamakta olan suyun içerisine ortalama 200 gram brokoli atılır ve haşlanmaya başlanır.
 • Ortalama 5 dakikalık sürenin sonunda brokoliler ayrılır ve suyu kür için hazır hale gelir. Bu tarifte, sabah öğle akşam olmak suretiyle günde 3 defa aç karnına tüketilmesi gerekmektedir.

Ne Çoğunlukla Uygulanmalı?

 • Bir haftalık kullanımdan sonrasında 3 gün ara verip yine devam etmeniz gerekmektedir.
 • Şayet sabah hazırlamak zor geliyorsa akşamdan da hazırlanıp bir gece buzdolabında bekletilebilir.

Nasıl yarar sağlar?

 • Tertipli bir halde kullanıldığı süre erkeklerde prostata organik bir iyileştirme olacaktır.

Brokoli Kürü Fibrokist için Nasıl Kullanılır?

Hanımlarda görülen fibrokistin yok olmasında bu kür büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Meme kanserini engeller ve fibrokistlere tesir etmiş olduğu için bilhassa tane döneminde görülen göğüs ağrılarını da azaltır. 21 günlük kullanım neticesinde yararları ortaya çıkacaktır.

Nasıl hazırlanmış olur?

 • Öteki kür tariflerinde olduğu benzeri bunda da aynı işlemler uygulanır ve hazırlanmış olur.

Ne Çoğunlukla Uygulanmalı?

 • Günde sabah ve öğlen aç karnına olacak biçimde 2 defa tüketin ve bunu 21 gün süresince devam ettirin.

Nasıl yarar sağlar?

 • Yavaş yavaş göğüsteki ağrıların ve kistin azaldığını görmüş olacaksınız.
 • Fakat kürü kullanıyorum deyip daha farklı iyileştirme yöntemlerini bırakmak fazla doğru olmayan olacaktır. Kür daha fazla destek niteliğindedir.
 • Hekim kontrolünü bırakmamak gerekmektedir.

Brokoli Kürü Kilo Vermenize Destek Olabilir mi?

Yüksek oranda lif, kalsiyum ve antioksidan ihtiva ettiği için zayıflamaya destek bir kürdür. Tertipli kullanım sonucunda bir kaç ayda ortalama 3-7 kilo dahi verebilmek mümkündür. Brokoli, metabolizmayı hızlandırır ve bedende birikmiş çok ödemi atar. Ek olarak kalorisi son derece azca olan bir sebzedir. 1 su bardağı brokoli kürü yaklaşım 30 kaloriye karşılık etmektedir. Haşlanmış olanı ise 54 kaloridir.

Kalorisi azca olan gıdalara düşük enerjili gıdalar denir ve uzmanlar da rejimlerde bu biçim besinlerin kullanılmasını önerir. Brokoli de bu gıdalardan birisidir. Lifli yapısı uzun süreler süresince tok kalabilmenizi sağlar. Böylelikle ara öğün olarak sağlıksız besinlere yönelme ihtiyacı da azalacaktır.  Brokoli, vitamin ve mineral akımından da son derece varlıklıdır. Portakaldan 2 kat çok A ve C vitaminine sahiptir. Bu kürü uygularken katiyen bolca su içilmeli ve yürüyüş benzeri rahat egzersizler ile desteklenmelidir.

Kürü zayıflamak için kullanırken değişik tariflerde de kullanabilirsiniz. Bunlardan bazıları,

 • Brokoli salatası; brokoli haşlayıp yanına yararlı olan domates, marul, yeşil soğan benzeri sebzeler ilave edilerek yapılır ve rejimlerde son derece tesirli olacaktır.
 • Brokoli yemeği; ilk önce brokoli haşlanır üstüne bikaç diş sarımsak ve yoğurt eklenmiş olur. İsteyenler üstüne pul biberde serpiştirebilir.

Rejiminize ekleyeceğiniz brokoli kürü daha sıhhatli ve süratli bir halde zayıflamanızı elde edecektir.

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...