Serotonin eksikliği belirtileri nelerdir?

0
104

Serotonin en ehemmiyetli nörotransmitterlerden biridir. Nörotransmitterler ise beyin hücreleri tarafından birbirleriyle irtibat kurabilmek ismine kullanılan kimyevilerdir. Serotonin hem beden için hem de beyin için bir hayli değişik misyon üstlenir, özellikle merkezi asap sistemi ve sindirim kanalları için son derece ehemmiyetlidir.

Serotoninin başlıca misyonu kan damarlarının büzülmesini hakimiyet altına almaktır. Ancak daha çok “mutluluk hormonu” olarak öğrenilmektedir ve pozitif bir ruh haline sahip olmamızda rol oynar.

Çoğu beyin hücresi bu kimyeviden dolaysız ya da dolaylı olarak etkilenir; serotonin duygusal vaziyeti, ruh halimizi, sosyal tutumlarımızı, libidomuzu, uykumuzu, belleğimizi ve bilme marifetimizi tertip etmektedir.

Her ne kadar serotonin çoğunlukla beyin fonksiyonu ve ruh hali ile ilişkili olsa da, bu kimyasal maddenin asıl görevi bağırsaklardır ve fonksiyonlarının% 95’i bağırsaktadır. Bağırsaklar vücudumuzun ikinci beynidir ve 100 milyon nöron içerir.
Bazı uzmanlar, serotoninin hem nörotransmiter hem de hormon olduğunu düşünüyor, çünkü beynimizin dışında büyük miktarda serotonin var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here