Beyaz Balgam Neden Olur ve Tedavisi

Tarih:

Balgam, bilhassa grip, nezle benzeri hastalıklarla birlikte gelen bir hastalık durumudur. Alt solunum yollarında ve akciğerde üretilen bir mukusdur. Sinüsler, ağız, burun yada akciğerler ile üretilir ve kişiye fazlaca fazla hastalık verir. Islak ve lifli bir yapısı vardır, can sıkıcı olsa bile vücut için yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır, organların kurumasını engellemektedir. Vücut olması gereken bir günde 1-1.5 litre balgam üretir. Çeşit çeşit sebeplerden ötürü balgam üretilebilir ve balgamın da değişik renkleri mevcuttur. Bu renklere gore altında değişik bir sebep yatabilir, emareleri ve iyileştirme şekilleri de değişik olur. Beyaz, sarı, yeşil, kırmızı, kahverengi, siyah benzeri değişik renklerde olabilir. Pekala beyaz balgam sebep olur ve nasıl atılır? merak ettiğiniz bütün bilgiler bu sayfada…

Beyaz Balgam Nedir?

Beyaz balgam burun tıkanıklığı manasına gelmektedir, bu durum bilhassa kış mevsiminde görülen grip, nezle benzeri hastalıklar ile meydana gelir. Burun boşluğu dar ve sıkışık bir bölge olduğundan oradaki dokular şişer ve irin kapabilir. Burun vücudumuzdaki en nemli bölgedir, içeri giren tozları bu özelliği yardımıyla tutmaktadır fakat iltihaplanması da gene bu özelliğinden ötürü fazlaca süratli gerçekleşebilir. Mukus şişen burun yollarından geçmekte zorlanırsa geri gider ve dolayısıyla beyaz balgam oluşur. Kalınca ve bulutlu bir yapısı vardır. Bunun sebebi de düşük rutubet seviyesidir, öteki renklere gore daha yapış yapıştır ve bu sebepten çıkarırken güçlük yaşanır.

Beyaz balgam genel anlamda öksürük ile birlikte çıkar, bu sebepten soğuk algınlık, alerji veya üst solunum yolu enfeksiyonu da başlamış olabilir ve burum sinüzlerin tıkanmasına sebep olur. Tıkanan sinüzler beyaz balgam oluşumunu tetikler. Bilhassa yiyecek borusundan ağzımıza gelmesi fazlaca can sıkıcı bir durumdur, birde buna yapışkanlık eklenirse daha da fena olur.

Balgamın aslolan görevi bakteri ve öteki zararı olan maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasıdır, kelimenin tam anlamıyla bir filtre görevi görür ve öteki bütün renkler içinde beyaz en masumudur. İçeriği su, protein, tuz ve antikorlardan oluşur. Aslına bakarsan balgamın organik rengi beyaz ve açıktır, saydama yakındır fakat hastalık var ise koyulaşmaya adım atar. Akciğerlere bağlantılı olduğundan de öksürükle birlikte dışarı atılır. Çoğunlukla;

 • Geniz akıntısı
 • Sinüs akıntısı
 • Mideden gelen akıntı

beyaz balgam olarak adlandırılabilir.


Beyaz Balgam Tanı

Hekime gittiniz, ilk önce yukarıda yazan durumları yaşayıp yaşamadığınızı soracaktır ve ondan sonra kontrol aşamasına geçilecektir. Beyaz balgamın sebep olduğu hastalık öğrenilirken fazla zor bir teşhis süreci yaşanmaz, son derece acısız ve ağrısız geçer. Laboratuvar ortamında akciğerlerde üretilen balgama yol açan bakteriler araştırılır, bakterinin çeşidi hastalığın türünü de verecektir. Ilkin fizyolojik muayene yapılır. Bu aşamada en zor bölüm, kontrol için kafi oranda balgam alabilmektir. Bunun için de birkaç adım uygulanabilir;

Sıvı tüketimi

Şayet bolca oranda sıvı, bilhassa su tüketirseniz daha çok balgam üretilecektir. Şundan dolayı mukoza genişler ve balgamın daha rahat bir halde sökülmesi sağlanmış olur. Birtakım kişiler balgamı fazlaca zor çıkarır, buna zorlanırken de boğazlarını tahriş ederler. Balgam söktürücü ilaçlar dahi bulunmaktadır ancak en doğal olanı su içmektir. Hekim ek olarak ağzınızın içinin bakteri ve tükürüklerden tam manası ile temizlenmesi için temiz suyla yıkamanızı, çalkalamanızı ve gargara yapmanızı isteyecektir.

Balgam kültürü alınması

Bolca su içtikten sonrasında artık mukoza genişledi ve daha rahat bir halde balgam çıkarabileceksiniz, ufak bir kaba çıkarmamız istenir. Bu kapta balgamdaki mikroplar ürer, ona hususi bir ortam hazırlanmıştır. Kontrol için minimum 2 mililitre balgam gerekmektedir ki daha iyi bir halde incelenebilsin. Balgam akciğerden çıkarıldığından dolayı ilkin 3 kez derin nefes alınır ve öksürülür, boğazın fazlaca zorlanmasına gerek kalmamıştır. Bu aşama için en kaliteli zaman sabahtır ve tok olmak gerekmektedir. Şundan dolayı balgam en fazlaca sabah saatlerinde artar. Çıkmasını kolaylaştırmak için sırta ve göğse vurmak gerekebilir. Bu aşamada birkaç gün tekrarlanabilir. Kontrol sebebi ile pozitif çıkarsa balgam hastalık meydana getiren bir bakteri yada mikroba haizdir manasına gelir.

Buğu solutma metodu

Şayet su ve öksürme ile balgamı çıkaramadıysanız buğu soluma metodu de denenebilir. Bilhassa kafi oranda çıkmadığı süre tercih edilir. Sonuçta daima fazla balgam çıkarmam basit olmaz, belkide zorlanırken kusmaya dahi sebep olur. Daha rahat çıksın, gevşesin diye buğu solunur. Lüzumlu olan miktar kontrol aşamasında son derece {önemlidir}.

Bronkoskopi

Buda solunum sistemini ve balgamı inceleyebilmek için etkili olan bir yöntemdir. Ağızdan esnek bir boru sokulur, ucundan da kamera vardır. Bu sırada balgam örneği de alınabilir. Endoskopiye benzemektedir.

Bunlar haricinde uygulanacak yöntemler;

 • Kan ve idrar tahlili
 • Akciğer röntgeni
 • Balgamın boyanması
 • Ultrasonik görüntülemeler
 • Doku kültürü alınması

Tükürüğün önemi

Kontrol aşamasında en mühim şeylerden biri tükürüktür. Direk balgam incelenmelidir, şundan dolayı onun sebebi ve altında yatan hastalık araştırılmaktadır. Şayet testin içerisine tükürük de girerse doğru sonuçlar çıkmaz. Bu sebepten dolayı ağzı iyice yıkamak fazlaca {önemlidir}. Tükürük içerisinde de fazlaca fazla bakteri bulunur, araştırılan bakteri balgamdan mı tükürükten mi ayırt edilmelidir. Balgam ne kadar tükürüklü olursa teşhis o denli zorlaşır. Tükürük haricinde testi etkileyecek öteki etkenler;

 • Antibiyotik kullanımı
 • Balgam örneği almadan ilkin ağız çalkalama suyu kullanımı
 • Kafi örnek alınmaması

Beyaz Balgam Emareleri

Beyaz balgam emaresi olarak en başta renginin beyaz olması gelir fakat balgam çıkaracağınızı da türlü türlü emareler ile anlayabiliriz. Bunlar;

 • Öksürükle birlikte saydam, tükürük benzeri fakat ondan daha kümülatif olarak çıkan bir mukus
 • Öksürükle birlikte boğazda tahriş oluşumu
 • Ciğerlerden gelen hırıltı, bilhassa nefes alıp verirken
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes alıp verirken zorlanma, doluluk hissiyatı

Beyaz balgam ne süre zor çıkar?

Birtakım kişiler balgamı daha rahat çıkarırken birtakım kişiler daha da güçlük yaşar, öksürür öksürür bir türlü atamaz. Bu şekilde kişilerin balgamı daha yapış yapış olur. Bilhassa beyaz balgamda yapış yapış olma özelliği daha fazladır. Boğazı ve akciğeri kaplayan mukusun yalnızca birazı dışarı atılmaktadır, süt ve süt ürünlerini fazlaca fazla tüketen insanların balgamı daha koyu ve kuru olur. Dolayısıyla da çıkmakta güçlük çeker. Bu sebepten dolayı beyaz balgamla savaşın eden bir kimse süt ve süt ürünlerinden bir müddet uzak durmalıdır.

Kokunun önemi

Balgamın rengi kadar kokusu da {önemlidir}. Beyaz balgam bilhassa grip, nezle, soğuk algınlık benzeri enfeksiyon hastalıklarında ortaya çıkmaktadır ve kimi zaman koku da bununla beraber gelebilir. Şayet koku var ise akciğerde apsenin habercisi olabilir, ne olursa olsun hekime gidilmelidir.


Beyaz Balgam Sebepleri

Balgamlar genel anlamda küçük rahatsızlıklar sebebi ile oluşur ve tehlikeli olmaz doğrusu altında değişik bir hastalık yatmaz, aslına bakarsanız bir hastalık yüzünden yaşanmaktadır. Beyaz balgam tehlikeli sayılabilecek bir durum değildir, bilhassa devamlı tekrarlamıyorsa gelip geçici bir durumdur. Fakat zaman içinde beyazlığı gidip yeşil, gri, mavi, siyah veya kırmızı rengini almaya başlarsa o süre derhal hekime başvurmanız gerekmektedir.

Renk beyaz olsa bile gene dikkatli olunması ihtiyaç duyulan hususlar vardır, devamlı bir balgam çıkarma isteği ve balgamı çıkarırken zorlanma var ise, bu astımın habercisi olabilir. Doğrusu birtakım noktalarda gözlem yapmak da gereklidir. Bunun haricinde  son derece sıvıysa, su benzeri bir balgamsa akciğer ödemi atılıyor olabilir. Bu durum birtakım  bronkoalveoler karsinomu olan hastalarda köpüklü biçimde de ortaya çıkabilir. Bu biçim durumlara karşı hazırlıklı olmakta yarar var. Şayet balgamda kan görülüyorsa bu ciğerlerden meydana gelen büyük veya ufak bir probleminin habercisi olabilir, iyi bir halde takip edilmeli ve gerekirse hekime gidilmelidir. Beyaz balgamın sebep olabileceği daha farklı hastalıklar ise;

 • Boğaz, solunum yolu hastalıkları
 • Zatürre
 • Bronşit hastalığı
 • Enfeksiyon

Virüs

Beyaz balgamın en büyük nedeni virüstür. Genel anlamda vücuda zararı olan bir şey girmiş olduğu süre onu çıkarmaya çalışır, değişik yollarla çıkarır veya bedeni korur. Bu organik mekanizmadır, bu zamanda de beyaz balgam üretimi gerçekleşir. Tahriş edici dış etkenlerden bedeni temizlemeye çalışır, beyaz balgam atmak daima iyileşme sürecine bir adım atmak manasına gelir. Doğal olarak devamlı geliyorsa daha da hastalanıyor manasına gelebilir.

Soğuk algınlığı

Beyaz balgamın en büyük sebeplerinden birisidir ve genel anlamda kış mevsiminde görünür. Şahıs soğuk algınlığa yakalandığı süre hep öksürme, hapşırma ihtiyacı hisseder ve bununla beraber beyaz balgam görünür. Hal böyle olunca yapış yapış bir halde çıkar, belkide birtakım durumlarda boğaza ve akciğerlere yapıştığı için çıkmaz. Genel anlamda abartılacak bir durum değildir, hastalık ile geçecektir ve hanede iyileştirme ister. Ancak çıkmakta güçlük yaşanıyorsa ilaç takviyesi gerekmektedir ki çıkartılmazsa hastalık geçmeyecektir.

Sinüsler tıkalı

En başta gelen nedenlerinden biri sinüslerin tıkalı olmasıdır şundan dolayı beyaz renk sinüslerden gelir, koyu olanlar ise daha fazlaca enfeksiyon bazlıdır. Balgam atılamazsa da sinüsler tıkanır ve baş ağrısına sebep olur.

Polen

Polenler bilhassa kırılgan ve alerjik bir yapıya sahip olan kişilerde beyaz balgam oluşmasına sebep olabilir. Burada da zararsızdır fakat bu zamanda öksürük, hapşırık benzeri etkide bırakır fazlaca sık görünür. Beyaz balgamda gene koruma sistemi olarak ortaya çıkmaktadır. Öksürük ile birlikte gelir. Bu durum alerji olarak tabir edilebilir. Geniz akıntısı arttığı için balgam ortaya çıkmaktadır, bununla beraber öksürük de gelişebilir.

Koah

Koah hastalığı kronik obstrüktif akciğer hastalığı manasına gelmektedir, solunumla akciğerlere gelen havanın rahat bir halde dışarı atılmaması manasına gelmektedir ve hastanın bilhassa sesini etkilemektedir, ses kısıklığı yaşar ve belli bir müddet sonrasında ses Tamamıyla kaybolur. Kronik bronşitte sebep olur şundan dolayı bronşlara giden hava yolları iltihaplanır ve tıkanır. Bu aşamada beyaz balgam sebep oluyor olabilir. Şundan dolayı iltihaplanma sebebi ile oluşabilir. Devamlı beyaz balgam çıkarma isteği var ise altında bu şekilde ciddi bir hastalık yatıyor olabilir.

KOAH hastalığı bilhassa 40 yaş ve üstünde görünür, akciğerdeki ufak hava odacıklarındaki harabiyet sonucunda hava yolları daralır. Hava keseciklerinin genişleme kabiliyeti azaldıkça balgam oluşma olasılığı de artar.

Yeni doğan bebeklerde beyaz balgam

Yeni doğan bebeklerde de sürekli olarak beyaz balgama rastlanır. Bu durum kimi zaman ebeveynleri korkutur, bebeklerinin bir hastalığı bulunduğunu düşünürler fakat bunu aslolan sebebi akciğerlerinin ve solunum yollarının şimdilik tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bu sebepten dolayı de yabancı maddelere, toza ve mikroba karşı fazlaca daha kırılgan olurlar. Bu biçim etkenlerde balgam oluşmasını tetikler, akciğerleri daha fazlaca temiz olduğu ve hava kirliliğine fazla maruz kalmadıkları içerisinde beyaz balgam oluşur. Daha koyu renkli balgam şimdilik bebeklerde görülmez. Mikroplar biriktiği için genizde balgam birikir ve bununla beraber burun tıkanıklığı, solunum yollarında tahriş, öksürük meydana gelir.

Astım

Astım hastaları öteki insanlara gore fazlaca daha kırılgan bir vücuda sahip olur. Solunum sistemleri, alerjenlere ve bilhassa çevre kirliliğe karşı daha duyarlıdır ve reaksiyon göstermeye müsaittir. Hal bu şekilde olunca solunum sistemi tıpkı bebeklerdeki benzeri daha süratli bir halde irin kapar ve beyaz balgam oluşumunu tetiklenir. Koyu renk balgam fazlaca sık rastlanmaz fakat beyaz ve saydam balgam çoğunlukla görünür.

Akciğer kanseri

Akciğer kanseri emareleri içinde beyaz balgamda bulunmaktadır. Beyaz balgam diğerlerine nazaran daha masum görünsede kimi zaman bu şekilde ciddi hastalıklarında habercisi olabilir. Bilhassa miktar bu mevzuda fazlaca mühim bir rol oynamaktadır. Hepsi için geçerli olmasa dahi birtakım akciğer kanseri hastalarında litrelerce beyaz, saydam balgam çıkmış olduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı bitmek bilmeyen ve çok fazla gelen beyaz balgam asla olması gereken değildir.

Konjestif kalp yetmezliği

Kalp kasları yeterli derecede kan pompalamadığı süre ortaya bu hastalık çıkmaktadır, kalp yetmezliği olarak da tek başına yetecektir. Beyaz balgam masum görünür, bu şekilde ciddi bir hastalığın habercisi değildir demeyin. Şundan dolayı uzun sürerse ve bilhassa köpük var ise bu şekilde bir hastalığın dahi habercisi olabilir. Bu hastalık yaşlı insanlarda daha çok görünmektedir, bu sebepten yaş ilerledikçe balgamın dahi önemi artar.

Üst solunum yolu enfeksiyonu

Üst solunum sistemi doğrusu; ağız, burun, boğaz ve yutak. Virüs, bakteri yada mantarlar bu enfeksiyona sebep olabilmektedir. Bu biçim hastalıklar bulaşıcı olabilir ve şayet geçmeyen balgam var ise aklınıza bu hastalığı getirebilirsiniz. Soğuk algınlığının bir üst versiyonu olarak tabir edilebilir. Beyaz balgam genel anlamda daha koyu olur bu sebepten çıkartması zor olsa gerek. Belirtilerinin şiddetine bağlı olarak bir iyileştirme metodu seçilir.

Bademcik iltihabı

Bademcikler, ağız boşluğunda ve dil kökünün yanlarında bulunan organlarımızdır. Lenf bezlerinden oluşur, burun ve ağızdaki bakterileri toplamaya yarar. Fakat bilhassa fazlaca soğuk şeyler yediğimizde veya mikroplarla olan savaşın başarısız olduğu zaman bademcikler şişer ve irin kapar. Bu şekilde bir durumda da beyaz balgam meydana gelebilir. Bademcikler şiştiği süre solunum sistemi da tıkanır ve balgamın geçişi zorlaşır. Bademcikler iyileştiği süre balgamda kendi seyrine dönecektir.

Larenjit

Gırtlağın iltihaplanması vakasına denir. Vücudumuzda son derece mühim bir yere sahip olan gırtlak, boğazımızda yer almaktadır ve yemeklerin geçiş alanıdır. Ek olarak ses kutusu olarak da adlandırılır, titreşimler burada gerçekleştirilir. Tahriş yada mikrop kapma sebebi ile meydana gelir ve beyaz balgam da bununla beraber oluşur. Şayet iyileştirme edilmezse balgam daha koyu bir kıvam ve sarı renk alabilir.

Reflü

Reflü, kronik bir sindirim sistemi hastalığıdır. Midede kasılmalara sebep olur ve hasta her şeyi rahat bir halde yiyemez. Mide bulantısı yaşar ve yediğini çıkarır. Beyaz balgam reflünün habercisi olabilir. Hekim buna yeterli bir rejim veya iyileştirme metodu belirleyecektir.

Sigaranın tesiri

Sigara kullanan insanlarda öksürük ve bununla beraber akıntı daha çok olur. Fakat beyaz balgam sigara kullanan insanlarda fazlaca sık görülmez, onlarda daha fazlaca sarı ve kahverengine çalan balgamlar görünür. Bunun sebebi ise sigaranın dumanıdır. Sigara balgamın beyazlığını da etkide bırakır. Hekime gittiğiniz süre bu noktadan anlayacaktır. Beyaz balgam bu sebepten daha sıhhatli kişilerde görünür diyebiliriz.

Neler etkide bırakır?

Beyaz balgam oluşumunu tesir eden en mühim etkenler kuru hava, çevre kirliliği ve birtakım gıdaların tüketimidir. İnsan bedeni çoğunlukla hassastır, bilhassa dış faktörlere karşı değişik etkenler izah edebilir. Genel anlamda sigara kullanan insanlarda beyaz balgam olmaz fakat sigara da balgam oluşumunu tesir eden mühim bir faktördür, yalnızca renk bakımından farklılığa sebep olur. Bilhassa çevre kirliliğini fazlaca fazla çeken ve doğru olmayan beslenen kişiler beyaz balgam problemi ile karşılaşabilirler.


Beyaz Balgam Tedavisi

Ne Süre Hekime Görünmeli?

Şayet yukarıda verilen problemler mevcutsa doğrusu daha açık bir halde söylemek gerekirse;

 • Gün içerisinde fazlaca fazla balgam çıkarma isteği
 • Balgamı çıkarırken zorlanma, belkide neredeyse kan görme
 • Beyaz balgamın beyazdan daha koyu bir renge çalması
 • Çıkardıktan sonrasında gelen rahatlama
 • Balgamla birlikte gelen ateş, şiddetli öksürük, titreme
 • Sinüslerde ağrı

durumları var ise acilen hekime görünülmelidir. Hekim beyaz balgamın altında tam olarak ne yatıyor bunu öğrenmeye çalışır, bu sebepten türlü türlü sorular sorar. Yukarı yazan emareler var mı yok mu bunu öğrenmeye çalışır ve balgamları iyice incelenir. Belkide gerekirse birtakım testlerden dahi geçebilir. Bilhassa köpüklü olup olmadığı araştırılır. Bir çok insan balgam sıkıntısı çekmiş olduğu süre hekime gitmeye dahi gerek duymaz, önemsiz bir şey bulunduğunu ve gelip geçeceğini düşünür. Fakat devamlı balgam sıkıntısı yaşanıyorsa ne olursa olsun hekime gidilmelidir.

İlaçlar

En basitinden direk akla ilaç kullanmak gelir şundan dolayı beyaz balgam büyük bir çoğunlukla grip enfeksiyonlarından ötürü oluşur. Hekime gittiğiniz süre hem gribe iyi gelecek hemde balgamı dökmeye destek olacak ilaçlar verir. Bu ilaçlar reçetelidir ve tabip kontrolünde kullanılmalıdır, doğrusu kendi başınıza gidip ilaç almanız asla yeterli olmayacaktır, bilhassa de altında hangi hastalık yattığını öğrenmeden. Balgamın nedeni incelendikten sonrasında;

 • Bakteriyel enfeksiyon yüzündense antibiyotik
 • Alerji yüzündense alerjiyi denetim edecek ilaçlar
 • Balgamın kıvamına gore ciğerlerden atılması için balgam söktürücü ilaç yada şuruplar

verilir. Bu ilaçların neredeyse bir çok özelliği aynıdır, öksürük ile balgamı atmak.


Beyaz Balgam Nasıl Atılır?

Çevresel etkenler

Balgamda çevresel etkenler ne kadar etkili olur, genel anlamda insanların kafasında sual işareti bırakır fakat balgam pek fazlaca şeyden etkilendiği için çevrede olup bitenin dahi tesiri büyüktür. Havanın nemli olması mukusun incelmesine destek olacaktır, bu sayede balgam daha rahat atılacaktır. Buğu yönteminin balgamı daha rahat atmaya destek olacağı düşünülmektedir fakat aksine bu metot daha etkilidir, bu sebepten onun yerine rutubetlendirici doğrusu hava nemlendirici makineler kullanılabilir. Bu makineler odanın bütün gün nemli kalmasını elde edecektir. Buda tozların ve öteki tahrişe sebep olacak her şeyin sirkülasyon ile yok olmasını elde edecektir. Havasız oda nefes alışverişini zorlaştırarak balgamı kalınlaştırır. Çevresel etkenler yalnızca yaşam alanı, evin içi ile sınırı olan kalmamalıdır. Balgamı tesir eden öteki etkenler içinde boya, temizlik ürünleri, toz ve öteki kimyasallarda gelir. Bu biçim ürünleri solumak solunum sistemi bakımından asla iyi olmayacaktır, balgam oluşmasına sebep olmasa dahi balgamın artmasına sebep olacaktır.

Buğu soluyun

Buğu makinesi alamıyorsanız geleneksel yöntemlerden kabul edilen buğu solumayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu metot bilhassa burun tıkanıklığı için kullanılır. Burnu ve bütün solunum sistemini açmış olduğu için balgamın tıkalı olduğu yerlerde gevşer ve dışarı atımı sağlanmış olur. En ergonomik yöntemlerden birisidir, bir kaseye sıcak su konulur ve yüzü yakmayacak yakınlıkta ortalama 10 dakika solunur. Daha sıcak bir ortam olmasını isterseniz kafanızı havlu ile örtebilirsiniz. Suyun içerisine birkaç damla okaliptis yağı, nane yağı yada lavanta yağı da damlatabilirsiniz, daha etkili olacaktır. Fakat bu metot hamile, çocuk ve yüksek tansiyonu olan kişilere önerilmez. Buğu soluma metodu duşta daha etkili olabilir. Ek olarak her gün duş almak solunum sistemini açacaktır, balgamı yumuşatacaktır.

Mırıldan

Değişik bir metot daha, mırıldanmak… Burada mırıldanmaktan kasıt kendi kedine konuşmak, müzikle uğraşmak veya yanında biri var ise kucak kucak onunla konuşmak olabilir. Burada maksat boğazda titreşim oluşturmaktır. Şundan dolayı bu sayede boğazdaki balgamın sökümü kolaylaşır. Aslına bakarsan şu şekilde bir düşünüldüğü süre fazlaca konuşunca boğazda hafifçe bir hırıltı oluşur, balgam çıkarma isteği meydana gelir. Beyaz balgam diğerlerine nazaran daha hafifçe olduğundan etkili olabilir.

Balgamı yutma

Balgamın katiyen çözülmemesinin en büyük sebeplerinden biri asla şüphesiz ki budur. Balgamı tükürmek bazılarına mide bulandırıcı gelir ki yutmak daha kötüdür, bazıları ise kalkıp banyoya gitmeye üşenir, dışarıda olmak kural dışı sayılabilir. Ancak balgam yutulursa bu durum kısır döngüye dönüşür, yuttukça daha da artar. Bu sebepten dolayı yanınızda ne olursa olsun bir peçete bulundurun ve gerekirse oraya çıkarın fakat katiyen yutmayın.

Tost ye

Bu metot son derece garip gelebilir, tost ve balgam ne ilgi diye düşünebilirsiniz fakat kontrol edilmiş ve onaylanmıştır, tost balgamın boğazdan mideye doğru gitmesini sağlar, balgamı nazikçe kaydırır ve temizler. Bu açıdan son derece etkili ve yararlıdır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi her derde ilaç olan bir besindir. Antibakteriyel oluşu temizlik ve sıhhat anlamında her alanda kullanılmasını sağlamaktadır. Boğazda biriken balgamı yok eder, incelmesini sağlar ve dışarı atar. Bunun için 1 tatlı kaşığı elma sirkesi içmeniz kafi olacaktır. Tadı pek sevilmez fakat fazlaca etkili olduğundan ne olursa olsun denenmelidir. Süratli bir halde yuttuğunuz süre tadını fazlaca almayabilirsiniz.

Balgam meydana getiren gıdalardan uzak durun

Süt ve süt ürünleri balgam üretmezler, hastayken daha da fena olmaya sebep olmazlar fakat içindeki yağ sebebiyle mevcud balgamın artmasına sebep olurlar. Bu sebepten dolayı iyileşme sürecinde olabildiğince azca tüketmekte yarar var, azaltacağım derken çoğaltmak asla iyi olmayacaktır.

Beyaz balgam oluşumunu tetikleyen en mühim etkenlerden birisi de şekerli besinler, fazla şeker tüketimidir. Bu sebepten dolayı bilhassa iyileşme sürecinde olabildiğince şekerli şeyler yemeyin, şeker ihtiyacınız olan şeyi aşırıya kalmayacak biçimde meyvelerden almaya bakın. Bu şekilde balgamın çıkışını zorlaştırmamış ve miktarını arttırmamış olmuş olursunuz. Grip, nezle, veya astım benzeri hastalıklar olmadan yalnızca fazla şeker tüketimi ile dahi beyaz balgam oluşabilir. Bunlar haricinde;

 • İşlenmiş etler
 • Glutenli ürünler
 • Kafein
 • Patates
 • Muz
 • Lahana benzeri gıdalardan de bu zamanda uzak durulmalıdır.

Baharatlı yiyecekler

Baharatlı yiyecekler tüketmek genel anlamda iyileştirme aşamasında fazlaca tercih edilmez fakat balgam çıkarmada en fazlaca kullanılan yöntemler içinde yerini alır. Şundan dolayı birazcık acılı, baharatlı yiyecekler yedikten sonrasında derhal bir burun akıntısı, öksürük adım atar. Bu biçim besinler ve direk baharatlar dekonjestan görevi görür doğrusu boğazdaki balgamın atılmasına destek sağlar. Doğal olarak tüketirken dozunu kaçırmamakta yarar var.

Sıcak şeyler

Sıcak şeylerden kasıt çorba olur çay olur kahve olur, sıcak olsun yeter şundan dolayı sıcak boğazda biriken balgamın atılmasına destek olacaktır. Yapışkan ve kalınca yapısını eritecektir. Özelikle grip benzeri hastalıklarda iyileşmek için tavuk çorbası tüketilir, balgamı atmak içerisinde en etkili organik yöntemlerden birisidir.

Tuzlu su gargarası

Bu yöntemde çoğunlukla tercih edilmektedir. Ilık su ve tuzla meydana gelen gargara boğazın arkasında bulunan, yapış yapış balgamı temizlemeye destek sağlar. Tuz mikroplarım ölmesinde ve ağrının azalmasında da son derece etkilidir. Yarım çay kaşığı tuz ılık bir suyla karıştırılır, ılık olması tuzun çözünmesi için {önemlidir}. Su seçerken de klorsuz olmasına dikkat edilmelidir, tahrişi önlemesi adına içme suyu tercih edilebilir. Gargarayı ortalama 50 saniye kadar yapın ve suyu yutmamaya çalışın. Her gün birkaç kez yapılabilir, tesirini gösterebilmesi için tertipli kullanım şarttır.

Su

Su tüketimi beyaz balgamı yok etmek için son derece {önemlidir}. Günlük kafi oranda su tüketimi balgamın incelmesini ve boğazdan ağza doğru akışını sağlar. Şayet tıkanıklık var ise açar, sudan ziyade meyve suyu benzeri sıvılar dahi etkili olacaktır. Mühim olan sıvı olması…

Solunum sağlığına yararlı olan besinler tüketin

Burada solunum sağlığından kasıt, grip ve nezle benzeri hastalıklara iyi gelen gıdalar biçiminde sıralanabilir. Beyaz balgam genel anlamda bu durumlar sebebi ile meydana gelir, bilhassa limon, zencefil ve sarımsak fazlaca etkili olacaktır. Bu besinler mukusun hareket etmesini sağlar ve inceltir. Uzmanlar tarafınca meydana gelen testler ile de kanıtlanmıştır. Ancak balgam için bir ilaç kullanıyorsanız ve hususi rejiminiz var ise bu gıdaları tüketmeden ilkin doktorunuza danışın. İyi gelebilecek gıdaları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Meyan kökü
 • Ginseng
 • Çilek
 • Kirpi otu
 • Nar
 • Guava çayı
 • Çinko takviyesi
 • Balık ürünleri
 • Karnabahar
 • Kuşkonmaz
 • Kereviz
 • Ananas
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Mandalina

Vitamin alımı

Vücuda kafi oranda vitamin alınırsa hastalıklardan daha çok korunabilir. Bilhassa bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için grip, soğuk algınlık benzeri hastalıkları engeller, olunca da seri iyileşmeyi sağlar. Bu şekilde balgam oluşumu da engellenmiş olur. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişiler balgamda daha rahat savaşın eder. Bilhassa D ve C vitaminleri fazlaca etkilidir. Bu vitaminler bakımından varlıklı olan meyve-sebzeler kucak kucak tüketilmelidir, D vitamini için güneş banyosu yapılabilir. Ek besin takviyesi olarak da bu vitaminler alınabilir.


Balgam Söktürücü Bitkiler

Zerdeçal

Balgam tedavisinde ne olursa olsun bulunması ihtiyaç duyulan besinler içinde yer almaktadır. Naturel bir antiseptiktir, beyaz balgama yol açan bakterileri öldürür ve rahatlama sağlar. Tertipli kullanıldığı süre balgamda azalma gözlemlenebilir. En etkili ve süratli sonucunda almak için; bir bardak suya 1,5 bardak çay kaşığı zerdeçal dökün, günde 2 defa tüketin. Veya ılık bir suya 1 yiyecek kaşığı zerdeçal ve bir tutam tuz ekleyip günde birkaç defa gargara yapın. Gargara balgam tedavisinde son derece etkilidir.

Zencefil

Zencefil de zerdeçal kadar yararlı bir gıdadır. En fazlaca antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü özellikleri ile bilinir bu sebepten balgam tedavisinde üst sıralarda yer almaktadır. Bilhassa göğüsteki tıkanıklığı açar ve nefes alışverişini kolay hale getirir, balgamı inceltir. Bir bardak kaynamış suya 1 yiyecek kaşığı zencefil dilimi ilave edin ve birkaç dakika demlenmesini bekleyip için, tatlandırıcı olarak şeker yerine bal koyabilirsiniz. Çay benzeri tüketmek istemiyorsanız direk pişmeden zencefil dilimini çiğneyebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın organik bir antibiyotiktir, balgam sökme mevzusunda da son aşama etkilidir. Bu sebepten dolayı bu zamanda çoğunlukla tüketilmelidir. Tarçını toz durumunda balla karışmasını sağlayarak yada nebat çaylarına çubuk halini ilave ederek tüketebilirsiniz.

Tere

Tere de son derece yararlı bitkiler arasındadır ve balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Tereyi kür olarak hazırlayabilirsiniz. Bunun için; yarım litre suya 15-20 sap tere koyun ve tencerenin kapağı kapalı bir halde 3 dakika haşlayın. Peşinden suyunu süzgeçten geçirin ve yiyeceklerden 2 saat ilkin yada sonrasında için.

Karabiber ve Bal

Bu ikili bir araya ne şekilde mi gelir? beyaz balgam var ise fazlaca güzel bir halde gelir şundan dolayı karabiber öksürük yaparak, balda boğazları yumuşatarak balgamın atılmasını sağlar. İkisini karıştırıp tüketebilirsiniz yada karışımı göğsünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sürdükten sonrasında bir ferahlama hissedilir, tıkanıklığı açar ve balgamın atılmasını sağlar. Üstünü tülbentle kapatın ve birkaç saat o şekilde bekleyin.

Çuha Çiçeği

Bilhassa son zamanlarda meydana gelen araştırmalara gore çuha bitkisinin kökü ve açmış çiçeği bilhassa kekik ile birlikte hazırlanıp tüketildiği süre tesirini arttırır ve balgama fazlaca iyi gelir. Bu ikili bir araya gelmiş olduğu süre gece hırıltıya yol açan balgam önlenmiş olur ve bronşlar rahatlatılır. Balgamın seyreltilmesi sağlanır.

Soğan

Soğan fena kokusundan ötürü bilhassa pişmeden bir halde bir çok şahıs tarafınca sevilmez fakat boğazları rahatlatır ve balgamın atılmasını sağlar. Muhteşem bir antibiyotik, anti-inflamatuar ve balgam söktürücüdür, kelimenin tam anlamıyla organik ilaç niteliği taşımaktadır, her derde devadır. Beyaz balgam grip benzeri bir hastalık yüzündense soğan iyileşme sürecini de hızlandıracaktır. Soğanı iki değişik biçimde de tüketebilirsiniz;

Nasıl Uygulanır?

 • Soğanlı tonik, ufak bir soğanı soyun ve doğrayın. 2 yiyecek kaşığı şekerin içerisinde ortalama otuz dakika beklemeye alın, bu zamanda soğan sulanacaktır ve çıkan sıvıyı 2-3 saat arayla 1 yiyecek kaşığı olacak biçimde için.
 • Soğan çayı, 4 bardak suda bir soğanı kaynatın ve için. İçine tatlanması bakımından limon, zencefil yada bal ilave edebilirsiniz.

Havuç

Havuçta son derece yararlı bir sebzedir, bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı için iyileşme sürecini hızlandırır ve enfeksiyonlarla savaşın eder. Dolayısıyla balgama yol açan her her neyse onu hedef alır ve iyileştirmeye çalışır. Son derece kuvvetli bir antioksidan bulunduğunu söyleyebiliriz.

Nasıl Uygulanır?

 • Havuç kokteyli, 5 havucun suyunu çıkarın ve birazcık seyreltmek için su ilave edin, peşinden gün içerisinde ara ara için. Tatlanması için bal koyabilirsiniz.

Balgam Sökücü Naturel Kür Tarifi

Yalnızca 2 araç-gereç kullanarak balgamdan kurtulabilirsiniz, uzman doktorlar tarafınca da önerilmektedir.

Malzemeler

 • 1 tutam hatmi çiçeği
 • Yarım su bardağı süt

Nasıl uygulanır?

Ilkin süt kaynatılır, peşinden içerisine hatmi çiçeği atılır ve 10 dakika demlendikten sonrasında suyu süzülüp birkaç gün süresince içilir, bu denli kolay fakat etkili bir çözüm önerisi…


Balgam Söktürücü Nebat Çayları

Ihlamur Çayı

Ihlamur da bilhassa kış mevsimlerinde ısınmak ve hastalıklardan korunmak için tüketilen bir çaydır. Aromatik tadı ile neredeyse asla sevmeyeni yoktur, yaz ıhlamurunun çiçeklerinden yapılır ve mis benzeri bir kokuya haizdir. Bütün bu güzel özellikleri haricinde balgam söktürücü olarak da tüketilir. Bilhassa kekikle birlikte kullanıldığı süre tesiri daha da artar.

Kekik Çayı

Kekik mutfakta en fazlaca kullanılan baharatlardan birisidir, hem sağlığa faydalıdır hemde yiyeceklere lezzet katar. Bir öteki özelliği de balgam sökücü olmasıdır. 41 değişik çeşidi vardır fakat bir çeşidi gribe, soğuk algınlığa fazlaca iyi gelir, virüs ve bakterileri öldürür. Bu türün adı bodur kekiktir. Timol oranı yüksek olduğundan bilhassa tıbbi çaylarda ve uçucu yağlarda kullanılır, balgamlı öksürük içerisinde en etkili olan organik yöntemlerden birisidir. Kekiğin mühim bir özelliği akciğer dostu olmasıdır, solunum yollarında dalgalanma yaparak akciğerdeki temizlik hücrelerini uyarır. Bu kirpiksi hücreler balgamın daha akışkan ve ince olmasını sağlar, bu sayede dışarı atımını kolay hale getirir. Bu sebepten dolayı kekiğin bilhassa bu çeşidi ne olursa olsun kullanılmalıdır.

Hatmi Çayı

Hatmi bitkisinin yaprakları ve kökü balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Boğazı yumuşatır, tahrişi engeller ve solunum yollarında tıkanıklık var ise açar. Balgam söktürücü olarak kullanılırken demleme usulü uygulanmalıdır, bilhassa yaprakları fazlaca daha etkilidir, solunum sistemini rahatlatır.

Kara mürver Çayı

5-9 yaprakçıktan oluşmuş bulunan bir çiçek çeşididir.Bu çiçek ilkbaharın sonlarında ufak beyaz ve krem renklerinde açılır. Meyvesi ise çoğunlukla ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Fazlaca eski senelerden beri çiçeği ve meyvesi şifalı nebat olarak bilinmektedir. İçeriğinde % 80 su, % 18 karbonhidrat ve protein, % 1’inden azca yağ, C vitamini, B6 vitamini ve demir bulunur. Bu varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla balgamı söker ve atımını sağlar. Kaynamış suyun içerisine bir miktar atılır ve 10 dakika demlenmesi beklenir, peşinden içilir. Günde en fazla 2 bardak içilmelidir şundan dolayı müshil tesiri de bulunmaktadır.

Meyankökü Çayı

İlaç sektöründe çoğunlukla kullanılan bir öteki bitkidir, muhteviyatında glisirizin, flavon, saponin ve kumarin benzeri yararlı içerikler bulunur. Balgamın incelip atılmasında son derece etkilidir. Bir fincan kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı meyan kökü atılır ve ortalama 10 dakika demlenmesi için beklendikten sonrasında içilir. Tatlandırmak için şeker yerine bal yada tarçın kullanabilirsiniz.

Adaçayı Çayı

Adaçayı, bilhassa kış mevsiminde çoğunlukla tüketilen bir nebat çayıdır. Bilhassa soğun algınlık, grip ve nezle hastalıklarına fazlaca iyi gelir, boğazda tahriş var ise engeller ve solunum sistemini, bronşları sıcaklığı ile açar. Bu sebepten dolayı balgam içerisinde birebirdir. Kelimenin tam anlamıyla organik bir balgam sökücüdür, kişiyi içtiği andan başlayarak kokusuyla birlikte rahatlatır ve balgamı yumuşatıp atar. Kaynamış suyun içerisine 1 sap adaçayı koyup demlemeye bırakın, peşinden günde 1 defa tüketin.

Elma Çayı

Elma sirkesinin balgam için ne kadar etkili bulunduğunu yukarıda söylemiştim, aynı biçimde elmanın kendisi de balgam sökücü özelliğine haizdir. Ancak elmayı yiyecek yerine çayını hazırlamamız gerekmektedir. Bunun için ilkin elmaları ufak ufak dilimleyin ve bir litre suyun içerisine atın, fokurdamasını bekleyin. 10 dakika sonrasında tamam olacaktır. Isterseniz içerisine tarçın, ıhlamur ve zencefil de ekleyebilirsiniz. Hem tadı daha güzelleşir hemde tesiri artar. Bunu günde 2 defa tüketebilirsiniz.

Karışık Nebat Çayı Tarifi

Balgamı atmak için en etkili yöntemlerin başlangıcında nebat çayları gelir. Yukarıdaki bitkiler hakkaten fazlaca yararlı ve etkilidir fakat birden fazla bitkisel malzemenin bir araya geldiğini ve ortaya çıkardığı olağanüstü tedaviyi düşünün…

Malzemeler

 • 15 gram Laden yaprağı
 • 10 gram Kekik (bodur çeşidi) otu
 • 20 gram Alıç yaprağı ve çiçeği
 • 20 gram ıhlamur çiçeği
 • 15 gram Melisa yaprağı
 • 5 gram portakal kabuğu

Nasıl uygulanır?

İlk Başta laden yaprağı ufalanır ve toz haline erişince 1 yiyecek kaşığı alınır. Peşinden üstüne 200 ml su eklenmiş olur ve kaynamaya bırakılır. Birkaç dakika sonrasında ocaktan alınır ve süzülür. Hemen sonra ayrı bir cezvede öteki malzemeler de kaynatılır ve süzülüp ilk baştaki laden yaprağı suyu ile karıştırılır. Tatlandırmak adına balda ilave edilebilir. İki karşımı birebir aynı oranda çıkmalıdır, günde 2 defa içmek yeterlidir.

Nasıl yarar sağlar?

Balgam için son derece etkilidir, boğazı yumuşatır ve balgamı inceltir, bu sayede daha rahat atılmasını sağlar. Bilhassa alıç bitkisi grip yüzünden meydana gelen balgama birebirdir. Bal seçiminde de meyan balı tercih edilirse göğsü yumuşatır ve tedavide daha etkili olur.

Çuha ve Anason Çayı

Balgam azaldı fakat hala tam olarak yok olmadı, öyleyse bu tarifi denemekte yarar var. İçtikten derhal sonrasında etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Malzemeler

 • 20 gram çuha bitkisinin kökü ve çiçekleri
 • 20 gram anason meyvesi

Nasıl uygulanır?

İki araç-gereç iri bir halde kıyılır ve aynı oranda alarak bir bardağa konulur, üzerine de sıcak su eklenmiş olur ve 10 dakika demlenmeye bırakılır, peşinden da süzülür. İçine tatlandırma amaçlı meyan balı yada keçi boynuzu pekmezi eklenebilir. Günde 3-4 defa kadar tüketilmeye uygundur. Fakat dikkatli olunması ihtiyaç duyulan nokta, 12 yaş altı çocuklarda anason yerine rezene tercih edilmelidir.

Ballı Limonlu Çay

Ballı limonlu çay boğazı rahatlatır, solunum sistemini temizler, bu sayede beyaz balgamın dışarı atılmasına destek sağlar. Sıcak balgamı eritecektir, bilhassa grip ve soğuk algınlığı için son derece uygundur. Sıcak suya bir tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon eklenmiş olur, karıştırılır, ılıyınca içilir. Limon asidi yardımıyla mukus tabakasını söker, balda boğazı rahatlatır, balgamı çıkarayım derken zorlanma yaşanabilir ve boğaz tahriş olabilir.


Balgam Söktürücü Naturel Karışımlar

Balgamlı Öksürük İçin Karışım

Malzemeler

 • 1 yiyecek kaşığı hatmi kökü
 • 1 yiyecek kaşığı keten tohumu
 • 1 kaşık adaçayı
 • Dilimlenmiş limon
 • 1 bardak su
 • 1 bardak esmer şeker

Nasıl uygulanır?

Ufak bir tencereye su ve şeker koyun, kaynayıp şekerin erimesini bekleyin. Kaynadıktan sonrasında öteki malzemeleri de ilave edin, iyice benzeşik bir kıvama getirin ve ocaktan alın. 15 dakika bekleyin ve eleyerek daha farklı bir şişeye aktarın. Tok karnına her gün, 3 defa tüketebilirsiniz. Şurubu ağzı kapalı bir halde dolapta muhafaza edebilirsiniz ve hekime danışarak ufaklıklara da içirebilirsiniz.

Bal ve Acı Biber Karışım

Malzemeler

 • ¼ bardak elma sirkesi
 • 1 tane limonun suyu
 • 3 yiyecek kaşığı bal
 • 1 yiyecek kaşığı zencefil tozu
 • ½ yiyecek kaşığı acı biber

Nasıl uygulanır?

Bir tencerede limon suyu, bal ve zencefil kısık ateşte iyice kaynatılır, kaynadıktan sonrasında acı biber de eklenmiş olur. Hemen sonra soğuyunca şişeye aktarılır, tok karnına günde 2 defa, yiyecek kaşığı miktarında tüketmek kafi olacaktır.

Balgam Sökücü Karışım

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 3 yiyecek kaşığı bal
 • 4 tane karanfil
 • 1 diş sarımsak
 • 1 tane limonun suyu
 • 1 tane kuru soğan

Nasıl uygulanır?

İlk ilkin küçük bir tencerede su kaynatılır, kaynayınca ocaktan alın ve içerisine dilimlenmiş soğan, sarımsak koyun, demlenmesi için bekleyin. Hemen sonra suyu süzgeçten geçirin ve içerisine öteki malzemeleri ilave edin. Bir gece beklemeye alın, ertesi gün sabah-akşam tok karnına 1 yiyecek kaşığı tüketebilirsiniz. Son derece etkili bir organik ilaçtır.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...