Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur ? Nasıl Giderilir ?

Tarih:

Bebek sahibi olmak eşi benzeri olmayan bir duygudur ve bütün hayatınızı aniden güzel bir hale getirerek daha keyifli hale getirir. Tabii ki ki bebek büyütmenin de birtakım zorlukları vardır. Hem de da çok fazla mesuliyet isteyen bir durumdur. Hayatınızın tümünü bebeğinize nazaran şekillendirirken, her şeyiyle size ihtiyaç duyan bir canlıyı büyütmenin haklı gururunu yaşarsınız. Annelere nazaran bebek büyütmek aslen pek zor bir mevzu değildir. Bir tek bebekleri hasta olduğu vakit üzüntüden ve çaresizlikten ne yapacaklarını şaşırırlar o denli.

Bebeklerde Gaz Sancısı Hangi Dönemlerde ve Sıklıkta Görünür?

Bebeğin ilk üç ay yaşamış olduğu en büyük problemlerden kabul edilen bebeklerde gaz sancısı ise kimi vakit baş edilemez bir probleme dönüşebilir. Bilhassa de deneyimi olmayan annelerin yaşamını kabusa çevirebilecek olan gaz sancısı, ilk 1-1,5 ay içinde oldukça yoğun bir biçimde yaşanırken, 3. ayın sonunda artık bebeğinizi terk edecektir.

Şayet anne bu zamanda yediklerine ve içtiklerine dikkat etmezse gaz sancısı bebeğinizi fazlasıyla huzursuz edebilir. Çok fazla kafein tüketimi, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, lahana şeklinde gaz icra eden kış sebzeleri uzak durulması ihtiyaç duyulan besinler arasındadır. Bebeğinizi bir aylıkken tutsak almaya başlamış olan infantil kolik (gaz sancısı), yavrunuz iki aylık olana kadar fazlaca daha fazla ve uzun nöbetlerle kendini gösterecektir.

Şayet yavrunuz bilhassa de akşamları huysuzlanmaya başlıyor, üç saate yakın ağlama nöbetleri geçiriyor, ağlarken ayaklarını karnına doğru çekip kıvranıyorsa infantil kolik yüzünden olacaktır. Üçüncü ayda bu süre bir saate düşerek sertliğini de yitirme başlayacaktır ancak bu süre içerisinde sizde artık ona nasıl davranmanız icap ettiğini fazlaca iyi öğrenmiş olacaksınız.

Bebeklerde Gaz Sancısının Sebepleri Nedir?

Bebeklerde gaz sancısının sebepleri şimdilik bu mevzuda kati bir data verilmese bile gaz sancısı çeken bebeklerin çoğunda gözlemlenen ortak noktalar vardır. Annenin beslenme düzeninin de infantil kolik üstündeki tesiri büyüktür. Kafeinli içecekler ve süt ürünleri başta olmak suretiyle gaz icra eden kuru baklagilleri tüketen annelerin bebeklerinde daha fazlaca gaz sancısı oluşumu görülmektedir. Ek olarak sigara içen bir annenin bebeği infantil kolik rahatsızlığını iki kat daha çok yaşarken, anne sütü alan bebeklerde bu probleminin yarı yarıya daha azca oluştuğu da tespit edilmiştir.

Gerek anne gerekse bebek üşümüş olduğu vakit gaz sancıları dayanılmaz biçimde artabilir. Biberon ile beslenen bebeklerde de gaz sancısı görülebilmektedir. Bunun sebebinin mama bulunduğunu düşünüyorsanız hekiminiz ile görüşme sağlayarak data alabilirsiniz. Ancak biberon emerken yutulan havanın da bebeğin gazlı olmasında görevi vardır.

Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermenin Yolları Nedir?

Yavrunuz doğduktan sonrasında ilk birkaç hafta kuzu kuzu yatarken, bilhassa 4. Haftadan sonrasında birden ağlama krizlerine girmeye ve kendini kasıp durarak kızarmaya başlamışsa, bağırsak hareketleri ve bebekte gaz sancıları başlamış anlamına gelir.

Tamamıyla geçici olan ve en fazla 4 ay yaşayacağınız bu süreci daha azca sancılı geçirebilmek için yapabileceğiniz bazı ergonomik uygulamalar bulunmaktadır. Bebeğinizi ve kendinizi üşütmemek icap ettiğini ihmal etmeyin ve emziren bir anneyseniz beslenmenize son aşama büyük bir itina gösterin.

Şayet yavrunuz biberon ile besleniyorsa, biberonun deliklerinin fazla büyük veya minik olmamasına itina gösterin. Bebeğin emerken zorlanması yada mamanın büyük delikler yüzünden ağzına çok fazla akması, hava yutmasına sağlayarak gaz yapmış olacaktır. Şayet yavrunuz o gün çok fazla huzursuz ise, ağlama nöbetleri 2-3 saati buluyorsa ve ayaklarını karnına çekerek çığlıklar atmaya başlamış ise onu sakinleştirmek için güzel ninniler söyleyerek kucağınızda hafifçe hafifçe sallamanızda yarar vardır.

Bebeğinizi yakmayacak biçimde ayarlanmış bir sıcak su torbasını ayaklarına koyarak, sıcak battaniyeler ile sarmanızda onu büyük seviyede rahatlatacaktır. Sıcak bebek yağları ile yumuşak hareketler yaparak göbeğine saat yönünde masaj uygularsanız bebeğinizin daha güzel gaz çıkardığını gözlemleyebilirsiniz.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...