Basur Kanamasına Ne İyi Gelir? (Etkili Çözümler)

Tarih:

Basur kanamasına iyi gelen uygulamaları, tıbbi iyileştirme yöntemlerini, bitkisel çözümleri ve dikkatli olunması gerekenleri öğrenerek kanamayı kesebilirsiniz.

Basur Iyileştirme Şekilleri

Lazer Yöntemi

Bu yöntemde aslolan destek fiberoptik lazer cihazlarıdır. Bu cihazın görevi hemoroid damarlarına girmektir. Bu ışık kümeleri dairesel olarak yayılmaktadır. Hastanın canını acıtmadan hemoroid damarlarını yakar. Sonrasında basur damarları eskiden olduğu hale döner. Bu iyileştirme yöntemi sadece ameliyathane ortamında yapılır. Yeni çıkan teknolojilerden bitanesidir.

Açık Hemoroidektomi Yöntemi

Senelerdir ameliyat şartlarında meydana getirilen bu yöntem halk içinde bıçaklı ameliyat olarak da bilinmektedir. Bu maddede bir bistüri yöntemi ile basur kesilerek çıkarılır. Sonrasında bu bölge açık bırakılır.

Ultrasonik Hemoroidektomi Yöntemi

Günümüzün en çok kullanılan basur tedavisi olarak kabul edilir. Bu yöntemde geleneksel iyileştirme ve ultrasonik ses dalgaları bir araya getirilerek uygulama yapılır. Fazla yüksek ses dalgaları bu aşamada basur dokularını keser, bununla beraber da bütün sağlam dokuları birbirine yapıştırır. Minimum sorun yaşanmış olan cerrahi müdahalelerden birisidir. Halk içinde geçen adı dikişsiz ameliyat olarak da bilinmektedir. Bu şekilde ameliyat sonrası problemler daha azca görünür.

Stapler Hemoroidektomi Yöntemi

Genel anlamda kanama ve ağrı oluşmuş bulunan ileri aşama de ki basur hastalıkları için kullanılan bir yöntemdir. Burada bütün makatı saran basur, tek tek çıkarılmak ve kapatılmak yerine daha basit yol olan bir alet ile tam olarak kesilerek alınır. Hem de bu kullanılan alet kesilen kısımları yapıştırarak hastaya kolaylık sağlar.

Iyileştirme Öncesi ve Sonrası Neler Yapılır?

Iyileştirme öncesinde hasta dışkılama yöntemini bitirmiş olmalıdır. Bağırsakların boş olması hem hastaya, hem de doktora kolaylık sağlar. Hastanın hemoroid derecesine bağlı olarak cerrahi iyileştirme olup olmadığı tespit edilir. Ameliyat sonrası hasta için basit ve korkusuz geçer. Şundan dolayı bu basur ağrıları hasta da, ameliyattan sonrasında en fazla iki üç saat sürmektedir. Bu sırada esasen narkozlu ve uyuşturulmuş hasta ağrıyı da zor hisseder. Ameliyat sonrası iyileşme süreci veya ameliyat süreci meydana getirilen iyileştirme işlemine bakılırsa değişmektedir.

Minimal İnvaziv Tedaviler

Lastik Bant Ligazyonu Yöntemi

Bu tedavide aslolan gaye basur kanamasını durdurmaktır. Bu kanı durdurmak için makat bölgesinden içeri girilir ondan sonra hemoroid damar köklerine bant yerleştirilir. Bu bant kanamanın durmasına neden olur, bu sayede basur eski görünümüne kısa süre sonrasında geri dönecektir.

Kızılötesi Koagülasyon Yöntemi

Burada gaye hemoroid damarlarına ışın tedavisi uygulamaktır. İlk Başta makat bölgesinden içeri girilir. Sonrasında hemoroid damarlarına zarar vermeden kızılötesi ışın tedavisi uygulanır. Bu ışınlar, basurun kan ile beslenmesini keser. Ve basur giderek küçülür. Sonrasında da eski haline geri döner.

Skleroterapi Yöntemi

Burada gaye damarları daraltmaktır. Makat bölgesinden içeri girilerek, hemoroid damarlarına biyokimyasal bir gizmen enjekte edilir. Bu enjekte edilen sıvı, kan damarlarını inceltir ve kan akışını keser.

THD Yöntemi

Vücuttan geçen damarları saptamak kullanılan cihazlar bu uygulamada destek sunar. Doppler isminde olan bu cihazlar vücutta ki bütün damarları belirtir. Minik boyutlu doppler cihazları ile hemoroid damarları tespit edilir. Bu işlemden sonrasında hemoroid damarları işaretlenir. Sonrasında başka bir aygıt yardımıyla basur damarları kapatılır. Böylelikle hasta kanamalardan kurtulur.


Basur Kanamasına İyi Gelen Uygulamalar

Çeşit çeşit Merhemler

Basit bulunabilir ve sadece eczanelerden alınan güvenilir merhemler, basur tedavileri için kullanılan bir yöntemdir. Hasta da işe yarayan kremler, anında tesir göstererek gevşeme ve rahatlama sağlamaktadır. Şişmeyi azaltır ve hemoroidlerde kanama olmasını engelleyebilir. Lakin merhemlerin içinde fazla kullanımı zararı olan maddeler bulunabilir. Hidrokortizonlu merhemler bir haftadan daha çok bir müddet basur kanamaları üstüne uygulanmamalıdır.

Yatıştırıcı Mendiller

Basur kanaması veya ağrısı olduğu vakit, dışkı atıldıktan sonrasında hela kağıdı kullanmak kişinin canını yakabilir. Bunun yerine yatıştırıcı mendil kullanımı hem daha basit hem de hastanın canını yakmayan bir çözüm yolu olacaktır. Mendil içerikleri genel anlamda değişebilir. En kaliteli sonucu almak için cadı fındığı yada aloe vera içeren yatırıcı mendiller kullanılabilir. Alınan mendillerin içinde ne olduğu dikkatli bir şekilde okunarak alınmalıdır. İçerisinde alkol, paraben, parfüm şeklinde zarar verecek veya hastanın canını yakabilecek maddelerin olmamasına dikkat edilmelidir. Bu maddelere dikkat edilmeden alınan her ürün kişiyi rahatlatabilme ve ağrısını dindirebilmek yerine semptomları daha acılı bir hale getirebilir.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres uygulaması basur kanama veya ağrıları esnasında hastayı rahatlatmayı amaçlar. Bu en doğru biçimde yapmak için buz kullanılmalıdır. Buz, doğrudan olarak basurlu bölgeye veya cilt bölgesine tutulmamalıdır. Bunun yerine ince bir havlu veya ince bir bez ile bir müddet bekletilmelidir. Fazla büyümüş ve bu sebepten kişiye fazla acı çektiren hemoroidlerde de kullanılabilir. Hastayı epeyce rahatlatan, zararsız bir yöntemdir.

Dışkı Yumuşatıcıları

Kanayan veya ağrıyan basurlar, kabızlık yaşayan hastalarda daha ağrılı bir hal alır. Şayet bununla beraber ikisi de yaşanırsa dışkı yumuşatıcı kısaca bağırsakların tertipli çalışabilmesini elde eden ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar sadece hekim tavsiyesinde ve sadece eczanelerden alınan güvenilir ilaçlar olmalıdır. Merdiven altı ilaç ve merhem kullanımı kişiyi daha oldukca rahatsız eder. Çoğu zaman hekim kontrolünde verilen bu dışkı yumuşatıcı ilaçlar günde en fazla iki defa kullanılır.

İlaçların genel amacı dışkıyı olduğundan daha yumuşak bir hale getirmek, kabızlığı gidermek süratli çalışan ve ağrısız bir bağırsak çalıştırıcı görevi yapmaktır. Genel olarak toz, sıvı veya kapsül halinde bulunur. Bu ilaçlar, psyllium şeklinde lif takviyelerine benzemektedir.

Pamuklu ve Bolca Giysiler

İlerlemiş hemoroidler veya başlangıç evlerinde dar kumaş, tayt veya deri benzeri giysiler giyilmemelidir. Bu giysiler makat bölgesine baskı yaparak basuru tetikler ve daha ağrılı bir hale getirebilir. İçerisinde basurun nefes almasını sağlayacak giysiler giyilmelidir. Yüzde yüz pamuklu veya polyester kumaşlar tercih edilmelidir.

Bilhassa dikkatli olunması ihtiyaç duyulan iç çamaşırı seçimidir. İç çamaşırı bu dönemlerde daha bolca ve pamuklu olanlarından seçilmelidir. Pamuklu ürünler makat bölgesinin daha kuru ve nemsiz olmasına destek olacaktır. Tahrişi en aza indirmek için bu zamanda deterjan, yumuşatıcı şeklinde temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Şayet kullanılacaksa parfümsüz ve kokusuz olanları tercih edilmelidir.

Epsom Tuzu

İngiliz tuzu olarak da malum epsom tuzu basur kanamaları için iyi bir seçenektir. Doğrudan olarak basurun üstüne uygulanmamalıdır. Basurun daha çok kanamasına yol açabilir. Bu nedenle sıcak su dolu küvetin içine bir miktar epsom tuzu atılmalıdır. Her bağırsak hareketinden sonrasında minimum 20 dakikalık küvette sıcak duş basur kanamaları için rahatlatıcı bir çözümdür.

Sıcak Duş

Her sıcak banyo, hemoroidler için yararlı bir aktivite olacaktır. Tahrişi azaltmaya yönelik bir durum olarak kabul edilir. Bu nedenle olanak var ise sürekli olarak ılık su dolu küvette beklemek iyi olacaktır. Küvette tam vücut banyosu yapmak son aşama faydalıdır. Bu yöntem ağrıyı azaltır ve hastanın rahatlamasını sağlar.

Psyllium Kabuğu

Dışkı yumuşatmak basur kanamaları için iyi bir çözüm yolu olacaktır. Psyllium kabuğu, lif alımını arttırarak, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu basur kanamaları için riskli bir durum değildir. Şundan dolayı, daha süratli bağırsak hareketleri dışkının daha basit ve yumuşak çıkmasını sağlar. Fazla psyllium kabuğu bağırsaklarda gaza ve oldukca fazla dışkı atımı yaratabilir. Bundan dolayı abartmadan alınmalıdır.


Basur Kanamasına Bitkisel Çözümler

Birtakım organik tedaviler, basur kanamalarını iyileştirme edebilir veya ağrı ve sızıları en aza indirebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her organik nebat veya besin deposu her insanda aynı etkiyi vermez. Bilhassa bedeni kırılgan olan insanoğlu üstünde bir çok madde alerjik reaksiyona niçin olabilir. Bu nedenle ilk önce kol bileklerinde veya vücudun herhangi bir bölgesinde denenmeli ve ortalama 24-48 saat beklenmesi gerekmektedir
  • Bu maddelerin çok fazla kullanımı yarar yerine zarar verebilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan kullanmak gerekmektedir
  • Birtakım nebat ve gıdaların basura uygulanması kişinin canını yakabilir. Bu nedenle dikkatli bir biçimde anlamalı ve uygulanmalıdır

Aloe Vera

Bu organik nebat, yumuşak bir irin sökücüdür. Bu nedenle basurlarda oluşmuş tahriş ve iltihaplanma şeklinde durumlara iyi gelecektir. Aloe vera, uzun senelerdir bir oldukca tahriş, yara şeklinde hastalıkların tedavisinde kullanılan organik bir nebat jelidir. Basur kanamaları için kullanımı aloe vera, uygulandığında kanamalara iyi gelmiş olarak ağrı ve sızıyı azaltacaktır. Tarihsel açıdan oldukca yönlü olan bu nebat hemoroid tedavilerinde uzun seneler kullanılmıştır. İçerisinde tahrişi azaltan anti-flamatuar isminde madde bulunur.

Aloe vera jeli, doğrudan olarak karışım halinde alınmamalıdır. Saf aloe vera jeli olmasına dikkat edilmelidir. Direkt nebat içinden alınan aloe veri jeli daha etkili olacaktır. Aloe vera kullanmak yararlıdır lakin alerjik tepki gösterme riski olabilir. Bu nedenle ilk önce kollar üstünde denenmeli ve 24-48 saat beklenip, güvenilir olunduktan sonrasında makat bölgesine uygulanmalıdır. Aksi takdirde daha çok kanama ve tahriş durdurulamaz hale gelebilir.

Mango Çekirdeği

Mango çekirdeğinin içinde oldukca bilinmese de insanoğlu için oldukca yararlı olan iltihaplanmayı önleyen bir madde bulunur. Tüketimi doğrudan olarak yapılmakla birlikte, daha etkili olması bakımından mango çekirdekleri toz haline getirilir. Sonrasında azca bir ölçek bal ile günde iki kere tüketimi yapılır.

Kişniş Tohumları

Bu yararlı tohumlar, hemoroid ve hemoroidlerde kanama olması durumunda çokça tüketilmesi ihtiyaç duyulan bir tohumdur. Kişniş tohumunu daha basit tüketebilmek için, tohumlar bir gece öncesinden suda bekletilir. Ertesi güne içinde bulunan maddeleri suya bırakır ve suyu tüketilir. Kanama, kaşıntı, yanma ve kızarıklık şeklinde durumları kişniş tohumu suyunu içerek azaltabilirsiniz. Bunun en genel sebebi kişniş tohumlarının içinde bulunan antioksidan maddeleridir.

Mersin

Basurun niçin olduğu kanamaları önlemek için kullanılabilir. Acı, yanma şeklinde mevzuları en aza indirmek için mersin, mürver ve beyaz meşe kullanılarak yararlı bir merhem elde edilir. Mersinin, basur kanamalarında ki aslolan mühim olan görevi basuru daraltmaktır. Mürver ve beyaz meşe ile karışımında ise irin önleyici ve ağrı kesici güçlere haiz olur. Ek olarak iyileştirirken, bölgeyi uyuşturma gücüne haiz olur.

Yeşil Çay

Yeşil çay basit hazırlanması ile beraber basur tedavisinde uygulanan epeyce basit bir organik çözüm yoludur. Bunu yapmak için yeşil çay demlenir ve soğuduktan sonrasında ortalama 10 dakika kadar basur olan bölgeye sürülür. Hem içimi hem de uygulanışı basit olan yeşil çayın içimi bağırsak hareketlerini de düzenler.

Muz

Muzun içerinde devasa yükseklikte seviyede potasyum maddesi bulunur. Potasyum mühim bir mineraldir. Basur kanamaları için mükemmel kullanım şekli, muzun süt ile birazcık pişirilmesidir. Muz, kan damarlarında rahatlatıcı bir tesir sağlar. Yanma hissine oldukca iyi gelecektir. Muz, rektum damarlarında basıncı ve stresi fazlası ile azaltır. Ek olarak bu özellik yalnız muz da olmayıp, genel potasyumun muhteviyatında de olabilir. Potasyumun bir öteki özelliği ise yara veya tahriş yada şişen dokuların, vücutta sıkışmasını ve küçülmesini sağlar.

Cadı Fındığı

Cadı fındığı mükemmel bitkisel çözümlerden birisi olacaktır. Bilhassa hemoroidin ilk emarelerinden sayılan ağrı ve kaşıntıları yüksek seviyede azaltmaya destek sunar. İçerisinde bulunan fazla anti-enflamatuar hastanın rahatlamasına niçin olur. Bu özellik yardımıyla fazla basur şişmesini engeller ve indirebilir. Cadı fındığı sıvı halde satın alınabilen bir üründür. Bu özellikte almak bu bölgeye daha rahat uygulama yapılmasını sağlar. Kaşıntı şeklinde problemlere karşı çıkan mendillerin içinde bol miktarda bulunur.

Yaban Mersini

Yaban mersini, basur kanamalarında fazla bilinmeyen naturel bir tedavidir. Lakin öteki maddelere bakılırsa değişik olarak yaban mersini burada direkt tüketilmez. Sadece basurun üstüne uygulanmalıdır. Ortalama bir çorba kaşığı ezilmiş yaban mersini, steril bir gazlı beze sarılır. Fazla bekletilmeden basur olan bölgeye uygulanır. Bu madde basurdan ötürü oluşmuş acıyı, yanma hissiyatını ve batma hissiyatını almaya yardımcı olacaktır. Basur haricinde, ağrıyan mide veya bağırsak problemlerine da iyi gelmektedir. Bu özelliklerinden yararlanmak için ise yaban mersini çokça tüketilmesi ihtiyaç duyulan bir besindir.

Siyah Çay

Basur tedavisinde herhangi bir can acıtıcı özelliği olmayan siyah çay, içinde epeyce antioksidan bulundurur. Antienflamatuar etkiye haiz olan siyah çay, basur kanamalarını belirli bir dengeye sokabilir. Bu özellikleri yardımıyla basur ağrılarını da yüksek seviyede azaltır. Siyah çay ilk önce demlenir ve ondan sonra soğutulur. Sonrasında on dakika süresince makat bölgesine uygulanmalıdır. Dikkatli olunması ihtiyaç duyulan bir mevzu çayın sıcak olmamasıdır. Günde iki veya üç defa kullanılabilir. Hemoroidin şişliğini de azaltmaya destek sunar.

Limon ve Süt

Limon ve süt uygulamasında fazla limon, hastanın canını acıtabileceğinden ötürü burada fazla kullanılması ihtiyaç duyulan ürün süt olmalıdır. Limon, bağışıklık güçlendirici bir etkiye haizdir. Bu özelliği yardımıyla limon, basur şişmesini ve yaranın tahriş olmasını önleyecektir. Sütün burada ki görevi ise basur yaralarını daha süratli kapatmasıdır. Bu işlemi yapabilmek için yarım bardak sütün içine iki üç damla limon damlatarak basurlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Organik olarak satın alınan veya ev yapımı elma sirkeleri hastanın canının yanması ihtimaline karşı su ile karıştırılıp sürülebilir. Günde bir veya iki defa uygulandığında ortalama bir veya iki hafta da şişkinliği indirmeye ve kanamayı durdurmaya destek olacaktır.

Patlıcan

Patlıcan, basurda bulunan kanamaya ve ağrıya iyi gelir. Bilhassa en zorlanılan durumlardan birisi olan dışkı yapamama kısaca kabızlığa iyi gelecektir. Bütün bunlara ek olarak patlıcan makatta ki sıcaklığı dengelemeye destek olacak ve hastayı rahatlatacaktır. Patlıcan tek başına kullanılacağı şeklinde patlıcan tozu olarak satın alabilir ve pirinç tozu ile makatı rahatlatmak için kullanılabilir.

Başka bir çözüm yolu olarak patlıcan sapları ayrılarak fırın veya güneşte kurutulur ve macun kıvamına getirin. Sonrasında bir miktar patlıcanı ezin ve çeyreğine denk gelecek biçimde içinde sızma zeytinyağı ilave edin. Zeytinyağı kaynatıldıktan sonrasında eklenecektir. Sonrasında bütün karışımlar ortalama 30 dakika daha kaynatılır. Soğuduktan sonrasında uygulanabilir. Günde iki kere uygulama yapılabilir.

Turp Suyu

Burada dikkatli olunması ihtiyaç duyulan mevzu turp suyunu basura sürmek değil, içmektir. Kabızlığa genel bir umar olan turp suyu, içildiğinde basurdaki tahriş olmuş bölümlere iyi gelmektedir. Kanayan basurun ağrısını dindirmek için de tüketilebilir. Turp suyunu günlük olarak iki ufak fincan kadar tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Diş ağrısı, boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığı şeklinde bir oldukca hastalıkta antibiyotik görevi meydana getiren sarımsak, basur tedavileri için de antibiyotik tesirini gösterecektir. Bunu yaparken sarımsak doğrudan olarak basurlu bölgeye tutulmalıdır. Bu hastanın canını oldukca acıtabilir. Bunun yerine, dört veya beş diş sarımsak bir bardak su da kaynatılır. Arkasından buzdolabına kaldırılır ve soğuyana kadar bekletilir. Soğuduktan sonrasında hastanın canını acıtmayacak yumuşaklıkla mendillerle silinir.

İncir

İncir, makat bölgesi ağrıları, yanmaları ve batmaları için akla gelen, en oldukca kullanılan yöntemlerden birisidir. Bilhassa rektal bölgeyi yüksek seviyede rahatlatmaya destek olacaktır. Burada yapılması ihtiyaç duyulan tam bir gece öncesinden dört tane inciri ıslamak ve ertesi güne kadar bekletmek. Ertesi gün olduğu zaman incir, tercihen aç karnına tüketilebilir. Böylelikle daha çok tesiri olduğuna inanılır.

İnciri basur tedavisinde kullanmak yavaş bir tesir şeklinde geliyorsa bu meydana getirilen işlemden sonrasında çay olarak tüketilebilir. İncir çayı yapmak için incir değil, incirin yaprakları gerekmektedir. Lakin çayı oral yolla alınmamalı ve sadece basura uygulanmalıdır. Demlenmiş çay soğutulmaya bırakılır. Sonrasında derhal basura uygulanır. Tercihen gazlı steril bir bezle uygulanabilir. Bu iki tedaviyi uygulamak kanlı basura iyi ve daha süratli bir netice verecektir.

İskoç Kara Ağacı

İskoç kara ağacı, insan bedeni üstünde epeyce sıkılaştırıcı ve irin giderici özellikleri ile bilinir. Tedavisini mükemmel biçimde uygulamak için ağacın yaprakları kullanılır. Bunu yapmak için iskoç kara ağacı yaprakları ile birazcık suyu karışmasını sağlayarak merhem elde etmeniz basit bir yol olacaktır. Bu ağaç yapraklarının malum mükemmel özelliği kesinlikle yanma, batma, kanama şeklinde semptomlara iyi gelmesidir. Bir pamuk tamponu ile direkt basura uygulanmalıdır.


Basur Kanamasına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Basur kanamasını düzene sokmak ve ağrıları, sızıları dindirmek için tertipli kullanım gerektiren, ilaç olmaksızın dikkatli kullanımda yan tesir yapmayan organik yağlardır. Bu nebat yağları, doğru kullanımında makat bölgesine zarar vermeden basuru kapatmaya destek sunar. Kullanımları basurun ilk evresinde veya emare vermeye başladığı vakit daha oldukca yarar sağlar. Lakin sarkmış ve evresi fazla ilerlediyse yalnız geçici bir çözüm olarak kullanılabilir.

Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Organik yağların kullanımı her bakımdan sıhhatli olsa bile yan tesir görülebilir. Herhangi bir yan tesir olduğu zaman yağı vücudunuzdan arındırmalı ve tahriş artmadan acile gitmelisiniz
  • Yağlar, kalıcı bir çözüm getirmeyebilir. Bu nedenle yalnız organik bir kullanım olarak kabul edilmeli gene de hekim tedavisi almalısınız
  • Her yağ vücutta aynı etkiyi yaratmaz. Yan etkisinde bırakır verebilir veya alerjik tepki gösterme riski olabilir. Bu nedenle ilkin kollarda veya vücudun herhangi bir bölümünde denetim edilmeli ve herhangi bir zarar vermediğinden güvenilir olunmalıdır
  • Kullanılan ağır ve epeyce yoğun bir yapıya haiz olan yağlar esansiyel yada taşıyıcı yağlar ile hafifleterek kullanılmalı ve hastanın canını yakmayacak hale getirilmelidir

Çay Ağacı Yağı

Kesik, yara, irin şeklinde cilt yaralarına iyi gelen bu organik yağ, içinde bulunan antiseptik, antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklerinden ötürü basura iyi gelmektedir. Pek çok cilt problemine iyi gelen çay ağacı yağı basur için de epeyce yararlı bir yağ olacaktır. Şundan dolayı içinde yüksek oranda bulunan antioksidan maddesi ziyan olmuş damarlara organik iyileştirme olarak kullanılır.

Çay ağacı yağını kullanmadan ilkin, kırılgan bir bölgeye uygulanacağından ötürü ilk olarak bilek bölgelerine veya başka bir bölgeye uygulanmalı ve 24 ve 48 saat aralığında beklenmelidir. Sonrasında basur bölgesine yavaş bir şekilde, bir miktar çay ağacı yağı ile masaj yapılmalıdır. Bu masajı yöntemi, makatta bulunan ağrı, yanma veya kaşıntıya iyi gelmektedir.

Sardunya Yağı

Sardunya yağı İran ve Çin başta olmak suretiyle en çok kullanılan yağlardan birisidir. Sardunya genel olarak yara, kesik şeklinde cilt problemlerinin çözümü için epeyce iyi bir çözüm yolu olacaktır. Enfeksiyon kapma riskine karşı kullanılabilen ve belkide kansere bile kullanılan yağlardan birisidir. Kuvvetli bir fitokimyasal deposu ve antioksidan deposu olması sebebiyle basur kanamaları tedavisinde kullanılır. Tabip tavsiyesi altında kullanılması yarayı tahriş etmemek için epeyce önemlidir.

Çeşit çeşit araştırmalara bakılırsa sardunya yağı, zihni açmaya yönelik ve vücut fonksiyonlarını çalıştırmada tesiri bulunmuş oldu. Bu nedenle bağırsak çalışmalarına iyi gelmiş olarak dışkıyı yumuşatmaya destek olabilir. Basura doğrudan olarak uygulanması hastanın canını yakabilir. Zeytinyağı veya hint yağı şeklinde yağlarla karıştırılarak birazcık seyreltilmesi daha etkili ve risksiz olabilir. Kullanılan araç-gereç yumuşak bir bez veya temiz, steril bir pamukla hafifçe hafifçe tampon yapılarak sürülebilir.

Dereotu Yağı

Çoğu zaman yalnız mutfaklarda kullanılan dereotunun yağı basur tedavisinde kullanılan kuvvetli bir yağdır. Bununla birlikte hazımsızlığa ve şişkinliğe de iyi gelir, kan akışını da düzenleyerek basur kanamalarını dengeye sokabilir. Kolesterole de iyi gelen ve mide bulantısını alan dereotu yağı limonene ve carvone şeklinde maddeler ihtiva eder. Dereotu yağını tek başına kullanmak yerine etkiyi arttırmak için hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanılabilir. Uygulamak için temiz steril bir bez veya ince bir havluya dökülerek dış basuru tahriş etmeden hafif bir şekilde uygulanır.

Ardıç Yağı

Kullanımı epeyce eskiye dayanan ardıç yağı, antimikrobiyal, antürimatik, aneljezik, idrar söktürücü şeklinde etkilere haizdir. Ardıç yağının basur üstünde kullanımı, makatta oluşmuş bulunan ağrıyı, acıyı ve sızıyı almaya destek sunar. Ek olarak kanamaları durdurabilir. Doğrudan olarak uygulamak yerine badem yağı, avokado yağı veya hint yağı şeklinde esansiyel taşıyıcı yağlar ile kullanılabilir. Makat bölgesine masaj yaparak pamuk veya temiz ince steril bir havlu ile sürülebilir.

Papatya Yağı

Papatya yağının günde birkaç damlası basur tedavisine uygulanabilir bir çözüm yolu olacaktır. Papatya bitkisinin içinde flovonoid maddeleri yer almaktadır. Bu madde, basurun büyümesini, şişmesini ve kanamasını engeller. Papatya yağı, günde bir veya iki defa temiz bir bez havlu veya steril bir yumuşak bezle uygulanabilir.

Lavanta Yağı

Güzel kokulu bir yağ olan lavanta yağı, boğaz ağrıları, geniz akıntısı tedavisinde epeyce sık kullanılan bir iyileştirme yöntemidir. Bunun aynı zamanda mühim kullanım alanlarından bir diğeri ise basur kanaması veya ağrısı için kullanılır. İçerdiği aneljezik ve antienflamatuar özelliklerinden ötürü basura iyi gelmektedir. Lavanta yağı kan dolaşımını dengeye sokar ve hızlandırır.

Anksiyete veya depresyona iyi gelen lavanta yağı, epeyce yoğun yapıda bir organik yağdır. Bu nedenle hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı şeklinde aşındırıcı olmayan bir taşıyıcı yağ ile tesiri birazcık kırılabilir. Böylelikle anüs etrafına zarar vermeden ve tahriş etmeden yumuşak bir biçimde kullanılabilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağının cilde ve bilhassa saçlara fazla faydası bulunur. Bunun sebebi muhteviyatında bulunan oldukca sayıda antienflamatuar maddesidir. Bu madde basurda şişme yapmaz ve kanamalı basur hastaları rahatça kullanabilir. Günde iki veya üç defa uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bilhassa uyku içerisindeyken hasta dışkılama yapamayacağından ötürü yatmadan derhal ilkin sürmek daha etkili olur. Azca bir miktar sızma ve organik zeytinyağını birazcık ısıttıktan sonrasında makat bölgesine uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının basurda ki en belirgin tesiri kaşıntı ve kızarıklık gidermesidir. Yanmaya ve kanamaya epeyce iyi gelen hindistan cevizi yağı ağrıları almakta oldukca başarılıdır. Hemoroidin başka zararlarını kapatmak için de iyileştirme görevi görür. Günde iki veya üç defa uygulanabilir.


Basur Kanaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Lif Tüketimi

Hemoroidlerde kanama ve ağrıyı azaltmak belkide basur kanamalarına yakalanmamak için lif tüketimi oldukca önemlidir. En doğru lif tüketimi için doğru besinler seçilmelidir. Kanamaları en aza indirmek için lif bakımından varlıklı olan meyve ve sebzeler, kahverengi pirinçler, tam tahıllı gıdalar yenmesi ve fındık şeklinde lif bakımından yüksek olan kuruyemişler tüketilebilir.

Oturmaktan Kaçının

Gün içindeki fazla oturmak basur kanamalarını tetikleyen bir durumdur. Mecburi değilse, oturmak pek önerilmez. Fazla oturulan kişilerin her durumda saat başı yürüyüş yapması basurun tetiklenmemesi için mühim bir noktadır. Bağırsak hareketlerini normale döndürmek için gün içinde çoğunlukla süratli yürüyüşler yapılmalıdır.

Hijyenik Olmak

Basur kanamalarının veya oluşumunun en tehlikeli tetikleyicilerinden birisi ise makat bölgesinin kirli tutulmasıdır. Kirli makat bakteri oluşumuna niçin olur. Buna ek olarak nemli olması da bakteri açığı oluşturur. Bunu en aza indirmek için çoğunlukla yıkanmalı ve hijyenik olmaya itina göstermelisiniz. Basur oluştuktan sonrasında hususi üretilen hijyenik mendiller hastanın canını acıtmadan temizlenmesi için kullanılabilir.

Yatmak

Her türlü yatış pozisyonu basurların üstüne ağırlık etmeden rahatlamaya çözüm yolu olur. Oturmak yerine yatmak hasta sağlığı bakımından daha oldukca öneri edilmelidir. Bu maddede mühim olan kısım makat üstüne ağırlık vermemektir.

Yumuşak Hela Kağıtları

Her hela kağıdı basur kanaması olan hastalar için yeterli değildir. Kokulu veya fazla kattan oluşan hela kağıtları kırılgan basurlar için zedeleyici olabilir. Bunun yerine jel içeren mendiller veya yumuşak ince havlular kullanılabilir.

Dışkılama Anında Vazelin Uygulamak

Petrol jeli olarak da malum vazelin, makat bölgesine bilhassa dışkılama anlarında sürülürse yumuşama sağlayacak ve basurlu hastaların canını acıtmayacaktır.

Aspirin Tüketimini Durdurmak

Kanamalı basuru olan hastalar aspirin tüketmekten kaçınmalıdır. Şundan dolayı aspirin şeklinde ilaçlar, kanı seyreltmeye ve kanamayı çoğaltmaya destek verebilir.

Su Tüketimi

Basuru olan her hasta için ve ilk veya son evre de olan kişiler de ilgilendiriyor olan durum su içmektir. Şundan dolayı su, bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve metabolizmayı desteklemeye destek olan bir etkendir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...