Atom Çayı Faydaları Nelerdir?

Tarih:

Atom çayı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve grip, nezle ve soğuk algınlığına, bademcik iltihaplanmasına iyi gelir. Boğaz ağrılarını yok eder, bronşları açar ve balgam söktürür. Ses tellerini güçlendirir ve ses kısıklığını engeller. Kan dolaşımını hızlandırır ve anne sütünün artmasını sağlar.

Atom Çayının Yararları

Grip Hadiselerinde

Atom çayının içeriğinde tarçın bulunmaktadır. Tarçın göğsü yumuşatan ve grip semptomlarının hafifletilmesini elde eden son derece tesirli bir bitkidir. Grip başlangıcında içilmesi bir an öncesinde toparlanmaya destek sağlamaktadır. Bilhassa kış mevsiminde sürekli olarak tekrarlayan gripten kurtulabilmek açısından her gün bu çayı içmek oldukça faydalıdır. Çayda bulunan zencefil ve zerdeçalın bağışıklık güçlendirici etkisiyle kısa süre içerisinde rahatlama sağlanmaktadır. Grip ilaçları kullanılıyorsa hekime danışılarak çayın tüketimi hakkında bilgi alınmalıdır.

Gebelik Döneminde

Gebelik döneminde mide bulantıları son derece can sıkan bir durum olabilmektedir. Bu dönemlerde hamile hanımefendiler bulantı nedeni ile sıhhatli beslenememekte, belkide kilo kaybı da yaşamaktadırlar. Bu periyodu daha rahat geçirmek için organik yöntemler denenmelidir. Gebelik döneminde birtakım bitki çayları önerilmemektedir. Ancak atom çayı gebelik döneminde kullanılabilmektedir. Özellikle içindeki zencefilin etkisiyle mide bulantılarını yatıştırıcı tesiri vardır. Kullanmadan öncesinde hekime müracaat etmek gereklidir. Yararlı da olsa çok fazla tüketimden kaçınmak gebelik süreci bakımından {önemlidir}.

Öksürüğe Karşı

Öksürük çoğu zaman insanı rahatsız eden bir durumdur. Geçmeyen öksürüklerde zaman içinde boğaz, göğüs ve sırt ağrısı yapmaktadır. Bitkisel çözümler ile öksürükten kurtulmak veya azalmasını sağlamak mümkündür. Çayın içinde bulunan zencefil öksürüğe iyi gelmektedir. Tarçında boğazı yumuşatarak öksürük krizlerini azaltır.

Zayıflama Tesiri

Pek çok insan günümüzde kilo problemi yaşamaktadır. Kilo problemininin başlıca nedeni iştahlı olmak ve çok fazla besin tüketmektir. Zayıflama sorunları ise son derece can sıkıcıdır. Can sıkan rejimler, egzersizler vs. zayıflama macerası kimi süre son derece yorucudur. Atom çayının içinde bulunan zencefil ve zerdeçal iştah üstüne etki etmektedir. Zencefil ve zerdeçalın iştahı azaltıcı etkisiyle zayıflamak daha basit hale gelebilir. Bununla beraber metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Yararları bitmeyen çayın yağ yakımına tesiri de zayıflamada etki sağlıyor. Çayın içinde bulunan tarçın ise kandaki şeker düzeyini dengeleyerek tatlı isteğini minimuma indirmektedir. İçeriğindeki karanfil ile bedende depolanan ödemin de giderilmesi sağlanmaktadır. Atom çayı şekersiz olarak içilmelidir. İçine şeker koymak kilo alımına neden olacaktır. Hazır atom çayında şeker olup olmadığı incelenerek, şekersiz olan çayları almaya özen gösterilmelidir.

Şişkinliğe Çözüm

Şişkinlik pek çok insanoğlunun yaşamış olduğu hoş olmayan bir durumdur. Birtakım gıdalar, üşütme veya besin intoleransı durumu şişkinliğe neden olmaktadır. Çayın muhteviyatında bulunan yenibaharın gaz giderici tesiri olduğundan dolayı şişkinliğe iyi gelmektedir. Hoş kokusu ile de insanlara kendini son derece iyi hissettirir.

Balgam Söktürücü

Soğuk algınlığı dönemlerinde yaşanmış olan balgam problemi kişilere sıkıntılı zamanlar yaşatmaktadır. Özellikle balgam söktürücü ilaç kullanamayan kişiler, haddinden fazla uzun süre bu problemle başa çıkmanın alternatif yollarını aramaktadırlar. Atom çayının muhteviyatında bulunan havlıcan, balgam söktürücü etki yapmaktadır. Böylece kişilerin rahatlaması sağlanıyor. Soğuk algınlığı problemi yaşayanlara katiyen bu çay önerilmektedir.

Antioksidan Etki

Antioksidanların tümör ve çeşit çeşit hastalıklarda yararlı tesiri olduğu biliniyor. Çayın içindeki zardeçal kuvvetli bir antioksidandır, pek fazlaca hastalığa derman olduğu bilinmektedir.

Yaşlanmaya Karşı Tesirli

Her insan hep genç ve enerjik kalmak ister. Bunun için yaşam tarzını düzene koymak ve doğru olan gıda öğelerinden yararlanmak {önemlidir}. Atom çayı içindeki zerdeçal ile yaşlanmayı geciktirici etki yapmaktadır. Bu yüzden yaşlanma etkilerini geciktirmek ve yaşlanmaktan korunmak isteyen her insana önerilmektedir.

Sarılıkta Tesirli

Sarılık, günümüzde de halen tesirli olan bir rahatsızlıktır. Çayın muhteviyatında bulunan zerdeçalın sarılığın etkilerini yok etmede tesirli olduğu biliniyor. Tüketilmeden öncesinde ne olursa olsun hekimlere başvurulmalı, daha geniş kapsamlı informasyon alınmalıdır.

Karaciğer Sağlığı

Çayın içindeki zerdeçalın karaciğer hastalarına iyi geldiği bilinen bişeydir. Karaciğer hastaları hekimlerine müracat ederek çayı tüketmelidirler.

Mikroplarla Harp İçerisinde 

Atom çayının muhteviyatında karanfil bulunur. Karanfilin bedendeki mikropları öldürücü tesiri bulunmaktadır.

Rahatlatıcı Etki

Birtakım bitkilerin rahatlatıcı tesiri vardır. Çayın içindeki karanfil de rahatlatıcı etkisiyle kişilere iyi gelmektedir. Bu özelliği ile uyuma isteği uyandırabilmektedir.

Kusmalara Karşı

Birtakım hastalıklarda veya mide hassasiyeti olan kişilerde kusma çoğunlukla görünmektedir. Kusma sorunu vücudun elektrolit dengesini bozan ve insanları yıpratan bir durumdur. Karanfil kusmayı bastırdığı için kişilere bu tarafıyla de rahatlatıcı etki yapar. Çayı günde iki fincandan fazla tüketmemek {önemlidir}.

Bağışıklık Sistemine Tesiri

Bağışıklık sistemi kuvvetli olmadığında gövde hastalıklara karşı zayıf hale gelmektedir. Sahip olduğu varlıklı içerikle bu çay direncin artması, bağışıklığın yükselmesi, vücudun grip ve nezle benzeri hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Bağışıklık düştüğünde sık tekrarlayan hastalıklar oluşmaktadır. Bu sorunlara engel olmak için bağışıklığı organik yollarla desteklemek oldukca {önemlidir}. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasının enfeksiyon riski taşımış olduğu unutulmamalı ve bağışıklığı güçlendirici tedbirler alınmalıdır. Çayın içeriğinde bulunan bitkiler yardımıyla insanların bağışıklığını destekleyici tesiri vardır. Bu yüzden her gün içilmesi faydalıdır.

Enerji verir

Birtakım bitkiler insanlara enerji verir. Tarçın, zencefil, zerdeçal, karanfil, havlıcan bitkilerinin karışımı ile kişilere enerji veren ve dinç hissettiren atom çayı, son derece faydalıdır.

Kan Dolaşımı

Bedendeki kan dolaşımı mühim bir unsurdur. Bitki çayı kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

Anne Sütüne Etki

Lohusa kadınların en büyük derdi bebeklerinin en kaliteli biçimde beslenmesini sağlamaktır. Birtakım annelerin bebeklerini besleyebilmek için sütleri kafi gelmemektedir. Sütü yetersiz olan annelerde endişe ve huzursuzluk oluşmaktadır. Atom çayı sütü artırıcı etkisiyle annelerin gerginliğini de minimuma indirmektedir. İçerisindeki bitkiler yardımıyla, anne sütünü artırıcı etkisiyle bu çay emziren anneler için de idealdir.

Ses Tellerine Tesiri

Kimi süre ses kısılması benzeri problemler yaşanabilir. Birkaç gün devam eden bu mesele yüksek sesle konuşma, ses tellerindeki nodüller yada soğuk algınlığı sebebiyle olabilmektedir. Atom çayı içeriğindeki bitkiler yardımıyla ses kısıklığına deva olmakta ve ses tellerinin iyileşmesine etki etmektedir.

Bademcik İltihabına Karşı

Bağışıklık güçlendiren ve soğuk algınlığına iyi gelen çayın özellikle de bademcik iltihabında da pozitif yönde etkiler gösterdiği gözlemlenmiştir. Bademcik iltihabı olanların çayı ılık bir halde tüketmeleri yararlı olmaktadır.

Bronşite Faydalıdır

Bronşit hastalığında çay varlıklı içinde ne olduğu ile bronşların açılmasına destek verir. Böylece hastalığın pozitif yönde seyretmesine katkı sağlamaktadır.

Ağrı Kesici Etki

Günlük yaşam içinde çoğunlukla yaşadığımız problemlerden birisi de ağrılardır. Gün içerisinde yaşanmış olan stres ve gerginlikler, bedensel yorgunluklar sebebiyle çoğu zaman baş ve kemiklerde ağrılar oluşmaktadır. Ağrı can yakan ve hayati kaliteyi mühim derecede tesir eden negatif bir durumdur. Çay, organik bitkisel şifa etkisiyle ağrıyı azaltıcı etki göstermektedir. Kan basıncını düzenleyen çayın bedendeki ağrıyı hafiflettiği bilinmeli ve çayın faydasından yararlanılmalıdır.


Atom Çayı Nasıl Yapılır?

Atom çayı hazırlamak için birer tatlı kaşığı yenibahar, zencefil, zerdeçal tozu, karanfil, hint cevizi ve bir kök havlıcan, iki tane çubuk tarçını iki bardak su ile beraber cezveye koyun. 10 dakika kaynadıktan sonrasında bir müddet demini alması için bekleyin. Süzdükten sonrasında ılık bir hale gelince çay içime hazır hale gelir.


Atom Çayının Zararları

Atom çayının yararlı bir çay olduğu bilinse de gene de birtakım kişilerin kullanımı önerilmemektedir. İçeriğine bakılmalıdır, alerjik yada kronik hastalıklarla ilgili problemleri olanların dikkatli tüketimi önerilmektedir.

Alerjiniz Var ise

İnsanların pek fazlaca şeye alerjisi olabilir. Alerjiler değişik ve farklıdır. Hayvanlara, ev akarlarına, tozlara veya bitkilere karşı alerjen olma durumunda en zekice davranış alerjen maddelerden uzak durmaktır. Çayın içeriğindeki bitkilere bakılacak olursa; zencefil, zerdeçal, havlıcan, karanfil, tarçın, hibisküs (birtakım atom çaylarında bulunur),yenibahar çayın içinde bulunan bitkilerdir. Kişilerin bu bitkilerden herhangi birine karşı alerjileri var ise katiyen tüketilmemelidir. Kazara içindeki bitkilerden habersiz bir halde çay tüketimi yapıldığında, emareler şiddetli ise kesinlikle bir hastaneye başvurularak tedavi olunmalıdır.

Şeker Hastaları

Şeker, insülin direnci olan insanlar ve şeker hastası olan kişiler için sakıncalıdır. Bu yüzden muhtemel olduğunca şekerden ve şeker ihtiva eden ürünlerin kullanımından uzak durulması gerekmektedir. Atom çayları değişik türlerde satılmaktadır. Aktarlar ve eczanelerde, hususi olarak bitkilerin harmanlandığı atom çayı bulunmaktadır. Gene poşet çay olarak satılmakta olan atom çayları da vardır. Bir de  daha farklı biçimi de küp biçiminde ezilerek sıkıştırılmış olan çaydır. Bu çaylar satın alınırken kesinlikle içinde şeker olup olmadığı öğrenilmelidir. Küp biçiminde olan çayların içerisinde şeker olma olasılığı yüksektir. Birtakım insanoğlu çaylarına haricen şeker ilave ederek tüketmeyi tercih etmektedir. Bu durum zayıflamak isteyenler ve şeker hastalığı olanlar için zararlıdır.

Mide Problemleri

Yararlı olan her yiyecek ve içeceğin çok fazla tüketimi zararlıdır. Bu yüzden her şey dozunda tüketilmelidir. Mide rahatsızlığı olan kişilerin herhangi bir yiyecek veya içecekten rahatsız olması oldukca doğaldır. Özellikle çayın oldukca fazla tüketimi mideyi yorarak, rahatsızlıklara yol açmaktadır. Çay tüketildiğinde midesinde ağrı, yanma yada reflü emaresi olanların çay tüketim miktarlarını azaltmaları veya bırakmaları gerekmektedir. Aksi halde rahatsızlığın sürmesi yada daha kötüye gitmesi mümkündür.

Çok fazla Tüketim

Uzmanlar bitki çaylarının tüketim miktarlarına dikkat etmek mevzusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bitkilerin tesiri yüksektir. Özellikle ilaç yapımında da bitkilerin kullanıldığı düşünülürse, bedendeki kuvvetli etkinin boyutu algı edilecektir. Bitki çaylarının yapılarının benzer özelliklerde olduğu bilinmektedir. Bununla beraber birtakım bitki çaylarının toksik tesiri olduğu da açıklanmaktadır.

Çayın çok fazla tüketimi toksit maddelerin de vücuda çok fazla alınması manasına gelmektedir. Bitki çayları bedende birtakım reaksiyonlara niçin olmaktadır. Uzmanlar bitki çayını tükettikten sonrasında derhal uyunmasının da doğru olmayan bulunduğunu açıklamaktadır. Herhangi bir hastalığı olanların doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir. Doktorun önerilmiş olduğu oranda çayın tüketilmesi doğru davranıştır. Uzmanlara nazaran bitki çaylarının günde 2 fincandan fazla tüketilmesi sakıncalıdır.

Uyku

Atom çayının insanlarda gevşemeyi ve rahatlamayı elde eden tesiri bulunmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde tüketilmesi gereklidir. Kişiler uyumamaları gerektiğinde çayı tüketmekten kaçınmalıdır. Dikkat gerektiren işlerde çalışanlar yada araç- makine kullanımı yapması gerekenlerin, çayı çabalama saatlerinde tüketmeleri yeterli değildir. Uyku, dikkatin dağılmasına ve kazalara neden olabilmektedir.

Çocuklarda Kullanım

Zayıflatıcı ilaçlar ve bitki çaylarının içeriğindeki maddeler evlatların kullanımına yeterli değildir. Bilhassa karışık bitki çaylarının tesiri yüksek olduğundan küçüklere verilmemelidir. Eczanelerde küçüklere hususi olarak hazırlanmış çaylar bulunmaktadır. Evlatların içmesine yeterli olan çaylar çoğu zaman eczanelerde satılan rezene çayı, papatya çayı benzeri hafifçe çaylardır.

Tansiyon Değişimleri

Tansiyon hastalarının günlük yaşamlarındaki pek oldukca unsura dikkat ederek yaşamaları gerekmektedir. Stres ve bitkinlik kadar beslenme hataları da tansiyon hastalarını negatif etkilemektedir. Tansiyon hastalarının çay tüketiminden sonrasında ani bir halde tansiyon düşmesi veya yükselmesi yaşaması muhtemeldir. Bu yüzden doktorla görüşülmeden atom çayı kullanılmalıdır. Hekim çayın tüketimini yeterli bulmuş ise tavsiye edilen oranda içilmesine itina gösterilmelidir.

Kalp Hastalıklarında

Birtakım kalp hastalarının, bilhassa kalp yetmezliği problemi yaşayanların akciğerlerinde sıvı birikmesi durumu söz mevzusudur. Bu tür vakalarda doktorlar tarafınca ödem sökücü ilaçlar önerilmektedir. Ödem sökücüler bedende biriken sıvının atılmasına destek olmaktadır. Çayın içindeki bitkiler sebebiyle ödem sökücü tesiri bulunmaktadır. Bitki çayının tüketilmesi aslına bakarsan ödem sökücü ilaç kullanan hastaların doz aşımı benzeri problemler yaşamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden kalp hastalığı problemi olan kişilerin hekime danışarak bitki çayı kullanımı tavsiye edilmektedir.

Troid Hastalarında

Hipotroid hastalığında metabolizma yavaş çalışmaktadır. Bu yüzden atom çayı bu hastaların yavaşlayan metabolizmasını pozitif etkilemektedir. Yalnız Hipertroidi hastalarında metabolizma oldukca süratli çalışmaktadır. Bu yüzden Hipertroidi hastalarının çok fazla zayıf olduğu bilinmektedir. Bitki çayının metabolizma hızlandırıcı tesiri olduğundan hipertroidi hastaları negatif etkilenebilecektir. Çayın tüketimi isteniyorsa Endokrinoloji uzmanı ile görüşülerek kullanılıp kullanılmamasına karar verilmelidir.

Gebelik Döneminde

Gebelik periyodu her hanım için değişik geçmektedir. Metabolizma farklılıkları, mevcut olan hastalıklar ve hamileliğin seyri hanımdan hanıma değişmektedir. Gebelik döneminde atom çayının kullanılabileceği bilinmektedir. Ancak tabip görüşü almadan gene de tüketilmemesi gerekmektedir. Hekim önerdiyse günde bir fincan tüketimi normaldir.

Koruyucu Maddeler

Birtakım üreticiler besin ürünlerinin raf ömürlerini uzatmak için koruyucu madde kullanmaktadırlar. Sağlığa zararı dokunan olan bu tüketim maddeleri alınan besinlerin yararını yok etmekte belkide zarar vermektedirler. Atom çayı alınırken içerisinde hangi maddeler olduğuna bakılmalıdır. Koruyucu madde içerip içermediği anlaşılmadıysa, çay tüketildikten sonrasında herhangi bir mesele hissedilmesi durumunda çay tüketimi derhal bırakılmalıdır. Bitki çayları alınırken çoğu zaman eczanelere müracaat etmek faydalıdır. Bilhassa evimizde demlenecek açık bitki çayı kullanılacaksa çayın karışım miktarları hakkında eczacıdan data alınmalıdır. Hazır üretilen çayları kullanmadan, böylelikle hepimiz kendi organik çayını tüketme şansına sahip olacaktır.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğan
SesliCadde.Net Arkadaşlık Evlilik Sitesinin Yöneticisiyim. Umuyorum ki , Sitemiz sayesinde Hayalini Kurduğunuz Gerçek Aşkı Bulursunuz.!

Hemen Bi Tane Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunu Paylaş:

Abone Ol

Popüler

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sevebilirsiniz

Rüyada Abdest Aldırdığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldırdığını görmek tabiri Rüyada abdest aldırdığını görmek Allahü...

Profilo Bulaşık Makinesi e02 Hatası (Çözümü)

Profilo bulaşık makinesi e02 hatası NTC sensör arızası kısaca ısı...

Rüyada Abdest Aldığını Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada abdest aldığını görmek tabiri Rüyada abdest aldığını görmek rahat...

Profilo Bulaşık Makinesi e20 Hatası ( Çözümü )

Profilo bulaşık makinesi e20 Hatası vermesi ısıtıcı pompasında hata olduğu...